Maandag 17 November N°. 6059. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAOT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post0 1.40. Afzonderlijke Nommers-... B 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17i Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Een winkelier in gouden en zilveren werken alhier ontviDg gistermorgen bezoek van een net gekleed heer die zich bekend maakte als kapt. B., van de cavalerie. Hij was eerst kort hier en wenschte ringen te zien. Een zijner collega's had hem dien winkelier aanbevolen, en toevallig mocht de winkelier dien collega onder zijne begunstigers tellen. De pseudo-kapitein zocht vijf ringen uit, natuurlijk niet de minste, en zou die medenemen om een keus uit te laten doen. Den winkelier kwam na eeuig nadenken die geschiedenis wel wat vreemd voor; hij gaat de deur uit, ontmoet een huzaar, later een artillerist, maar geen van beiden was die kapitein bekend. Eindelijk komt de winkelier op de gedachte, eeDS naar het station te gaanhij loopt naar het perron, juist komt de trein aan en de eerste persoon die uit de wachtkamer komt is onze kapitein. Na veel moeite gelukte het den winkelier de vijf ringen, die al overal waren verborgen, terug te krijgen, ouder voorwendsel dat hij zich in de prijzen vergist had. De kapitein zou intosscheu zorgen dat hij om één uur weer bij den winkelier was, maar hij is het zeker vergeten. Wellicht begunstigt hij nu over eenige dagen een anderen goudsmid. Men zij das op zijne hoede! Gistermorgen te halfelf is er eene koe, toebehoorende aan B. te Wassenaar, van de veemarkt alhier losgebroken, doch zonder schade veroorzaakt te hebben aan het Kort Rapenburg opgevangen en onder toezicht van een politie agent buiten de voorm. Wittepoort (thans Haag- brug) geleid. Een kwartier vroeger was er een kalf, toebehoorende aart S. te Zoeterwoude, op het Rapenburg te water geraakt. Het werd ongedeerd door den eigenaar en een burger op het droge gebracht. Gistermiddag te halfdrie is een paard, gespannen voor een ledigen wagen, toebehoorende aan den stalhouder V., in de St.- Aagtenstraat op hol gegaan, doch zonder schade veroorzaakt te hebben op de kleine Aardappelen- markt tot staan gebracht. De gasontploffing te Delft, waarvan gisteren werd melding gemaakt., had 's middags omstreeks drie uren plaats. In de gasleiding van het voorportaal der sociëteit was een lek ontstaan en toen men bezig zijnde dat te repareeren een lucifer ontstak, sloeg de vlam met donderend ge luid door de vestibule. De dear van de conver- saliezaal, die op slot was, sprong open en al wat in de onmiddellijke nabijheid ruit was werd ver brijzeld. Een der knechts van Lorrewa, kopersla ger, werd, hoewel niet ernstig, gewond. Den dag te voren, 's middags omstreeks twaalf uren, is aan de Koornmarkt aldaar een paard en wagen, bestuurd door den eigenaar A. Poot, landbouwer, wonende onder de gemeente Maasland, op hol ge raakt ten gevolge van het aanrijden van een krui wagen. Een zandschipper, A. Vis, wonende te Delft, had het ongeluk tusschen het hek op de stoep van het huis van den heer Drayer en den wagen beklemd te geraken, waardoor hij ernstig verwond en het hek der stoep, benevens een hard- steenen paal, omver gereden werd. De verwonde werd naar het gasthui* overgebracht, waar hij nog in den namiddag overleed. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. De Koning heeft gunstig beschikt op het verzoek om gratie, ingediend door de op 18 Sept jl. in zake het tumult bij de gefailleerde firma D. Mulder en Zn. te Winschoten door de recht bank aldaar veroordeeldende celstraf is vermin derd voor R. Verwey en A. Eefting van twee maanden op veertien dagen, voor M. Wouters van eene maand op veertien dagen, voor C. Hoogstraten van eene maand op zeven dagen, voor E. Eelix en H. Ahbas, vrouw van J. Wjers, van vijftien op drie dagen. Twee van de veroordeelden hadden hun straf reeds ondergaan. De opening van den tramweg te Dor drecht is vastgesteld op Zondag 23 November a. s. Te Londen is volgens de „Times" in publieke veiling gebracht eene aanzienlijke partij thee, bestaande uit rottende theebladeren, aan welke een groen kleurtje gegeven was. Aan de redactie van het blad was een monster toegezonden, en zij achtte het na kennisneming daarvan alleszins waar schijnlijk, wat zij vernam, dat namelijk deze bla deren reeds lang geleden als thee gediend hebben en later zijn opgekocht en gedroogd, om ze op nieuw te verknopen. De „Times" zou het wen- schelijk achten, dat de bevoegde overheid zoo iets wist te voorkomen, en verwondert zich, hoe er een makelaar te vinden is geweest, die het waagde deze „thee" te verkoopen. In den aanvang van dit jaar werd z e - kere heer Payne geacht bij het baden op de kust van Wales verdronken te zijn. Men vond zijne kleederen op het strand, met zijn horloge en zijn geld. Hij had ontbijt in zijn hotel besteld. Men laad hem te water zien gaan. Zijn vader verzocht machtiging tot administratie zijner zaken, inde het bedrag eener tamelijk hoogc levensverzekering en betaalde zijne schulden, die vrij aanzienlijk waren. Eenige maanden later is evenwel de voor ver dronken gehoudene te San-Erancisco gezien en herkend door een ouden kennis uit Engeland. Hij bekende, wegens schulden in verlegenheid verkeerd te hebben en zich op deze wijze daaruit te hebben gered. Een tweede pak kleeren had hij aan het s rand gereed gelegd, had dat aangedaan en was naar Californié vertrokken. Natuurlijk heeft de vader aan de levensverzekering-maatschappij het geld terugbetaald, maar hij heeft geen recht, van de schuldeischers zijns zoons het geld terug te vor deren, dat hij hun als executeur heeft betaald. BUITENLAND. Frankrijk. De Parijsche correspondent van de „Times", melding makende van het besluit van den Madrid- schen gemeenteraad, om, in weerwil van den uitgesproken wensch des koning.*, feesten te geven ter gelegenheid van zijn huwelijk, zegt, dat de hotelhouders der Spaansche hoofdstad dientenge volge van hunne verslagenheid bekomen zijn. Een der buitengewone afgezanten heeft er in moeten berusten, 400 pd. st. te betalen voor veertien- daagsche huur van vier kamers en een rijtuig. Volgens dctizelfden correspondent heeft de regee ring aan den naijver onder degenen, die Frankrijk bij het huwelijk wenschen te vertegenwoordigen, een einde gemaakt. De Eransche ambassadeur te Madrid, de admiraal Jaurès, zal als buitengewoon afgezant van president Grévy optreden. Hier mede is de beduchtheid weggenomen van hen, die vreesden, dat Frankrijk in het geheel niet zou vertegenwoordigd worden, en daarin, cnder de tegenwoordige omstandigheden, een bedeDkelijken misslag tegenover Oostenrijk zouden gezien hebben. Telegrammen uit Londen spreken de veront rustende geruchten tegen, die gisteren op de Pa rijsche beurs eene daling teweegbrachten. Er is niets nieuws gebeurd met betrekking tot het eska der te Malta. De „Univers" is veroordeeld tot 1000 fr. boete wegens het verspreiden van eene valsche nieuwstijding. DiiitNf'hland. Omtrent het gebeurde met de Russische stoom- booten verneemt men nader het volgende: De Russen hadden een stoombootdienst op de Niemen van Kowno naar Tilsitdie schepen kwamen dus in Pruisen. Daarop heeft eene firma te Tilsit ins gelijks eene stoomboot in de vaart gebracht voor haren handel op Kowno. Aan dat vaartuig werd door de Russische autoriteit de vaart in Rusland verboden. Niet alleen werd de vaart op Kowno, maar zelfs de toegang tot het tolkantoor te Geor- genburg belet.. Hierover werd eene klacht inge diend bij Bismarck, die te St.-Petersburg tegen het verbod liet protesteeren. Het Russische gou vernement antwoordde, dat de vergunning voor een stoombootdienst voor het vervoer van passa giers en goederen op de Russische wateren alleen aan Russische onderdanen kon worden verleend. Dit was indertijd in beginsel vastgesteld, o. a. met het oog op moeilijkheden, waarmede men te kampen had om van den buitenlandschen eigenaar van een stoombootdienst in zekere gevallen schade vergoeding te verkrijgen. Bij nadere onderhande ling verklaarde de Russische regeering zich wel ber id de Tilsitter stoomboot toe te laten en gaf zelfs te kennen dat de directie van het tolkantoor te Georgenburg hare bevoegdheid was te buiten gegaan; maar dit nam niet weg dat die directie het verbod handhaafde. Daarop heeft Bismarck eenvoudig last gegeven om met gelijke munt te betalen, door wederkeerig aan de Russische stoom- booten den toegang tot Pruisen te verbieden. Hoe het nu verder zal gaan, zal men moeten af wachten. De koning van Saksen heeft bij het bestuur der Duitsche Yisscherij-vereeniging een eereprijs in zilver toegezonden, om te worden uitgeloofd als premie op eene prijsvraag, waarop het antwoord bij gelegenheid der internationale visscherij-ten- toonstelling te Berlijn moet zijn ingezonden. De vraag komt hierop nederwelke middelen er kun nen worden aangewend om in rivieren en andere wateren de uitloozingen van fabrieken en steden onschadelijk te maken voor de visschen. De ant woorden moeten bij de commissie voor de ge noemde tentoonstelling worden ingezonden uiterlijk 15 Maart 1880. Het dep. van landbouw heeft aan dien eereprijs een accessit-prijs van 600 mark toege voegd, welke zal worden toegekend aan hem, die, geen volledige algemeene middelen tegen den nadeeligen invloed van alle hier bedoelde schadelijke stoffen wetende, dan althans de beste middelen tegen den invloed van enkele soorten van fabriekvuil weet aan te wijzen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Op de spoorwegconferentie te Praag is men tot overeenstemming gekomen omtrent de tarieven voor het vervoer uit Oostenrijk naar de Holland- sche, Belgische en Pruisische zeehavens en omtrent de dift'erentiëele tarieven voor de enkele havens. In het hijzonder besloot men, behoudens toestem ming der resp. regeeringen, tot uitzonderingsta rieven voor verfhout, vet (traan, talk, cocosolie), garens, breikatoen, lucifers en cement. Wat suiker betreft was men voor handhaving van het be slaande tarief tot het einde van Maart.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1