bij laatstgemeld leger; benoemd bij de artillerie tot kapt. 2de kl., den lsten luit. S. A. Bisschop, Tan het wapen, gedet. bij het Ned.-Ind. leger; bij den staf van het wapen, tot kapt. den lsten luit. D. Van der Linden, magazijnm. der art. 2de kl. te Hellevoetsluisbij de 1ste afd. vesting- art., tot lsten luit., den 2den luit. J. M. "Van Veldhuizen, van het corps; bij de 2de afd. ves ting-art., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. A. II. Van Breda, van het corps; tot lsten luit. den 2den luit. A. N. J. Fabius, mede van het corps bij de 8ste afd. vesting-art. tot lsten luit., den 2den luit. H. J. Rijfkogel, van de 7de afd. ves ting-art.; bij het reg. rijd. art., tot maj., den kapt. jhr. W. F. G. A. Yon Pestel, van het 1ste reg. veld-artillerie. In de memorie van antwoord op het verslag over de begrooting voor het departement van binnenlandsche zaken wordt te kennen gegeven, dat de regeering zich aan de uitvoering van eene wet (lager onderwijs), die na veelzijdigen aan drang tot stand kwam, niet mag onttrekken. Hoe de kosten dier uitvoering zullen worden gevon den, zal nader te beslissen zijn. De voorziening daarin zal nog in den loop van het tegenwoor dig zittingjaar aan de goedkeuring der wetge vende macht worden onderworpen. De minister wenscht met de voorbereiding der invoering van de wet zaodra mogelijk gereed te zijn. Opmer kingen omtrent bedoelingen, onder wier invloed hij zou handelen, zullen den minister niet terug houden van rondborstige mededeeling van hetgeen hij in 's lands belang nuttig en noodig acht. Uit het antwoord door den minister op de op merkingen en vragen naar aanleiding van de af- deeling lager ouderwijs gegeven, blijkt in aan sluiting van het hierboven medegedeelde, dat de gewichtige vraag, of de wet van 1878 nog in den loop van 1880, met 1 Juli b. v., kan wor den ingevoerd, nauwgezet door hem is overwogen. In het belang eener deugdelijke, ordelijke invoe ring moet hij die vraag ontkennend beantwoorden. Aan de regeling van verschillende onderwerpen moet nog velerlei onderzoek en overleg vooraf gaan, zoodat hij zich niet mag verbinden om tijdig behoorlijk gereed te zijn voor eene invoering met 1 Juli. Nu hij den toestand mocht overzien, wenscht hij het daarheen te leiden dat de wet op 1 Januari 1881 in werking trede. Yerder deelt de min. mede, dat de herziening der gemeentewet, voor zooveel den daarmede belasten hoofdambtenaar betreft, geheel is afgewerkt. Aan dien arbeid gevolg te geven, daartoe acht hij het tijdstip vooral gunstig, wanneer eene nieuwe regeling tusschen het stelsel van rijks- en ge meentebelastingen zal zijn tot stand gebracht. Uitbreiding of vereeniging van gemeenten hoopt de min., wanneer daartoe termen bestaan, krachtig te bevorderen. Wat de universiteiten betreft, acht de regeering zich verplicht aan het voorschrift der wet, dat er drie universiteiten zijn, uitvoering te geven. Belanghebbenden kunnen verzekerd zijn dat zij geen gevaar loopen van de gerezen moeielijkheid over het recht verstand van art. 116 der wet op het hooger onderwijs het slachtoffer te worden. De min. zal nagaan in hoeverre wijziging van het academisch statuut noodig is. Sedert geruimen tijd onderzoekt de regeering op welke wijze in de behoeften aan lokalen voor het pharmaceutisch onderwijs het best ware te voorzien. Met het oog op aanmerkelijke uitgaven voor publieke werken (reeds is bij nota van wijziging hoofdstuk IX verhoogd met drie millioen voor den Rotterdamschen waterweg) in 1880 zal wat vroeger of later opnieuw tot crediet-operatiën de toevlucht moeten worden genomen. Voorts zal de uitvoering der onderwijswet en voorziening in andere behoeften millioenen vorderen. Omtrent de middelen om deze te dekken, deelt de minister van financiën zijne plannen mede. Ten spoedigste zal hij een voor dracht inzenden uitgaande van hetzelfde hoofd beginsel als het ontwerp der effectenbelasting, namelijk dat van eene directe belasting op de rentegevende waarden in portefeuille, die tot nu toe van alle rechtstreeksche heffing bevrijd waren gebleven, maar gevestigd op den grondslag der werkelijk genoten inkomsten. Aan invoering van nieuwe of verhooging van bestaande indirecte ver bruiksbelastingen kan niet gedacht worden. De patentbelasting moet vervangen worden door een bedrijfsbelasting op nieuwe grondslagen, billijker en voordeeliger voor de schatkist. Een nieuwe regeling tusschen Staat en gemeenten ter vervanging van die, waarbij het personeel tusschen beiden is verdeeld, is noodwendig Herziening der wetgeving op de registratie is noodig. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag zijn devijfwagensvoor den tramway aan het station alhier aangekomen. Ze zijn vervaardigd in de rij tuig makerij van den heer Beynes te Haarlem en zien er zoowel van buiten als van binnen zeer netjes uit. Binnen een uur waren ze van de wagens van den trein op een daartoe ingerichten wagen en vervolgens langs daarvan afluopende rails op de baan van den Sta tionsweg overgebracht, waarna de paarden er voor werden gespannen en de rijtuigen, die plaats voor 28 personen aanbieden, waarvan 12 van binnen, naar de loods over de Utrechtsche brug werden vervoerd. Voordat de eerste wagen de stad bin nenkwam om eerst de Haarlemmerstraat heen en terug te rijden, had zich een vrij talrijke me nigte in de nabijheid vereenigd. Chef, conduc teurs en koetsiers waren reeds bij hun intocht in uniform, die eveneens net kan genoemd wor den blauw met de Leidsche kleuren, rood en wit; van den chef met goud galon afgezet. Waarschijnlijk zal morgenochtend om tien uren de eerste proefrit gehouden worden terwijl de opening voor het publiek, op Zaterdag-middag te twaalf uren vastgesteld, des morgens mede om tien uren door de feestelijke opening zal worden voorafgegaan, waartoe verschillende autoriteiten en andere per sonen worden uitgenoodigd. Wanneer er dan ins gelijks zooveel belangstelling bestaat, als dit heden het geval was, verwacht men dat deze hier en daar langs den weg waar de tram passeert ook door het uitsteken van vlaggen, evenals dit meermalen in andere plaatsen het geval was, zal worden aan den dag gelegd. Adv.-gen. Van Maanen heeft in de gisteren gehouden zitting van den boogen raad tot verwerping geconcludeerd van bet cassatieberoep van P. P., die door den kantonrechter te 's-IIage tot geldboeten is veroordeeld ter zake van het bezigen van honden als trekdieren in de gemeente Wassenaar. De uitspraak is bepaald op 15 December. Een boer, diegisternamiddagmetzijn kar en paard bij het inrijden van de Rijswijk- schestraat iu Den Haag voor een vigilante wilde uithalen, had het ongeluk aan te rijden tegen een opstaande ladder, waarop zich een verversknecht aan het werk bevond. De ladder sloeg om en door den val bekwam de verver ernstige verwondingen aan armen en beenen. De heer, die zich in de vigilante bevond, nam den gekwetste dadelijk daarin op en bracht hem eerst naar een genees kundige en vervolgens naar zijne woning. Een dame geraakte gistermiddag in de Driehoekjes tusschen een paar wagens gekneld, met het onge lukkig gevolg dat haar eene been gebroken werd. Na in een bierhuis aldaar geholpen te zijn, werd zij in een rijtuig naar hare woning gebracht. Doggenhausen, één der daders van den eenigen tijd geleden bij den goud- en zilversmid Van Loon te Rotterdam gepleegden diefstal, heeft Zaterdag te Duisburg terechtgestaan. Hij is ver oordeeld tot vijfjaar tuchthuisstraf, vijf jaar politie toezicht en de kosten van het geding. Hij ontkende, maar de bewijzen zijner schuld waren overtuigend. In den n ach t van Z on d ag op M a an d ag zijn te Haarlem tusschen twaalf en één uur, door middel van overklimming eener schutting, staande in de Koningstraat, voor de onlangs afgebrande tapperij van H. Soellaart, uit den manufactuur winkel daarnaast, die insgelijks aan Soellaart toe behoort, ontvreemd verschillende gemaakte mans- kleedingstukken en een lap bukskin. De diefstal is vermoedelijk door één persoon gepleegd, daar later op een stoep in die straat eenige der kleeding- stukken zijn teruggevonden, zoodat men kan aannemen dat de vracht hem te zwaar was, om hiermede uit de voeten te komen. Een bewoner van het Kerkpad te Amsterdam is Zondag-avond om halftwaalf op dat pad door twee mannen aangevallen, die hem zijn beurs met tien gulden ontnamen en zich ookJ 13 zijn horloge zouden hebben meester gemaakt, I I hij dit niet van den ketting had gerukt en in zl s hand gehouden. Bij de politie is van het gel aangifte gedaan. De krijgsraad te 's-Bosch heeft vel vallen verklaard van den militairen stand en vel oordeeld tot kruiwagenstraf: J. D. F. V., sergel bij het 6de reg. infanterie, voor den tijd il anderhalf jaar, en H. C. J., huzaar bij het 3| reg. huzaren, voor den tijd van één jaar en dl maanden, beiden wegens diefstal ten nadeele vl een kameraad in de chambrée. Onder de gemeente Heemskerk zijl gisteren de scheepspapieren, vier vaten naphta '1 eenige ledige fusten aan het strand gespoeld, J komstig van de waarschijnlijk verongelukte stool boot- „Pallas" van de kon. Ned. stoombootmaJ .schappij. Ook te Maastricht heerscht hetrool vonk epidemisch; er sterven vele kinderen daamrl Twee Franschen, vertegenwoordi| gers in Afrika van het huis Verminck van Mal seille, hebben in September de bronnen van d| Niger ontdekt. Zij vertrokken van Sierra Leon! en drongen door tot aan het Kong-gebergtenl groote moeilijkheden en gevaren te hebben overl wonnen, vonden zij drie bronnen, waaruit de strooi men voortkomen, die zich later vereenigen tot dl groote rivier van het Westen van Soedan. Dfl namen der ontdekkers zijn Zweifel en Moustier.l BUITENLAND. Frankrijk. Vanwege bet. ministerie van binnenlandsche zaken en eeredieast zijn volgens „Havas" drie gewichtige wetsontwerpen bij den raad van state ingekomen. Het eerste daarvan strekt om aan de diocesen hare rechtspersoonlijkheid te ontnemen en om de handelingen der kerkmeesters en ker kelijke instellingen binnen de sfeer hunner wet telijke en reglementaire bevoegdheid te beperken, voornamelijk wat het vestigen van scholen en in stellingen van liefdadigheid betreft. Het tweede ontwerp geldt een reglement voor de bijzondere aangelegenheden der Luthersche kerk; het derde eindelijk strekt om de comptabiliteit der kerk meesters aan het toezicht der prefectorale raden en de rekenkamer te onderwerpen. Groot-Britannië. Er wordt een fonds bijeengebracht, ten einde, als eene hulde aan de nagedachtenis van den on langs overleden sir Rowland Hill, aan wien de eer van de invoering van het uniform postzegel in Engeland toekomt, eene stichting op te richten ter ondersteuning van bejaarde of noodlijdende postambtenaren. Een betrekkelijk klein gedeelte van de bijeen te brengen som zal gebruikt worden tot het vervaardigen van een standbeeld of gedenk- teeken te zijner eere. De nieuwe lord-mayor van Londen heeft zich bereid verklaard, de bijdragen te ontvangen en heeft eene openbare vergadering ter bevordering van deze zaak bijeengeroepen; er was reeds 3000 p. st. ingekomen. Oostenr.-Honjj. Monarchie. De aartshertogin Christina heeft voor zich en hare nakomelingen plechtig afstand gedaan van hare rech ten op den Oostenrijkschen troon. De keizer, de aarts hertogen, de ministers enz. woonden de plechtigheid bij. Heden heeft de aartshertogin, in gezelschap van hare moeder en met een talrijk gevolg, Weenen verlaten. Morgen wordt zij te Parijs en den 21sten te Biarritz verwacht, waar de aarts hertog Reinier zich bij haar zal voegen. Op 25 dezer is de komst op het paleis van het Pardo bepaald. Onmiddellijk na de huwelijksvoltrekking zullen het gevolg der aartshertogin en hare moe der Madrid verlaten. Alleen haar geneesheer, de heer Riedl, blijft achter. In het Hongaarsche huis van afgevaardigden is omtrent de voorgestelde regeling van bestuur in Bosnië met 188 tegen 167 stemmen besloten, op den grondslag van het ontwerp de artikelen in be handeling te nemen. JEgrj-pte- De khedive heeft het besluit geteekend, waarbij de staatsdomeinen van inbeslagneming worden

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2