N°. 6053. Maandag lO November. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.-1.10. Franco per post1.40. ACzonderl^jke Nommere.8 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADYERTE NTEEJf Tin 18 regel»1.08. Iedere regel meer0.17$. Grootere Iedere Daar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Op de Breestraat waren hedenochtend twee tamelijk groote honden aan het vechten, waarbij de een den ander zoo gevaarlijk beet, dat een agent van politie het raadzaam achtte het gekwetste dier dood te slaan, terwijl de andere hond zal opgespoord worden. A. De M., die door de rijkspolitie ter zake van diefstal was aangehouden, is gisteren door de politie alhier naar de gevan genis te 's-Hage overgebracht. Hetzelfde is heden geschied met A. v. d. D., die zich had laten op sluiten in den stal van den stalhouder Kottner en zich toen aan diefstal schuldig maakte; hij had reeds twee vonnissen wegens diefstal ondergaan. De justitie is met het onderzoeknaar den kerkdiefstal in Den Haag niet zoo gelukkig geweest als het Vad. gemeld heeft. Wel is bij de twee verdachten, waarvan één dicht bij de kerk, de ander in de Kemperstraat woont, huiszoeking ge daan, maar daar niets is gevonden, heeft men tot geen arrestatie kunnen overgaan. De arrondissement s-rechtbank te Haarlem heeft de dienstmeid van den heer A. wegens diefstal van een gouden horloge veroor deeld tot eene celstraf van 1 jaar en eene geld boete van 12,50. Gisternacht is aldaar weder, nadat de dief eene ruit had uitgesneden, een kistje sigaren gestolen bij den winkelier aan de Gasthuis- vest, wiens winkel 's nachts onbewaakt is. In den nacht van Woensdag op Don derdag is aan het postkantoor te Amsterdam, zijde van de Spuistraat, eene poging tot diefstal ge daan. Men heeft namelijk, na insluiping in het gebouw, getracht de brandkast te openen, hetgeen niet gelnkt is, omdat zij met een letterslot was gesloten. Een oude vrouw, die gistermiddagop het Damrak te Amsterdam voor den tram wilde wijken, geraakte te water en werd eenigen tijd later levenloos opgehaald. Gisteravond omstreeks zes uren is in den Prins-Alexanderpolder onder Capelle aan den IJsel brand ontstaan in eene bouwmanswoniug aan den Hoofdweg. In een oogenblik waren woning, schuur en barg vernield. De landbouwer J. K. teVollenhove verzond Zaterdag 11. uit Genemuiden een brief kaart, oud model, aan den heer D. te O. waarbij werd bepaald, Maandag eene bijeenkomst te houden te Genemuiden, ten einde eenige loopende zaken te regelen. K. begaf zich op den bepaalden tijd naar Genemuiden, vertrouwende D. aldaar te vinden, doch vond zich zeer teleurgesteld, toen hem door den bode van het hulpkantoor aldaar zijne briefkaart werd teruggegeven, waarop hij de aanmerking geschreven vond formulier niet meer geldig." Tegen alle verwachting is in den toestand van den bekenden J. Speekenbrink te Dordrecht eene gunstige verandering gekomen. Zijne wonden geven zooveel hoop op genezing, dat alle kans bestaat hem in het leven te kunnen behouden. In Westfalen heeft zich eene veree- nigiug gevormd, die zich de uitroeiing van de ar moede ten doel stelt. De leden meenen daartoe te kunnen gerakeu door de levensbehoeften zooveel mogelijk te verlagen. Ze willen langzamerhand de volken er toe brengen, dat ze tot de eenvoudige oorspronkelijke zeden terugkeeren. De kleeding zal dan gezonder, deugdelijker eu goedkooper kunnen zijn, de spijs en drank voedzamer en minder kost baar en een jaarlijksch inkomen van 120 gulden aan alle behoeften kunnen voldoen. Het jaarlijksch daardoor opgespaard maatschappelijk kapitaal zal kunnen strekken, om arme naluurgenooten tot welgestelde menschen te maken. Voor het gerechtshofte Arnhem heeft terechtgestaan de negentienjarige J. Schoot. Uit het getuigenverhoor en de verklaring van den besch. bleek, dat deze op 15 September voor het eerst een daushuis op den Rozendaalschen weg had bezocht, waar hij door anderen was nitgelachan, zoodat bij hem zekere mate van wrok ontstond. Den volgenden avond ontmoette hij in het park van „Musis Sacrum" eenige dier personen, bij wie zich ook M. Jansen bevond. Van weerszijden werd er wat geduwd en gescholden, totdat de besch. met een vierde zich naar huis begaf in de richting van de ijzeren brug over de Louwersgracht. Op de hoogte van de infirmerie werden zij achterhaald door M. Jansen en een vriend van dezen. Eerst genoemde begon met Schoot eenige klappen te geven, waarop deze zijn verversmes in de vuist nam en daarmede Jansen een stoot in den hals toebracht. Hij giDg daarna met zijn vriend op de vlucht. Jansen bloedde geweldig en werd door zijn metgezel door het park van Musis" heen naar het koffiehuis „Parkzicht" op den hoek van de Spijker- straat gebracht, waar hij, na verbonden te zijn, nog denzelfden avond overleed. De besch. bekende onder een vloed van tranen zijne misdaad en schreef deze toe aan drift, welke door de houding van den verslagene was opgewekt. De advocaat- generaal mr. Bijleveld achtte het ten laste gelegde feit volkomen bewezen en eischte, met aanneming van verzachtende omstandigheden, een gevange nisstraf van vijf jaar. Mr. Kortenbout van der Sluys, ambtshalve als verdediger optredende, wees op de provocatie, welke tot het feit aanleiding had ge geven, op den jeugdigen leeftijd en het vroeger gunstige gedrag van den beschuldigde, dien hij in de clementie van het hof aanbeval. De uitspraak werd op a. s. Donderdag bepaald. Uit Ouddorp zijn gisteren 17 perso nen naar Amerika vertrokken, waaronder een der veldwachters op 66-jarigen leeftijd. Zekere Desmedt is te Antwerpen in arrest genomen als beschuldigd betrokken te zijn in den moord van Pirard te Luik. Hij is te Maastricht geboren, heeft als koloniaal langen tijd onder den aangenomen naam van Silon in Ned.-Indië gediend en bij zijne terugkomst een pensioen gekregen van f 163. De moord is Zon dag 5 Oct. gepleegd en den volgenden dag heeft de beschuldigde kleederen met bloedvlekken ver kocht aan een uitdraagster. Silon beweert echter dien Zondag te Maastricht geweest te zijn en dus niet den moord gepleegd te hebben. Het onder zoek, ingesteld te Maastricht en te Luik, heeft inderdaad bewezen dat de verdachte Desmedt ge heel vreemd is aan die misdaad. De bloedvlek ken welke men op zijne kleeren heeft gevonden, komen voort van eene hevige vechtpartij, waaraan hij te Maastricht had deelgenomen. Uit Makassar wordt gemeld dat een handelaar uit Australië, op de reis van Ambon naar de Key-eilanden, met ziju van hulpstoom- vermogen voorzienen schoener „Gem", door zijne eigene equipage vermoord is, die het schip nader hand heeft laten zinken. Een der booten met een gedeelte der manschappen is te Amboina aange komen. De overigen hebben koers gezet naar de Key-eilanden. Op de Berlijnsche vischmarkt wordt niet alleen onderzoek gedaan naar de qnaliteit van de te koop aangeboden visch, maar ook naar de grootte, waarvan bij verordening het minimnm is voorgeschreven. Zoo werd bijv. een partij snoe ken, die geen volle 35 centimeter groot waren, in beslag genomen om opnieuw te water te wor den gelaten. Eenigen tijd geleden vond zekere Stevenson te Nienw-York den dood door het open staan van de Harlem-draaibrug; de stad is thans veroordeeld aan zijn weduwe 36,000 uit te keeren. De trousseau van de aanstaande ko ningin van Spanje zal eerstdaags in het paleis van aartshertog Albrecht te Weenen voor het pu bliek te bezichtigen zijn. Het bruidstoilet is daar niet bij, want dat wordt te Madrid gemaakt en overeenkomstig de Spaausche hofgebruiken eerst den ochtend van het huwelijk aan de aartsher togin gegevenmaar wel zal men de 12 toilet ten kunnen bewonderen, die koning Alphonsus te Weenen voor zijne aanstaande gemalin heeft laten maken. De Spaansche étiquette verlangt, dat er noch meer, noch meer dan 12 in den trousseau aanwezig zijn. Daaronder bevindt zich het kleed, dat de koningin bij haren plechtigen intocht te Madrid zal dragenhet is van rood fluweel, met satijn, witte kant en gouden borduursel opgemaakt. De Engelsche „World" deelt iets mede omtrent den levensloop van den bekenden John Dunn, den Zoeloe geworden Europeaan, die thans aan het hoofd van een der districten staat, waarin het land der Zoeloes verdeeld is. Hij is geboren in Natal, was vroeg wees en moest zijn eigen brood verdienen. Avontuurlijk van aard, begeerig naar fortuin en droomende van de heer lijkheden der jacht, meende hij, dat Zoeloeland eene kostelijke gelegenheid zou aanbieden voor jagen en handeldrijven. Het bleek, dat hij goed gezien had. De Zoeloes gaven gaarne ossen in ruil voor geweren en patronen en hun land we melde van het heerlijkste wild van allerlei aard. Op een van zijne tochten door Zoeloeland koos John Dunn in een geschil tusschen koning Ceta- wayo en diens broeder partij voor den laatste. Er had een hevig gevecht plaats, waarin Cetawayo overwon. John Dunn, die wakker gestreden had, vluchtte te paard tot aan de Tugela, die hij vrij gezwollen vond. Hij begreep echter, dat zijne eenige, ofschoon groote kans op levensbehoud was, te be proeven de rivier, welke in dien toestand voor een onoverkomelijke hindernis gehouden wordt, over te zwemmen. Te paard wierp hij zich in den bruisenden stroom en kwam onder een regen van assegaaien aan den overkant. Die kloeke daad won Cetawayo's hart, die hem zijne vriendschap en een stuk land aanbood. Hij nam het aanbod aan, kreeg later nog meer land van den koning en vrouwen in overvloed, dreef voorspoedig handel en had een positie van grooten invloed. Zijne be zittingen worden op 40,000 pd. st. geschat. Hij had allerlei soort van broodwinning. Zoo had hij o. a. ook de gewoonte van Europeesche liefhebbers van de jacht bij zich te ontvangen. Voor 35 pd. st. per maand leverde hij hun alles wat zij noodig hadden, behalve ammunitie en sterken drank. Hij pleegt zich te beklagen, dat in het zuiden van Zoeloeland het wild ontzaglijk gedund is. Den tijd herinnert hij zich, waarin hij 300 hippopotamussen in één seizoen schoot, die hem 700 pd. st. op brachten.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1