Donderdag 23 October. W. 6038. A0. 1879. EIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJTT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTESTIEK: Van 16 regelsf 1.05. Iedore regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsrnimte. L.E22WEW, 22 October. De Volksbijeenkomsten znllen iu de volgende teek wederom een aanvang nemen met eeu lezing |vau ds. R. Koopmans van Boekeren. Behalve dat dit bericht aangenaam zal zijn voor de personen lit den werkenden stand, die deze nuttige en iaugename bijeenkomsten weuscbeu bij te wonen, 'zoo vestigen wij er tevens de aandacht op om Ben, die belang stellen in volksontwikkeling en Volksbeschaving, op te wekken om van hunne belangstelling te doen blijken door ruimschoots te teekenen voor kaarten of vrijwillige bijdragen op de lijst die thans, evenals vorige jaren, bij de Ingezetenen rondgaat. Zondag den 2den November, 's morgens te elf nren, zal in de gymnastiekscbool alhier eene alge- neene vergadering gehouden worden van de Zuid- &lollandsche Gymnastiek-onderwijzers-vereeniging. lezing der notulen en mededeeling van inge komen stukken zal de plaats voor de volgende vergadering worden gekozen, waarvoor Gouda en ISchiedam in aaumerking konten. De behandeling Ivan het concept der statuten en het concept reglement zal worden afgewisseld door een les aan Imeisjes, door den heer H. Edelman. De heer J. lil. Reys zal de vraag inleiden„Welke kennis wordt van een heil-gymnast vereischt?" terwijl de heer Heymans „iets over het klimmen" zal mededeelen. Bij genoegzame deelneming zal de vergadering met een gemeenschappelijken maaltijd [besloten worden. Onder de 64 hoornen in verschillende gedeelten der stad staande, die voorgesteld worden om te qocu rooien en verkoopen, als zijnde dood of gevaarlijk, koenen voor de 6 zware ijpen langs het acade misch terrein in de Nieuwsteeg, 3 zware ijpen op het plantsoen, 4 doode kastanjes op den Morsch- singel en de 15 ijpen met doode koppen op de Garenmarkt langs de Ruine. In den loop der maand November zal de zangvereeniging „Erato" te Nijmegen het „Oratium Paulus" op eenigszins groote schaal uitvoeren, en heeft zich daartoe in verbinding ge steld met. de zangvereeniging „Euphonia" te Arnhem. Als solisten hebben raej. J. Gips uit Dordrecht en de heer B. J. De Goey uit Leiden hunne medewerking toegzegd, terwijl de begelei ding door een groot Duitsch orkest zal geschieden. Van De Bergh's Ilaagsche Penuekrassen is N". 8 verschenen, waarin de wandeling door de residentie wordt voortgezet. Tevens vermeldt het dat na het tiende de prijs per nommer op 10 in plaats van op 15 cents zal gesteld worden. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren beslotenom vooralsnog geen besluit te nemen omtrent de wijze van afvoer van faecale stoffen, keukenvuil en water; tot het graven van een afvoerkanaal naar zee tot verversching der grach ten, waarvan de kosten door den architect-directeur zijn geraamd op 737,000; het dempen der Prinsengracht tot aan de Brouwersgracht, geraamd op 40,000eu tot het maken van putten, die des nachts op pneumatische wijze kannen gele digd worden, op eenige punten, waar groote riolen zich in de grachten ontlasten. Voor de akle als hoofdonderwijzer zijn gisteren in Den Haag van de 13 candidaten ge slaagd de heeren J. Van Andel eu J. Van Buul uit Dordrecht, W. A. P. E. L. Jacobs uit Numansdorp en J. H. Manders uit Schiedam. Voor de akte in de Eransche taal 1. o. werden van de 7 candidaten toegelaten de heeren J. Boek holt uit Rotterdam en P. Van Trolsenburg uit Moordrecht. Gisteren zijn in Den Ilaag voor middelbaar onderwijs geëxamineerd 2 candidaten voor aardrijks kunde en Eransche taal en letterkunde; 1 voor Hoog- duitsche taal en letterkunde was niet opgekomen. Toegelaten werd E. J. Sommer, van Arnhem, voor Eransche taal en letterkunde. Afgewezen écu voor aardrijkskunde. Een aantal schippers, den Rijn, de Waal, de Merwede, de Maas en de Keulsche vaart be varende, hebben zich met een adres gewend tot den Koning, om, onder betuiging van instemming met het adres der Kamer van koophandel te Gor- cum, Z. M. eerbiedig te verzoeken hen van de op de bestaande vaart geheven ondraaglijke lasten te ontheffen, c-u overigens op de bestaande Keulsche vaart die verbeteringen aan te brengen, welke de ondervinding geleerd heeft, dat dringend noodig zijn. Tegelijkertijd hebben eenige Rijnschippers bij adres het verzoek aan de Tweede Kamer ge richt om ten spoedigste voorstellen aan te nemen strekkende tot verbetering der Keulsche vaart en van den Ilullandschen IJsel. Zij beweren, dat wanneer die beide waterwegen verbeterd worden, en opgeheven worden de. op die waterwegen rus tende tollen, voor een betrekkelijk gering bedrag verbindingen te water tusscheu den Riju eu Am sterdam jzullen zijn gemaakt, waardoor de handel van Amsterdam zeer zal zijn gehaat, de scheep vaart zeer bevorderd, en de Nederlandsche schat kist niet te veel bezwaard. De commissie voor de oprichting van een monument op het graf van generaal Pel te Atjeh heeft de zorg voor de uitvoering van dit gedenk - teeken, dat naar de ontwerpen van den heer P. J. H. Cuypers is vervaardigd en thans opgesteld staat op de terreinen naast het in aanbouw zijnde museum aan de Stadhouderskade te Amsterdam, opgedragen aan den heer Victor De Stuers. Voordat het monument naar Indië verzonden wordt, zal gelegenheid gegeven worden om het te bezichtigen. Do toegang zal opengesteld worden van 23 Oct. tot en met 2 November, dagelijks van 10 tot 4 uren, tegen eene entree van 25 cents. De opbrengst zal aangewend worden tot het verstrekken van een versnapering aan de Atjeh-invalieden te Bronbeek. In eene vergadering der deelnemers aan de onlangs gevierde herdenking van de Unie van Utrecht is besloten tot het oprichten van een standbeeld voor graaf Jan van Nassau. Eene com missie. van 12 leden werd benoemd en met de uitvoering van dit besluit belast. Op de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der Ned.-Iud. Spoorwegmaatschappij werd de raad van beheer gemachtigd tot het aan gaan eener geldleening van 14 millioen ad 3'pct., af te lossen uiterlijk bij het eindigen, door naas ting, verkoop of afloop, van de concessie Sama- rang-Vorstenlanden. Volgens de Uandb. Ct. worden door den heer A. J. H. Van der Toorn, in Den Haag, als inspecteur van het ijkwezen, maatregelen beraamd om den veraoop van aardappelen, bij de kleine maat, met klem aan betere controle te onderwerpen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Blijkens bij de regeering ontvangen bericht zal in 1S80 te Brussel eene tentoonstelling wor den geopend van voorwerpen van kunst. De gele genheid zal worden opengesteld tot inzending op die tentoonstelling van voortbrengselen der oude Nederlandsche kunsnijverhtid, toebehoorende aan stedelijke musea, aan kunstlievende en wetenschap pelijke vereenigingen of aan particuliere personen. Z. M. heeft, overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagersin den door hem bekleeden rang den lsten luitenant C. J. Vaillant van het instr.-bat. en in zijn rang van lsten luit. den lsten luit.-adjudant H. C. Brandt, van het 5de reg. infanterie; aan den Oost-Indischeu ambtenaar J. N. Bnrgerhoudt, gewezen controleur der 2de klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioenaan den Oost- Indischen ambtenaar C. L. F. Post, laatstelijk ingenieur der 1ste klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 November e. k., eervol ontslag verleeüd uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen; benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Enkhuizen, P. Van der Mark, thans id. te Sittardtot ontv. der registratie voor de burgerlijke akten n°. 2, te Amsterdam, P. Schefler, thans ontvanger der registratie voor de gerechtelijke en admin. akten en der domeinen aldaar. Gemengd Nieuws. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan A. v. R., te Leiden, w. zitten op een hondenkar, het niet gemuilband hebben van een trekhond en overtreding van de wet op het ijkwezen tweemaal 3 of tweemaal 1 dag en vrijspraak; II. d. 1. R., te idem, w. het slachten van een paard op straat te Leiden: vrijspraak; C. S., te idem, w. idem: 5 of 2 dagen; S. T. te Katwijk, w. aanleggen van vuur langs een openbaren weg aldaarontslag van rechtsvervolging; J. II., te idem, w. rust- verstorend nachtgerucht: vrijspraak; S. S. te Waddiugsveen, S. F., W. W. en H. J. K. te Leiden, w. rijden in verkeerde richting te Leiden 1 of 1 dagM. W. en P. K. te Leiden, w. rijden op de klinkerstraat aldaar: ƒ1 of 1 dag; II. v. R., te Leiden, w. markten op verboden plaats aldaar, en B. W. te Zoetermeer, w. wate ren buiten urinoir te Leiden: 1 of 1 dag; A. J., te Katwijk, w. rustverstoreud nachtgerucht: 5.50 of 2 dagen; Z. O. te idem, w. idem en beschadiging van het plantsoen te Katwijkidem en ƒ25 gulden of 3 dagen. In de Rijneveststeeg alhier is heden middag om halfeen, bij zekereu B., terwijl de vrouw des huizes een oogenblik afwezig was, een zilveren horloge gestolen. Aan het strand te Katwijk is uit zee aangespoeld een pak kleeren, vermoedelijk van een loods, zes balen meel, wrakhout, een ton teer en het volgende naamkaartje: „L. Todt, Capitain. Court, of Admiralty, sanctioned and sworn surveyor, for the stowage in loading and discharging all kinds of cargos." De toestand der haringvisscherij te Noordwijk is tot nog toe zeer goed. Vier bom men hebben reeds hunne derde reis met goed ge volg afgelegd, waarvan er een in de drie reizen 8200 schoon geld besomde. De prijzen der pekel haring zijn 21 per ton, der steurharing van 13 tot 16 per duizend. Zaterdag-avond omstreeks halftwaalf is de heer M. v. O., wonende hoek Oostsingel en Haagweg te Delft, terwijl hij bezig was zijn huis te sluiten, door den controleur der Haagsche Tramway P. J. v. D. onverwacht eerst met een dakpan op het hoofd geslagen en werd hem onmid-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1