•N°. 6060. Dinsdag 18 November. A°. 1879. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 moenrten.....L10. F ra nat per post....1.40. A fionderiijke Nomurers.n0,05. LEIDEN, 17 November. Uit de regeeringsantwoorden over de staats- begrooting blijkt dat de regeering wil beproeven, in hoever eene verbetering van het kiesrecht onder de bestaande grondwettige bepalingen mogelijk is. Daartoe moet tevens worden afgewacht de uilslag van de voorgenomen herziening van sommige directe belastingen, waarmede de grenzen van het kiesrecht nauw verband houden. De vraag of eene hervor ming van het belastingstelsel, die de regeering zich voorstelt, geschieden kan zonder voorafgaande her ziening der grondwet, beantwoordt de regeeriug bevestigend. Wat aangaat de defensie, de regeeriug is diep doordrongen van het hooge belang der zaak en tot de handhaving onzer onafhankelijkheid heeft zij reeds nu een aanvang gemaakt met de uitwerking der beginselen, welke zij ten deze huldigt, zich daarbij vereenigende met de voorstellen tot regeling van de militie en schutterijen, welke in September 1877 aangeboden werden. De grond wetsherziening acht zij voor eene doeltreffende oplossing van het vraagstuk niet noodzakelijk, hare wetsvoordrachten zullen nog in den loop van het zittingjaar de Tweede Kamer bereiken. Gedurende de eerste helft der maand Octo ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: W. "Van Dantzicht, mevr. A. Katz, Kalkoen, De Jong, Palmer, Vervoort van Cranenburg, K. Yokens, Amsterdam; Berendijk, Dedemsvaart; mej. L. Van Dieters, mej. J. A. Van Walsem, 's-GravenhageA. Brouwer, HaarlemGroot, Hauwert; E. De Wette, Hoorn; D. Gruman, LeidenJ. Leeggangers, MiddelburgI. I. G. De Bruin, P. J. Du Bois, J. Schmal, Utrecht. Bij de heden gehouden openbare verkon- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 19.50, f 4.00 en f 1.95; de laagste 38.00, f 18.50, f 3.70 en f 1.80. De Staatscourant behelst de statuten voor de Vereeniging tot instandhouding van de bijzondere school der 1ste klasse alhier. Volgens art. 2 wordt het onderwijs, met waardeering van alles wat in de nieuwe leermethode prijselijk en proefhoudend bevonden is, aan Christelijke opvoeding dienstbaar gemaakt. De broche, gevonden in het papier, dat door het centraal-comité van het „Liefdewerk oud papier" alhier naar het hoofdcomité te Am sterdam werd verzonden, is aan de eigenares terug gegeven. Naar de N. R. Crt. verneemt zal het waarborg fonds der Arnhemsche tentoonstelling ter grootte van f 150,000, behalve de garantie van f 5000 der gemeente, ten gevolge van den ongunstigen finan- ciëelen aüoop der zaak, voor ongeveer 60 pet. moeten worden aangesproken. Zaterdag is een aanvang gemaakt met de trek king der tentoonstellings-loterij, waaraan voor ongeveer 100,000 loten is deelgenomen. Ofschoon de loterij publiek is, heeft deze niettemin in zulk een klein lokaal plaats, dat slechts hoogstens 20 personen daarbij tegenwoordig kunnen zijn. De trekking der 2500 prijzen zou eerst hedenmiddag :unnen afloopen, zoodat de officiëele trekkings list, die bij de firma Van Egmond en Heuvelink ht licht zal zien, niet voor Dinsdag of Woens- dq uitgegeven kan worden. Ofschoon er enkele fraie prijzen, als een rijtuig, eenige sierlijke me beien, en gouden en zilveren voorwerpen enz. zijn aangekocht, begrijpt men niet hoe de ver Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven- lotingscommissie honderden guldens heeft kunnen uitgeven voor den aankoop van een zeer on doelmatig antiek en onbruikbaar salon-ameu blement, primitief bestemd voor de versiering van een op de tentoonstelling voor den Koning ingerichten salon, waarmede de trekker bepaald verlegen zal zitten. Velen echter zijn hier van oordeel dat die aankoop niet gedaan zou zijn, zoo niet de eigenaar hiervan tevens mede-lid der commissie was geweest. Van de opbrengst der loterij, die f 40,000 a f 50,000 bedraagt, wordt een derde gedeelte tot. andere doeleinden, waarvoor nog onbekend, besteed. Dit schijnt in overeenstemming te zijn met de voorwaarden, waaronder de toestemming tot de verloting werd aangevraagd en verkregen. Het bevreemdt echter velen, dat de commissie die voorwaarden vooraf niet behoorlijk heeft open baar gemaakt, zooals zulks te Parijs en elders geschiedde, daar een ieder thans in de veronder stelling verkeerd heeft, dat, buiten de onver mijdelijke onkosten, de geheele opbrengst tot den aankoop van prijzen zou gestrekt hebben. Men mompelt te Arnhem dat het bij de liquidatie der tentoonstelling niet alles couleur de rose toe gaat. Zoo waren vele inzenders van slechts op- luisteringsvoorwerpen zeer bevreemd, ten slotte van de commissie nog een nota wegens staangeld te ontvangen, waaraan niet even bereidvaardig door ieder is gevolg gegeven. Dr. C. H. Van Rhijn, pred. te Leusden, heeft voor de toezegging van beroep naar Koude kerk bedankt. Onder goedkeuring van de ambachtsvrouw van Benthuizen is aldaar beroepen de heer L. J. Apeldoorn, candidaat bij het provinciaal kerkbe stuur van Noord-Brabant. De Heraut meldt dat dr. A. Kuyper onge steld is, in die mate, dat hij vooralsnog niet in staat is de laatste proeven na te zien van een werk, dat van hem ter perse en voor het afdruk ken gereed is. De expeditie naar het wrak van de „Over- ijsel" is teruggekeerd. Men heeft van de inboor lingen slechts een klein gedeelte van de lading kunnen terugkrijgen, dat de onkosten van de gecharterde stoomboot niet dekken kan. Er is veel lading van waarde in handen der kustbewoners gebleven. Bij het Zaterdag afgeloopen examen van de laatste pleeg onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luit. bij de inf. hier te lande en in O.-I., slaagden de sergeants Van Campen, Bruiniug, De Moulin, De Wilde en Willemstijn van het 2de reg. inf., Weber, Roelofs, Van Meurs en De Jeer van het reg. gren. en jagers, allen van den hoofdcursus te 's-Hertogenbosch. Te Groningen is eene vennootschap opge richt, welke zich ten doel stelt de stad van goed drinkwater te voorzien. Als commissarissen zullen optreden mr. H. J. Van Royen en Jb. Van Hou ten aldaar en dr. M. J. Baart de la Faille te Leeuwarden, tot directeur is benoemd jhr. C. Ch. Six, civiel ingenieur bij den waterstaat. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag te Napels aangekomen en denzelfden dag vertrokken. Voor m. o. zijn toegelaten: voor landbouw kunde A. M. Prins, van Dordrecht; voor boek houden, D. Schlötjes van 's-Hage, P. W. Scheers, P. C. Schilperoort en A. W. Scholten van Rot terdam; voorts J. A. Klasens, van 's-Hertogen bosch, voor staatsinrichting van Nederland; J. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼•n 1regels1.0». Mere regel meer0.1TJ. Grootere letters neer plaatsruimte. Bakker Lzn., van N.-Pekela, voor geschiedenis; J. M. C. A. Timmerman, van 's-Herlogenbosch, voor aardrijkskunde, en J. C. Knoest, van Sneek, voor Engelsche taal- en letterkunde. Z. M. heeft L. De Fouw, ontvanger der directe bel. en acc. te Noordwelle, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Monnikendam; L. M. Van Kooten, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Harlingen, benoemd tot ont vanger voor het tweede kantoor der dir. belast, te Amsterdamden telegr. 3de kl. bij den rijkstele graaf W. C. Krol, op verzoek, eervol uit die be trekking ontslagen, met 1 Dec. a. s.met 1 Dec. a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Goes, H. M. Wierts van Coehoorn, thans commies der posterijen 1ste kl.tot leeraar aan de rijks h. b. school te Warffum benoemd T. J. Allersma aan H. Elout, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Domburg; pensioen verleend aan mr. B. Van Hasselt, direct, van het postk. te 's-Gravenhage, f 2929; B. Ziegelaar, brievengaarder te Aarlanderveen, f 60. MÉEOPE. Woensdag-avond zal mile Agar hier in dit treur spel van Voltaire optreden. Vele stadgenooten zul len zeker die voorstelling bijwonen en niet wei nigen ook eerst „bun" Voltaire opslaan. Voor hen wien daartoe de gelegenheid ontbreekt, geven wij hier den korten inhoud van het treurspel, dat het meesterstuk van den Franschen wijsgeer op dit gebied wordt geacht en zelfs door zijne tegenstan ders hoog geroemd. Het stuk verheerlijkt de moederliefde. Mérope, wier man, Cresphonte, koning van Messenië, met zijne beide zonen vermoord was bij een opstand, trenrt over bet gemis van haar eenig overgebleven zoon, Egisthe, als kind door Narbas, vertrouwe ling van haren echtgenoot, naar Elis gevoerd en daar, ter wille van zijn veiligheid onbekend met zijne geboorte, grootgebracht. Iulusschen dingt in Messenië Polyphonte naar de kroon, die hij even wel niet zal kunnen bereiken dan onder voorwaarde dat Mérope, de koningin-weduwe, hem hare hand reikt. Maar Mérope veracht hem en weigert trotsch een huwelijk met den soldaat van fortuin, die in haar oog te onedel is van geboorte om naar hare hand te staan. Gekrenkt maar niet ontmoedigd door die weigering, besluit Polyphonte den afwe zigen Egisthe uit den weg te doen ruimen en zoo de hoop te doen vervliegen op troonsherstelling van het regeerend geslacht. Hem treedt als raads man ter zijde de listige Erox, terwijl Isménie en Eurycles de trouwe vrienden zijn van Mérope. (Eerste bedrijf). Voor Mérope, wanhopend over het uitblijven van elke tijding omtrent haar zoon, wordt een gevangene (Egisthe) gebracht, beschuldigd een moord te hebben begaan. Zij vindt in den onbe kenden jongeling eene herinnering aan haar ver moorden echtgenoot en besluit hem te beschermen, geheel onder den invloed van zijn nobele manlijke taal. Maar als hij door de wachten is weggevoerd, verneemt zij dat die gevangene de moordenaar is van Egisthe, haar zoon, en tot prijs voor haar hand, eischt zij nu van Polyphonte dat hij den moordenaar van haar lieveling aan haar maar overlaat. Zij zal hem het hart uit het lichaam rukken en dat rookend dragen naar het altaar der goden. (Tweede bedrijf.) In het derde bedrijf komt Narbas uit Elis terug en weeklaagt over de pas vernomen tijding, den dood van zijn pleegkind Egisthe. Deze wordt op- LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1