gssei iiggaeagf nieuw voor Mérope, zijne moeder, gebracht om zijne medeplichtigen te noemen, maar houdt zijne be kentenis vol dat hij slechts uit zelfverdediging heeft gehandeld. Door zijne gelijkenis met den overleden koning brengt hij wederom Mérope in verwarring, die telkens van hem datgene wil hooren wat zij zelve het meest verlangt, dat hij namelijk Egisthe is, haar eigen zoon. Eindelijk tot razernij gebracht, trekt zij den dolk en wil zich op Egisthe werpen met den kreet: Manes de mon cher fils, mes bras ensanglanlés toen plotseling Narbas verschijnt en haar doet deinzen. Narbas heeft Egisthe herkendhij durft eerst diens naam niet noemen, uit vrees voor Polyphonte's moordplannen, maar ontdekt eindelijk aan Mérope de waarheid en tevens dat Polyphonte de moordenaar is vau haar gemaal. Toen dan ook deze Mérope aanspoort haar wraak te voltrekken aan den gevangene, is hij verwonderd over haar veranderde gezindheid en verklaart zelf Egistbe's bloed te zullen doen vloeien. (Derde bedrijf.) In tegenwoordigheid zijner moeder wordt Egisthe voor Polyphonte gebracht, die, verontrust door de onbegrijpelijke voorliefde van Mérope voor den gewaanden moordenaar haars zoons, dezen aan de wachten overgeeft om hem te dooden. Mérope werpt zich tusschen deze en haar zoon, met den uitroep Barbare! il est mon fils. Zij stort zich voor den tyrau op de knieën en smeekt om het behoud van haar kind. Hierin stemt Polyphonte toe, mits zij hem huwt, hem, den moordenaar van haar echtgenoot. Uit liefde voor haar zoon berust Mérope in dien gruwelijken eischzij zullen elkander in den tempel voor het altaar ontmoeten. (Vierde bedrijf). In het vijfde bedrijf weigert Egisthe eiken stap tot toenadering van Polyphonte, die hem eer en lijfsbehoud aanbiedt, op voorwaarde, dat hij bem als koning erkent. Wat meer is, Egisthe dreigt hem met zijn straf, en waarborgt zijne moeder dat hij als haar wreker in den tempel zal verschijnen. En dit doet hij; Polyphonte valt door zijne hand, aan den voet van het altaar, en Egisthe wordt tot koning van Messenië uitgeroepen. Dit treurspel, voor den tegenwoordigeu tijd wel is waar een aaneenschakeling van onwaar schijnlijkheden, doch welks inhoudjuistmaakt.dat Agar de gelegenheid vindt om de veelzijdigheid van haar talent te ontwikkelen, zal worden voor afgegaan door de „Plaideurs" van Racine. De schrijver verklaart zelf dat het doel der bewer king in het Eransch van de „Wespen" van Aris tophanes, hoofdzakelijk was om zijne tijdgeuuoten te doen lachen. De strekking van het stuk is bij beide schrijvers dezelfde, nl. om de rechtstoestan den van den tijd waarin zij leefden in een be spottelijk daglicht te stellen. De meening zijner tijdgenooten, dat een schrijver, wiens treurspelen steeds tranen aan het publiek ontlokken, geen vroolijk stuk zou kunnen leveren, was oorzaak dat de „Plaideurs" aanvankelijk weinig succes hadden. Molière en Lodewijk XIV wisten het echter naar waarde te schatten en door hen ver wierf het eerst een groote mate van populariteit. Het ontstaan van het stuk is voornamelijk toe te schrijven aan een proces, dat zijne tegenstanders tegen Racine instelden en waardoor hij een aan zienlijke bezitting verloor. Om zich daarover te wreken schreef hij het bedoelde stuk, dat ook ongetwijfeld thans weder meuigen gullen lach zal uitlokken. Gemengd Nieuws. In de vorige week ontving een Am- sterdamsch ingezetene een brief, waarin hem bevo len werd op een bepaalde plaats en uur f 15 te bren gen, bij gebreke waarvan zijn huis zou worden in brand gestoken. De dader werd ontdekt en naar het gesticht te Ommerschans gebracht. Bij een veehouder te Sloten in Noord- Holland zijn Zaterdag-nacht niet minder dau 25 schapen verscheurd, men vermoedt door honden, ofschoon er zijn, die, naar de indrnksels der poo- ten te oordeelen, meenen aan een ander verscheu rend dier een wolf misschien? te moeten denken. Vrijdag-avond is bij Zevenaar een spoorwegarbeider met een trein in aanraking geko men en overreden. Zijn rechterbeen was gebroken, aan het hoofd had hij een groote wond en de rechter bovenarm was verbrijzeld. Eerst om tien uren is hij te Arnhem in het ziekenhuis aangebracht, waar hij Zaterdag-ochtend overleed. Onbegrijpelijk is het dat men den verwonde niet eerst te Zevenaar verbonden heeft, in weerwil dat op het station al daar een geneesheer aanwezig was, van wien men mocht veronderstellen dat hij, hoewel niet tevens chirurgijn zijnde, toch in staat zou geweest zijn tot het leggen van een eerste verband, dat mis schien een doodelijke verbloeding had kunnen voorkomen hebben. Te Hasselt had men sinds langen tijd de gewoonte om de duiten of ongangbare munten die in de collecten werden gevonden, zorgvuldig in de kerk te bewaren. In de vorige week werd in de kerk aldaar ingebroken, de dief nam niet alleen het aanwezige geld maar ook de verzamelde duiten of andere munten mede, welke laatste hij, dom genoeg, !e Zwolle bij ee* koperslager ver kocht. Dientengevolge arriveerde Zaterdag avond de justitie uit Zwolle te Hasselt die den metse laar G. Erdsiek als vermoedelijken dader van den diefstal arresteerde en naar Zwolle gevanke lijk overbracht. Een zoon van den ongelukkigen ko ning Theodorus van Absyssiuiê, prins Alamayoe, is te Leeds, waar hij zijne opleiding genoot, aan pleuris gestorven. Vr ij dag-morgen met den trein van 11.38 vertrok de milicien-verlofganger Willem Daamen van Tilburg. Te Gilze-Rijen den trein even verlaten hebbende, had hij het ongeluk over de rails te struikelen terwjjl de sneltrein van Breda juist aankwam, waardoor hij vreeselijk ge wond werd en des avonds in het gasthuis te Til burg, waarheen hij vervoerd was, is overleden. Bij eene ontploffin g in eene pat ronen- fabriek te Toulouse zijn Vrijdag twintig personen gewond, meereudeels vrouwendoch niemand is gedood. Aan de „Köln. Zeitung" wordt uit Londen gemeld, dat aldaar het plan bestaat eene rechtstreeksche verbinding tusschen Londen en Parijs tot stand te brengen, welke 160 kilometer korter is dan de tegenwoordige over Dover en Calais. Dit plan bestaat hierinde spoorweglijnen zullen tut Beachy Head worden doorgetrokken, waar de treinen door middel van een drijvende ijzeren ponton bij eiken waterstand zullen kunnen inge scheept worden op een door stoom gedreven reus achtige pont, die 650 voet langen 150 voet breed en tegen de golven door een ijzeren dak beschut zal zijn, met ruimte voor ISO waggons. Op dit door radereu en schroeven voortbewogen gevaarte zullen de treinen naar Dieppe worden overgebracht, van waar zij onmiddellijk de reis naar Parijs zullen voortzetten. Komt dit plan tot uitvoering, dan zal men in acht uren en tegen de helft der thans te betalen vracht, zonder van wagen te verwisselen, van Londen naar Parijs en omgekeerd kunnen komen. Uit Liverpool vertrokken in October jl. 15,062 landverhuizers, zijnde 7.252 meer dan in October 1878. Wèl een bewijs dat het er voor velen spant in Engeland en tevens, dat het in Amerika wat beter begint te gaan. De uitbarsting van den Vesuvius is thans in eene nieuwe phase. Rondom den grooten kegel blazen drie kraters voortdurend rook en lava, die zich afwaarts stort in de diepte welke de Ve suvius van den Somma scheidt. Uit Napels kan men den stroom lava met het bloote oog zien voortspoeden. In weerwil van den rook, de steeuen die met groote kracht worden uitgeworpen en de onmatige hitte wagen het sommige nieuwsgierigen de randen der kraters te bezoeken. KOLONIËN. BATAVIA, 11 October. Een geheimzinnig uitstapje van de „Salak" van Soerabaia uit, is opgehelderd in een Makassaarsch blad. Het schip is de Nederlandsche vlag gaan hijschen op de noordelijkste grens, die op Borneo's Oostkust ons gebied van dat van den sultan van Solok scheidt. Het schijnt, dat bij de concessie- Overbeck gebleken was, dat de inlandsche sultan die grens wat te veel zuidelijk had aangenomen. Die vergissing is door ons nu geconstateerd, en daarmee, dunkt ons, zegt het Bat. Ilbl., stilzwij gend afgekondigd, dat wij over de plannen met het ten noorden van die grenslijn gelegen land ons niet warm zullen maken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn nog de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, vr. ziekte, aan den insp. chef der afd. gevangenisw. bij het dep. van jnst. mr. H. Sernler; aan den contr. lste kl. J. De Crane; aan den arch, lste kl. bij den waterstaat J. Bruin en aan den verif. 5de kl. P. J. Van Emmerik. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de ads.-res. der Noorder-districten van het gouv. Celebes G. G. De Villeneove en de contr. 2de kl. L. Th. Mayer; uit '8 lands dienst, de gew. klerk op het ads.-rcs. kantoor te Keboe- men (Bagelen), G. F. It. Ch. De Pruyssenaere de la Woestijne. Benoemd: Tut hoofdcomm. hij het dep. van I innenl. bestuar, H. C. A. Desperoui; tot ads.-res. der Noorder-distr. van het gouv. Celebes, W. F. Sikmantot contr. 2de kl. by het binnenl. best, op Java en Madnra, Ch. H. I). Monod de Froideville. Ont slagen: Eerv., de benoemde 2de comm. bij het dep. van onder wijs enz., Th. Gatsonides. Benoemd: By het dep. van onderwijs enz. tot 2den comm. F. D. Meister, tot 3den comm. G. F. P. Emmerik. Verleend: Een tweej. verlof n. Enropa, w. ziekte, aan <len secr. der res. Menado, F. P. L. Kist; een tweej. verlof n! Europa, wegens meer dan 15 jaren onafgbr. dienst in deze gewesten, aan den contr. lste kl. B. J. E. Roskott. Benoemd: Tot adv.-gen. bij het hoogger. mr. M. C. Piepers; tot lid in den raad van just, te Batavia mr. L. A. Clignet; tot off. van just, bij den raad van just, te SamaraDg, mr. A. J. Iramink; tot subst.-griff. bij den raad van just, te Padang, mr. H. D. L. Bouriciostot voorz. van de landr. te Meester-Cornelis en Bekassi, mr. W. C. Veenstra; tot voorz. van den landr. te Samarang, mr. J. D. Peereboom Voller; tot hulppred. hij de Prot. gem. te Bonthain, M. Van der Wal. Bij het binnenl. best. op de be- zitt. buiten Java en Madura: tot contr. lste kl. J. H. Hisgen; tot contr. 2do kl. J. W, Van Stenis. In het gouv. Celebes: tot ads.-rcs. tevens vendom, van de afd. Ooster-districten J. F. Schenkhuizen, van de afd. Zuider-distr. A. A. Hoos. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den 2den luit. der inf. A. P. G. Reigersberg. Ontslagen: Eervol, w. lich. ongesch. voor den mil. act. dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. A. A. J. L. De Jongh. Geplaatst: Bij hot 13de bat. inf. de 2de luit. R. Ebbinge; bij het 3de depot-bat. de 2de luits. J. Aitton en J. Stroeve; bij het garn.-bat. van Palembang, de lstn luits. P. A. Van Berlo en P. M. Dusser de Barenne; bij de escadrons cav. te Batavia, de lste luit. jhr. C. J. H. Meyer. Overgeplaatst: Bij het hospit. te Weltevreden, de offic. van gez. 2de kl. G. W. A. Beyfuss; bij het 3de depot-bat., de 2de luit. F. J. Erdtsieek. Departement der Marine. Benoemd: Tot chef der 2de afd. van het dep. der marine, L. C. Holtzapffel; tot comm. bij het haven- dep. te Soerabaia, J. G. Krak; tot havenm. te Amboina, K. J. C. Logger. Vorgunning verleend: Om naar Nederland terug te keeren, aan do luits. ter zee lste kl. H. Vreedonberg, H. L. Cadet, jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Altenstadt enjbr. H. M. Van der Wijck, de luits. ter zee 2de kl. jhr. J. A. G. Van der Staal, W. P. Coolbaas, de officieren van gezondheid B. H. Thomson, H. G. C. Heringa en W. N. De Graaff en aan den off. van adm. 3de kl. S. J. A. Deyll. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens inlichtingen, die het ministerie van buitenlandsche zaken heeft ingewonnen, is het ge rucht omtrent het overlijden van Abd-el-Kader van grond ontbloot. Indien de ex-emir overleden ware, dan zouden de consuls van Frankrijk te Damascus en Beyruth niet in gebreke zijn gebleven het ter kenuis te brengen van den minister van buitenlandsche zaken. Duitschland. De Russische troonopvolger en zijne gemalin zijn gistermorgen te Berlijn aangekomen. Aan het station werden zij opgewacht door den ambassadeur Oubril, den commandant der stad en den president der politie, waarna zij in een hofrijtnig naar het hotel der Russische ambassade reden. Het „Journal de St.-Pétersbourg" neemt het bericht van het Tilsiter dagblad aangaande het gebeurde met de Russische stoombooten op de Niemen over, en zegt dat de maatregelen, welke door de Russische plaatselijke overheid genomen werden, meer dan een maand geleden zijn geredres seerd en dat bedoeld bericht op een misverstand rust. Volgens een later bericht van de „Tilsiter Zeitung" is aau de Russische stoombooten „Kief- stut" en „Nevys" vergund in de haven te Tilsit te komen, daar er op het Russische deel der rivier geen winterhaven is. De „Kiefstut" was reeds te Tilsit aangekomen, terwijl de „Nevys" weldra ver wacht werd. Yereenigde Staten. De katoenoogst van September is belangrijk gunstiger dan in het vorige jaar. De graanoogst bedraagt 26 millioen bushels meer dan in 1878 De opbrengst der tabak echter is met 27 pc. verminderd, daarentegen heeft de maïs-oogst 2*0 millioen bushels meer opgeleverd. Turkye. Aleko-pacha heeft een onderhoud met deniul- tan gehad en is door dezen goed ontvangen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2