zucht en de verteedering der Jodin gaf zij zooda nig weer, dat haar daarvoor alle en aller lof toe komt. Het toppunt bereikte zij o. i. in het zeven de tafereel, waarin zij, aan de kerkdeur staande, getuige is der huwelijksvoltrekking van haren vroegereu geliefde, Jozef, met diens nicht Hanna, en als zij den vloek over hem uitspreekteen tooneel, zoo breed verschillend met het afsmeeken van 's hemels zegen door haar voor dezelfde per sonen aan het slot. Hoewel de overige vertooners, vooral de heer Cbrispijn als des schouts zoon Jozef, mevr. Egener- Yan Dam als Hanna en de heer J. Haspels als de schout zelf haar zeer verdienstelijk ter zijde stonden, mogen we niet ontkennen dat het geheel toch niet dien indruk op ons maakte en wij hebben opgemerkt dat dit ook bij anderen het geval was als men van dit drama had mogen verwachten, zeer waarschijnlijk ten gevolge van het bijna alles overheerschende spel van mej. Beersmans. Met genoegen merkten we op dat de zaal ook thans weder goed bezet was. Gemengd ISieix-vrs. Men zij er voor gewaarschiwd dat zich hier ter stede weder een of meer ongenoode gasten bevinden, die minstens genomen wel wat al te nieuwsgierig zijn uitgevallen. In het bijzonder blijken zij dit 's nachts te zijn. Een Zondag-nacht op het Levendaal gepleegde inbraak deed hen echter niet veel belangrijks naar hun gading vinden. Er wordt onderzoek gedaan. Twee rijtuigen moesten elkander gis teravond, op den afrit van de Vischbrug naar de Yischmarkt, passeeren. Niettegenstaande er daar ruimte genoeg is, scheen dit echter niet te mogen gelukken, want ze kwamen met elkaar in aanraking, en wel met dit gevolg dat een er van tegen een groote spiegelruit van het Arnhemsche Biersalon te recht kwam, die tegen zulk een kennismaking niet bestand was, en weldra door eenige planken werd vervangen. Ten gevolge van het breken van het lemoen is gisteravond, tijdens de aankomst van den laatsten trein, op den Rijnsburgerweg een rijtuig te water geraakt. Het paard liep naar zijn stal, terwijl de heer en dame, die in het rijtuig zaten, wel schrikten en nat werden, doch het overi gens ongedeerd konden verlaten. Het rijtuig werd later op het droge gebracht. Bij het hevige onweer, dat gister middag woedde, werd te Aarlanderveen een popu lier bij de hofstede van D. Van Leeuwen Pzn. middendoor geslagen, met het gevolg dat het boven einde tegen de ruiten werd geslingerd, waarvan er acht verbrijzeld werden. Zondag-avond te ongeveer halfelf is te Dordrecht een afgrijselijke moord gepleegd. Toen de nachtwacht hare ronde deed, vond zij aan den Parallelweg een man, J. S. genaamd, uitgeput door bloedverlies op den grond liggen. Bij onderzoek bleek dat hem aan hals en pols een aantal diepe sneden waren toegebracht. Vol gens zijne mededeeling zou hij, zich op het Boone pad met eene zekere juffrouw A. P. bevindende, door een hem onbekend persoon van gezette ge stalte zijn aangevallen, die, na eerst genoemde juffrouw den hals afgesneden en haar in de sloot geworpen te hebben, vervolgens hem de wonden had toegebracht, die men aan hals en rechterpols kon constateeren. De man werd daarop naar het zieken huis vervoerd, waar hem de vereischte genees kundige hulp werd verstrekt, terwijl inmiddels de politie hare taak voortzette en ging onderzoeken wat er van aan was. Werkelijk vond zij ter aan geduide plaats in de sloot het lijk eener vrouw met bijna geheel afgesneden hals. Het bleek te zijn dat van genoemde mejuffrouw P., een gehuwde doch van haren echtgenoot gescheiden levende vrouw. De gewonde man is gehuwd en vader van zes kinderen. Hij is onmiddellijk in het zieken huis onder afzonderlijke bewaking gesteld van een agent van politie en vervolgens door de justitie in verhoor genomen. Naar men zegt, moet hij daarbij wat hij eerst mededeelde hebben volge houden en alle schuld aan den moord ontkend hebben. Gistermorgen moet de politie bij het visschen in de sloot een scheermes gevonden heb ben, waarmede, naar men vermoedt, de misdaad is gepleegd. De justitie heeft zich den geheelen dag met de instructie in deze zaak bezig gehou den, maar ten gevolge van den uiterst zwakken toestand van J. S. moest zij haar verhoor ten zijnen aanzien bekorten. Gistermiddag te drie uren is te Rot terdam aan het station Beurs een dame, die van den trein kwam, van de trappen gevallen, met het gevolg dat zij haar liukerbeeu heeft gebroken. Zij is per vigilante vervoerd. Door den rechter-commissaris in het faillissement der firma D. Mulder Zoon te Winschoten is ter verificatie-vergadering aan de crediteuren medegedeeld dat volgens de balans, die uit de niet altijd nauwkeurig gehouden boe ken der gefailleerde firma is opgemaakt, het totaal van het passief f 978,100.976 en dat van het actief 594,292.89s bedraagt, zoodat er na aftrek aan kosten ongeveer 60 pet. der schuldvorderingen zou kunnen worden uitbetaald. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch is L. R., soldaat milicien van het 6de reg. infanterie, veroordeeld tot een half jaar cel lulaire gevangenisstraf wegens manslag, gepaard aan zeer verzachtende omstandigheden. In Mei dezes jaars werd in het zie kenhuis te Deventer ter verpleging opgenomen een der lieden van den circus Sanger, die bij het houden van een optocht te Wijhe van een der zegewagens viel en daarbij een been brak. De directeur van den circus verzocht om opne ming van den Engelschman in het ziekenhuis te Deventer, en nam de verplegingskosten voor zijne rekening, waarvan hij terstond een zekere som betaalde, onder belofte om, zoo noodig, het overige aan te vullen. De belofte bleef evenwel onvoldaan, waarom het bestuur van het zieken huis de tusschenkomst van het Engelsche ge zantschap te 's-IIage heeft ingeroepen, dat na de zaak onderzocht te hebben, het onbetaalde bedrag voor zijne rekening nam. De verpleegde was eigenlijk tuinier van beroep en slechts korten tijd bij den circus verbonden. In de vorige week is hij als genoegzaam hersteld uit het ziekenhuis ontslagen en over Rotterdam naar Londen ver trokken, waar hij bij een vorigen meester weder in dienst kwam. Bij zijne komst in het ziekenhuis verstond hij alleen Engelsch, zoodat hij in den beginne slechts door gebaren zich met zijne mede patiënten kon onderhouden, doch later had hij zooveel Hollandsch van hen geleerd, dat hij het tamelijk goed sprak ea verstond. Het afscheid viel hem zwaar en aangedaan betuigde hij zijn dank voor de uitmuntende verpleging en de zorg volle behandeling, die hij nimmer zou vergeten. De koning heeft in eene geldboete van f 25 veranderd de straf van 8 dagen cel, waartoe E. P., voormalig leerÜDg der hoogere burgerschool te Vcnloo en thans leerling der hoogere burgerschool te Roermond, ter zake van verzet tegen de politie was verwezen. Het is bekend dat koning Leopold II de planten der serren van Enghien heeft aauge- kocht. Onder deze planten bevindt zich een reus achtige palmboom, een Sabal Umbraculisera van 13 meter hoog; de voet van den stam meet 1.90 meter en de kruin heeft niet minder dan 8 meter middellijn. Dezer dagen is die wonderbare plant van Enghien naar den wintertuin van het kasteel van Laeken overgebracht. Het vervoer is zeer moeilijk geweest. Het totaal gewicht beliep niet minder dan 24.200 kilo. Uit dien hoofde heeft men de stads- en staatsbruggen moeten vermijden, want geen hunner kon zulken zwaren last ver dragen. Van Enghien naar Brussel werd de wa gen, waarop de boom geplaatst was, door 17 paarden getrokken en van de brug van Laeken tot op zijne bestemming door 21 paarden. Het is zeker wel de grootste boom, welke ooit op het vasteland vervoerd werd. Sannes, de penningmeester van het drukkers-verbond te Antwerpen, die onlangs met het geld uit de kas, ongeveer 3400 fr., verdwenen was, is te St.-Denis bij Parijs gearresteerd en naar Antwerpen overgebracht. Hij was nog in het bezit van 40 fr. De eigenaar van de „Bon Marché"te Parijs, Aristide Boucicaut, is in den ouderdom van 40 jaren overleden op het kasteel van Cha- marande, vroeger door Persigny bewoond. Te Sangavius, een dorp op Coni! is op eigenaardige wijze een einde gemaaktL eene „vendetta", welke omstreeks een jaar gejfi had. Zij ontstond uit een geschil bij het telle»! stemmen ter gelegenheid van eene verkiezingL den gemeenteraad, waarbij een republikeinsch J opnemer door een Bonapartist werd doodgeschJ Twee broeders, van deze misdaad bescholjfl werden vrijgesproken en het dorp was dientt! volge in twee vijandelijke legers verdeeld. I vreesde op bet land te gaan werken of zich odI zeld op straat te vertooneu. Voor eenigent echter is in het departement eene nieuwe pit gekomen, die de aanvoerders der twee partijen* over te halen tot eene samenkomst en een vnL verdrag, dat, op eene tafel op het openbare gereed gelegd, door meer dan honderd hofij van huisgezinnen met hunne onderteekeningt bekrachtigd. Te Berlijn komt eerstdaags een ces in behandeling, dal zeer moeilijk te besliji zal zijn. Omstreeks een half jaar geleden kwit aldaar op zekeren nacht door het inademen gas eenige leden van een huisgezin om het lel namelijk de man, zijn tweede vrouw en zijn zo:| uit zijn eerste huwelijk. De kinderen van de tul vrouw, die in een andere kamer sliepen, bil gespaard. Het knaapje had van zijn eerste mol een vrij aanzienlijk vermogen geërfd, en nuil vraag, op wien dat vermogen zal overgaan. Zk grootouders van moederszijde beweren, datj er recht op hebben, volgens een wetsartij) waarbij bepaald wordt, dat, „als twee of n personen door hetzelfde ongeval het leven verkl hebben, en men niet bepalen kan wie het el gestorven is, er moet worden verondersteld,! zij gelijktijdig gestorven zijn." Maar de voogdl stiefbroeders en zusters houdt vol, dat het j mogen zijn pupillen toekomt, omdat de zoons der gestikt is dan de vader en beweert, dat) op geneeskundige gronden kan worden bewe;. Als dat het geval is, dan heeft de vader van j vooroverleden zoon geërfd, en komt het geld j aan de erfgenamen van den vader, de kindej uit het tweede huwelijk. Nu moet dus bewej worden, dat de vader werkelijk den zoon ba overleefd. BUITENLAND. Frankrijk. Het Parijsche handelsgerecht heeft uitgemai dat de failliete „Banque franco-hollandaise" n wettig geconstitueerd was en dat dientengevc Philippart en zijne vennooten voor alle schulden i instelling aansprakelijk zijn. Naar men uit Parijs aan de Belgische „lm pendance" schrijft, zijn aan het departement t marine en koloniën merkwaardige ontdekking gedaan ten aanzien van sommige koloniën. Senegal zou dienvolgens feitelijk de slavernij n alleen nog altijd bestaan, maar zelfs door de regi ring beschermd worden. In alle steden en dorp kon men een os tegen een man verruilen en e paard is er vier volwassen mannen waard, w prijs omstreeks 300 fr. per hoofd bedraagt. Et jonge, schoone negerin wordt met twaalf-tot vijfde honderd fr. betaald. De slaven plegen naar St.-Lo: te vluchten, in den waan, dat zij daar vrij zul! zijn, maar worden opgeëischt en geregeld op k van den „directeur der politieke aangelegenhede: uitgeleverd. Aan mishandelingen en moorden fj deze ongelukkigen ontbreekt het niet. Duitschland. De secretaris van staat en minister van buitei landsche zaken Von Bülow is gistermiddag Prankfort overleden. België. Aan de „Précurseur" wordt „uit goede broi verzekerd, dat tnsschen de regeeringen van Nede: land en België eene overeenkomst betreffende h: kanaal van Terneuzen is ondertekend. Volgei dat stuk zou Nederland op zijn grondgebied d verbreeding en uitdieping van het kanaal v« zijne rekening nemen, terwijl België den spoo; weg AntwerpenRotterdam zou overnemen e daarvan het op Nederlandsch grondgebied gelege gedeelte aan Nederland afstaan. Uit Charleroi wordt gemeld dat het werl

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2