Ioopen, terwijl de tram in volle vaart kwam aan snellen. Zonder zich te bedenken vliegt ze naar het kind toe, neemt het op en werpt het over de rails. Zij zelve werd door het paard aan den schouder geraakt, zonder evenwel eenig zichtbaar letsel te bekomen. Door den schrik verloor zij haar spraakvermogen, is nu nog onder dokters behandeling en kan slechts met moeite eenige half verstaanbare woorden uiten. Ook te Groningen heeft de heer Ed mund Khym uit Berlijn menigeen voor niet laten loopen. Zij die er Dinsdag avond in de Martini kerk een orgelconcert verwachtten, konden na eenigen tijd voor de gesloten deur gewacht te hebben, gerust huiswaarts gaan. Waarschijnlijk kon de concertgever niet aan zijne geldelijke ver plichtingen ten opzichte van heeren kerkvoogden voldoen, althans bij was per spoor vertrokken na des middags eene repetitie in de kerk te hebben gehouden. Verleden Maandag is de eerste „train- éclair" van Parijs naar Marseille vertrokken. De reis duurde van des ochtends 8.39 tot 11 uren "a avonds. Men moet hiervan echter een uur voor twee maaltijden aftrekken en nog een uur voor enkele halten. Er worden dus 862 kilometer afge legd in 13 nren, d. i. gemiddeld 61 kilometer in het uur. Wegens hellingen en krommingen van den weg gaat de trein namelijk no en dan lang hamer; daarentegen wordt op andere gedeelten 72 kilometer in het uur afgelegd. BUITENLAND. Italië. Aangaande het te Napels gehouden congres voor de ontwapening wordt gemeld dat meer dan 600 personen de zitting bijwoonden, terwijl velen die niet in de gelegenheid waren tegenwoordig te zijn, schriftelijk hunne instemming met het doel van het congres te kennen gaven. Nadat de zit ting door den heer Ricciardi was geopend, hield de heer Sbarbaro eene redevoering, waarin hij de beslechting van internationale geschillen door scheidsgerechten bepleitte. Op algemeene uitnoo- diging voerde baron Von Holtzeüdorlf het woord. Hij verklaarde zich voor ontwapening en betwistte dat prins Von Bismarck's ideaal uitsluitend van vredelievenden aard was. Wat Italië betreft, zeide hij, dat alle beschaafde volkeren zooveel genegenheid voor dat land koesterden, dat indien het ooit ten onder mocht gaan, dit niet door een aanval van buiten, maar door zelfmoord zou kunnen geschieden. Eenige opschudding werd veroorzaakt door den heer Marlino, lid der Inter nationale, die in eene heftige rede de militaire instellingen in het algemeen en die van Italië in let bijzonder afkeurde. Door een commissaris van politie tot de orde geroepen, trok hij zijne beleedi- -gende uitdrukkingen in. Groot-BritaanlA Koning Theebau van Birmah is, naar onlangs gemeld werd, zeer geërgerd over het uitblijven van de door hem bestelde toestellen voor electrisch licht. Thans blijkt dat de kabel, die daarbij be hoorde, door de Engelsche douanen te Rangoon is aangehouden, omdat daarvan ook wel eens ge bruik gemaakt kon worden om er torpedo's aan te bevestigen. De berichtgever van de „Daily News" drijft hiermede den spot, daar zooveel oorlogsvoor- raad, geweren enz., in den laatsten tijd ongehin derd naar Mandalay is uitgevoerd. Generaal Roberts meldt uit Kaboel, dat al daar in ruime hoeveelheid levensmiddelen zijn aan gekomen. Hij hoopte den 15den November voor zien te zijn van proviand voor vijf maanden. Het onder dak brengen der troepen is bijna vol tooid. De Indische troepen beginnen hutten te bonwen. Turkye. De Eransche en Engelsche gezanten bij de Porte hebben namens hunne regeeringen protest aange- teekend tegen elke regeling der financiën, gegrond op verpachting der tolinkomsten. Rusland. Uit Tchikislar wordt aan de „Daily News" gemeld dat op 22 dezer de Tekke-Turkomanen het dorp Evasi aanvielen, slechts 18 werst van Krasnovodsk gelegen. Zy doodden 62 mannen en voerden 100 vrouwen en kinderen als gevangenen weg. Zoodra de Russische troepen opdaagden, na men zij de vlucht. DiiitseliliiiMl. De veldmaarschalk graaf Von Moltke heeft Maandag zijn 79sten verjaardag gevierd. De koning vau Saksen zond hem dien dag zijn levensgroot portret in olieverf in prachtige lijst met een eigen handig begeleidend schrijven. Telegrammen. LONDEN, 29 October. De „Daily Telegraph" meldt dat particuliere, dépêches bevestigen, dat de „Huascar" is genomen. Een telegram verzekert dat de geheele equipage over de kling is gejaagd. De „Huascar" werd genomen door de „Almi- raute Cochrane" en een ander gepantserd schip, die haar tusschen twee vuren brachten en haar noodzaakten zich over te geven, nadat zij aau drie andere schepen groole schade had toegebracht. BERLIJN, 29 October. Volgens een hier uit St.-Petersburg ontvangen bericht, heeft eene ge heele divisie troepen, 30,000 a 40,000 man sterk, bevel gekregen om van den Kaukasus naar Mid- del-Aziê op te rukken. Verscheidene officieren van den generalen staf te St.-Petersburg vertrekken ins gelijks derwaarts. LONDEN, 30 October. Het parlement is verder verdaagd tot 19 December. De „Standard" verneemt uit Kaboel: De bevolking is volkomen rustig, doch die rust is slechts een gevolg van vrees, en de bevolking zou onmiddellijk, bij eenige kans van slagen, weder opstaan. Uit Kandahar wordt geseind Generaal Hughes heeft, na een hevig gevecht, een groote macht der Ghilzais bij Khelat-i-Ghilzai uiteengejaagd. Van den kant der Eugelschen zijn twee man ge dood en 27 gekwetst. MADRID, 30 October. Ten gevolge van het wassen van den Ebro met vijf meter hebben te Tortosa groote overstroomingen plaats gehad. In het geheele Spaansche schiereiland vallen zware regens. Verscheidene benden opstandelingen op Cuba hebben zich onderworpen. LONDEN, 30 October. In eene meeting van conservatieven te Preston heeft de advocaat-ge neraal Holker eene redevoering gehouden, waarin hij op hevige wijze Rusland aanviel, dat den oor log tegen Turkije ondernam, niet voor de vrij making der Christenen, maar om eigen voordeel en vergrooting. Hij noemde dezen oorlog een slechte handeling, zooals de geschiedenis er geen tweede voorbeeld van oplevert. Lord Stanley verdedigde de Britsche regeering tegen de aanvallen, waaraan zij ten doel stond. LEIDKN, 30 Ootoker. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer II. Boonacker, geb. te Alkmaar, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acad. proef schrift, get.: „Iets over dechéance van rechtsvor deringen." De heer G. C. Van der Geugten, student aan de hoogeschool alhier, is aan de Amsterdam- sche universiteit na afgelegd examen bevorderd tot candidaat in de medicijnen. Voor de hulponderwijzers-akte zijn heden in Den Haag toegelaten de heeren Blote en Van der Linden, uit Leiden, eu Kuyt uit Katwijk. Voor de akte boekhouden, huisonderwijs, m. o. is heden geslaagd de heer B. Boon, van Leiden. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden en ver trok denzelfden dag; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Marseille. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te één uur. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, De Eremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Gondsmit, Juta, Suringar, Van der Zweep, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Verster, Du Rieu, Cock, Donner, De Goeje, Van der Lith, Driessen en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heerenVan Hettinga Tromp, Scheltema en Eigeman, Door den Voorzitter werd mededeeling gedaaa dat van den hoofdonderwijzer Wuyster een kennis, geving was ontvangen van het overlijden van den verdienstelijken onderwijzer den heer Poelraas. Tot onderwijzer 2de klasse aan de school n'. J voor minvermogenden werd benoemd E. Peters, hulponderwijzer te Velp, die het tweede op dè voordracht stond; J. Jacobs te Arnhem, n°. 1 van de voordracht, had zijne sollicitatie ingetrokken. Goedgekeurd werden de voordracht tot het rooien van eenige boomen en het verzoek van H. M. D. Van Gelder om een stoep te leggen aan het Galgewater. Daarna kwam in behandeling de gemeente- begrooting voor 1880. Bij de algemeene beschouwingen, welke uit. voeriger dan andere jaren waren, kwam het eerst de heer Le Poole aan het woord. Hij verklaardt dat bij voor alle verhoogingen die zijn voorge. steld zou stemmen, zoowel voor de door hem hooggeachte onderwijzers, die allereerst op ver hooging aanspraak hadden, als voor andere ver dienstelijke ambtenaren en ook voor die der politie, Zal men de toenemende misbruikeu, ook van ster ken drank, kunnen tegengaan, dan zal de politie moeten worden uitgebreid. Dit is dau ook reed» gaandeweg moeten geschieden, maar hij vindt het treurig. Naarmate het hoofdstuk ouderwijs toch zich uitzette, moest dat voor de politie z. i. kun nen worden ingekrompen. Het openbaar onderwijs zal thans zuiver f 132,860 kosten. Men staat nu voor de invoering der nieuwe wet, zoodat hij niet tegen de tegenwoordige regeling zal kunneu stemmen. Spr. maakt verder een vergelijking wat de leerlingen kosten der openbare jongens- eu meisjesscholen, en dan komt hij tot de conclusie dat een verhooging der schoolgelden zou noodig zijn. Zoolang hij daartoe echter niet wordt aan gemoedigd, zal hij er echter geen voorstel toe doen, doch hij zal tegen de begrooting stemmen. De heer Donner vereenigde zich met den heer Le Poole, vooral wat het hoofdstuk onderwijs be treft. De cijfers daarvan spreken te veel van den ijver voor het meer uitgebreid lager en gewoon openbaar lager onderwijs. Het eindcijfer is ver bazend en vindt men in geen andere gemeente zoo hoog als hier in verband met het zielental. Die voorliefde neemt, getuige de voortdurende vermeerdering van uitgaven, meer en meer toe. De verhooging kan toch niet alleen liggen in de twee nieuwe scholen, die er in den laatsten tijd zijn bijgekomen. Spr. brengt lof aan dien ijver om onderwijs te geven dat tot roem der stad kan strekken, maar men moet rekening houden met de middelen en anderen geen sohade toe brengen. Er staan bovendien nog hoogere belan gen op den voorgrond dan de geldelijke. De scholen van particulieren zijn op één na alle te niet gedaan. Wel zijn er nog acht bijzondere scholen, doch die gaan uit van vereenigingen. Aan onze burgers, van welk geloof ook, wordt het recht ontnomen om de kinderen naar de school hunner keuze te zenden. Vele ouders heb ben gewetensbezwaren tegen het openbaar onder wijs, en moeten toch in de kosten bijdragen. De rechten van het geweten mogen niet worden voorbij gezien voor de rechten der maatschappij, die zoo nauw in verband staan met de rechten der kerk. Dit had men steeds in het oog moeten houden en geeft hij nog in overweging. Wanneer het onderwijs in handen gaat van staat en stad, dan zal de con currentie er mede worden gedood en wordt aan de vrijheid te kort gedaan. Het is niet uit een be krompen godsdienstig beginsel dat spr. tegen het hoofdstuk zal stemmen, maar uit een gevoel voor het recht des gewetens. Hij wilde den Raad ook bewaren voor de ontevredenheid die er meer en meer ontstaat, en die men, wanneer het zoo door gaat als nu, nog meer zal opwekken, en de ge volgen zullen dan niet uitblijven. De heer De Goeje deed naar aanleiding hiervan en het gesprokene hij het onderzoek in de sectiën enkele opmerkingen. Hij die zegt dat het openbaar onderwijs de concurrentie voor het bijzonder onder wijs vernietigt, raadpleegt de geschiedenis niet. In 1849 werd de concurrentie in het leven ge roepen, en in 1857 de nieuwe wet goedgekeurd, terwijl eerst hier in 1861 de handen door de uit voering der wet werden aan het werk geslagen. Wat de schoolgelden betreft, ook daarmede heeft de gemeente niet beoogd concurrentie te vernie-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2