nuntius bij het Nederlandsche hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw; den kapt. op non-act. J. Carp, van het wapen der art., op zijn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleendmr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, raad van legatie bij het gezantschap te Brussel, met 1 December in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij dat te Londenbe noemd tot secretaris-tolk bij het consulaat-generaal der Nederlanden in China, J. Rhein. Gemen£(l Nieuws. Op het Kort Rapenburg is heden middag een achtjarig jongetje, P. D. R. genaamd, zich naar den overkant willende begeven terwijl er een rijtuig aankwam, onder het paard geraakt. Het kind schrikte hevig, doch heeft geen letsel bekomen. Van 18 tot 25 dezer zijn te Katwijk 15 schuiten aangekomen, te zamen met 1620 kantjes pekel- en 862,000 stuks steurharing, waarvan 6 schuiten met verlies van 85 netten, welke door Eugelsche visschers werden afgezeild. Door den schipper Jan Kleyn, reeder P. Krul, te Scheveningen zijn 14 verloren netten op zee ge vonden die hij na veel tijd en moeite besteed te hebben aan boord nam. Ze zijn bereidwillig aan den eigenaar, reeder D. Haasnoot, te Katwijk terug bezorgd. Aan verschillende militairen, die in dertijd bij den brand in de Willemskazerne te TJtrecht schade geleden hebben aan hun particuliere goederen, is eerst thans op last van den minister van oorlog die schade vergoed. Bij het regiment veld-artillerie te Arnhem is gisteren een paard, lijdende aan kwaden droes, afgemaakt, terwijl 99 andere paarden van die ziekte verdacht zijn. De vraag of een retourbiljet „geldig voor twee dagen" van kracht blijft gedurende tweemaal 24 uren, al vallen die op 3 dagen, dan wel alleen enkel op den dag der afgifte en den daaropvolgenden mag gebruikt worden, werd onlangs door den kantonrechter te Middelburg in den laat- aten ziu beantwoord. Een reiziger die op 21 Augus tus 's avonds te 7 uren een retourbiljet naar Rotter dam had genomen en op 24 daarvan had gebruik willen maken voor den trein die te halfzeven 's namiddags te Middelburg aankomt, werd namelijk tot 5 boete en één dag gevangenis veroordeeld, omdat hy in den trein was bevonden zonder van een behoorlijk plaatsbiljet voorzien te zijn. De veroordeelde kwam in hooger beroep bij de recht bank te Middelburg, waar het O. M. ten zijnen gunste heeft geconcludeerd, door ontslag van rechtsvervolging te eischen. De rechtbank zal Vrij dag uitspraak doen. De bekende Edamsche schutter, die vroeger wegens gemoedsbezwaar niet op Zondag deel wilde nemen aan de oefeningen, heeft, naar men meldt, Zondag jl. zijn schuttersplicht vervuld en beloofd, dien in het vervolg te zullen waarnemen. Za terd ag-avond is te Helle voetsl uis een marinier, die op post stond voor het gebouw der marine-directie, door een onbekende oorzaak in de marint-haven gevallen en ondanks alle aan gewende pogingen tot redding verdronken. Het lijk is Zoudag ochtend opgevischt. De overledene stond bekend als een oppassend militair. De heer Oscar Carré heeft zijn te Munster aangegane weddenschap met een officier gewonnen, door in 12 dagen diens vospaard „Zaila" in de hooge school z66 te dresseeren, dat het dier bij een publieke voorstelling zeer net op de muriekmaat danste, de knieën boog, verschillende stoelen omverwierp en weder overeind plaatste en over barrières sprong, om op korte afstanden van elkaar geplaatste stoelen liep en sprong. Er kwam na deze overwinning geen einde aan de bijvals- teekenen; iedereen wenschte den directeur geluk met dezen „triomf." Volgens een te Nieuw-York ontvan; gen telegram zijn op Jamaica van 11 tot 14 dezer hevige regens gevallen, waardoor groote schade is veroorzaakt. Dertien personen hebben te Kingston door overstroomiug het leven verloren. In het „Alexandra Palace" te Londen zou de vliegende trapeziste Zaeo volgens de aan kondiging door middel van een veer uit een doos worden geschoten en dan na verschillende wente lingen in een net terechtkomen. Bij de repetitie echter kwam Zaeo met het hoofd terecht tegen een vooruitstekend stuk ijzer en badeude in haar bloed viel zij in het net. Het is de vraag of zij in leven zal blijven, maar in elk geval is de ver- toouing verboden. BUITENLAND. FrankrljU. De „Soleil" deelt een gesprek mede, gevoerd tusschen een van zijne correspondenten en drie Italiaansche staatslieden van verschillende politieke richting. Zij allen verklaarden zich voor eene over eenkomst tusschen de Latijnsche en de Slavonische natiën, om een tegenwicht te vormen tegen de Duitsch-Oostenrijksche alliantie. Met algemeene stemmen op 4 na heeft de algemeene raad in het departement der Seine eene motie aangenomen ten gunste van de algemeene amnestie. De Spaansche gezant heeft bij de Eransche regeering eenige vertoogen of bezwaren in het midden gebracht tegen de vorstelijke ontvangst, die aan don Carlos te Saumur ten deel is gevallen. Naar aanleiding van het bezoek van don Carlos aan de militaire school te Saumur, heeft de minister van oorlog eene disciplinaire straf opgelegd aan generaal Lhoste, den commandant dier school. Het geschorste dagblad „la Marseillaise", dat aangekondigd had gedurende den tijd der schorsing onder den titel van „Mot d'Ordre" te verschijnen, heeft daartoe van de prefectuur van politie, na herhaalde verzoeken, geene vergunning kunnen krijgen. België. De rapporten der kantonnale inspecteurs over den toestand van het lager onderwijs zijn bij het ministerie van onderwijs ingekomen. De „Opi nion" te Antwerpen verzekert dat er in deze rapporten op aangedrongen wordt om alle wette lijke middelen tot verdediging tegen de geeste lijkheid aan te wenden. In die rapporten zouden ook, naar het blad verneemt, predicatiën van priesters vermeld zijn, welke in de termen vallen van opruiing tot burgeroorlog. Spanje. De „Independencia" zegt dat de minister van koloniën, ondanks de conclusie van het rapport der commissie voor de hervormingen op Cuba, in een Zondag gehouden ministerraad een radicaler ontwerp verdedigd heeft, waarbij tot de onmid dellijke afschaffing der slavernij, zonder vergoe ding aan de eigenaren, besloten wordt. Het blad verzekert dat Cauovas del Castillo het kabinet zal ondersteunen. Volgens officieële opgaven bestaat, naar de laatste telling, de bevolking van Cuba uit 764,164 blanken, 844,050 vrije negers, 227,902 slaven en 58,400 Chineezen. Sedert 1S70 is het getal slaven met 186,000 verminderd. Groot-Britaaulë. De regeering heeft een Blauw Boek openbaar gemaakt, behelzende gewisselde stukken betreffende Klein-Azië en Syrië. De inhoud maakt zeer be grijpelijk, dat lord Salisbury zich dezer dagen in zijne redevoering te Manchester over de neiging van Turkije om tot de noodige hervormingen over te gaan zeer sceptisch uitliet. Uit de stukkeu blijkt, dat sedert het tractaat van Berlijn aan den heer Layard, Engelsch gezant te Konstantinopel, gedurig beloften gegeven zijn, waarvan niets ge komen is. De toestand in Klein-Azië blijft even betreurenswaardig: de omkoopbaarheid der rech ters, de misbruiken bij de inning der tienden en zoovele andere misbruiken blijven bestaan. Een jaar na het tractaat van Berlijn drong Layard zeer krachtig op hervorming aanhij wenschte in elk geval, dat met eene kleine provincie eene proef zou genomen worden. De grootvizier gaf veelbe lovende verzekeringen, maar een paar weken later kreeg hij zijn ontslag en als antwoord op het aandringen van den gezant werd Izzet-pacha, een militair, die zich vroeger door zijn wanbestuur in Syrië veel naam had gemaakt, als commissaris van de Porte naar Koerdistan gezonden, om daar de zaken op beteren voet te brengen. .De .vali vu Koerdistan had last, hem maandelijks 50,000 piïs. ters, niet in papier, maar in gemunt geld uit betalen, doch verbetering van den toestand volgjJ niet. Dit is slechts een staaltje van hetgeen dt openbaar gemaakte stukken leeren. De üaih News" verzuimt niet, in herinnering te brengen, dat de politiek der regeering ten opzichte vat Klein-Azië geheel rustte op de gezindheid en d( macht van de Porte om hervormingen aan Ie brengen. Koningin Victoria heeft van de aanzienlijkste Indische vorsten een gemeenschappelijk telegraphist bericht ontvangen, waarin dezen haar met den gt- lukkigen afloop van den strijd tegen de oproei, lingen in Afghanistan gelukwenschen en van hunne onveranderde trouw verzekeren. Op bevel der admiraliteit zal het Britsche smaldeel in den Stillen Oceaan met een pantsei. schip en dat in de Chineesche wateren met een> korvet versterkt worden. Ook zullen de gepant. serde vaartuigen „Swiftsure" en „Nor: humbei- land" spoedig voor den actieven dienst gereed ge- maakt worden. De „Standard" heeft telegrammen uit Kaboel en Khushi, meldende dat generaal Gcugh dei vijand aanviel en vele duizenden Mangals, die het Engelsche kamp te Sbutargardan omsingelden, uiteenjoeg. Vijf Afghaansche ambtenaren zijn Ie Kaboel opgehangen als medeplichtig aan den moord Turlrijo. Sawas-pacha heeft in eene nota aan de groote mogendheden medegedeeld dat Griekenlands eischet de bedoelirigen van het tractaat van Berlijn vei overtreffen. Men gelooft dat de minister van financiën zijn ontslag genomen heeft en dat Midhat-pachi genegen zou wezen zijne aanvraag om ontslag we der in te trekken na de ophelderingen, v/elke hen door de Porte gegeven werden. "Vereerolgcle Staten. De Indianen der stammen van Ulah zettet hunne strooptochten op het gebied van Coloradi voort. De gouverneur van Colorado heeft eei dépêche gezonden aan den minister van binnen laudsche zaken, om op krachtige vervolging-dei Indianen aan te dringen, ten einde de kolouiste voor moord tc beveiligen. De minister ntwoord de dat de regeering trachtte de uit), vering t verkrijgen van de blanken, behooren e tot he agentschap aan de Witte Rivier, die zich nog ii handen der Indianen bevonden, en teveüs uitle vering van de moordenaars, doch dat zij een alge meenen oorlog tegen de Indianen wilde vermijden De krijgsverrichtingen worden inmiddels voortgezel China. Uit Yarkaud wordt gemeld dat 12,000 mat van de stammeu der Audijanis en Kirghiz Kiptchak zijn aangekomen te Minguyl, in de na ijboid val Kashgar, waar zich groote Chineesche s! rijdkrach ten bevinden, om hun den doortocht Ie beletten Twee gevechten hebben plaats gehad, doch zondei beslissenden uitslag. Vele Chineezen zijn gesneu veld. Een man van den stam der Kiptchaks, ali spion aangehouden, heeft verklaard, dat de Russei levensmiddelen aan de overweldigers In bben ver strekt. Chineesche troepen zijn van Yangi-IIassal en Yar tegen de Turkomanen afgezonden. Een derde colonne, uit lieden van Andijauis samen gesteld, is over het gebergte Altai-Pamir opge trokken en heeft zich van Sarikol meester gemaakt Telegrammen. LONDEN, 27 October. Aangaande de terecht stellingen te Kaboel, wegens deelneming aan den moord op het Eugelsche gezantschap wordt gemeld, dat de ophanging van de vijf ter dood veroor deelde personen tot geeuerlei demonstratie te Ka boel heeft aanleiding gegeven. De bedoelde vijl personen warenKotwal, het hoofd der City-mol- lahs, twee generaais (een van koninklijken bloede) en een Cbowkidar. Het was op last. van Kotwal, dat het lijk van majoor Cavagnari door Je straten werd gesleurd. Hij vaardigde ook te Kaboel eene proclamatie uit, houdende oproeping aau alle Mo* hamedanen om te Charasiab te gaan vechten. Naai men beweert deed hij dit op last v.ui den emir- De anderen hadden het volk tot den aanval of

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2