N". 6043. Woensdag 29 October. A*. 1879. LEIDSCH DAHBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 meenden.L10. Frsoeo per post.1.80. AL ^dertyke Hommers0.09. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES V*n 16 regelsf 1.0S. Ieder» regel meer0.17J. Grootere letters nasr plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden, Orerwtgende dat het hem uit de verklaring van den heer Dr. Wrekers, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goedereü, als: een kapokbed, een pelnw, drie hoofdkussens, twee moltondekens, een wolleLdeken, een hemd, een borstrok, een boretlijf, een zwnrt katoenen doek, toebehoorende aan Nicolaas Tesko, wonende te Leiden, door roodvonk sijn hesmet, cn nit dien heofde ter voor koming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet cp art B der Wet van 4 December 1S72 (Staatsblad n». 134); besluit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit ingevolge gemeld art. 5 der Wet op gebrui kelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 27 October 1879. V. d. BRANDBLER. BURGEMEESTER ïn WETHOUDERS van LeiJen doen te weten, dat bet kohier van de plaatselijke directe belastiegen voor 1879 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provin- cio bij be loit van 27 October 1879 cn op heden aan den Ge meente-ontvanger ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders vooruoestd, Leiden, V. r». BRANDELER, Bnrgemeester. 28 October 1879. E. KIST, Secretaris. IsBIBEST, 28 October. Heden zijn aan de hoogeschool alhier de heeren C. Van der Lee, geb. te Sassenheim, en H. L. Drucker, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap, de eerste met een academisch proefschrift, get.„Over hypotheek op het onverdeeld aandeel in een onroerend goed. Art. 1312 B. W.", en de tweede met een, get. „Bezitsverkrijging en bezitsverlies door derden." De minister van binneulandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, met wijziging zijner beschikking van 12 Augustus jl., in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot bet afleggen van de practische examens van apotheker. Dag en plaats zullen nader worden be kend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vódr 80 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoog leeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. Het lid B. Van Berkel van de fabriek- arbeidersvereeuiging „Eendracht maakt macht" is niet tot eerevoorzitter, maar tot eerelid dier ver- eeniging benoemd. Het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Voorschoten en Veur is door ds. M. Hoog, te Schiedam, aangenomen. Naar het Rolt. Nwbl. verneemt, weigeren de mede-vennooten van den heer Van Zuylen hem met 1 September 1881 uit de vennootschap te laten treden. De heer Van Zuylen meent echter in zijn contract bepalingeu te vinden, die hem recht geven om, op grond van verschil met zijn compagnons, bij zijn eisch te volharden. Het is te hopen dat de tijdelijke oneeuigheid, die het gevolg is van verschil van gevoelen, spoedig eene vreedzame oplossing zal vinden, daar zij onge twijfeld storend werken moet op den gang vau zaken, waarvan het kunstminnend publiek weldra de dupe zou kunnen worden. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben den ingezetenen bij openbare bekendmaking mededeeling gedaan van de hoeveelheden vee, vleesch, gevogelte, visch en andere voedingsmiddelen, gedurende de maanden Juli en Augustus afgekeurd, met ver melding van de namen der verkoopers, die gedu rende dat tijdvak bij herhaling voedingsmiddelen in bedorven toestand ten verkoop hebben aangeboden. De gemeenteraad van Groningen heeft be sloten den prijs van het gas met >/2 cent per kubieken meter te verhoogen en alzoo te brengen op 7'/j cent. Ook met deze verhooging behoort Groningen nog onder de plaatsen, waar het gas zéér goedkoop is. Tot hoofdcommies van de afdeeling publieke werken te Amsterdam, in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer A. J. C. J. S. Bergsma, den tegenwoordigen wethouder van pu blieke werken, is door B. en Ws. benoemd mr. J. H. Viotta, commies-redacteur dier afdeeling. Sedert het aftreden van den heer Bergsma nam de nieuwbenoemde reeds de functie van hoofd commies waar, welke thans voor deze afdeeling voorloopig vereenigd blijven zal met die van commies-redacteur. In de gisteren gehouden raadszitting te Rot terdam zijn de voorstellen tot regeling van de politie, zooals ze door den burgemeester waren ont worpen, aangenomen. De politie aldaar zal thans bestaan in 1 hoofdcommissaris, 5 commissarissen, waarvan een tijdelijk de betrekking van water schout vervult; 1 hoofdinspecteur, 6 inspecteurs Iste en 8 dito 2de klasse, 9 onder-inspecteurs lste, 9 dito 2de en 12 dito 8de klasse, en hoogstens 27 agenten lste, 73 agenten 2de, 172 dito 3de en 22 dito 4de klasse. Vrijdag zullen al de verschillende gebouwen, bruggen, aanplakborden, enz., tot het materieel der Arnhemsche tentoonstelling behoorende, onder den hamer komen. Daaronder is begrepen het gebouw van den wedstrijd, waarvan eerst sprake was, dat het tot Maart 1880 zou blijven staan. Tot heden zijn 112 studenten bij de rijks universiteit te Utrecht ingeschreven. In verschei dene jaren is het cijfer der ingeschrevenen niet zoo hoog geweest. Voor de gymnastiek zijn gisteren in Den Haag geëxamineerd 3 candidalen2 werden afge wezen en 1 toegelaten A. M. Abels uit Rotterdam. „De Werkmansbode", orgaan vanhetAlge- meeu Nederlandsoh Werklieden-verbond, deelt mede dat het blad zal moeten ophouden te ver schijnen, indien niet buitengewone middelen dit verhoeden. De financiëele krachten zijn niet vol doende om het in stand te honden. De redactie doet echter nog een laatst beroep op de werklieden en op alle anderen die in het bestaan van een werklieden-orgaan belang stellen, om den val van haar blad te voorkomen. De kapitein-luitenant C. H. Bogaert, chef van den torpedo-dienst, en de luitenant ter zee lste kl. H. Van den Mandele zijn door het depar tement van marine belast met het bijwonen der proeven met torpedo's, die te Antwerpen door den Amerikaan Leer voor een commissie van Belgische officieren genomen worden. De proeven moeten aanvankelijk uitmuntende uitkomsten hebben gege ven. De torpedo, voorzien van een schroef die door een kleine gasmachine op de watermijn bewogen wordt, en van een roer dat met het electrische station op den wal in verbinding blijft, beweegt zich met groote nauwkeurigheid en snelheid naar zijn doel, dat 6- tot 800 meter uit den wal lag. Ook bij nacht slaagden de eerste proeven volko men; een torpedo werd toen o. a. tusschen twee pontons doorgestuurd, op onderlingen afstand van niet meer dan 6 a 8 meter en op eenige honderden meter uit den wal gelegen. De koers van het kleine vernielingsvaartuig kan door richtmiddelen, daarop aangebracht, van den wal beoordeeld wordendeze richtmiddelen bestaan des nachts uit lichtende punten. Door het Russische gouvernement is het geheim van de inrichting dezer torpedo's van den uitvinder gekocht. Iu de „Times" schrijft een Engelsch ge neeskundige, die het Internationaal Geneeskundig Congres te Amsterdam in September 11. heeft bij gewoond, dat hij tijdens zijn verblijf aldaar o. a. in het gasthuis tegenwoordig is geweest bij het vaccineeren met stof, rechtstreeks van het kalf genomen. Hem was gezegd, dat drie vierden van de inentingen te Amsterdam met zulke stof ge schiedden. Hij acht het zeer wenschelijk, dat de gelegenheid tot vaccineeren met zulke stof van regeeringswege ook te Londen verstrekt worde. Hij is een voorstander van de verplichte vaccine; hij acht de vaccine een der grootste zegepralen van de hygiene, maar hij meent, dat de ouders, die tot vaccineeren hunner kinderen verplicht worden, dan ook de keus moeten hebbea tusschen inenting met dierlijke stof en met stof, van kin deren of menschen genomen. Er is een gewijzigd ontwerp voor den bovenbonw van het koepelfort op de Harssens gereed gemaakt. Daarbij wordt het contre-escarp- gebonw niet in de richting der gewone vuren omgetrokken, doch overigens blijft de inrichting van het werk zooals het door den luit.-kol. Krom hout vroeger in hoofdtrekken i3 openbaar gemaakt. De aanbesteding van den bovenbouw voor dit ont werp zal nog dit jaar plaats hebben. De agent van de „Liverpool Salvage Asso ciation" bericht uit Aden dat door de stoomboot „Neera", gecharterd om geborgen goederen van de stoomschip „Overijsel" in te nemen, te Aden is aangebracht: 84 blokken tin, 232 collis noten muskaat, foelie en peper, 648 pakken tabak (over- gepakt), alle van de Somalia meer of minder be schadigd ontvangen. Door Eransche duikers zijn geborgen en mede aan boord van de „Neera" ge laden 701 blokken tin, 3 collis foelie en 17 collis indigo. Over beide partijen eischen de Somalis en Erausche duikers bergloon. Door de duikers der „Salvage Association" werden 16 collis indigo ge borgen. Het overige is door de Somalis begraven en verborgen in de naburige dorpen of steden. Evenals bij een vorige stranding, hebben zij zich het recht aangematigd het wrak aan eene Eransche firma te verkoopen. De politieke resident te Aden, wieu de sultan van Alnleh kort geleden een be zoek gebracht heeft, schijnt geneigd de geldigheid van dezen verkoop te erkennen, evenals hij gedaan heeft bij dien van het wrak van de stoomboot „Vortigern." De secretaris van de „Salvage Asso ciation", die te Aden met de „Neera" is terugge keerd, heeft tegen den verkoop geprotesteerd. Te Zwaluwe hebben een zestigtal pachters van domeinen van prins Frederik wegens de op den landbouw zoozeer drukkende tijdsomstandig heden zich tot Hd. gewend met de bede: dat de met dit jaar ingaande verhooging van pachten mocht worden te niet gedaan. De gewezen kweekeling der polytechnische school, thans mijn-ingenieur, A. Stoop, is als adspirant-ingenieur gesteld ter beschikking van den gonv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden be noemd tot ingenieur 3de kl. bij het mijnwezen daar te lande. Het stoomschip „Kcningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zondag Kaap St.-Vincent; de „Torrington", van Rotterdam naar Batavia, is Zondag-voormiddag van South ampton vertrokken. Z. M. heeft mgr. J. Capri, pauselijk inter-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1