N°. 6041. Maandag 27 October. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENT1EN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere lettere naar plaatsrnimte. Gemeurd Nieuws. Zekere M. O., sjouwer, wonende op Waardgracht n°. 29, viel gistermiddag omstreeks Ifzes van eene schuit in den Zoeterwoudschen igel. Wel werd hij daaruit spoedig door een deren sjouwer, B. Bakker genaamd, wonende Lp de Waardgracht n°. 6, gered, doch de dren- liag had het bewustzijn verloren en werd daarom ar de woning van vrouw Beekman in de Hoef- •aat gebracht. Haar werd tevens om een dreg ge- aagd, ten einde de schuit, die in den singel ef, naar den kant te halen. Zij ging terstond ar boven om aan het verzoek te voldoen, doch t de dreg naar beneden willende komen, viel door overspanning van al de trappen af en r.i daardoor hevig aan een der beenen gekneusd, heer Van Grasstek, wiens hulp inmiddels voor drenkeling was ingeroepen, heeft toen beiden neeskundig behandeld. Gisteren werd te Nieuwkoop een ard van de firma Bots op last van het genees- ndig toezicht afgemaakt, als lijdende aan kwa- n droes. De Hagenaar, die in eene vaart onder gemeente Zevenhuizen had gehengeld, zonder artoe vergunning te hebben van den pachter van vischwater, en die aan den rijksveldwachter, Ike hem deswege bekeurde, in plaats van zijn gen naam dien van een reeder uit Scheveningen opgegeven, is daarvoor door het kantongerecht Gouda veroordeeld tot eene boete van veertig Iden of subsidiaire gevangenisstraf van vier dagen daarenboven tot eene gevangenisstraf van ven dagen. Te Amsterdam is op het Rembrandt- ein, stille zijde, gisteravond een café geopend, aarin de tafeltjes voorzien zijn van electrische hellen. Een druk op het knopje wijst op het bord it in het buffet hangt het nummer aan van het feitje waar gescheld is. Gisternacht is zekere v. d. W., wo nde in de Tulpenstaat te Delftshaven, door de ilitie gearresteerd, als beschuldigd van poging tot ■andstichting. De agenten van politie Orbau en amper, juist te dier plaatse aanwezig, snelden het geroep van brand de woning binnen en idden het geluk de vlam met kleeden uit te loven alles scheen met petroleum besmeerd te zijn. Naar men verneemt heeft een derbe- iellers van Yan Gend en Loos te Utrecht, zekere zich aan diefstal van een kistje met gouden lorwerpen schuldig gemaakt. De schuldige be- ndt zich reeds in handen der justitie. De Engelsche zakkenrollers schijnen de Arnhemsche tentoonstelling hunne agenien gehad te hebbenalthans dezer dagen stond voor arrond.-rechtbank te Arnhem in de bank der chuldigden een Engelschman, Stanley genaamd, e, volgens verklaring van verschillende getuigen, ch steeds zou vertoond hebben op plaatsen waar n druk gedraüg was en bij twee gelegenheden ijne hand in den zak van een buurman gestoken eeftbij ééne gelegenheid zou hij zelfs een dame are portewonnaie en spoorwegkaartje ontfutseld ebben. Nadat door de justitie een onderzoek naar edoelden persoon was ingesteld, is gebleken dat .Jij reeds vroeger onder een anderen naam in Engeland wegens zakkenrollerij veroordeeld is. De Jibst.-officier van justitie achtte de schuld van Stanley bewezen en heeft zijne veroordeeling ge- eischt tot een jaar gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Dinsdag. De gemeenteraad van W ij m b ri t se ra- deel heeft het besluit genomen, dat vóór den aan vang van iedere te houden hardrijderij op schaatsen de helft van het geldelijk bedrag van prijs en premie aan den burgemeester, ten behoeve der armvoogdij van het dorp, waar ze zal gehouden worden, moet worden uitgekeerd, nl. als er gelden voor de toelating op de bijbanen worden gevorderd. De schooltuinen, hier te lande nog geheel onbekend, worden in het buitenland meer en meer gewaardeerd; niet slechts wordt in die inrichtingen de schooljeugd practisch in den tuin bouw onderwezen, maar ze dienen ook om goede moesgroenten en uitnemende ooftsoorteu bij de landbewoners bekend te maken. In België zijn ze reeds aan vele plattelandsseholen verbonden; in Frankrijk bezaten in 1876 van de 59,021 open bare lagere scholen 27.95S schooltuinen, en in het nieuwe wetsontwerp wordt de schooltuin krachtig aanbevolen; in 1871 vond men bij 7258 scholen in Zweden 2000 goed ingerichte school tuinen. Miss Edwards, die zeven weken gele den uit hare woning verdween en wier geheim zinnige afwezigheid tot zooveel geschrijf aanlei ding gaf, is te Londen door een politie-agent ge vonden. Bijzouderheden ontbreken nog. Dezer dagen werden te Pad stow, in Engeland, vijf zilveren medailles door de „Natio nal Lifeboat Institution" aan vijf moedige jonge meisjes uitgereikt, die met stormweer in eene boot op zee waren en juist door een visscherssmak op sleeptouw waren genomen. Zij zagen op een af stand van de kust eene boot omslaan, lieten zich van het vaartuig, dat haar op sleeptouw had, losmaken en roeiden met levensgevaar naar de om geslagen boot. De stuurman van de smak getuig de, dat zij zich „als tijgers" door de hooge zee hadden heengewerkt. Zij hadden de voldoening één der opvarenden te redden. De dappere juffers, vier van welke zusters wareu, verschenen bij de uitreiking der medailles in haar roeikostunm. De heer B. keerde laat naar zijn wo ning terug op den boulevard Rochechouart te Parijs. Hij had deelgenomen aan een feestmaal, waar hij meer had gedronken dan hem dienstig was, en vermoeid zette hij zich neder op een bank op den boulevard des Batignolles, waar hij weldra in slaap viel. Twee gauwdieven, die hem reeds lang in het oog hadden, zaten spoedig naast hem, doch op het oogenblik dat zij de zakken van B. van hun inhoud wilden ontdoen, werden zij iu hechtenis genomen door twee beambten van politie, die hen heimelijk hadden gevolgd. Ook de heer B. moest zich dien nacht uithoofde van dronkenschap een verblijf aan het politiebu- reel getroosten, en gelukkig voor hem, want bij onderzoek bleek hij meer dan 8000 fr. aan goud geld bij zich te hebben. Een winkelier te Bourbon-l'Archam- bault, die bemerkt had, dat een vat petroleum lek was geworden, had de onvoorzichtigheid zich met een brandende kaars naar den kelder te he geven, ten einde den inhoud af te tappen. Schier op hetzelfde oogenblik vernam men een he vige ontploffing, en toen men den man te hulp snelde, vond men hem op den grond liggen, van alle zijden omgeven door vlammen, terwijl hij tot de omstanders riep, dat zij hem zouden bedekken met den mest vau een mesthoop, die daar iu de nabijheid lag. Door dat middel slaagde men er in de vlammen te blusschen, doch weinige uren later was de man reeds aan de gevolgen bezweken. Een zijner dochters, die zich op het oogenblik der ontploffing in den kelder bevond om wijs te halen, bekwam hevige brandwonden. Andermaal werd België door een ïnijn- ramp getroffen. In een der onderaardsche gewelven van een mijn, in de buurt van Bergen, ontplofte namelijk eene hoeveelheid mijngas, die zich in de gangen had opgehoopt. Twee personen werden gedood, veertien gewond. In de Russische stad Tambow over leed onlangs kinderloos een rijk koopman, Karpoff genaamd, die zijn geheel vermogen, een waarde van 600,000 roebels, vermaakte aan Wera Sas- sulitsch, de dame die den bekenden aanslag op generaal Trepoff bedreef. De persoon, die onlangs de vreese- lijke bnskruitontploffing te Ilarburg veroorzaakte, is allerwaarschijnlijkst eenige dagen geleden te Berlijn gestorven. Men vermoedt althans dat zeker persoou, die onlangs daar aankwam en kennelijk aan de gevolgen van uit eigen beweging ingenomen plantengift overleed, de dader was, aangezien zijn signalement overeenkomt met dat van den ver dachten persoon, wiens spoor men bijster werd. Te Armentières had men iemand, die plotseling krankzinnig was geworden, voorloopig naar het politiebureel gebracht, van waar hij naar een krankzinnigengesticht zou worden vervoerd. In dat tijdelijk verblijf wist de ongelukkige zich iu een onbewaakt oogenblik van een bijl meester te maken, waarmee hij zich zeiven ernstig aan het hoofd verwondde. Eerst na een hardnekkige worsteling gelukte het aan een politiebeambte den armen waanzinnige het in die handen zoo gevaar lijke wapen te ontnemen. Uit Rio Janeiro wordt gemeld, dat aan boord van het stoomschip „Anna Clara" de stoomketel is gesprongen op het oogenblik dat het schip de baar van Santa Cruz passeerde. Er ontstond ten gevolge daarvan brand. De gezag voerder, stuurman en een passagier worden vermist en zijn vermoedelijk gedood, terwijl verscheidene passagiers belangrijke verwondingen bekomen heb ben. De ladiug en mail werden geborgen. Een pakketboot van Algiers kwam de- zer dagen te Marseille aan met het lijk van een passagier, die weinige uren te voren den dood had gevonden. De ongelukkige wilde een bad ne men en liet zich daartoe langs een tonw iu zee glijden. Die zonderlinge manier van baden bekwam hem slecht, want schier onmiddellijk verdween hij in de diepte. Eerst na vier uur zoekens slaagde men er in zijn lijk op te visschen. De man was soldaat, in garnizoen te Algiers, en thans op de terugreis naar zijn geboorteplaats Puy-de-Dóme. Een bediende bij„leCréditLyonnais" te Lyon, die gelden voor deze instelling moest innen, is Woensdag met eene som van meer dan 100,000 fr. verdwenen. Onder de bevolking der straten in den omtrek van de Addison-street te Liverpool is in den laalsten tijd eene verdeeldheid ontstaan, waarvan, volgens de „Liverpool Post", de eigen lijke oorzaak moeielijk aan te geven is, maar die zich o. a. Zondag 11. openbaarde in een hevig straatgevecht. Met dakpannen en steenen werden de strijders van de daken en uit de bovenver diepingen der huizen gebombardeerd. Van beta ling van huur is in die buurt bij beide partijen geen sprake. Zoodra een bode die wil gaan innen, wordt hij terstond met geweld verdreven.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1