Donderdag 20 November. A0. 1879. Idagsl huizef Ge-| 3Ser-| ofd-l cast, T afel,[ metS adi eu er- i\°. 6062. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidea per 8 meurden............... HO. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Sommena 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 18 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^. Groolere letten naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1°. C. AUSEMS Zn., rijtuigmakers en smeden alhier, tot het oprichten van eene hoefsmederij in het pand aan de Hoogewoerd n". 167 2°. A. B. STIJGER, lot het oprichten van eene S'.geren- drogerij in het pand aan den Nieuwen Rijn, n°. 83. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgem. 17 November 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van C. VERHORST, melkverkoeper, wonende alhier, houdende verzoek om varkeiu te mogen houden en mesten in een schuurtje achter zijne woning aan de Langegracht hoek Vogelsteeg n°. 124; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegen en belendende panden, ten opzichte der information de commodo ei incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 24sten Novem ber aanat., 's voormiddags te «J/uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 19 November 1879. E. KIST, Secretaris. IiEIBEN, 19 November. Indien de vlaggen hangen zullen de gisteren vermelde wapenschouwingen der dd. schutterij niet den volgenden Dinsdag plaats hebben, maar tot nader order worden uitgesteld. Door de stemgerechtigde leden van de Ned. Herv. gemeente te Benthuizen zijn herkozentot kerkvoogd de heer L. Paul, tot notabelen de heeren P. Verheul en D. Van Leeuwen. Het stelsel van mededinging op gelijken voet tusschen buitenlander en ingezetene, zegt de minister van waterstaat enz. in zijn antwoord, wordt voor de rijkswerken onder het beheer van het departement van waterstaat niet overdreven. Er is op meer dan één voorbeeld te wijzen dat het werk aan den ingezetene werd gegund in weerwil dat ingevolge de uitkomst der openbare aanbesteding een buitenlander met de uitvoering had kunnen belast worden. Te recht wordt echter in het voorloopig verslag gewaarschuwd dat daarin groote voorzichtigheid moet worden betracht. De meening, dat door de uitvoering van de werken buitenslands de kosten van toezicht op de vervaardiging in het buitenland vermeden worden, is niet juist. In den regel wordt door de vervaar diging van ijzeren bouwwerken binnenslands dubbel toezicht vereischt, daar de ondernemer hier te lande de materialen voor de samenstelling noodig, de ijzeren en stalen platen, staven, bouten enz., uit het buitenland moet ontbieden en de fabrikatie van die materialen het meest nauwlettende toe zicht eischt. Wanneer de buitenlandsche fabrikant, die het werk maakt, tevens voor het vervaardigen der bouwstoffen is ingericht of, wanneer de fabrieken waar de materialen vervaardigd worden en de constructie-werkplaatsen in elkanders nabijheid ge legen zijn, kon op beide door hetzelfde personeel worden toegezien. Dat door het stellen van lange termijnen van levering het ontstaan of de ontwikkeling van tak ken van industrie zou kunnen bevorderd worden, vilt te betwijfelen. Voor de vestiging of het ont wikkelen van een tak van industrie moet zeker heid of althans gegrond uitzicht bestaan, dat op den duur voor de productie van die industrie, naar de mate van de uitbreiding der inrichting, geregeld afnemers zullen te vinden zijneene zekerheid die door de opdracht voor het vervaardigen van enkele rijkswerken niet of slechts voor korten tijd ont staat, om later door teleurstelling te worden gevolgd. Aan den Haagschen gemeenteraad is een verslag ingediend betreffende het onderzoek van eet- en drinkwaren. Daarin zijn o. a. de uitkom sten vermeld van het onderzoek van brood en meel daar ter stede. De rapporteurs, de heeren H. Nanning en dr. A. H. Pareau, beperkten hunne werkzaamheden tot het nasporen van frauduleuse handelingen, waardoor de waarde van het brood wordt verminderd. De vervalsching van het meel speelt bij de broodbereiding een groote rol. Het tarwemeel «ordt in de eerste plaats met allerlei meelsoorten vermengd, zooals aardappel-, rijste-, rogge-, erwten-, boonenmeel, maïs enz., en het rijstemeel, dat slechts gebruikt mag worden om het deeg te bestrooien, tegenwoordig zoodanig met tarwemeel vervalscht, dat menig bakker er zija voordeel in ziet om het niet alleen aan den bui tenwand van het deeg, maar ook daar binnen te gebruiken. Onder de vervalschingen in de bakkerijen vermel den genoemde heeren het vermengen van hel goede meel met soorten van veelgeringer voedingswaardeen prijshet vermengen van het meel met kunstmeel, zand, enz.het toevoegen van geringe hoeveelheden kopervitriool of aluin aan het meel, ter voldoening aan bet verlangen dat het brood er vóór alles helder wit uitziet. Door het gebruik van aluin, dat helaas dik wijls voorkomt, wordt de voedingswaarde van het brood verminderdin stede van onschadelijk te zijn, veroorzaakt de aluin een slechte spijsvertering bij hen, die het vervalschte brood nuttigen. Met klem meenen de verslaggevers tegen deze verval sching te moeten waarschuwen. Ook vermelden zij dat het brood dikwijls te veel water houdt, dan den bakker als brood betaald wordt. De monsters, zoowel van het meel als die van het brood, werden meestal door vertrouwde per sonen aan de toonbank gekocht, met enkele uit zonderingen. Hoewel de verwachting, dat het meelonderzoek vele vervalschingen zou aan het licht brengen, niet bevestigd werd, werden des niettegenstaande drie vervalschingen met groote zekerheid vastgesteld en bij alle drie was het vervalschingsmiddel in hoeveelheden voorhanden. De commissie schrijft de aanwezigheid van vreemde meelkorrels liever toe aan toevalligheden, dan aan opzettelijk bedrog. De vervalschingen, die de heeren in het meel opspoorden, zijn dus niet groot in getal. De uitkomsten van het broodonderzoek vermel dende, kozen de deskundigen daartoe een enkele broodsoort uit, nl. het vloer- of plaatbrood, dat bij alle bakkers voor negen cents is te bekomen. Het publiek meent daarvoor een half kilo brood te krijgen, doch hierin vergist het zich deerlijk. Hoe schandelijk de bakkers over het algemeen met het brood handelen, kan blijken uit aanteekeningen van het broodgewicht. Wel verre van den tijd der broodzetting niet terug te wenschen wordt het, meenen de onderzoekers, hoog tijd dat het publiek de oogen wederom geopend worden door eene ver ordening, waarbij de bakkers verplicht worden op elk brood een stempel te zetten, die het gewicht aanduidt, waarvoor zij hunne waar aanbieden. De voorloopige proeven op kunstmeel leidden ook bij het brood alle tot een negatieve uitkomst, zuodat er noch onder het brood, noch onder het meel een enkel bewijs van vervalsching met dit schandelijk surrogaat voorhanden is. Evenmin heb ben zij in eenig monster kopervitrool aangetroffen. Ten slotte geven de deskundigen als hunne meening te kennen dat hier te lande de bakkers voor gebruik van aluin kunnen vervolgd worden. Maar de onverschilligheid in zake vervalsching van levensmiddelen noemen zij zoo groot, dat bakkers, die zich met kwade praktijkeu ophouden zoo als de beide, wier schuld is gebleken, nog langen tijd dit zullen voortzetten, wanneer de bevoegde macht het niet met kracht tegengaat. Zooals bekend is, is de Ned. regeering be voegd om tegen Juni e. k. de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij op hij de concessie bepaalde voorwaarden over te nemen. Voorloopig is de termijn om van de bevoegdheid gebruik te maken verlengd tot 31 Mei 1SS1. Er zal geen beslissing worden genomen zonder medewerking van de volksver tegenwoordiging. Aan de vier onderofficieren van den hoofd cursus (der administratie) bij het instructie-bataljon te Kampen, die niet voldeden aau het schriftelijk gedeelte van het examen voor 2den luitenant- kwartiermeester, is vergunning verleend, een derde jaar de lessen van dien cursus te volgen. Prins Alexander heeft het beschermheerschap aanvaard over de Zangvereeniging „Haagsch Mannenkoor." Aan het ministerie van koloniën is aanbe steed de levering van ijzeren perron-overdekkingen, luifels en andere ijzerwerken, ten behoeve der staatsspoorwegen op Java. Het minst was inge schreven door den heer Aug. Ghilain, te Luik, voor de som van f 52,500. Voor m. o. zijn toegelatenJ. H. Brunne, van Gorcum, voor aardrijkskunde; mej. S. J. C. BuddiBgh, van Utrecht, voor Eransche taal- en letterkunde, en mej. S. L. Ten Entel, van Deven ter, voor Engelsche taal- en letterkunde. In zijn antwoord op het verslag over de wet op de middelen zegt de minister, dat een ge heel ander stelsel van heffing noodig zon zijn om het denkbeeld te verwezenlijken het zware bier hooger te belasten dan het lichte. Afschaffing der mutatierechten ligt niet in zijne plannen. In be ginsel deelt de minister de bezwaren tegen de Staatsloterijzou dus ook hem haar afschaffing welkom zijn, voor het oogenblik kan de schatkist de zekere bate, die zij afwerpt, niet missen. Het voorstel om de bijdragen der theologische studenten voor het bijwonen van de lessen der vanwege de kerk aangestelde hoogleeraren in 's rijks schatkist te storten, is van de synode uitgegaan.' Thans schijnt zij daarovers anders te denken, en der kerk de vrije beschikking over die gelden te willen geven. Der regeering is geen bepaling be kend, welke recht zou geven om de bijdragen voor den Staat op te eischen. Bij nota van wijziging worden ze dus uit de raming teruggenomen. Er zal een staatscommissie worden ingesteld om aan de regeering de noodige voorstellen te doen tot verbetering onzer handels-wetgeving; niet alleen toch eischt de wetgeving op de naamlooze vennootschappen en op de faillissementen verbete ring, maar wordt ook een doorgaande herziening van ons geheele handelsrecht door de regeering noodig geacht. Volgens raming van den minister van bin- nenlandsche zaken zal de nieuwe onderwijswet in het eerste jaar harer invoering een vermeerdering

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1