Woensdag 5 November. K°. 6040. A°. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per S meenden..L10. Franco per port.a 1.40. Ui ■aaeriffke Nommere0.05. Deze Gonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 16 rtgelnf 1.08. leder» regel meer0.17$. Groolere letten Deer pteetsrnlmte. STADS-BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van bet Koninklijk beslait van 9 November 1851 (Staatsblad n®. 142) in verband met Zijner Majesteit; beslait Tan 11 Angustns 1859 (Staatsblad n®. 80), op den 2den December aanstaande, 's middags te twaalf uren, op het Raadhuis ecue vergadering van kiesgerechtigden zal worden ge bonden ter v.-rkieziog van twee leden van de Kamer van Koop handel en fabrieken, in de plaats van den heer BOUDEWIJN FRANCISCUS KRANTZ, die inlSSO, en van den heer JOHAN NES CORNELIS ZAALBERG, die in 1882 had moeten aftre den, doch die beiden zijn overleden, en dat de inlevering der stem briefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 ureD, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats beeft. Bargeraeester en Wetbooders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELE1Ï, Burgemeester. 1 November 1879. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op DonJerdag 0 November 1879, des oamiddags te twee oren. Punten ter behandeling 1'. Benoeming van eene bnlponderwijzcres aan de Meisjesschool der lsto klasse. (238) 2®. Voordracht tot de wijziging van de Algemeens Politieveror dening. (241) 3®. Idem betrekkelijk de regeling van de lesuren aan bet Gym nasium en de Hoogere Burgerschool in verlsnd met het gods dienstonderwijs. (242) LEIDEN, 4 November. De commissie voor de plaatselijke strafveror- deningi-u heeft aan den gemeenteraad voorstellen gedaan tot het brengen van wijzigingen in de cralangs vastgestelde politieverordening, naar aan leiding van daartegen bij de Gedeputeerde Staten gerezen bedenkingen. Tevens stelt zij een paar andere wijzigingen voor, waarvan de noodzakelijk heid, of althans de wenschelijkheid, inmiddels is gebleken. De eerste betreft het verbod van het verhuren of op eenige wijze aan anderen verstrekken van kleeden, tot het bedekken van lijkkisten in huizen waar eene besmettelijke ziekte heerscht, of van kleeden afkomstig uit zoodanige huizen. De tweede, het verbieden en strafbaar stellen van het in het water werpen van alle voorwerpen hoege naamd. Thans was in den strengsten zin alleen het verontreinigen van gemeentewater strafbaar. Eindelijk worden door de commissie ter vaststelling aangeboden eenige bepalingen op de uitoefening van den dienst der paardenspoorwegen, die als eene nieuwe afdeeling, uit twee en twintig artikelen bestaande, in het vierde hoofdstuk der politie verordening kunnen worden ingelascht. Ook zullen de tot het rijden met voertuigen betrekkelijke bepalingen der algemeene politieverordening, voor zooveel uoodig, met de thans voorgestelde nieuwe afdeeling in overeenstemming moeten worden gebracht. De muziek- en tooneelvereeniging „Musicae et Amicitiae" gaf gisteravond eene uitvoering, welke vrij druk bezocht was en bestond uit een vijftal composities voor strijkorkest en de opvoering van twee tooneelstukjes, t. w.„De eerste liefde of de herinneringen der kindsheid," blijspel in één bedrijf van E. Scribe, en „Het kind van den huize," vaudeville in één bedrijf van W. Barber. Zoowel met het een als met het ander werd den aanwezigen veel genoegen gedaan, want èn de musici, waarvan de meesten lid van een der heide hier bestaande corpsen zijn, de heeren en dames tooneel-dilettanten werden bij herhaling toegejuicht. Vooral was dit, en niet onverdiend, met een paar der muziekuommers en „Het kind van den huize." het geval, dat vlug werd afgespeeld. De samen- komst werd met een bal, waaraan zoowel de leden met hunne dames als de introducés deelnamen, besloten. Ds. J. G. Verhoef!' te Heeg heeft het be roep bij de Ned. Herv. gemeente te Bodegraven aangenomen en voor dat naar Katwijk a. Z. bedankt. Te Woerden zal den 19den November door den directeur van het centraalmagazijn van milit. kleeding enz. bij inschrijving in het openbaar worden aanbesteed de levering van: 2000 wollen dekens, 100 wateremmers, 500 zesmans blikken kookketels met linnen zakken en 1000 linnen broodzakken, ten behoeve van den kampements- dienst en de velduitrusting. Eene nieuwe onderzeesche telegraafgeleiding, uitgaande van Aden in Arabië, en bestemd om Zanzibar, Mozambique, Delagoa en Natal aan de Oostkust van Afrika, benevens de Zuid-Afrikaan- sche Staten in rechtstreeksche verbinding met het wereldtelcgraafnet te brengen, nadert hare voltooiing, welke waarschijnlijk tegen het einde des jaars, zoodra nog slechts de kabel tusschen Aden en Zanzibar zal zijn gelegd, kan worden te gemoet gezien. Door de instelling van een stoombootdienst tusschen beide laatstgenoemde punten kan reeds nu van dezen weg worden gebruik gemaakt. De telegrammen van Aden, te Zanzibar per stoomboot aangebracht, worden van daar per telegraaf verder gezonden. Boven het tarief tot Aden ad f 2.22 per woord, bedragen de seinkosten met inbegrip van het postporto: naar Mozambique f 1.27s, naar Delagoa f 2.52®, naar Durban (Natal) f 3.12®, naar de Zuid-Afrikaansche kantoren f 3.45 per woord. De eerste post stoomboot naar Zanzibar is ver trokken op 1, de volgende zal 29 Nov. vertrekken de telegrammen moeten uiterlijk den vorigen dag te Aden ontvangen worden. Voor m. o. is in Den Haag toegelaten voor boekhouden J. J. S. Van Hamel, van Amsterdam; voor Eng. taal en letterkunde A. Caland, van 's Hage. De Koning en de Koningin hebben de som van f 200 doen toekomen aan ds. J. Moll Jbz., als voorzitter van heeren regenten, ten behoeve van de scholen der Ned. Herv. gem. te 's-Hage. Ten voordeele van de slachtoffers der over- stroomiug in Murcia zal het Spaansche studenten gezelschap, dat zich reeds tweemaal met succes in Den Haag heeft doen hooren, Vrijdag-avond in het gebouw voor kunsten en wetenschappen aldaar een concert geven. Het denkbeeld daartoe is uit gegaan van den Spaanschen gezant bij ons hof, die zich met de leiding en de opzending der gelden belast, terwijl de zaal voor dien avond kosteloos wordt afgestaan. De chef-administrateur van het „Estudantinc", senor Gavino de la Puente, heeft zijne moeder in de overstroomde streken wonen, om trent wier lot hij in pijnlijke onzekerheid verkeert. Naar de Aruh. Crt. verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken, in verband met het houden van schutterlijke oefeningen op Zondag, de commissarissen des konings verzocht, den commandanten der dienstdoende schutterij in overweging te geven om, voor het geval dat bij leden der schutterij gemoedsbezwaar tegen de bepa ling van art. 42 der schutterij wet bestaat, alsdan de oefeningen op dien dag na te laten. De concessie van den heer Van der Heyden voor den tramweg te Arnhem en voor dien van Arnhem op Velp is gisteren door den minister van waterstaat definitief verleend. Tot leeraar in de natuurkunde en cosmo- graphie aan de hoogere burgerschool te Apeldoorn is benoemd dr. Smits, privaat docent te Amsterdam. Te Heidelberg is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met een academisch proefschrift, getiteld „Ueber acute spontane Osteomyelitis und Periosititis", enz. de heer L. Marcus, arts en officier van gezondheid bij het O.-I. leger, geb. te Leeuwarden. De heer Drucker, die dezer dagen te Leiden cum laude in de rechten promoveerde, is naar Leipzig vertrokken, om daar de colleges van Windscheidt te volgen. Het schroefstoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, adjudant des konings in buitengewonen dienst, is gistermorgen te East-Cowes (eiland Wight) aangekomen. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, 16 Sept. van Padang vertrokken, arriveerde Zondag te IJmuiden. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. 's-Gravenhage en Delft, voor de kantons 's-Gravenhage en Delft, ter standplaats 's-Graven hage, mr. G. Wttewaall, thans kantonr.-plaatsv., advocaat en procureur aldaar; aan mr. H. C. Dn Bois, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter op non-activiteit, op verzoek en onder dank betuiging voor de door hem aan den lande be wezen diensten, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst; benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats Waddingsveen, mr. J. Molenaar, adv. en cand.-notaris te Goudaaan A. Hogersdijk, op zijn verzoek, met 1 December eer vol ontslag verleend als notaris te Pijnakkermet 15 Nov. benoemd tot kantonrechter-plaatsverv. te Tiel mr. C. H. J. W. Rink, adv. en proc. aldaar. Voor de tweede maal in dit seizoen trad het Rotterdamsche tooneelgezelschap gisteravond met een blijspel op, maar dezen keer met een oorspronk- kelijk stuk, dat zich van het vorige, uit het Duitsch vertaalde, in vele opzichten gunstig onder scheidt. „Janus Tulp" is een echt Nederlandsch blijspel, dat wat wijze van behandeling betreft aan Breêroo doet denken. „Het zijn de beste schilders, die het leven het naast komen," was de spreuk van onzen onovertroffen blijspeldichter en Justus Van Maurik heeft dat woord in eere gehouden. Hij heeft het Amsterdamsche volksleven in al zijne eigenaardigheden bestudeerd en dat die studie niet zonder vrucht is gebleven, daar van getuigt menig schilderachtig tooneeltje, tin telend van leven en waarheid, waarin hij de na tuur als op hecterdaad heeft betrapt. Janus, de Amsterdamsche barbier die door den dood eener stokoude nicht zijn liefsten wensch vervuld ziet en op een buiten te Velp kan gaan „rentenieren", is een goed geslaagde type. Plaats honderd van zijne vak- en stadgenooten in dezelfde omstandigheden en negen en negentig van hen zullen zich even dwaas en belachelijk aanstellen als hij. Ook tante Bet en Barend zijn keurig geteekend. Er is daarenboven doorgaans een goeden gang in het stuk. Slechts een enkele maal sleept het, met name in het derde bedrijf, bij het bezoek van den effectenmakelaar Brand. Dat tooneel is zoo mat, dat het beste spel niet in staat is het te redden. En er werd over het geheel voortreffelijk gespeeld. De heer W. Van Znylen was een onver beterlijke „Janus", ofschoon hij aan het slot van het eerste bedrijf o. i. wel wat al te veel öhargeerde. Na hem komt aan den heer A. Man Zuylen niet weinig lof toe voor zijn los en levendig spel. Het was de eerste maal dat wij dien heer in een rol

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1