Zaterdag 2 November. X\ 6046. A*. 4879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CO DRAM'S Toot Leiden per 8 munden.L10. Franco por po»L1A0. ttnirijti Nommon0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regel»l.OB. leden regel meer0,174- Groolere letten naar plaaternimte. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER nu WETHOUDERS Tan LEIDEN, Garen het adree ran A. D. A. VERBRUGGEN, houdende inoek tot oprichting ran eooc smederij in het pand in de orte Raam steeg n°. 73; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatablad .96); Geren bjj deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, et de hglagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd alsmede dat op Vrijdag den 14 November a. s., 'a voormiddags elf ara, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 1 October 1879. E. KIST, Secretaris. LEIOES, 31 October. Door de regelings-commissie van het 17de al- en letterkundig congres te Mechelen is een quest van deu volgenden inhoud verzonden aan e ministers van binnenlandsche zaken iu Neder- ind en België: Op het 17de taal- en letterkundig congres, dat de maand Augustus 11. te Mechelen plaats had, erd door de leden tot hun groot leedwezen ver- omen, dat de uitgave van het Woordenboek der ederlandsche taal, bewerkt door de heeren De ries, Cosijn en Verwijs, zou moeten worden ge- aakt, indien daarin door de Nederlandsche en Igische regeeringen bij middel van een jaarlijksch vast hulpgeld, aan de redactie van het Woor- nboek toe te staau, niet wierd voorzien. Het mgres was van gevoelen, dat stappen moesten orden aangewend bij beide regeeringen, om van lar te verkrijgen dat eene nationale ondersteuning iu worden verleend voor het voltooien van dit erlijk museum der Nederlaudsche taal, hetwelk ader medewerking van het staatsbestuur van ide broederlanden niet kan worden tot stand bracht, en te oordeelen naar de reeds verschenen leveringen, niet alleenlijk alles zal overtreffen, at op lexicographisch gebied iu Duitschland en rankrijk is uitgekomen, maar dat tevens eeu uit- ekend, ja eenig gedenkteeken zal wezen voor ederlands roeit eu waardoor voor altijd de eeu- lid onzer gemeenschappelijke taal zal blijven be- stigd. Wij uernen de vrijheid u uit uaam van t 17de taal- eu letterkundig congres den vol- aden door de algemeene vergadering bij toe- iching gestemden wensch mede te deelen„dat t congres de Nederlandsche en de Belgische igeeringen zou verzoeken krachtdadige maatrege- n te nemen om de verdere uitgave vau hel Woor dboek der Nederlandsche taal te verzekeren en bespoedigen."' Wij zieu met volle vertrouwen n gunstige beslissing hierover te gemoet, eu ver leken u de betuiging van onzen diepen eerbied willen aanvaarden. Gedurende de tweede helft der maand Septem- er zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de ilgende brieveu, die wegens onbekendheid der adresseerden uiet besteld konden worden N. A. Meschert, Alkmaar; C. Wijckhuizen, Imeloo; mej. J. Van Zutphen geb. Stift, J. De ries, Stabat, mej. Graveur, mej. A. Staal, Am- erdam; G. E. Elberts, Boskoop; T. L. Van r Koelen, De Keuning, mej. A. Van Son, Gravenhage; J. Weevers, Hengeling; P. Van *aal, Nijverdal; M. F. Crotto, Rotterdam; Willemse Bakker, Tessel; Mutsaes, Tilburg; Van Houte, Wassenaar; K. Van der Kaden, oudenberg; J. Ouwerkerk, WorkumKortmaD, et vermeld. L. De Bree, mevr. wed. A. Katz, Dants, Amsterdam; Haverkotte en Zn., J. De 'Dg, M. Nolles, Rotterdam. Gisteren waren in Den Haag voor m. o. vier candidaten voor boekhoudentoegelaten de heeren J. J. C. Dietz, van Amsterdam, voor school onderwijs B. Boon van Leiden en H. L. C. Ter Braak van Delft, voor huisonderwijs. Voor het 1. o. waren voor de Engelsche taal 9 candidaten; 3 afgewezen en 6 toegelaten, mej.L. S. E. J. De Blaauw uit 's-Hage, C. M. Van der Hoeven uit Rotterdam, A. M. Roldauus uit Leerdam, C. J. A. Scharenberg uit 's-Hage, J. L. Stipriaan Luiscins uit Rotterdam en C. F. Stuart uit Vianen. Voor hulponderwijzer 12 candidaten; 10 toegelaten P. Ammerlaan uit Lisse, K. Beversluis uit Nieuw- Beierland, F. J. Blote uit Leiden, M. W. V. Van Bijlevelt en M. Van Dijk uit Dordrecht, A. Kuyt uit Katwijk, Th. Van der Linden uit Leiden, P. Van Meerkerk uit Dordrecht, T. C. Scheer uit Oud-Beierland en G. J. Schouten uit Strijen. Voor m. o. is toegelaten J. H. Pruim, van Breda, voor Engelsche taal- en letterkunde. De begrooting van Noordwijk voor 1880 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 20,130.005. Voor ouderwijs is uitgetrokken f 7130; de be volking bedraagt 3630 zielen. Door wijlen den heer J. M. Weymar, ge woond hebbende te Woubrugge en overleden te Leiden, is f 1000 vermaakt aan het Ned. Herv. Wees- en Armhuis te Woubrugge. Gaf de over ledene, zoo meldt men ons, in zijn leven steeds bewijzen van zijne goede gezindheid om de armen te willen weldoen, ook bij ziju heengaan uit dit leven vergat hij de nooddruftigen uiet. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam ter behandeling van de begrootiug voor 1880 is o. a. aangedron gen op betere samenwerking tusschen het gemeente bestuur met de betrokken autoriteiten, waar het geldt openbare werken; op behoorlijke wapening van de onder-inspecteurs van politie eu het weder invoeren bij de politie-ageuten van den stok als wapen, op het verstrekken van eene betere loca- liteit voor het Pare Vaccinogène, daar de tegen woordige zoo slecht is, dat men er iu het buiten land schande over spreekt; op het nemen van maatregelen tot beveiliging tegeu brandgevaar van publieke gebouwen. In de avondzitting werd be- sloteu f 32,500 subsidie te verleenen aan het bestuur der academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen. De begrooting van Amsterdam, na enkele wijzigingen goedgekeurd, is geraamdde ontvangsten op f 8,839,065.78, de uitgaven op f 8,737,815.78, dus batig saldo 101,250. Het bof heeft deu lichten rouw aangenomen voor den tijd van acht dagen, wegens bet over lijden van de prinses Charles van Waldeck (Men- geringhausen). De overledene, prinses Amalia van Waldeck-Pyrmont, was sedert 1846 weduwe van prins Karei, oom van den thans regeerenden vorst, eu derhalve eene oud-tante van koningin Emma. Zij was in 1814 geboren en laat drie zoons na. Tegen Januari zijn tot hofdames der Koningin benoemd: jonkvrouwe H. Van de Poll te Zeist en baronesse E. G. Van Itersum te Tuil. Wijlen de heer W. F. Del Carapo, gen. Camp, heeft gelegateerd 1 Oblig. 5 pet. Weener Metall. zilver fi 1000 aan de vereenigiug tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte Scheveningsche visschers, en een dergelijk legaat aan het R.-K. armbestuur tc 's-Gravenhage. Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken is de architect J. L. Springer Jr. ontheven van het toezicht op den bouw van archiefgebouwen in de provinciën Gelderland en Noord-Holland, en dat toezicht opgedragen aan den architect P. J. H. Cuipers, te Amsterdam. Het stoomschip „Wyberton", van Rotter dam naar Java, is Woensdag van Point de Galle vertrokken. Gemengd Nieuws. Te Zwammerdam is, naar men meldA, in een afgelegen gedeelte der gemeente een brutale diefstal gepleegd. Niet minder dan f 3200 is 's nachts een boer ontvreemd op eene wijze, die doet vermoeden, dat de dader niet onbekend was met de inrichting van het huis en de omstandig heden der bewoners. Natuurlijk doet de justitie nauwkeurig onderzoek. Het trekt de aandacht, dat een smid, de vorige week betere sluiting aan deuren en vensters makende, een gedeelte van het opge dragen werk heeft uitgesteld, met belofte dit spoedig te zullen verrichten. En juist van dit ongedane is gebruik gemaakt om zich te verwijderen. Men denkt dat de dader zich in de woning heeft laten sluiten, en toen de bewoners ingeslapen waren zijn plan heeft volvoerd. Omdat de boer zich flauw iets herinnert, heeft het den schijn alsof bedwel mende middelen bij hem gebruikt zijn. Gisternacht omstreeks één uur is in de woning van K. Olgers, broodbakker in den Houtrakpolder, een hevige brand ontstaan, waar van de oorzaak onbekend is. Met moeite is het den bewoners gelukt het gevaar te ontkomen, daar bij hun ontwaken de woning reeds in vlam stond, zoodat niets is gered kunnen worden. Huis, inboedel enz. waren tegen brandschade verzekerd voor eene som van f 3600. De gezondheid van miss Edwards boezemt haar ouders groote bezorgdheid inzij lijdt thans aan verstandsverbijstering. De stoumboot „Mosel" is op harejong- ste reis van Bremen naar Nieuw-York aan een groot gevaar ontkomen. Zij had reeds drie dagen de Engelsche kust achter zich en bevond zich dus iu volle zee, toen de eerste bootsman uit het laad ruim rook zag opstijgen. De kapitein nam dadelijk de noodige maatregelen èn om den brand te be dwingen èn om, in het ergste geval, het leven zijner 500 passagiers en bemanning te kunnen redden. Het gevolg van zijn bedaard en krachtig optreden was, dat de orde geen oogenblik ver stoord werd en de pogingen tot blussching dus ongehinderd kouden worden voortgezet, zoodat men het begin van brand binnen eenige uren meester was. Eene lading zijden goederen, te Southampton aan boord genomen, schijnt van zelf ontbrand te zijn. De passagiers hebben den kapitein als bewijs hunner erkentelijkheid een zilveren fruitschaal met inscriptie vereerd, benevens een voor hem en zijne officieren en manschappen zeer vleiend schrijven, en omstreeks 1600 mark ter verdeeling onder de bemanning. BUITENLAND. Frankrijk. De schatrijke chocolade-fabrikant Menier, af gevaardigde van Meaux, departement Seine-et- Marne, heeft aan zijne kiezers een brief geschre ven, waarin hij hun zijn voornemen kenbaar maakt om, wegens zijn slechten gezondheidstoestand, zijn mandaat neer te leggen, zoodra zg een opvolger voor hem zullen gevonden hebben. Menier be hoort tot de uiterste linkerzijde en beeft in de Kamer voor de volledige amnestie gestemd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1