aan wijlen prins Hendrik der Nederlanden, waar aan de inrichting zooveel verschuldigd was en die als beschermheer het goede met haar op het oog had. Daarna voerden nog verschillende per sonen het woord, die hunne sympathie voor de inrichting uitspraken, waarna een der blinden, namens zijne lotgenooten, dankte voor het vele goede, dat zij door en in de inrichting hadden ondervonden. Gisteren is door de directie der Neder- landsche Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht verpacht de restauratie met woning in het stati onsgebouw te Rotterdam. De hoogste pachtsom werd ingeschreven door den heer W. Van der Haer te Amsterdam voor f 10,255. De 69-jarige mgr. Steins, voormalig bis schop apostolisch vicaris van Bombay, later aarts bisschop apostolisch vicaris van Calcutta en sedert eenigen tijd te Maastricht verblijvende, heeft op nieuw Nederland verlaten, om een derde groote missie te ondernemen naar Nieuw-Zeeland, in qualiteit van aartsbisschop van Auckland. In het groot-ambtenaarsexamen te Batavia zijn nog geslaagd de heeren P. M. Ader, H. Kuyp en G. A. Yalette. Ten gevolge van het bericht in het Utr. Dagblad kunnen de Rott. bladen, na onderzoek, mededeelen dat van de ontbinding der firma Le Gras, Van Znylen en Haspels geen sprake is. Het gerucht kan zijn oorsprong gevonden hebben in de omstandigheid, dat de heer Van Zuylen on langs zijn medevennooten verzocht heeft hem tegen 1 September 1881 nit de vennootschap te doen treden, doch of hieraan gevolg zal kuunen gege ven worden, moet de tijd leeren. Het stoomschip „Torrington" vertrok gis teren van Maassluis naar Batavia; de „Schiedam" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambte naar mr. J. De Louter, laatstelijk leeraar in de Indische taal-, land- en volkenkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia, thans met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, met 1 Nov. a. s. eervol ontslag verleend nit 's lands dienst in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Een bankiershuis te 's-Hage ontving Dinsdag een adviesbrief onderteekend met den naam van het hoofd eener voorname industriëele inrichting aldaar, houdende kennisgeving dat den volgenden dag over een bedrag van ruim f 300 op quitantie zou worden gedisponeerd. De zon derlinge handelsstijl en de zeldzame financieel» relatie van de firma met den onderteekenaar deed oogenblikkelijk de verdenking aan valschheid op komen, welk vermoeden bevestigd werd toen zij later van den ingezetene, met wiens naam de brief onderteekend was, vernam dat de handteekening valsch was. Den volgenden dag werd de quitantie volgens advies en van dezelfde handteekening voor zien ten kantore van het huis aangeboden door een manspersoon omstreeks 30 jaren oud. De chef wees den man een plaats in een ander vertrek aan in afwachting tot de kassier hem de aangeboden quitantie zou voldoen. In plaats echter van den kashouder vervoegde zich kort daarna de chef in het vertrek. Op de vraag om zijn naam te willen vermelden, bleef de quitantiehouder met een gelaat, •waarop als het ware te lezen stond dat de zaak niet in den haak was, het antwoord schuldig. Toen hem de duimschroeven nog vaster waren aangelegd, moest hij ten slotte tot de bekentenis komen dat hij èn den brief èn de quitantie val- schelijk vervaardigd en onderteekend bad. In plaats van met gevulde zakken huiswaarts te keeren, werd de schrijver van den brief en het ontvang bewijs ten huize van den heer P. D. door eenige inmiddels ontboden politie-ambtenaren in arrest genomen. Later is gebleken dat deze persoon ge naamd is T., ongehuwd en wonende te Delftshaven. In den Haagschen dierentuin is tegenwoordig een jeugdige olifant. Als een voor beeld van de leerzaamheid en het vernuft van die dieren verhaalt men hoe de olifant zich was- schen laat. De oppasser houdt op hem de spits van een buis gericht, die door de waterleiding ge voed wordt. De straal blijft dezelfde richtiiig houden, maar de olifant beweegt en keert zich voortdurend zoodanig, dat hij overal bespoten wordt. Beurtelings licht hij zijn pooten op om die van onderen te reinigen en plaatst zich ein delijk met de achterpooten op een paar omge keerde tonnen, ten einde het water ook op het onderlijf te ontvangen. Bij deze manoeuvre even wel werkt de oppasser mede door deu slang lager te houden. Een vrouwspersoon, zich uitgevende voor dienstbode, kwam in een tapisserie-winkel te Delft en vroeg voor eene daar wonende dame, ter bezichtiging, eene hoeveelheid wol, eenige paren kousen, kinder-slobkousen enz., tot een gezamenlijk bedrag van f 24.20. De winkelierster had de onvoorzichtigheid, zonder de meid te kennen, het gevraagde mee te geven en werd den volgenden dag gewaar, dat zij met een oplichtster had te doen gehad. Omstreeks zeven weken geleden keer de iemand van Amsterdam per Oosterspoor naar Amersfoort terug. Toen hij thuis was gekomen, miste hij eene enveloppe, inhoudende een briefen een bankbiljet van f 100. Hij herinnerde zich de enveloppe in den waggon nog in de hand te heb ben gehad en gaf van zijn verliezen kennis aan den stationschef te Amersfoort. Deze stelde ter stond een onderzoek in, dat te gemakkelijker scheen, omdat de trein te Amersfoort was blijven staan. Men vond evenwel niets. Toen echter vóór een paar dagen een spoorwegbeambte bezig was de knssens van eenige waggons schoon te maken, zag hij onder een dezer de enveloppe met haren inhoud ongeschonden liggen. Hij bracht haar ter stond aan zijn chef, door wiens bemiddeling het verlorene den eigenaar ter hand zal worden gesteld. Een jeugdig echtpaar, datWoensdag te Arnhem op het raadhuis door bet huwelijk vereenigd was, wilde zich ook kerkelijk doen in zegenen. Het bedronk zich zoo, dat man en vrouw er ontoonbaar uitzageu en, geheel vergetende waar zij zich bevonden, ook in de kerk twistten en kra keelden, zoodat zij vóór de plechtigheid moesten worden verwijderd. Zij keerden terug, elk naar zijne eigene woning, gevolgd door een talrijk straatpubliek en onder geleide van de politie. Door den heer Ed. Khym, uit Berlijn, is in eenige bladen aangekondigd dat hij voor nemens was een kunstreis door ons land te doen. Gisteren zou hij te Arnhem in de Groote kerk een orgelconcert geven, doch al wie er kwam, onze Berlijner niet. Het publiek kon onverrichter zake heengaan. De waarzeggers in Birmah hebben 't geraden. Den drankminnenden koning Theebau is een zoon geboren. Moge hij matiger zijn dan zijn vader! Onlangs is melding gemaakt van een diefstal van 63,000 fr. in bankbiljetten aan de „Bauque Nationale" te Brussel. Dinsdag werd een der gestolen biljetten van 1000 fr. aan de Bank in betaling aangeboden, waarna de houder onmid dellijk in hechtenis genomen werd, hoewel hij ver klaarde kantoorbediende te zijn en het biljet van zijn chef in ontvangst genomen te hebben. Of deze arrestatie de justitie op het spoor der dieven geleid heeft, is onbekend. BUITEN LAND. Frankryit De stad Parijs heeft de in de Avenue van het Trocadero gelegene villa-Lamartine, die de ge meenteraad den dichter in 1859 ten geschenke had gegeven en die hij onlangs van de erfgena men had teruzgekocht tegen eene jaarlijksche rente van 12,000 fr., Dinsdag in openbare veiling ge bracht. De villa werd in drie afzonderlijke per- ceelen afgeslagen, die daarna bijeengetrokken wer den. Het geheel is toegewezen voor de som van 478,000 fr. Aangaande het Dnitsch-Oostenrijksche trac- taat schrijft de heer Hervé, hoofdredacteur van het officieus-Orleanistisch orgaan de „Soled", dat men thans dit tractaat als eene uitgemaakte zaak mag beschouwen. Rusland, meent de schrijver, heeft alle recht om zich als de dope zijner twee vroegere bondgenooten te beschouwen en Engeland daaren tegen vindt een steun, waar het dien niet te wachten had. De heer Von Bismarck, vervolgt hij, weet, als het noodig is, de leeuwenhuid onder het vossen vel te verbergen en had tot het laatste oogenblik de stoute manoeuvre behendig geheim gehouden, waarmede hij met één slag het geheele Staten- stelsel van Europa heeft omgestooten. Doch hoe goed de heer Hervé de voldoening der Engelsche regeering begrijpt, acht hij het toch twijfelachtig, of zij zelve tot. het nieuwe bondgenootschap toe treden, m. a. w. zich op hare beurt tot Duitsch- lands satelliet maken zal. Wat zou, vraagt hij, Engeland daarbij kunnen winnen Het antagonisme tusschen Oostenrijk en Rusland in het Oosten waarborgt het, bij den steun, aan de eerstgenoemde mogendheid door Duitschland verleend, buitendien reeds tegen de lang gevreesde mogelijkheid van Konstantinopel in handen van den czaar te zien. Duitschland. De „Köln. Zeit." deelt het volgende, blijkbaar officieus, mede uit Berlijn over het zoogenaamde verbond tusschen Duitschland en Oostenrijk. Bis marck was overtuigd van het gevaar van Duitsch land tegenover Rusland en besloot een verbinding met Oostenrijk, waarmee het geheele Pruisische ministerie na de door den rijkskanselier gegeven inlichtingen ingenomen wastoen Bismarck te Weenen alles met Andrassy had afgesproken en bepaald, werd er een protocol opgesteld en hier van werden twee afschriften gemaakt, bestemd om door de beide keizers te worden ouderteekend. Graaf Stolberg reisde met dit procotoi naar Baden- Baden om keizer Wilhelm over te halen het te onderteekenen. Acht dagen had hij daartoe werk, daar het tegen 's keizers gemoed streed om iets te doen, wat wellicht dc aanleiding zou kunnen worden van een oorlog met Rusland. Weigerde de keizer te teekenen, dan lag het verzoek om ontslag van Bismarck gereed. Deu 15den dezer is het procotoi door de beide keizers onderteekend. De „Köln. Zeit." zegt, dat keizer Wilhelm bij zijn terugkomst te Berlijn daarom zoo luidruchtig is toegejuicht, omdat het volk gevoelde, welk een zwaar offer hij aan het staatsbelang had gebracht door de onderteekening van het protocol. De andere leden van de keizerlijke familie zijn met de politiek van Bismarck zeer ingenomen. Wat er in het protocol staat, woidt echter niet gezegd. Spanje. De koning heeft Murcia en den omtrek bezocht, waar hij hulp aan de ongelukkigen heeft verstrekt. Hij werd met geestdrift ontvangen. De inschrij vingen voor de slachtoffers der overstrooming wijzeu reeds een hoogst aanzienlijk cijfer aan. Een burger van Alicante heeft voor 8 millioen realen (I millioen gulden) ingeschreven. Groot-Britaanlë. De „Daily Press" meldt uit Hongkong, dat China zich reeds sedert geruimen tijd buitenge woon wapent en toerust. Niet alleen versterkt het zijne kusten en brengt de monden zijner groote rivieren in een behoorlijken staat van ver dediging, maar vermeerdert tevens gaandeweg zijn leger en zijae vloot. Nog dezer dagen zijn vier nieuwgebouwde kanonneerbooten uit Engeland voor de Chineesche regeering te Hongkong aange komen, terwijl aan de Tyne, in Engeland, een dub- bel-torenschip voor haar op stapel slaat. Koning Theebau van Birmah schijnt hoe langer hoe oorlogzuchtiger te worden. Volgens den correspondent van de „Daily News" is hij zeer verbitterd over het uitblijven van de toe stellen voor electrische verlichting, die hij be steld had. Zijne vijandige gezindheid heeft zich geopenbaard door het gebouw, dat te Mandalay den Engelschen tot kerk diende, in eene loterij zaal te veranderen en door de woningen, die aan de het Engelsche gezantschap vergezellende sol daten tot verblijf hadden gediend, te verwoesten, Nu Zoeloeland voor dit oogenblik meer op den achtergrond is geraakt, komen de zaken van de Transvaal weder meer in aanmerking. Het bevestigt zich, dat generaal Wolseley de vol macht heeft om den Boeren eene nieuwe grond wet te geven, op de meest vrije leest geschoeid, doch altoos onder het oppergezag van Engeland. En dit is juist wat de Boeren niet willen. Zij hebben den generaal ruiterlijk hunne meening verklaard; doch ook hij houdt vol, zoodat de toestand in de Transvaal zeer gespannen is.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2