N'. 6041. Maandag 27 October. A". 1879. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon-en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nonuner bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Aüonderiyke Nommen0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 18 regels1.06. Iedere regel meer0.17J. Grootere lettere naar plaatsrnlmte. Nieuwe abonnementen. Zij die zich van heden af op het Leidscii Dagblad abonneeren, ontvangen de tot 1 November a. s. verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Sept., Oct. en Nov. wordt alleen de laatste maand, tegen 37 cents, in rekening gebracht. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N«. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week z\}n aangegeven als door roodvonk aangetast 44 personen, en aan die ziekte overleden 15. Leiden, De Bargemeester voornoemd, 25 October 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan G. F. JAPIKSE en zijne rechtverkrijgenden tot het plaatsen van eene stoommachine in de bierbrouwerij »de Posthoorn", gelegen aan de Oude Vest 179. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, Y. d. BRANDELER, Burgem. 23 October 1879. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Donderdag 30 October 1879. Behande- liug van de begrooting der gemeente voor het jaar 1S80. LEIOEN, 35 October. Ter inleiding van den zevenden Nederland- schen Protestautendag, welke Woensdag a. s. in de Stadszaal alhier zal gehouden worden, zal den avond te voren in de Pieterskerk een feestelijke godsdienstoefening plaats hebben, waarin dr. J. Hooy- kaas van Rotterdam de feestrede zal uitspreken. De plechtigheid zal worden geopend met een ker kelijke feestouverture op Luthers koraal „Ein feste Burg ist unser Gott", van O. Nicolaï, voor orgel bewerkt door Eranz Liszt en uit te voeren door den heer J. Godefroy, organist der kerk. Een gemengd zangkoor heeft zich onder leiding van den heer A. J. Wetrens bereid verklaard medewerking tot opluistering te verleenen en zal met begeleiding van orkestmuziek een drietal schoone nommers uitvoeren: „Psalm S4" van Joh. J. H. Verhulst, met sopraansolo, vrouwen- en algemeen koor; het eerste gedeelte van Mendelssohns „Psalm 42" en het „Halleluja" uit de „Messias" van Handel. Toeu voor enkele jaren van Melati van Java een nieuwe roman verscheen, get.„De Jonkvrouwe van Groenerode", werd dit werk van verschillende zijden, ook door de voornaamste let terkundigen, gunstig gerecenseerd en door het publiek met genoegen ontvangen, zoodat haar naam, tot nog toe minder algemeen bekend, een goeden klank kreeg. Zij beloofde veel voor onze taal, welk vertrouwen zij niet beschaamde, daar binnen korten tijd o. a. ook van hare hand verschenen denovelle „De Familie van den resident" en een bundel van vroeger verspreide verhalen, onder den titel „In de lente vergaard." Ook deze werden met gretigheid begroet, zoo zelfs dat de Jonkvrouwe weldra een tweeden druk beleefde. Thans heeft bij den uitgever den heer B. Blankenberg alhier een nieuw boekske van haar het licht gezien „Angelina's belof ten", dat, zooals de titel aanduidt, voor meisjes be stemd is. Het is in een net handje gestoken, met plaatjes voorzien en de druk is duidelijk. Het gaat natuurlijk niet aan hier den inhoud van het verhaal weer te geven, dat echter in een, der schrijfster eigen, prettigen en onderhoudenden vorm gesteld is en zoowel voor heden als voor een ge schenk bij de aanstaande feesten kan aaubevoleu worden. Evenals van andere werken is ook dit verhaal ten aanzien van sommige Indische toe standen zeer nuttig en leerrijk. De afloop der gisteravond gehouden aanbe steding van levensmiddelen ten dienste van het Stedelijk Werkhuis is als volgt: A. Slok, rund- vleesch 6S ets. en rundvet 55 ets. per kilogram; P. Spaanderman, aardappelen 5.48 per 100 ki logram; B. G. Beuling, gemengde boonen 1330/100 ets., gort 1375/100 ets., en peper 40 ets. per kilo gramGebr. Den Houter, rijst 15'6/,00 ets., groene erwten 158,/J00 ets. en cichorei 21"/ioe cts-i A. Somerwil, koffie ƒ1.15 per kilogram; T. J. Bots, stroop 129V,00 ets. per kilogram; J. Springer, groenten 6 ets. per kilogram; J. Van Kampen, zoetemelk 7 tets. per liter, en de Leidsche Melk inrichting, karnemelk voor 3 de 100 liter. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5273 volwas sen personen en van 810 kinderen. De kroonprins der Nederlanden is gister morgen uit Zwitserland te Parijs aangekomen. Volgens de Pransche bladen zou de prins te Parijs den groothertog en de groothertogin van Saksen- Weimar ontmoeten, die van Biarritz komen. Voor de Pransche taal 1. o. werden gis teren in Den Haag geëxamineerd 8 candidateu 5 afgewezen en 3 toegelaten P. H. De Haan en P. Haverhorst uit Rotterdam en G. J. W. Van Ingen uit 's-Hage. Vuor het m. o. zijn toegelaten J. C. F. Prikken, van Amersfoort, voor staats inrichting van NederlandJ. G. Kleiboer, voor Hoogduitsche taal- en letterkunde. Men deelt aan het Vad. mede dat de heer B. J. Van Beek, die deze week een akte voor de gymnastiek bekwam, 1ste luitenant der infanterie is en president der gymnastiekvereeniging „Gruuo" te Groningen. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd door sommige leden opnieuw op definitieve afreke ning met de verschillende kerkgenootschappen of met de gemeenten aangedrongen en onder andereu gewezen op art. 20 der statuten van het centraal comité van anti revolutionaire kiesvereenigingen, waarin het beginsel wordt uitgesproken, dat noch voor het rijk in Europa, noch voor Indië door de overheid ceue Staatskerk van wat naam ook mag worden in stand gehouden of ingevoerd, dat het den Slaat niet toekomt zich met de inwendige aangelegenheden der kerkgenootschappen in te laten en dat, ter bevordering cener meer dan dusge naamde scheiding tusschen Staat en Kerk, de ver plichting, uit art. 168 der Grondwet voor de overheid voortvloeiende, na uitbetaling aan de rechthebbenden van het rechtens verschuldigde, dient te worden opgeheven. Daartegen werd door anderen opgemerkt, dat art. 168 der Grondwet zijn ontstaan te danken heeft aan de overname door den Staat van kerkelijke goederen, en dat de Staat ten gevolge daarvan de zedelijke verplichting op zich heeft genomen, om het vroeger gepleegde onrecht zooveel mogelijk te vergoeden. Doch ook zij erkenden, met het oog op den steeds grooter wordenden strijd in het Hervormd kerkgenootschap, dat eene vaste kerkgenootschap, dat eene vaste finaDciëele regeling tusschen deu Staat en de kerk genootschappen of de tot deze behoorende gemeen ten noodzakelijk wordt. De internationale visscherij-tentoonstelliDg, die in April 1880 te Berlijn zal worden ge opend, belooft buitengewoon belangrijk te zullen worden. U:t Zweden, Noorwegen, Italië, Neder land, Cauada, Japan, China en uit Oost-Indië worden collectieve inzendingen gewacht. De heer Maas, van Scheveningen, was dezer dagen te Ber lijn om aldaar namens onze regeering de noodige maatregelen te beramen, voor een goede regeling onzer inzendingen onmisbaar. De keizer van Duitschland heeft de eereprijzen toegezegd, andere prijzen zijn door den koning van Saksen, de groothertogen van Baden, Mecklenburg-Schwerin en van Oldenburg, door Hamburg en Bremen enz. toegezegd. In de gistermiddag te Rotterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Indische Gasmaatschappij kon niet worden over gegaan tot wijziging der statuten, omdat het bij de statuten daartoe vereischte aantal van 3500 aandeelen niet vertegenwoordigd was. Over vier weken zal een nadere vergadering gehouden worden. Naar aanleiding van het rapport der commissie van onderzoek werd door de heeren Lindo, mr. Schift, Kerkhoven, Schroder, Visser, Simon e. a. de houding van commissarissen scherp gelaakt en de qualificatie van het rapport te zachtzinnig ge noemd. Mr. Thorbecke lichtte het rapport toe en de heer J. Van der Hoop verdedigde de houding van commissarissen, die reeds bij den aanvang der vergadering hadden medegedeeld hun ontslag te nemen. Uit Soestdijk wordt aan de Stichtsche Crt. gemeldIn dit anders zoo levendig plekje in onze provincie is het nu, evenals in den afgeloopen zomer, doodstil; de behoeftigen klagen en de meer gegoeden vinden niet meer in dit vooral in den zomer zoo aangenaam oord hunne vroegere ont spanning. Een en ander is alleen toe te schrijven aan den dood van den geliefden prins Hendrik der Nederlanden. Het prachtige domein is nagenoeg ontvolkt en van de p. m. 80 arbeiders zijn nog slechts een 10-tal aldaar werkzaam. Waren de jaarlijksche giften van den edelen prins nog een zekere steun voor de behoeftigen uit de omliggende gemeenten, thans ondersteunt de liefdevolle hand niet meer zoovele schamele gezinnen, die door den mislukten aardappelenoogst nog meer dan anders dit gevoelen. Ds. L. C. Lentz te Amsterdam heeft niet zijn vijftigjarigen, maar zijn veertigjarigen dienst herdacht. De heer D. Iken, hoofdonderwijzer aan de Christelijke school te Wageningen, heeft de be noeming tot hoofdonderwijzer aan het seminarie te Depok, nabij Batavia, aangenomen Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Batavia, is gisteren te Southampton gearriveerd. Z. M. heeft dr. F. C. Donders, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw en tot ridder in die orde den geheimraad Rudolft' Virchow, hoogleeraar in de medische faculteit te Berlijn; met ingang van 1 November a. s. be noemd tot inspecteur der posterijen voor de pro vinciën Gelderland en Limburg jhr. L. C. Van der Feltz, thans directeur van het postkantoor te Goes.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1