Een pas nieuwgebouwde ijzeren brug over de Oise, te Alaincourt, is met de annexen (trottoirs, zijbalken enz.) over een lengte van 15 meter ingestort op het oogenblik dat er een zwaar beladen veewagen over reed; 15 koeien vielen in het water en werden door het puin en de ijzermassa, die haar bedekte, gewond of gedood, persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Men schrijft het ongeval toe aan de slechte qua- liteit van het voor hel werk gebezigde ijzer. De bekende „baby-farmers" van Tran- mere, het echtpaar Barnes, die kinderen in huis namen en hen jammerlijk verwaarloosden en van gebrek lieten omkomen, zijn tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Onlangs werd gemeld, dat de Russi sche koopman Karpow aan Wera Sassulitsch zijn geheele vermogen had vermaakt. Om die erfenis te kunnen aanvaarden, moet zij echter naar de Russische wetten in persoon voor den Russischen rechter verschijnen. Doet zij dit, dan neemt men haar, zooals van zelf spreekt, onmiddellijk in hechtenis en wanneer zij in gebreke blijft binnen vijf jaren na haar ontvluchting zich op Russisch grondgebied te vestigen, dan vervalt de erfenis aan de schatkist, hebbende zij alsdan hare hoeda nigheid van Russin wettelijk verloren. De berichten uit Spanje overdeover- stroomingen houden nog steeds aan. Zestien kilo meters spoorweg bij Saragossa zijn door het water bedekt. De rivier Almazora heeft de ijzer- en zilvermijnen onder water gezet, waardoor 1500 arbeiders zonder werk zijn. In die streek waren 21 personen verdronken en dertig huizen inge stort, terwyl van de verwarring gebruik werd ge maakt om te stelen. Bij de overstrooming te Murcia is een kind gered, dat geheel ongedeerd in zijne wieg had rondgedobberd. Het is door den aartsbis schop van Yalentia opgevraagd, die het op zijne kosten zal laten opvoeden. Twee oude liefhebbers van hengelen, sedert jaren vrienden, zaten onlangs bij de brug van Clichy te visschen, toen de een, bespeurende dat zijn makker in de bewegingen van zijn dob ber verdiept was, besloot hem een trek te spelen. Hij nam twee groote steenen op, slingerde die met kracht in het water en verschool zich achter een boom. De ander, den plomp hoorende en mee- nende dat zijn vriend in de rivier gevallen was, be dacht zich geen oogenblik en sprong er in om hem to redden. Ongelukkig werd hij door den stroom meegesleept. Ondanks alle nasporingen heeft men zijn lijk tot dusver niet kunnen terug vinden. Onlangs had in het Kanaal eene vij andelijke ontmoeting plaats tusschen Fransche en Engelsche visschers. De Franschen vuurden op de Engelschen, tot zelfverdediging, naar zij beweren, omdat zij meenden, dat de Engelschen, wier ma nier van doen ook hun vermoedelijk niet onbe kend was, op hen afkwamen om hunne netten te vernielen. Desniettemin zijn er tegen deze Eran- sche visschers onmiddellijk strenge maatregelen genomen. De Fransche consul te Ostende ontnam hun hunne papieren, en zal van het Belgische gouvernement hunne uitlevering verlangen naar Parijs. Tevens heeft de Britsche admiraal eene kanonneerboot gezonden naar de plek waar het delict was voorgevallen. Terwijl Engeland dus zijn eigen onderdanen beschermt bij het minste dat hun wordt aangedaan, schijnen onze Holland- sche visschers zich telkens de ruwe baldadighe den der Engelsche piraten te moeten laten wel gevallen. De Egyptische schuldeischers leggen beslag op wat zij maar in handen kunnen krijgen, zelfs op het tweede naald van Cleopatra, de obelisk, die door den vorigen khedive aan de stad Nieuw- York is beloofd en thans te Alexandria ingescheept zou worden. Dinsdag-nacht verbrandde te Bern het groote logemeut „Zur Krone." Reeds bij bet begin van den brand was het onmogelijk, door de deuren te ontvluchten. Ouders wierpen hunne kinderen uit de vensters, en sprongen hen dan na. Gelukkig was de tuin van regen doorweekt, wat veel ongelukken voorkwam. Een vrouw wierp haar eene kind van de derde verdieping en sprong het na, met een auder kind in den arm. Zij be zeerde zich weinig. Twee mannen kwamen uit hooge vensters tamelijk onverlet naar beneden. Een kind van acht jaar verbrandde, alsmede een jongmensch uit Neufchatel. Op noodgeschreenw kon toch niemand helpen. Juist wilde hij uit de derde verdieping springen, toen een rookwolk hem half verstikt deed achterovervallen. Slechts zijne beeuen vielen naderhand verkoold op den grond. KOLONIËN. BATAVIA, 26 September. Volgens het Bat. Handelsblad is het Engelsche stoomschip „Batara Bayon Sree", dat te Paré Paré bezig was met den invoer van buskruit en vuurwapeuen, door het oorloogsstoomschip „Banca" aldaar in beslag genomen en naar Makassar opgebracht. Te Padaug-Pandjang (Padangsche Bovenlan den) is een militair komplot ontdekt, waaraan een twintigtal soldaten hebben deelgenomen. De aan legger van het komplot is een zekere Bredon, een gepensioneerd Europeesch ziekenvader, die te Padang Pandjang zijn pensioen verteerde. Zijn rotgezellen had hij allen bijeengebracht uit daar ter plaatse zich beviudende vreemde militairen, als Duitschers, Belgen en Franschen. Men had het plan om ten eerste het kruitmagazijn te ver meesteren, daarna de militaire etablissementen en vervolgens de telegraaflijnen door te kappen of op een andere wijze onbruikbaar te maken. Het komplot had reeds een vrij aanzienlijke uitgebreid heid verkregen en wie weet waartoe de verbon denen niet in staat zouden zijn geweest, had men niet intijds die zoogenaamde samenzwering ontdekt. Daartoe werd een soldaat, een der gezworenen, het middelop zekeren dag buiten dienst te veel aan Bacchus geofferd hebbende, verklapte bij het geheim, waarvan men dadelijk goede nota en daarnaar zijne maatregelen nam. Bij het vertrek der laatste boot hadden er reeds verscheidene arrestatién plaats gehad, doch ontbraken nog vele bijzonderheden, die zoo spoedig mogelijk zouden worden medegedeeld. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-India xqn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een twecj. verlof naar Europa, w. riekte, met ingang van 5 Oct., aan den hoofding., chef der afd. stoomwezen van het dep. der bnrg. opent, werken, G. A. Hoogenstraaten. Benoemd: By het dep. van ond., enz.: tot boofdcomm., F. B. D. Van Slijpe; tot lsien comm., J. W. M. Huygona en J. W. Jagtman tot 2den comm., Tb. Gatsonides; tot oden comm., J. H. A. Van Haarlem. Goedgeke qrdDat gedurende de maand Augustus bij het binnenl. bestuur op Java en Madnra is geplaatst: in de resid. Tegal, de contr. 2de kl. H. J. W. Van Lawick van Fabst; dat verplaatst zyn: naar de resid. Kediri, de contr. 2de kl. H. J. BorgerbofT van den Bergh; naar de resid. Bantam, de adsp.-contr. P. C. Dc Geus. Over geplaatst: Als hulponderwijzeres naar de op. 1ste lag. school te Soerabaia, de ond. 3de kl. E. hl. Sexaner. Tijdelijk werk zaam gesteld: Als onderwijzeres aan de op. late lag. school A te Snmarang, mevr. A. IV. M. 8. Mnller, geb. Kobold. Be- noemd: Bij den raad van jnst. te Batavia, tot off. van jast. mr. tV. A. Eogelbrecht; tot vice-pres. mr. D. J. N. Ph. Maller. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol uit den milit. dienst, w. lich. ongeschiktheid voor alle milit. diensten, met be houd van recht op pensioen, de ritm. der cav. C. B. Bentfort van Valkenburg en de kapt. der inf. D. E. IV. SchrauUing. V ergund: Aan den gedet. lsten luit. der inf. I. A. C. H. Van Moll, w. ongeschiktheid voor den dienst in Ned.-Indië, naar Nederland terug te keeren. Bevorderd: By de infanterieTot kapt. F. C. A. J. Schnelle, H. Roelofss, N. Th. Steur, J. P. Smith, thans met verlof in Nederland, D. De Vries Keilingh, A. J. D. Pool, A. W. K. Ter Beek, thans met verlof in Neder land, H. L. De Haas en T. Weersma; tot lsten lnit. J. D. Ten Bouw en J. M. Henning. Bij de cavalerie: Tot ritm: jhr. B. B. E. J. Van. Grotenhuis tot Onstein en I. G. Martens; tot lsten lnit. J. J. A. Van Geen en K. J. De Villeneuve. BUITENLAND. Frnnkryk, In eene nota van het agentschap „Havas" wordt gezegd dat het vertrek van don Carlos naar Engeland een gevolg is van de waarschu wingen, die hem inlichtten omtrent het besluit der regeering om geen politieke manifestation te dulden zooals die, waartoe onlangs zijne tegenwoor digheid als voorwendsel heeft gediend. Bij eene overeenkomst, die de stad Parijs met den Staat heeft gesloten voor de verbouwing van het postkantoor, is o. a. bepaald, dat de me aux Ours van de rue Montorgueil tot de Place des Victoires zal worden doorgetrokken en dat een hulpkantoor in de rue du Louvre zal worden ge vestigd; dat de stad den lsten Juli 1880 een som van zeven millioen franken ontvangt wijze van voorschot op de voor de verboa» afgestane grondendat na de verbouwing vaa' postkantoor het getal bestellingen te Parijs i 8 op 12 per dag en het port voor de stad i 15 op 10 centimes zal worden gebracht. Het werklieden-congres, dat te Marssi vergaderd is, blijft nog voortdurend overdegr« quaestie van den individueelen of gemeenschap lijken eigendom zonderlinge contradictio terminis praten. Natuurlijk dat de overgro meerderheid voor de oplossing der quaestis laatstgemeldeu zin is en de individueele eigend onder de aldaar gedelegeerden weinig aanhan; vindt. Volgens de redevoeringen, die daar gunste van den collectieven eigendom gehot worden, zou men geneigd zijn te gelooven dit het geneesmiddel voor alle kwalen was. II de middelen om dit grondbeginsel goed uit voeren, om den individueelen eigendom in gemeenschappelijken over te brengen, daar zit! de moeielijkheid, waarover vele woorden gebri worden zonder dat men echter een stap nader de oplossing er van komt. Dultschland. De generaal-inspecteur der artillerie Podbiels generaal-kwartiermeester tijdens den Eransch-D schen oorlog, is gisteren plotseling gestorven. Italié. In een artikel in de officieuze „üiritto" wc betoogd dat de uitsluiting van Italië met betr king tot de Egyptische quaestie nadeeliger is v de twee Westersche mogendheden dan voor It zelf. Daardoor zal Italië zich in deze aanslui bij Oostenrijk en Duitschland. Het blad noc den toestand van Europa hoogst onzeker. It zoekt geen bijzondere alliantie, doch volgt politiek van inwendige bevestiging en organisa ten einde vrij te zijn in de keuze van een bo genoot zoodra dit noodig mocht zijn. Groot-Hritannfé. De „Pali Mall Gazette", over het denkbeeld oprichting van een Middel-Europeesch tolverbi sprekende, betreurt het dat het niet mogelijk Holland daarin te betrekken. Rusland Omtrent de wezenlijke bedoelingen der Rus sche regeering geven de Russische bladen wei licht en evenmin valt daaromtrent iets af te leii uit het gisteren medegedeeld telegram aan „Standard", daar Ruslands pogingen tot toei dering tot Duitschland en Oostenrijk evenzeer t doel kunnen hebben, om zich bij eventueele v wikkelingen in het Oosten den rug te dekk als inderdaad in het verlangen naar vrede en r haar oorsprong vinden kunnen. Vereenlgde States. De minister Sherman heeft op eene vergat ring te Nieuw-York eene uitvoerige rede geho den, waarin hij verklaarde dat de republikeinse partij nimmer van het beginsel der betaling specie zou afwijken. De financiëele maatregel der republikeinen hadden handel en nijverht doen herleven en aan het land krediet en wi vaart bezorgd. Ondanks de hervatting der b taling in specie was de specie-reserve der sch; kist niet uitgeput. In de schatkist bevindt zi thans 172 millioen dollars iD goud en 50 millio in zilver; bovendien vloeit bij voortduring got uit Europa. De minister keurde het demagogisc stelsel van den zilveren dollar af en voegde bij, dat de eenige mogelijkheid om deze quaest te beslechten, hierin bestond, den zilverdollar m den gouddollar gelijk te maken. Ter markt te Lelden aangevoerd, 1 November. Wintertarwe 9 hectoliter 11.50 a f 12.50—, Zorat tarwe 9 hectol. 10.a 10.50 Winterrogge 10 he 7.26 a f 7.75 Zomerrogge 10 hectol. f6.75 a ƒ7.— Zomergerst 12 hectol. 5.50 a ƒ6Chevalier-gors! hectol. 7.25 a f 7.75 Zware Haver 10 hectol. 14.1 a 5.25 Lichte Haver 10 hectol. f l.af 4.25. Dc venboonen 6 hectol. 8.75 a 9.25 Paardenboonen hectol. 7.50 a f 8. Grasboter 4220 kilogr., 1ste qualit. A vat 74. a f78 - Schei- 2de qualit. vat ƒ66.— a 70.— Grasboter 1: qual. per kilogr. 1.85 a 1.95, Schei- 2de qualiteit p kilogr. f 1.65 a f 1.75.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2