Zaterdag 8> November. JV°. 6052. Aö. 1879. EIDSCH dal lscl| inbei ren. DAGBLAD. PRIJS DEZER C0UR15T ftejl Noor Lelden per 8 musden.1.10. jjj[ Franco per post.1.80. JUtooderijjke Nommen0.08. Deze Oomant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESI Ven 18 regela1.05. Iedere regel meer0.174- Grooiers letten neer plaatsruimte. en ïen aai LEIDEN, 7 November. Dat de Kamer, zoo wordt in het afdee- ngsverslag der Tweede Kamer over de staats- igrooting voor 1880 opgemerkt, bij de tegen- oordige inrichting der begrooting, met opzicht it hetgeen voor gebouwen werkelijk besteed ordt, in het duister blijft rondtasten, bleek wel it hetgeen met het nieuw academiegebouw te leiden is voorgevallen. Voor de stichting van lat gebouw is nog niets wezenlijks gedaan. Er is an werkelijken aanbouw zoo weinig sprake, dat en thans nog hij de overwegingen in de afdee- ngen de vraag deed of het, in plaats van een ;eheel nieuw academiegebouw te stichten, niet ogelijk en beter ware het bestaande te vergroo- :n. Iutusschen zijn op de staatsbegrootingen vier laren achtereen, van 1874 af tot en met 1877, aarlijks aanzienlijke sommen voor de stichting an het nieuwe gebouw uitgetrokken. Die som- en waren verscholen in het algemeen bedrag voor aanbouw, onderhoud en verbetering van ge- ouwen, maar bedroegen, volgens de toelichtende telkens drie ton, zoodat in het geheel f 1,200,000 voor deze behoefte beschikbaar is gesteld. Daar niets aan het gebonw gedaan werd, '5-I hadden die sommen geheel vry moeten vallen. als meu die som aftrekt van de gezamen lijke kosten, dan blijkt, dat over de vier jaren voor andere gebouwen dan het academiegebouw eene gezamenlijke som van f 266,224.65 meer is "lesteed dan werd aangevraagd. Men nam daaruit aanleiding tot het doen van onderscheidene vra gen, ook met het oog op het budget-recht der Kamer. De klacht over den onvoldoenden toestand, waarin zich de gebouwen der Leidsche musea bevinden, werd herhaald. Die toestand leidt tot het langzaam bederf van daarin bewaarde kost bare voorwerpen of belet althans die voorwerpen be hoorlijk ten toon te stellen. Naar men verneemt zal de paardenspoor weg alhier Zaterdag den 22sten dezer voor het verkeer worden opengesteld. De heer J. B. Bietstap zal bij den heer J. B. Wolters te Groningen uitgeven een „Wapen boek van den Nederlandschen adel," met genea logische en heraldische aanteekeningen, tot op onzen tijd volledig bijgewerkt. De uitgever zal het op eene wijze, het onderwerp waardig, naar de tegen woordige eischen doen bewerken. De platen, ge- teekend door een bekwaam kunstenaar, die aan eene smaakvolle behandeling der teekenstift de onmisbare heraldische kennis paart, zullen in prachtigen kleurendruk en met de vereischte aan wending van goud en zilver vervaardigd worden. De tekst zal beknopt zijn, maar toch een niet onbelangrijken omvang verkrijgen, omdat hij zich moet uitstrekken over meer dan 600 geslachten. Daar de vroegere wapenboeken te oud of te on volledig zijn, beveelt de uitgever deze zijne na tionale onderneming in de krachtige ondersteuning zijner landgenooten aan. De drie hoofdingenieurs van den waterstaat hebben een nader rapport over de zaak van den Lekdijk Bovendams uitgebracht, dat aan de thans vergaderde Provinciale Staten is medegedeeld. Volgens dat rapport is het voor alsnog, wegens on bekendheid met de geschiedenis der ijsgangen en van gelijktijdige waterstanden (waartoe meer zelf- registreerende peilschalen noodig zijn) onmogelijk den Bovenlekdijk tegen doorbraak en ijsverstop ping te beschermen, afgescheiden van den toestand der Zuiderlekdijken. Maar wel kunnen verbeteringen worden aangebracht, om het gevaar voor eenigen tijd weg te nemen, althans zeer te verminderen. Daartoe is rivierverbetering noodig, eene taak van het Rijk, maar tevens zoodanige verhooging van den Noorderlekdijk, dat in het ougunstigste geval de Zuiderlekdijk eerder kans heeft van bezwijken dan de Noorder-. Thans bestaat een overwicht van den Zuider- op den Noorderdijk soms van 70 centimeter. Het oordeel der drie ingenieurs is nu, dat het gevaar, dat voor den Noorderlekdijk wordt ge vreesd, weggenomen of althans merkelijk vermin derd kan worden door eene dijkverhooging tot 1.50 M. boven den hoogst bekenden waterstand bij open rivier voor het dijkvak boven Kuilenburg en van 1 M. beven dien waterstand voor dat be neden de spoorwegbrug. Het overwicht van den Noorderlekdijk zon dan bedragenvoor het dijk vak AmerongenWijk-bij-Duurstede gemiddeld 24 cM., voor dat van Wijk tot de spoorwegbrug bij Kuilenburg gemiddeld 32 cM., voor dat van de spoorwegbrug bij Kuilenburg tot bet Klaphek gemiddeld 49 cM. De kosten van die verhooging worden geraamd op f 700,000. Tevens is eene behoorlijke aanslui ting met den Lekdijk-Benedendams noodig. Die aansluiting, over ongeveer 10,000 M. leDgte door getrokken, zou 170,000 vorderen. De uitvoer van aardappelen uit Nederland naar België is zeer belangrijk en bereikt iu de laatste drie jaren het gemiddelde cijfer van 9 mill. kilo. Ten deze moet opgemerkt worden, dat België enorme hoeveelheden aardappelen uit Prui sen, Prankrijk en Engeland koopt, niet voor zijn eigene behoefte, maar om ze naar Engeland uit te voeren, welke tusschenhandel voorzeker goede voordeelen afwerpt. Waarom trachien onze land bouwers en handelaars niet rechtstreeks in Enge land een débouché te vinden, ten einde die win sten zeiven te trekken? vraagt de Nederlandsche consul te Brussel in zijn jaarverslag over 1878. De handel iu haring blijft voor Nederland een wezenlijk monopolie; het leverde van een totalen invoer in België van 4,473,305 kil. niet minder dau 4,152,986 kil. Ook van andere visch was de de invoer uit Nederland zeer aanzienlijk, bedra gende 4,830,000 kil., tegen 1,700,000 kil., welke Engeland, onze eenige concurrent, leverde. Onlangs werd bericht dat aan dienstplich tigen op verzoek van ouders of voogden gedurende de maanden November tot Februari verlof kon verleend worden, en de verklaring medegedeeld, die daartoe aan de betrokken commandanten be hoorde te worden ingezonden. Dit bericht heeft in een ander blad tegenspraak gevonden, en beiden, bericht en tegenspraak, hebben de ronde door de couranten gedaan. Voor degenen onzer lezers, die dientengevolge aan de waarheid van het eerste bericht mochten zijn gaan twijfelen, deeleu wij mede, dat het volkomen juist is geweest. De miliciens van de lichting van 1879, die zijn aangewezen om nh 1 Mei 1880 in werkelijken dienst te blijven voor het zoogenaamde blijvend gedeelte, moeten onder de wapenen worden ge houden bij de infanterie tot ultimo September, bij de vesting-artillerie tot ultimo October van het volgend jaar. Het getal miliciens, die, overeenkomstig de bedoelingen van den minister van oorlog, voor den wintertijd verlof hebben gevraagd, is, naar men aan het U. D. meldt, veel grooter dan dat, waaraan zoodanig verlof kan worden toegestaan. Eenigen tijd geleden bood zekere A. Bijl, bewoner van het Oudemannenhuis te Gouda, prins Frederik een zeer fijn, kunstig vervaardigd knip sel aan, voorstellende: Flora, hulde brengende aan het „Metalen Kruis." De prins heeft dat geschenk gaarne aanvaard, en den vervaardiger een geëmail leerd gouden medaillon, met paarleu omzet, doen aanbieden, waarin het portret van prins Frederik is geplaatst. Ten gevolge der beweging door K. Ris tegen de Amsterdamsche spaarbank opgezet, zijn in de maand October f 159,160 teruggehaald, d. i. 56,000 meer teruggehaald dan ingebracht en f 38,500 minder ingebracht dan in de maand September. Wanneer zij, die hnn geld terughalen, dit ren teloos laten liggen, zullen zij niet alleen de rente derven, maar de verzoeking zal velen te sterk zijn om er niet van te gebruiken voor dringende za ken en tallooze zaken nemen het karakter van dringend aan voor hem, die het geld beschikbaar heeft. Anderen zullen het beleggen, maar waar? hoe? bij wien? De ondervinding is niet zeer aan moedigend en zoo, wat wij willen aannemen, ook bij de Amsterdamsche spaarbank soms eene fout wordt gemaakt, die hooge uitzondering belet niet, dat de soliditeit dezer inrichting de meeste andere geldbeleggingen voor kleine bedragen overtreft. Het is te betreuren ter wille van de velen, die zich lieten medeslepen om hun geld terug te vra gen en daarvan de nadeelige gevolgen vroeg of laat zullen ondervinden, dat het bestuur niet heeft kunnen goedvinden den houders der boekjes, die niet met de boeken der spaarbank overeenstemden, het verschil bij te betalen, desnoods uit eigen middelen, zoo het meende dat de statuten het recht niet gaven dit uit de kas der spaarbank te doen. Met een paar honderd gulden ware misschien alles gedekt en dit treurig gevolg eener fout, ter goeder trouw gemaakt, voorkomen. Voor m. o. is gisteren in Den Haag toege laten A. De Priester, van Meppel, voor geschie denis. Voor de akte als hulponderwijzeres werden geëxamineerd 14 candidaten; 5 werden afgewezen en 9 toegelaten, mej.Th. A. Des Amorie Van der Hoeven uit 's-IIage; C. M. Jurriaanse, W. C. De Ligt, J. II. Mijs en J. M. De Regt uit Rotterdam; W. Romburgh uit Leiden; Stipriaan Luïscius uit Rotterdam en S. Ph. Vollgraff en M. J. Wejman uit 's-Hage. Mina Kruseman zegt in het Soer. Hbld. dat de berichtgever van het nieuwtje, betreffende haar aanstaand vertrek naar Banda, zich heeft ver galoppeerd, daar zij heel rustig te Soerabaia woont en blijft wonen bij de familie Megelink, al zal zij ook genoodzaakt zijn van 1 October af den aan- genamen plicht te vervullen, van drie malen 's weeks naar Sidbo-Ardjo te gaan, om ook aldaar les te geven. Zeer vele leden in de afdeelingen der Tweede Kamer hebben hoogst ongaarne den post van f 100,000 voor aankoop van een gebouw tot woning van den commissaris des koniugs in Leeuwarden bestemd, die ten gevolge van een votum der Kamer van de vorige begrooting was weggevallen, op deze begrooting weder zien uit trekken. Een belangrijk aantal leden wilde de aangevraagde som toestaan indien de regeering de zaak op eene voor 's lands belang minder bezwarende wijze zou kunnen regelen. Nog meer algemeen verklaarde men zich tegen het toestaan van een eersten termijn van f 50,000 voor het verbouwen der woning van eten commissaris des koniugs te Zwolle, dat zich niet wel liet rechtvaardigen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1