Vrijdag 21 November. N°. 6063. A'.- 1870. LEIDSCH MGBLAI). PRIJS DEZER CO CRIST s Voor Leiden per 8 meenden......L10. Franco per poet.1.40. AlzonderOjke Noamer»B O.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Via 16 regel»1.05. Ieder» regel Grootere letten neer plaatsruimte. 0.17*. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDEN, SO November. Hoe meer het einde des jaars nadert, des te spoediger begiut opnieuw de tijd voor de kinderfeesten aan te breken. Naast den Sinter klaas begint in de laatste jaren de viering van het Kerstfeest als kinderfeest hier te lande op den voorgrond te treden. Dit is wel een bewijs van het goede van dit feest, wanneer het voor de kinderen kinderlijk wordt ingericht. Het krijgt er een te schooner en edeler beteekenis door en is zeer geschikt om op het jeugdige gemoed een zaligen en soms voor het geheele leven een onuitwischbaren indrak te maken. Naar wij vernemen worden er door de dames van het Protestantenbond pogingen aangewend om het Kerstfeest weder met de kleinen te herden ken. Er zullen dezer dagen lijsten tot deelne ming worden rondgezonden. De kosten, die het vorige jaar reeds aanmerkelijk gestegen waren, zijn nu nog grooter geworden. De school, die eerst gehouden werd in één lo kaal, moest door het groote aantal kinderen spoedig tot twee schoollokalen gebracht worden; in dien tijd werden de kinderen van 12 tot 2 uren ver wacht, maar het aantal kinderen is zoodanig toe genomen, dat de dames nu hebben besloten ook de morgenuren aan die taak te geven en de kin deren te verdeelen in de uren van 10 tot 2 uren. Het feest dat steeds den 26sten December plaats vond, zal dit jaar in tweeën gesplitst worden, daar het onmogelijk is, den kinderen een genotvollen avond te verschaffen, waarneer zij zoo talrijk zijn. Mochten de leden van het Protestantenbond, die voor eenige weken hunne belangstelling in het goede zoo ruimschoots hebben doen uitkomen, en vooral de kindervrienden door een fiksche bij drage toonen dat zij het bestaan der Zondagschool waardeeren en zij gaarne den kinderen een feest be reiden waaraan de kleinen nog met voldoening zullen terugdenken als zij in de Maatschappij optreden! Voor de eerlang te honden loterij ten behoeve der Vereeniging van den H. Vincentius u Paulo alhier zijn van prins Alexander der Nederlanden een paar prachtige vazen ten geschenke ontvangen. Dit voorbeeld van weldadigheidszin vinde navol ging, opdat *de pogingen der Vereeniging ten dienste der armen met een goeden uitslag bekroond worden. Aan belanghebbenden kunnen wij mededeelen dat de directie der Leidsche Tramway-maatschappij de koffiekamer van Zomerzorg als wachtkamer heeft aangevraagd en aldaar haar hoofddepot voor abonnementen en plaatsbiljetten heeft gevestigd alsmede dat deze ook verkrijgbaar worden gesteld bij de heeren: J. C. Van 't Hooft, Breestraat; J. Kooreman, HoogewoerdD. F. Mayer, Haar lemmerstraat, en G. A. Van Deventer, Haven. Door leden van het departement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid zal morgen een bezoek aan onze gemeente worden gebracht ter bezichtiging van de lakenfabriek van de heeren J. J. Krantz Zoon, de wollendekenfabriek van de heeren Jan Zuurdeeg Zoon, de gerestaureerde zaal op het Rijnlands huis en de Leidsche Melkinrichting en daaraan verbonden boterfabriek. Als vervolg op ons bericht van gisteren kunnen wij thans met zekerheid mededeelen dat door het ministerie van koloniën aan de heeren D. A. Schretlen Co. alhier is opgedragen de leve ring van ijzeren perrou-overdekkingeu, luifels en andere ijzerwerken ten behoeve van de staatsspoor wegen op Java, voor de som van f 52,793. De heer J. Schoondermark Jz. alhier heeft het verzoek om medewerker voor Nederland te worden van het „Deutsche Vierteljahrsschrift fiir Zahnheilkunde", onder hoofdredactie van prof. Baume, van de hand gewezen. Op de voordracht voor de benoeming van hoofdonderwijzer aan een der armenscholen te 's-Hage zijn geplaatst de heeren C. Van Swieten te Leidcu, A. Labberton te Ameide, W. A. De Jough te 's-Hage, J. B. Michels te Amsterdam, W. H. Zijlstra te Hondsholredijk eu P. Guittart te Rot terdam. In zijn antwoord op de staatsbegrooting zegt de minister van binnenl. zaken, dat sedert tal van jaren de kosten van aanbouw en verbete ring van gebouwen voor hooger onderwijs met die van ouderhoud vereenigd zijn. Daartegen is nooit bedenking geopperd. Op dezelfde wijze is gehan deld met de bewuste 300,000, ten behoeve van een nieuw academiegebouw te Leiden viermaal toe gestaan die sommen waren geenszins in het al gemeen bedrag verscholen; duidelijk en onver holen was hare bestemming vermeld. Ten einde alles gespecificeerd aan te toonen en de Kamer zoo volledig mogelijk in te lichten, wordt eene gedetailleerde opgave overgelegd der sommen, in 18741877 voor de gebouwen te Leiden toege staan en uitgegeven. Daaruit blijkt dat behalve f 32,479,20 voor het zoötomisch laboratorium, waarvan de gelden waren aangevraagd, 37,646,91 zijn besteed voor het in het voorloopig verslag omschreven doel, alsmede voor welke andere aca demiegebouwen de gelden zijn gebruikt, 's Ministers ambtvoorgangers hebben kennelijk die uitgaven bevolen in het belang van de rijks-universiteit te Leiden, die daarmede alleszins werd gebaat. Sedert geruimen tijd houdt de regeering zich onledig met het onderzoek op welke wijze in de behoefte aan lokalen voor het pharmaceutisch onder wijs het best ware te voorzien. De voorkeur scheen te verdienen een huis te huren en voor het labo ratorium in te richten. Zoodra de middelen beschikbaar zijn zullen de volgende subsidiëu voor gymnasia worden toege kend Leiden f 9,272, Dordrecht f 4,180, Mid delburg f 8,325, Winschoten f 8,750 en Assen f 6,593. "Voorts zullen nog voor verhoogde subsi- diën, behalve Doetinchem, in aanmerking komen 's-Hertogenbosch en Tiel, terwijl ook eene aan vraag van Maastricht aanhangig is. De meeste dezer subsidiëu zullen in 1880 verhooging ondergaan. De minister geeft uitvoerige opgaven en inlich tingen nopens het onderhoud van historische mo numenten, o. a. betredende de Hooglandsche kerk te Leiden. Behalve een vijftiental gebouwen, op welker herstelling voor 1880 is gerekend, zijn aanvragen tot ondersteuning van de restauratie van verschillende andere monumenten bij de re geering aanhangig. Naar aanleiding van het in het Leidsch Weekblad van Zaterdag 15 dezer ingezonden stuk geteekend„een vriend van geheele openbaarheid" was door een drietal leden van den gemeenteraad van Noordwijk het verzoek tot den voorzitter ge richt tot het beleggen eener raadszitting. Die zitting werd gisteren gehouden en met meerderheid van stemmen aangenomen het volgende voorstel„Dat de raad besluit te verklaren dat hij en velen in de gemeente met verontwaardiging hebben kennis genomen van het bewuste couranten-artikeldat de raad bij deze plechtig verklaart dat hij geheel en volkomen vertrouwen stelt in den persoon zijns voorzitters en er van overtuigd is dat deze in zijne handelingen alléén wordt geleid door eerlijk heid, goede trouw en onpartijdigheid." Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is een kon. besluit inge komen, houdende beschikking op het beroep van H. J. Augustijn, te Zoetermeer, tegen een besluit van den burgemeester te Delft, waarbij hem ver- gunuing is geweigerd tot vervoer van lijken. Het besluit van den burgemeester van Delft is ver nietigd en het gevraagd verlof tot vervoer alsnog verleend. Gisteren namen te Delft de feesten ter herdenking van het 200-jarig bestaan der artil lerie-inrichtingen een aanvang. Op het marktplein, dat met vlaggen was versierd en waar de kapel van Bernhardt eenige muziekstukken uitvoerde, werden volksspelen gehouden, bestaande in mast- klimmen, boegsprietloopen, om het sterkst trekken, aardappelen rapen, ringsteken en wedloop. Des avonds werd in den schouwburg „De onde kleêr- kooper of een vriend in nood" opgevoerd voor een derde gedeelte van de werklieden die aan genoemde inrichtingen werkzaam zijn en deze uit voering zal voor de andere deelen op nog twee avonden worden herhaald. Het voornaamste deel der feestviering is echter op Zaterdag bepaald, wan neer Prins Frederik, oud-commandeur der artil lerie, het feest met zijne tegenwoordigheid komt opluisteren. In een bij den heer Martinus Nijhoff te 's-Hage verschenen geschrift betoogt de oud-mi nister van oorlog J. C. C. Den Beer Poortugael de noodzakelijkheid tot grondswetsherziening voor ons defensiewezen. Hij acht de verdediging wegens onze onvoldoende legerinricht.ing niet genoegzaam verzekerd. Wij konden z. i. een beter leger, ge heel beantwoordende aan de eischen van den tijd, verkrijgen zonder hooger contingent en zelfs met lager oorlogsbudget. Hij betoogt dat de vijfjarige dienst, door de grondwet voorgeschreven, te kort is en dat de grondwet bovendien door de bepalingen over de schutterijen een goede regeling belet, die een minimum van kosten zou medebrengen, 17 millioen naar zijne schatting. De geschiedenis der verschillende deelen der gewapende macht behan delt hij daarbij in bijzonderheden, om te doen uitkomen, hoe reeds Hogendorp en Thorbecke heb ben aangetoond dat aan de drie elementen, die de grondwet eischt: een staand leger, een militie en schutterij, niet voldaan wordt en ook niet vol daan kan worden. Ook het prestige der kroon verbiedt, meent hij, dat men zich er eenvoudig bij neerlegge, zulk een toestand te bestendigen, die zoowel ongrondwettig is als gevaarlijk voor de onaf hankelijkheid van den Staat. In de brochure wordtook de geschiedenis van mr. Kappeyne's voorstellen tot grondwetsherziening besproken voor zoover deze de defensiezaak betreffen, en de oud-minister Kap- peyue verdedigd tegen het door velen tot hem ge richte verwijt dat zijn herzieningsvoorstellen geen ernstig lang te voren beraamd plan waren, maar een kunstgreep of luchtsprong om nog met zekeren roem van het politiek tooneel, waarop hij zich niet meer tehuis gevoelde, af te treden. Aan een brief van een O.-I. offioier, die met de laatste EngeUche mail hier te lande ontvangen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1