Uit Quebec wordt gemeld, dat de storm welke 29 October in den Atlantischen Oceaan heerschte, groote schade aan de kusten van New- Brunswick, Nova Scotia en Princa-Edward-eiland heeft veroorzaakt. Yele gebouwen, werven en brug gen zijn vernield en een honderdtal visschers- en andere vaartuigen zijn op de kust geworpen, waarvan 70 in de Canso-straatverscheidene zijn totaal wrak geworden. Yele menscheu zijn bij deze ramp omgekomen. Te Eupen, onder Aken, werden on langs bij eene familie aan tafel lijsters rondge diend. Daar er zes personen en slechts elf van die vogels waren, namen de beide ondste dochters er samen één, waarvan zij ieder de helft gebruikten. Ongeveer een kwartier later klaagde een dezer meisjes over een zonderling gevoel in het hoofd, terwijl hare zuster eensklaps zoo ongesteld werd dat zij niet van haar stoel kon opstaan. Men be merkte toen kenteekenen van zware vergiftiging. In allerijl werd er geneeskundige hulp ingeroepen. Een half uur later echter stierf het eene meisje, terwijl het andere eerst na verloop van zes uren huiten gevaar was. Bij onderzoek bleek dat de lijster, die zij hadden gegeten, met strychnine ver giftigd was. In het najaar en den winter worden in die omstreken namelijk vogels zwaar met strych nine vergiftigd en dan als lokaas laag bij den grond opgehangen als een middel ter uitroeiing der vossen. Men vermoedt nu dat een wilddief, hetzij dan al of niet wetens, zulk een vergiftigden vogel heeft weggekaapt en dien onder andere vogels heeft verkocht aan den poelier, die ze aan de bedoelde familie had geleverd. De Russische stoomboot „Louise", kapitein Burmeister, is te Bremen aangekomen van de monding der Jenisseï, en heeft aldaar de eerste lading, hoofdzakelijk bestaande uit koren, uit Siberië door de Kariscbe Zee aangevoerd. Het EngelschebarkschipNovaSco- tia" vertrok 18 October van Baltimore met een equipage, waaronder acht negers. Bij Annapolis weigerden vier man der equipage om te pompen en vielen op de stuurlieden aan. Door den gezag voerder werd de aanvoerder neergeschoten, waarop met hulp van eenige marine-soldaten de oproer lingen in de boeien werden gesloten en naar Bal- timore teruggebracht. Professor Erasmus Wilson, dezelfde die de Cleopatranaald naar Londen heeft doen over brengen, heeft aan de directie van de „Margate Sea Bathen Infirmery" aangeboden om op zijne kosten een nieuwen vleugel te bouwen, waarin plaats zou zijn voor zeventig patiënteneen bassin in te richten voor lauw zeewater en eene kapel met 800 zitplaatsen te bouwen. Dit aanbod, dat een geschenk van 20,000 p. st. vertegenwoordigt, is in dank aangenomen. Uit het Noorden des lands meldt men, dat de prijs der paarden daar thans onge kend laag is. Goede paarden kunnen er ge kocht worden voor de helft of twee derden van den prijs, die er nog kort geleden voor werd be taald. Groote aanfok en verminderde vraag geven aanleiding tot dat verschijnsel, afgezien van den naderenden winter en hooge voederingskoslen voor de landlieden, eigenaars der paarden. Twee maanden lang heeft in de Fau bourg St.-Antoine te Parijs een geheimzinnige gebeurtenis de gemoederen in beweging gebracht. Men had ul. zekere juffrouw Morel opgehangen gevonden in hare woning, waar zij door twee onbekenden was bestolen en mishandeldzij had den zich voorgedaan als personen, die goederen bij haar kwamen koopen; zoo luidde het ver haal van de juffrouw, die juist nog bijtijds uit haar gevaarlijke positie was verlost. De justitie heeft echter het raadsel opgelost. Juffrouw Morel is een gevaarlijke dievegge; zij had op een daar voor gunstig oogenblik uit de woning der con cierge, juffrouw Dubuc, kleinoodiën ter waarde van 1000 fr. gestolen om zich een kleed van fluweel te kunnen aanschaffen, ten einde haar zucht tot opschik voldoening te schenken. Na den diefstal had zij zich zelve opgehangen en was toen gaan schreeuwen, opdat men ook in haar een slachtoffer zou zien in plaats van een schuldige. Zij beweerde en dit was juist dat degeen, die haar had opgehangen, ook de dief moest zijn. De 23-jarige dievegge is in handen der justitie. Wat men bij tijd en wijle omtrent de gruwelen van den kindermoord in China leest, gaat alle denkbeeld te boven. Er is nl. te Peking een toren, die op eene hoogte van 4 voet een ope ning heeft. Yan tijd tot tijd ziet men eene vrouw naderen met een pakje onder den arm, dat zij door het gat werpt. Een kreet wordt gehoord. Het is die van haar eigen kind, dat door de moeder is weggesmeten. De Duitsche zendeliug Knak, door het gekerm der kinderen geroerd, nam zich voor, een toevluchtshuis voor hen te stichten. Tachtig Cbineesche vondelingen uitsluitend meisjes, daar men de jongens niet te vondeling legt worden nu daar verpleegd. De inrichting bestaat reeds sedert 1825. Vele van hare leerlingen staan als echtgenooten den inlandschen evangelisten ter zijde. Achter de fauteuil van den president der Kamer in het paleis Bourbon te Parijs be vindt zich een paneel, waarop onder de inonarchie een schilderij was geplaatst, de eedsaflegging in handen des konings voorstellende. Onder het keizerrijk had men het paneel met een groen kleed bedekt; thans is er een fraai Gobelin-behangsel aangebracht en de minister van schoone kunsten heeft, in overleg met den president der Kamer, besloten een wedstrijd te openen tnssehen verschil lende schilders voor de vervaardiging van een doek, voor bedoeld paneel bestemd, een historische episode, aan de geschiedenis der laatste 80 jaren ontleend, voorstellende. In het begin van het volgende jaar zullen aan de Morgue te Parijs belangrijke ver beteringen worden aangebracht, bestaande in eena zaal voor lijkschouwiugen, een toestel voor het bewaren der lijken door middel van kunstmatige koude, laboratoriums, eene bibliotheek en al wat verder noodig is voor het houden van een dege- lijken cursus van medicina forensis (gerechtelijke geneeskunde). Te Lintorf, in het district Dussel- dorf, wordt in de volgende week een gesticht voor dronkaards uit de bemiddelde klasse geopend. Het is prachtig ingericht met eet-, biljart-, lees-en andere zalen, kegelbaan en andere ruimte voor uitspan ning zoo binnenshuis als in de open lucht. Er zullen muziekuitvoeringen worden gegeven, voor drachten gehouden, rijtoeren gedaan, enz. Ook be staat er gelegenheid om zich met allerlei werk zaamheden bezig te houden. Yoorts is er eene ruim voorziene bibliotheek, een uitgestrekt park, een groote tuin met serres enz. Alleen zij die vrij willig plaatsing verlangen, zullen er worden opge nomen, in de 1ste klasse tegen 150, in de tweede tegen 100 mark per maand. Zoodra het blijkt, dat het gesticht genoegzaam rendeert, zal het worden uitgebreid met eene inrichting voor minder be middelden. Er kunnen voorloopig slechts 20 per sonen wordeu geplaatst en er zijn reeds 185 aan vragen om plaatsing ingekomen. Naar berekening zullen de verpleegden er gemiddeld een jaar moe ten blijven. Den lOden November moet Jonathan GeydoD, de man, die in 1857 een moord begaan en zich thans, door gewetenswroeging gedreven, als den moordenaar aangegeven heeft, ter dood ge bracht worden. In ingezonden stukken in allerlei Engelsche bladen wordt gepleit voor verzachting van straf. Bij Nantes is door de vischsloep „Deux Frères" gered een matroos die verscheidene uren op een stuk wrakhout had rondgedreven. Hij vermeldde behoord te hebben tot de equipage van de schoener „Marie Thérèse", van Santander naar Newport, die bij Heverest op de klippeu gestooten had en gezonken is. Bij het uitzetten van de boot geraakte zij onklaar van het schip, en de gezag voerder, diens vrouw en vijf mau der equipage verdronken. Het gelukte hem een stuk hout te grijpen waaraan hij zich vastklemde en er mede ronddreef totdat hij werd gered. Een meisje van negentien jaren is te Ewell, in Engeland, verbrand door het vuur vatten van haar kleed. Zij had een brief op het vuur ge worpen, die door den tocht van het openstaande raam uit het vunr op het tapijt werd geworpen. Zij wilde den voet daarop zetten en daardoor raakte haar kleed in den brand. Gedurende het jaar 1878 werden op de spoorwegen in Groot-Britannië 565,024,455 passagiers vervoerd, of bijna dertien en een half mil- lioen meer dan in 1877. Volgens deze cijfers wetj 1 passagier op de 4,520,000 gedood en 1 0p 322,000 gewond. In 1877 waren die ciife» 4,877,727 en 429,924. J INGEZONDEN. De heer Chavannes verwondert zich, dat, iB eene academiestad, nachtrumoer, burengerucht ei baldadigheid aan de orde van den „dag" zjjn Heeft hij echter in zijn klacht wel rekening gs( houden met de omstandigheid, dat, waar burgen en politie veel door de vingers zien, wanneer de daders maar tol de „jougelui" behooren,ook de overige rustverstoorders recht hebben op gelijke lankmoedigheid P Zoodoende toch zijn in eene (ook „beschaafde") academiestad aan de politie de handen gebonden en wordt daar den overtreder om zoo te zegge: de vrijheid gelaten om te dansen op de politie, reglementen, die, b. v., het „hossen" op de open- bare straat verbieden. Zeist, 7 Nov. 1879. J. H. Yan Lenxb, Eene welverdiende onderscheiding. (Particuliere correspondentie.) ii. De tijd ging n-iet ongebruikt voorbij. Iloevi de regentswoning een waar paleis kan genoeml worden en een tal van vertrekken heeft, werde met het oog op de vele gasten een 7-tal logeer kamers bij gebouwd, die alleen voor heereu br stemd waren en waarboven het opschrift prijkt? „A la guerre comme 5 la guerre". Op het ruin plein voor de regents-woning, aloen-aloen, wet 1 eene sierlijke eerepoort opgericht met de oranjevh 1 in top, terwijl eene decoratie van groen verd' j bet gelieele erf tooide. De galerij der iulandscl school was verlengd en bood eene ruimte aaD, alwa tijdens het feest een getal van ongeveer 500 dess hoofden de gastvrijheid van hunnen regent genota rj De pendoppo, eeu gebouw voor ofliciëele pled I tigheden bestemd, was smaakvol met vlaggen t: I bloemeu versierd. Den 2den Augustus werd het den bewoners vï Demak reeds duidelijk dat de stille plaats voo I eene wijle haar karakter zou verliezen. Onophou 4 delijk klonken de vroolijke tonen der muziek al? die der groote beroemde gamelan van dea jubilaris® er werd dien avoud reeds een groot opgewekl voorfeeat gevierd. Eindelijk brak de groote et langverwachte dag aan. Reeds vroeg in den morga wemelde het van schitterende uniformen en zwart? rokken en stond ieders aangezicht blijde in het vooruitzicht van hetgeen komende was. Te half- .i negen stapten de jubilaris en de aspirant-coutro- lenr in een met 4 sidueyers bespannen rijtuig on ii den resident te gaan afhalendaartoe waren zij I vergezeld van eene eerewacht bestaande uit de viei j in de afdeeling Demak aanwezige districtshoofden, 4 onderdistrictshoofden 1ste klasse en 24 dorps- 1 hoofden, nit ieder district 6. Zij waren allen ge- kleed in het eigenaardige Javaansche gala-kostuum, het haar sierlijk gevlochten en gedekt met een I zwarte muts, koeloek, die veel weg heeft van de ons bekende kolbak. Nadat ter bestemde plaats de resident van rij tuig gewisseld had, trok de luisterrijke stoet in goede orde naar het feestvierende Demak. Zoodrs het rijtuig op de aloen-aloen aankwam, ging het stapvoets onder de jubelkreten van de duizelden en duizenden van heinde en verre saamgestroomde inlanders. De adsistent-resident was inmiddels ook verschenen, plechtig afgehaald met een met vier paarden bespannen rijtuig en insgelijks begeleid door eene eerewacht, die nit 4 onder-districts hoofden 2de klasse en 12 dessahoofden bestoud. Terwijl de resident het staatsierijtuig verliet, donderden de kanonnen, hief de muziek het volks lied aan en weerklonken de gamelans. Aan den voet van de trap die naar den regents-woning voerde door den controleur en boven door den adsistent-resident ontvangen, begaf de resident zich een oogenblik naar biunen, terwijl allen zich naar ouderdom en rang schaarden. Rechts hielden zich de Europeesche ambtenaren, links de inland- landsche hooge ambtenaren, terwijl het middelste gedeelte der ruime pendoppo werd ingenomen door een 50-tal priesters in Arabisch gewaad, de in- landsche ambtenaren van minderen rang en de dorpshoofden der afdeeling.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2