Dinsdag 4 November. A'. 1879. K". 6048. fl en T!J t*aa» EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COUBABTj Toot Leiden per 8 maanden..........1.10. Franc» per posts 1.40. Afjooderiflka Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 18 regel»1.01. Iedere regel meer0.17). Grootere letten naar plaatsruimte. 6TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER SM WETHOUDERS vam LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad nf. 142) iu verband met Zijner MajeeteiG besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n*. 80), op dan 2den December aanstaande, 's middags te twaalf uren, op bet Raadhuis eeae vergadering van kiesgerechtigden zal worden ge houden ter verkiezing van twee leden van de Kamer van Koop handel en fabrieken, in de plaats van den beer ËOUDEWÏJN FRANCISCUS KRANTZ, die in 1880, en van den heer JOHAN NES CORNELIS ZAALBERG, die in 1882 bad moeten aftre den, docli die beiden lijn overleden, en dat de inlevering der stem- Qcfl briefes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 nren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethondcrs voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgemeester. 1 November 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER £N WETHOUDERS VAM LEIDEN. Gezien hei adres van C WETSELAAR, wed. M. G. VJNKE- STIJN, houdende verzoek tot oprichting van eeDe smederij in bet pand aan de Haven n°. 11; Gelet up de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad u°- 95): Geven bij deze kennis aan bet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Seoretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Maandag den 17den November a. s., 's voermid- dags te elf um, op het Raadhuis, gelegenheid zal werden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. BRAN DELER, Borgemeester. 3 November 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 November. Met genoegen maken wij er melding van dat de kunstbeschouwingen van de Leidsche teeken- academie „Ars Aemula Naturae" dezen winter weder zullen plaats hebben, en wel in de Stadszaal, omdat wegens de allengs toegenomen belangstelling van het kunstminnend publiek de vroeger gebruikte zaal te klein was geworden. Het bestuur is erin geslaagd opnieuw de noodige portefeuilles voor dezen winter ter bezichtiging te stellen, zoodat weder vier wintermaanden op aangename wijze zullen doorgebracht kunnen wordenwant. naast de zaal, waar de teekeningen onder uitnemende verlichting uitgestald liggen, zal een conversatiekamer open staan, waar men tot verpooziug van kunstgenot en het gebruik van een buffet gelegenheid zal vinden. Den 12den Nov. zal de eerste kunstbe- schoawing plaats hebben. De lijsten tot deelneming circuleerden reeds en zij, aan wie deze lijst niet mocht zijn aangeboden, kunnen bij den heer F. A. Verster nog teekenen. Zoo nu en dan ondervindt de Kweekschool voor Zeevaart blijken van belangstelling, die wel niet altijd door middel der dagbladen ter kennisse van het publiek komen, maar die dan toch dank baar aanvaard en herdacht worden. Dezer dagen ondervond zij daarvan weder een blijk, doordien de heer C. A. Emeis alhier een aantal fraai gebonden boeken ten geschenke gaf, die in dank ontvangen zijn en den jongens menig genotvol uurtje zullen verschaffen. De bibliotheek, die pas is aangelegd, heeft nog ruimte te over en daarom hopen wij dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden. De boek- en kunsthandelaar de heer B. Blankenberg, firma Couvée en C0., alhier is een specialiteit in het in den handel brengen van allerlei vernuftige en sierlijke nieuwigheden. Thans is het weer de Bloematoscope, die de nieuwsgierig heid van het talrijk publiek van kijkers opwekt. Het mahoniehouten kastje, waarop een kijker is geplaatst, verbergt een rol van kunstbloemen, die, in be weging gebracht en door den kijker gezien, even als in een caleidoscoop, een eindelooze steeds variëerende reeks van bouquetten te zien geeft. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 38.00, f 20.50, f 4.30 en f 2.15de laagste 37.00, f 19.00, 4.10 en f 2.05. Door den minister van waterstaat euz. is bepaald dat voortaan alle treinen op de spoorweglijn LeidenWoerden te Zoeterwoude zullen moeten stoppen, indien dat door reizigers tijdig wordt verzocht. Zaterdag is voor dr. A. W. Alings, die toen den dag herdacht waarop hij 25 jaren ge leden benoemd werd tot directeur-instituteur van het instituut voor doofstommen te Groningen, niet onopgemerkt voorbijgegaan. Te elf uren verzamel den zich de leden der hoofddirectie met de dames directrices en de leerlingen van het instituut met de onderwijzers in een der schoollokalen van het gesticht. Bij monde van den heer J. W. C. baron Van Ittersum, voorzitter der hoofddirectie, werd den jubilaris namens directeuren een zilveren thee pot met melkkan aangeboden. De leerlingen van het instituut schonken den beminden leeraar een vuurscherm, door de meisjes leerlingen op het doek gewerkt en door de schrijnwerkers-leerlingen met veel smaak in orde gemaakt. De leerlingen werden daarna onthaald, terwijl 's avonds aan het onderwijzend personeel dour den heer Alings een souper werd aangeboden. Bij de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Groningen is sedert den aanvang van den tegenwoordigen leercursus met gunstigen uitslag het theoretisch apothekers-examen afgelegd door de heeren J. Mulder Jz. en H. J. De Zaayer, en het eerste natuurkundig examen door de heeren A. A. S. Sluyterman en W. Prins. Aan twee anderen, die niet slaagden, zal tot het afleggen van laatstgenoemd examen andermaal ge legenheid worden verschaft. Volgens den Groninger Studenten-almanak voor het jaar 1880, die eerlang zal verschijnen, bedraagt het geheele getal studeerenden aan de rijks-universiteit te Groningen thans 255, over de verschillende vakken verdeeld als volgtgodge leerden 30, waarvan 15 de voorbereidende lessen volgenrechtsgeleerden 80, waarvan 18 voorbe reidend; geneeskundigen 102, waarvan 47 voor bereidend; wis- en natuurkundigen 24; letterkun digen 19. Door het bestuur van den Hodenpijlschen polder onder de gemeente Schipluiden is aanbe steed 1°. Het amovecren van den wind-scheprad molen der polders en het daar ter plaatse maken van een gebouw voor een stoomwerktuig met direct werkende hevel-centrifugaalpomp met machinist- woning benevens waterloopen, ketelgebouw, schoor steen en steenkolenbergplaatsminste inschrijver de heer C. Van Tilburg te Nootdorp, voor f 12,240. 2°. Het leveren, vervoeren, stellen en in goede werking opleveren van een horizontaal direct wer kende hevel-centrifugaal-pompmachine met toebe- hooreo, stoomketel enz.; minste inschrijvers de heeren Cosijn C°. te Gouda, voor 10,495. Ten einde het warmloopen te voorkomen, bestaat, naar de M. Crt. verneemt, bij de exploi tatie-maatschappij het voornemen om de spoorweg rijtuigen, die in den mailtrein dienst doen, te voorzien van assen met lange tappen, waardoor het draagvlak grooter en de kans voor warmloopen geringer wordt. De tegenwoordige tappen zijn meestal 15, de lange 20 centimeter lang. Voor hulponderwijzeres zijn Zaterdag in Den Haag geëxamineerd 14 candidaten; 2 afge- I wezen en 12 toegelaten, alsmej.: A. M. A. Boys, M. C. C. Meyer, M. L. Benard en A. C. Wes terman uit Delft; H. C. Gesink nit Katwijk; A. J. Van Loghem, H. De Munnik, Th. C. E. Olivier en C. II. Sissingh uit Leiden; M. L. C. E. Renling en E. L. C. Rijken uit Den Haag; H. Van Sypesteyn uit Rijswijk. Voor de Eugel- sche taal 1. o. 9 candidaten; 4 afgewezen en 5 toegelaten, mej.: H. Van den Broek uit Dor drecht; H. Elias, A. J. Halstijn, A. G. W. Sol en M. J. Boelen uit Rotterdam. Voor het m. o. zijn toegelatenW. L. C. Ouken, van Utrecht, voor Hoogdaitsche taal- en letterkunde; J. K. Prederiks, van Deventer, voor Engelsche taal- en letterkunde. Voor de akte lagere wiskunde m. o. wer den geëxamineerd drie candidatentoegelaten mej. S. J. H. Kaempff, leerares aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem. Te Delft is de akte van bekwaamheid tot het geven van middel baar onderwijs in het rechtlijnig teekenen uitge reikt aan de heeren J. Krans, A. J. Nieuwen - huis Jr. en A. Spoon J.Jzu. Voor dit examen hadden zich 12 candidaten aangemeld, van welke 2 zich terugtrokken, 2 niet opkwamen en 5 werden afgewezen. Aan het examen voor aspirant-ingenieur van den waterstaat hebben 8 candidaten deelgenomen voor twee plaatsen. De heer Kempees behaalde n°. 1, de heer Caland n°. 2 en de heer Doffeg- nies n°. 3. Prof. Giovanni Antonioli beeft het eerste deel van een Italiaansche vertaling van Beets' „Camera Obscura" hij Miglio te Novara in het licht gegeven. De „Afjeh", commandant jhr. H. O. Wichers, is Zaterdag van Nieuwediep vertrokken naar Ba tavia via de Kaap de Goede Hoop. Naar men verneemt zijn de officieren van gezondheid der 1ste klasse C. J. Van den Burght van Lichtenbergh van het garnizoen te Gouda en H. E. Korndörfl'er van het 1ste regiment veld artillerie, bij het regiment grenadiers en jagers overgeplaatst en ingedeeld respectievelijk bij het lste en 2de bataljon van dat regiment. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Maas" is Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokkende „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag-ochtend Dungeness. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. II. J. Van Bisselick, op zijn verzoek, met den 15den dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Op de Oranjegracht is gistermiddag een brandje ontstaan ten huize van een varkens slachter, doordien het vuur van de kachel zich mededeelde aan op den grond liggende wol. Met emmers water werd het spoedig gebluscht, zoodat de inmiddels aangerukte spuiten ook geen water behoefden te geven. Hedenmorgen vroeg is een paard van den stalhouder v. T. alhier dat voor een rijtuig gespannen was, met de punt van zijn hoef tus- schen de rails van het paardenspoor geraakt, ten gevolge waarvan het lemoen gebroken is, doch zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Volgens inlichtingen blijft de toe stand van den Dordrechtschen moordenaar J. Spee kenbrink steeds dobberend. Het gevaar voor zijn leven is nog niet geweken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1