van uitgaven ten gevolge hebben van S'/j a 4 millioen. Die uitgaven zullen gaandeweg toenemen. Alle uitgaven van den Staat voor het lager onder wijs, waaronder de 80 pet. aan de gemeenten uit te keeren, zullen, naar 's ministers raming, bij de invoering der wet tot ongeveer 6 millioen klimmen, om lat r op 8 millioen te komen. Er is een ontwerp van wet tot beperking der preventieve hechtenis bij het departement van justitie in bewerking. Volgens bericht in de Staatscourant van heden is den 31sten Oct. 11. te Brussel door Zr. Ms. gezant, baron Gericke van Herwijnen, en den min. van buitenl. zaken, den heer Erère Orban, een overeenkomst geteekend, betredende de uit voering van sommige werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Neuzen en betredende de naasting der baanvakken AntwerpenMoer dijk en RoosendaalBreda van den Grand-Central- spoorweg. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Suez aangekomen en heeft onmiddellijk de reis voortgezet. Z. M. heeft E. A. Sunier met 1 Jan. a. s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leer- aar aan de rijks hoogere burgerschool te Gronin genden kapt. C. Van Lemmeren, plaatsel. adj. lste kl. te Leiden, op zijn aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op 1452 's jaars. Gemengd Nieuws. De heden zoowel 's morgens als's mid dags gehouden verschillende proefritten over de beide lijnen van den paardenspoorweg alhier hebben een gunstig resultaat opgeleverd. Noemenswaardige moeilijkheden in verband met de bezwaren welke een nienwaangelegde baan met zich brengt zijn niet ondervonden, zoodat de opening op Zaterdag middag thans niets in den weg staat en ook de dienstregeling is vastgesteld. Langs de lijn van de Plantage af wordt de rit tot het station in 12 en van de Haven af in 10 minuten afgelegd. Aan de eindplaatsen van aankomst en vertrek wordt telkens niet meer dan 3 minuten opgehou den. Van 's morgens 9 tot 's avonds 9 uren zal de dienst om het kwartier plaats hebben. Des morgens vóór negenen zullen er bovendien in beide richtingen 3 rijtuigen loopen, de eerste om 7.51 van de Plantage en om 7.53 van de Haven; terwijl 's avonds de dienst eveneens naar de aan komst der spoortreinen is ingericht: de laatste van de Plantage en de Haven naar het station om 11.15, waarna beiden om 11.31 naar de Plantage vertrekkenalleen bij drukke gelegen heden zal ook naar de Haven worden terugge reden. De prijs per rit op elke lijn is vastgesteld op 10 cents; een abonnement voor 20 ritten, geldig op beide lijnen, bedraagt f 1.50. Gisteren kwam een werkman te Delft bij de politie aangeven, dat hem uit een blikken trommel, aanwezig in eene koffer, twee stuks Oostenrijksche zilveren metalliek ieder groot fl. 1000 en 4 coupons verschijnende 1 Januari en 1 Juli e. k. waren ontvreemd. De dader, eeu werkman, die in dezelfde woning als de bestolene als kost ganger verblijf houdt, had van de omstandigheid, dat de koffer openstond, gebruik gemaakt om de trommel open te breken. Een derde had getracht het gestolene te 's-Hage te gelde te maken, en dit had tot de ontdekking geleid. Gistermorgen is te Schiedam de bran derij van den heer A. M. Verboom in korten tijd afgebrand. De oorzaak schijnt te moeten worden gezocht in het afspringen van den helm van den distilleerketel. Ook de koopmanschappen zijn door den brand vernield. Een en ander was geassureerd. Door het mislukken van dendruiven oogst lijdt het Westland een schade van pl. m. f 300,000. De metselaarsknecht Gerrit Erdsiek, die, als verdacht de kerk te Hasselt te hebben bestolen, Vrijdag door de justitie naar Zwolle is getransporteerd, heeft aldaar volledig zijn schuld bekend. De geldbussen, die hij onder den grond had geborgen, zijn opgegraven. Te Zutfen is Charles Dickens aange komen en door de politie in arrest genomen, om dat hij inbrekerswerktuigen bij zich had. Daar hem niets anders kon worden ten laste gelegd, is hij echter weder vrijgelaten en over de Duitsche gren zen gezet. Dat iemand er toe komt in te breken, laten wij in het midden, zegt de Arnh. Crt.maar dat hij begint met een beroemden naam te stelen en daaronder zijn handwerk uit te oefenen, dat nemen wij hem kwalijk. Het journaal van de „Pallas", aan het strand te Heemskerk aangespoeld, was bijgehouden tot 11 Nov. Er blijft thaus bijna geen twijfel meer over of dit stoomschip, van Kroonstad naar Amslerdam bestemd, dat 9 Nov. van Kopenhagen vertrok, is ia den storm, die in het laatst der vorige week op de Hollandsche kust woedde, ver ongelukt. De „Pallas" was een der grootste stoom - booten van de kon. Ned. stoombootmaatschappij en gebouwd in 1871. De Engelsche bank heeft vier bank noten uitgegeven elk van 100,000 pond sterling. Na het afdrukken van die vier stuks is de plaat vernietigd. Van deze vier kostbare stukken bevindt er zich een in handen van het huis Rothschild, een in die van de familie Coutts, een in die van de bank zelf en een hangt in het salon van den Engelschen bankier en dichter Roger. li UIT RN LAND. Frankrijk. De correctioneele rechtbank van Bellac, depar tement Haute Vienne, heeft de heeren Bagnac en Gouttepagnon tot een boete van 100 franken ver oordeeld, omdat zij het„Domine salvum fac regem" hadden laten zingen in de kapel van Notre-Dame de Saiute-Anne. De priester die den dienst cele breerde is vrijgesproken. België. In antwoord op de aangekondigde interpellatie heeft de minister Erère-Orban in de Kamer van afgevaardigden breedvoerig in bijzonderheden de feiten in het licht gesteld, die den tegenwoordi- gen toestand hebben teweeggebracht. Hij las ver scheidene dépêches voor van den vertegenwoordi ger van België bij den Paus, waarin geconstateerd wordt dat de Paus en kardinaal Nina de aanvallen op de Belgische constitutie betreuren en afkeuren. De minister eindigde zijne mededeeliagen met de verklaring, dat de regeering vast besloten is haar programma tot het einde toe ten uitvoer te leg gen. Onder de correspondentie met den vertegen woordiger bij het Vaticaan die de minister aan de Kamer heeft overgelegd is eene dépêche van 17 Maart, betrekking hebbende op het protest der bisschoppen, waarin de gezant mededeelt dat de staatssecretaris msgr. Nina verklaard had, dat de bisschoppen onafhankelijk zijn, dat hij derhalve onmogelijk kon tusschenbeiden treden en zelfs het protest der bisschoppen niet kon afkeuren. Een brief van denzelfden datum meldt vervol gens, dat msgr. Nina in een tweede onder hond op zijne eerste verklaring terugkwam door de noodzakelijkheid te erkennen, dat de Heiige Stoel moest tusschenbeiden treden om de veront ruste gemoederen weder tot kalmte te stemmen. De minister erkent dat er van dogmatisch stand punt volmaakte overeenstemming heerscht tusschen den Paus en de bisschoppen ten opzichte van de onderwijswetdoch wat betreft de door de geeste lijkheid aangewende middelen, zoo bewijzen z. i. de ofEciëele stukken, dat de bisschoppen, leerstellig in het gelijk, uit juiste beginselen gevolgtrekkin gen hebben gemaakt, die te onpas en te ver ge dreven zijn. De Kamer heeft last gegeven tot het drukken van de met het Yaticaan gevoerde correspondentie. G-root-BritanulS. Uit Kaboel wordt gemeld dat de militaire com missie, belast met het onderzoek der rechtzaak van de soldaten, die aan den aanval op het Britsche gezantschap aldaar deelnamen, hare zittingen nog voortzet. Tot dusver zijn 49 Afghanen, overtuigd van medeplichtigheid aan het vroeger aangerichte bloedbad, opgehangen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Met 161 tegen 147 stemmen heeft het Hon- gaarsche Lagerhuis van het ontwerp betreffende Bosnië de eerste paragraaf met de daarbij gestelde amendementen op het voorstel van Tisza naar eene commissie verwezen. De overige paragrafen overeenkomstig het voorstel der regeering aa nomen. Telegrammen. PARIJS, 18 November. De „Temps" verkil dat de minister van financiën het surplus, uil begrooting voor 1880 voortspruitende, op fl millioen franken schat. Yan deze som wil hij! millioen fr. voor openbare werken, 20 milljl voor de vereffening der uitgaven van de laai wereldtentoonstelling en 80 millioen voor den al leg van gemeentewegen besteden. Uit North-Eastham (Massachusetts) wrl geseind dat het strand-einde van den nieul Eranschen Atlantischen kabel aan wal is gebnl en seinen tusschen het strand en de „Paradl zijn gewisseld. De verbinding der beide ka® einden zou heden geschieden. BUDAPEST, 18 November. De nood in lil tenegro is volgens hier ontvangen berichten al groot. Een zesde der bevolking komt van ge™ om en de tegenwoordige voorraad levensmiddel kan slechts tot het einde van Januari strekkeal Yolgens bericht uit Cettinje hebben aan! Turksche grens bij Bresovitza nieuwe en ernst! gevechten plaats gehad. Genoemde plaats werd del 500 Arnauten geheel geplunderd. LONDEN, 19 November. Aan de „Timil wordt uit Konstantinopel gemeld dat er gro-l bestaat om te gelosven, dat de Russische regeer® den sultan heeft aanbevolen, onmiddellijk tot 1 invoering van hervormingen over te gaan, ter v® mijding van ernstige Europeesche verwikkelinge! BERLIJN, 17 November. De pers wordt, «1 gens den correspondent van de „Daily Newsl met den dag gevoeliger met betrekking tot Ru! laud en de Russische aangelegenheden. Het laats| nieuws, dat door alle dagbladen wordt medegt| deeld, is, dat nagenoeg de helft van het Rusi:| sche leger aan de Duitsche grens wordt bijeet| getrokken. Dit wordt werkelijk algemeen te Berlij| geloofd, en het behoeft niet gezegd te worden dat da bittere stemming er door gevoed wordt. i LEIDEN, ÏO November. Wij vestigen de bijzondere aandacht op de voor stelling, welke Vrijdag-avond a. s. door leden vat de Yereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" it de Stadszaal zal gegeven worden, bij welke ge legeuheid ook de „Estudiantina" zich zullen doet hooren, welke zoowel in Den Haag als te Rotter dam en thans te Amsterdam telkens veel bijva hebben ondervonden. Het is te verwachten dat het den Spaanschen studenten in verband met de tooneelvoorstelling, tot het kunnen geven waarvan, zooals bekend is, de heer Duyser het orkest der zaal door het aanschaffen van tooneeltoestellen heeft doen inrichten, ook hier niet aan belang stelling zal ontbreken, zoodat de ondernemer zijne moeite om onzen stadgenooten een genoeglijken avond te verschaffen, zal beloond zien. De in dit nommer voorkomende advertentie bevat nadere bij zonderheden. Eenige der voornaamste artisten van de Yereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" zullen in twee tooneelstukjes optreden, waarbij men opnieuw met mevr. Sophie De Yries, mej. Tonia Poolman en de heeren Morin, Tourniaire en Ising zal kunnen kennis maken. Te Cuxhaven is bij het overzetten van den loods aaH boord van het Ned. stoomschip „Me- dea", aan den mond van de Elbe, de loodsboot omgeslagen, waarin zich zeven personen bevonden, die allen verdronken. Tweede Kamer. In de zitting van heden is ingetrokken het ontwerp houdende nadere be palingen omtrent de verjaring van strafzaken. Yrij- dag komen tien kleine ontwerpen aan de orde. Daarna de nominatie voor de Rekenkamer. Maan dag de Staatsbegrooting. De telegraaf bracht heden eene droevige tijding uit Indië. Wie had kunnen vermoeden dat de mededeeling nog vóór eenige dagen in de bladen hier te lande dat de luitenant ter zee 2de klasse Koolemans Beynen met het stoomschip „Makassar" eene reis in de wateren van Borneo deed, spoedig zou gevolgd worden door het bericht van zijnen dood. Jeugd, bekwaamheid, kloekheid en de warmste liefde voor wetenschap en Neer- lands roem; dit alles was in dien wakkeren zee officier vereenigd en maakt zijn verlies te tref-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2