r. 6030. Donderdag 6 November. ■nei n )dd\k zon<i> Pt V.vxl 2f) i. A". 1879. no io eren vof ERcfl I en aaa| f.Rji Stof rJ fl'i'veel»- G1J EIDSOH DAGBLAD. vul.:,! Gë C.RJ1 PBIJS DEZEB C0UBA5T: Voor Leukn per 8 muadea.1.10. Fnnco per post.1.40. Atiooderitjto Noomen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADYEBTENTIENt Tan 1—regelsl.Oi. Iedere regel meers 0.17$. Grootere letten neer plaatsruimte. iVÜRa .r Tan al 6-ii LEIHEA, A November. Naar aanleiding van een adres van ouders en 'oogden van leerlingen der hoogere burgerschool ;even Burg. en Weth. den gemeenteraad in over- eging te bepalen dat de bestaande regeling aan- ;aande het beschikbaar stellen van eenige lesuren p het gymnasium en de hoogere burgerschool, n behoeve vau het godsdienstonderwijs, wederom >or een jaar wordt verlengd. Na overweging van een adres van dr. J. C. rabbe, viuden Burg. en Weth. alleszins termen im terug te komen op bun adres van 25 Augus ts aangaande het verzoek van T. M. Cornelissen, Ier bekoming van een stukje gemeentegronds in en hoek van de Korte Heerensteeg en de Scheep- akerssteeg, en zij stellen derhalve thans voor afwijzend op laatstgenoemd verzoek te beschikken. De te Oegstgeest gebouwde school aan de dorsch is Maandag met 47 leerlingen geopend. burgemeester, de districtsschoolopziener en de eden van den gemeenteraad woonden die opening hij. Eerstgenoeraden voerden bij die gelegenheid het oord. Na afloop van het een en ander werden e kinderen door den onderwijzer onthaald. aandag en Dinsdag had aldaar het vergelijkend ixamen plaats voor de bet rekking van hoofd-on- erwijzfer aan de openbare school voor gewoon ager onderwijs, waarvoor zich 35 sollititanten adden aangeboden, van welke er 29 opkwamen a één zich gedurende het examen terugtrok. Met 'deze 28 werd het examen voortgezet en 's avouds daaruit een achttal gevormd, bestaande uit de heeren Van der Vijver, Duyser, Den Ouden, Deu Hertog, Noël, Van Swieten, Gietema en Odink, en met dezen gisteren het examen voortgezet, waarvan de uitslag was dat een viertal aan den raad werd aangeboden, bestaande uit de heeren Van Swieten, Den Ouden, Noël en Van der Vijver. Het nieuwe schoolgebouw voor de naai- en breischool te Koudekerk werd Maandag iDgewijd. Door toedoen van den heer van Koudekerk wer den de kinderen onthaald op chocolade en kren tenbrood. De Ilaagsche gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op de aanvraag van het bestuur van het gebouw voor kunsten en wetenschappen om ge deeltelijke garantie (voor/"2000 's jaars) gedurende 10 jaren van de rente eener te sluiten 4 pets. leening van f 160,000. In het Notarishuis te Rotterdam werd gister- l middag een vergadering gehouden van subsidian- ten van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- 1 vereenigiug. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de uitgaven J 147,026.72, de ontvangsten f 141,647.916 bedroegen, en het tekort dus f 5,378.805. Het verlies was minder dan het vorige jaar, maar daartegenover stond, dat de inventaris dit jaar voor een hooger bedrag op de Balans is gebracht. Neemt men dit in aanmerking, dan was de uitkomst ongunstiger. Dit is aan ver- schillende omstandigheden te wijteno. a. aan de gedwongen sluiting bij den dood van Prins Hendrik j en den Prins van Oranje; het verminderen van de subsidie, het niet in den smaak vallen van het publiek van het kermisstuk enz. Alleen gedurende de kermis bedroegen de recettes f 5000 minder dan het vorig jaar. Een debat ontstond over de J; wÜzet waarop de tekorten voor het vervolg gedekt konden worden. Het vroeger reeds geopperde denk beeld om heeren subsidianten een meerdere con trole op het fiuanciëel beheer toe te kennen werd lang en breed besproken. De directie is wel bereid aan een financiëele commissie meerdere controle Of tan r over te laten, mits deze zich dan ook geheel voor het tekort verantwoordelijk stelde. Geconstateerd werd dat de Rotterdamsche afdeeling van het Tooneelverboud geen subsidie verleende, dat in tegenstelling met het buitenland de premières in Rotterdam gewoonlijk zeer weinig opbrachten enz. Ten slotte werd nog besloten pogingen aan te wenden om het aantal subsidianten te doen toenemen. Voor m. o. zijn in Den Haag toegelaten voor boekhouden, schoolonderwijs, N. A. Plat Pzn., en voor huisonderwijs D. Hammes Jr., beiden uit Rotterdam. Voorts R. W. Zuidema, van Haarlem, voor aardrijkskunde; H. Wieringa, van Zutfen, voor Hoogduitsche taal- en letterk.J. N. Van Beek, van Moerdijk, voor Engelsche taal- en letterk. Voor de Pransche taal 1. o. 9 candidaten; 6 afgew. en 3 toegelaten, mej.J. M. Van Loon, G. G. Steenbeek, beiden uit RotterdamH. Van Sypestein uit Rijswijk. Voor hulponderwijzeres 16 candi daten; 7 afgewezen en 9 toegelaten, mej.: J. C. Bodijn uit Rotterdam, M. H. Diehl, A. Den Haan uit Gouda, A. J. W. S. Jüng uit Nieuwenhoorn, C. A. Munk uit Boskoop, M. J. Tubner uit Schiedam, A. U. Vuyk, H. Lingeler, beiden uit Rotterdam. Men schrijft aan het Hbl. dat de minister van oorlog voornemens zou zijn niet meer dan 20 onderofficieren, die aan het examen hebben vol daan, tot tweede luitenants te benoemen. Toch ontbreken er niet minder dan ,130 officieren bij de infanterie en zullen er van de militaire academie waarschijnlijk niet meer eer minder dan 30 komen. Daarenboven gaan niet weinige officieren, ter verbetering van hunne inkomsten, naar het Indische leger over. Naar men verneemt is de minister van koloniën door den koning gemachtigd om dr. J. J. Van Renesse, leeraar aan de rijkslandbouwscbool te Wageningen, ter beschikking te stellen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool te Soerabaia. Het bericht, als zoude aan alle militairen, die schade hadden geleden bij den brand der Willemskazerne te Utrecht, die schade in geld vergoed zijn, is naar de Arnh. Crt. meldt in zoo verre jnist, dat die vergoeding alleen heeft plaats gehad wat de gehuwden betreft, terwijl de onge- huwden, dus het meerendeel, tot nog toe niet de geringste vergoeding hebben ontvangen. In de gisteravond gehouden zitting der Eerste Kamer zijn ingekomen alle laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de Indische begrooting voor 1880, die naar de afdeelingen zijn verzonden. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, is gisterochtend van Aden ver trokken. Gemengd Nieuws. Voor de Ilaagsche rechtbank werd gisteren bepleit een rechtsgeding tusscben de firma K. en Zn. en mr. L. D. S. te Leiden, in zijne qualiteit van curator in het faillissement van den kassier R. aldaar. Het geschil gold een verzet door de eischeres tegen de rangschikking in gemeld faillisse ment. Voor den aanvang daarvan had de kassier R. aan de eischeres, nu opposante, voor eeu bedrag van ruim 8000 aau effecten ter conversie ge zonden, welke hem daartoe door andere personen waren toevertrouwd. Toen de effecten niet spoedig terugkwamen, dagvaardde hij de firma K. en Zn. tot teruggave en bij gebreke daarvan tot schade vergoeding. Deze eisch werd bij verstek toegewezen en vervolgens een schadestaat beteekend. Hierop werd door de Amsterdamsche firma voor het eerst procuremr gesteld en dit was de grond waarom zij later in haar verzet tegen het verstekvonnis niet werd ontvankelijk verklaard. Terwijl dit proces, dat voor de Amsterdamsche rechtbank gevoerd werd, nog hangende was, werd er gefailleerd, doch het is toen door den curator voortgezet. Hoewel de firma K. en Zn. f 45,000 van R. te vorderen had, kon zij na het vonnis niet meer compareeren en betaalde derhalve aan den curator de toegekende schadevergoeding, zijnde het bedrag der effecten, benevens de proceskosten, te zamen ruim f 9000. In plaats dit geld als eene bate des boedels te beschouwen, betaalde de curator het uit aan de personen wier effecten in conversie gegeven waren doch niet in natura aan den curator teruggege ven. Dit was de grond waarop de nu opposante tegen de rangschikking in verzet kwam. Namens haar werd door den advocaat jhr. mr. E. N. De Brauw breedvoerig betoogd, dat de curator, hoe wel geheel te goeder trouw, gefaald had. Zoodra toch de effecten niet in natura in den boedel terugkeerden, konden de reclamanten daarop geen recht doen gelden en het ging niet aan om te bewe ren dat de toegewezen schadevergoeding in geld in de plaats der effecten getreden was. Integen deel behoorde dit geld thans aan de gezamenlijke crediteuren en had het dus als eene bate op de rang schikking moeten gebracht worden. Namens den geopposeerde werd het verzet be streden door den advocaat mr. P. Was uit Leiden. Hoewel hiervan geen exceptie makende, was pleiter van gevoelen dat het verzet eerst later had mogen ingesteld worden tegen de rekening en verant woording. In hoofdzaak betoogde pleiter dat het geld door de opposante als schadevergoeding be taald, getreden was in de plaats der effecten en dat de curator alzoo verplicht was dit aan de re clamanten uit te betalen. Dat dit aanvankelijk ook het. gevoelen was van de opposante, of althans van den liquidateur harer firma, meende pleiter te kunnen aantoonen uit een van deze afkomstigen brief aan den curator. Op al deze gronden hoopte pleiter dat de recht bank het verzet ongegrond zou verklaren. Aan de beslissing van den hoogen raad is thans onderworpen de vraagof het ver boden is honden als trekdieren te bezigen op een openbaren rijksweg, loopende door eene gemeente alwaar dit, in het belang der dieren, is strafbaar gesteld, terwijl dat bij het prov. reglement op de wegen en voetpaden niet het geval is. De Ilaagsche kantonrechter beantwoordde die vraag in bevesti genden zin, toen hij P. P. tot geldboeten veroor deelde, omdat deze eenige malen in de gemeente Wassenaar, op den rijksweg, loopende van Rijns burg naar 's-Gravenhage, honden als trekdieren bezigde. Advocaat mr. J. Van Gigh, die de voor ziening in cassatie tegen het vonnis van den kan tonrechter toelichtte, oordeelde dat geschonden was art. 23 der verordening tot wijziging en aanvul ling der verordening, houdende bepalingen omtrent de openbare rust, veiligheid, reinheid en gezond heid van de gemeente Wassenaar, waarbij het onderhavige geval is verboden, in verband met art. 20 der provinciale verordening op de wegen en voetpaden in de prov. Zuid-Holland en van art. 150 der Gemeentewet. Pleiter geloofde, dat, waar, zooals hier, het bezigen van honden als trekdieren

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1