vloer van hun woning was ingezakt. Men kan zich eenigszins een denkbeeld maken van de onbej-ehrijfelijke verwarring, die daar omlaag ont stond. als men weet, dat er op dat oogenblik acht paarden op stal stonden. Gelukkig kwam het zoo onzacht gewekte echtpaar er heelhuids af. Bij Carcassonne (Frankrijk) is een knaap van 13 jaren gevat, die een kind van 4 jaar vermoord heeft, door het met een steen den schedel te verbrijzelen en met een zicht in stuk ken te snijden. Het deerlijk verminkte lijkje is op twee kilometer afstands van de ouderlijke woning gevonden. De moordenaar heeft bekend, maar weigert volstandig te zeggen, wat hem tot deze gruweldaad dreef. Verleden Donderdag heeft te Mar seille een hevige storm gewoed, waardoor tal van imensehen werden omvergeworpen, boomen ont worteld, enz. Een beambte, die 500 fr. was gaan incasseeren, werd mede tegen den grond geslingerd. Zijne portefeuille sprong open en de bankbiljetten werden door den wind heinde en ver verstrooid. Slechts voor 200 fr. werden er van terug gevonden. In een werkplaats te Saint-Ouen viel een werkman plotseling een zijner makkers aan en wilde hem bijten. Deze, door de woeste blik ken van den ander verschrikt, zette het op een loopen. Spoedig was de politie aanwezig met een geneesheer, die verklaarde, dat de ongelukkige in een hevigen graad door hondsdolheid was aangetast, en nu bleek bij onderzoek, dat hij eenigen tijd te voren te Clichy door een hond was gebeten. Terwijl de beklagenswaardige man op last van den dokter naar een ziekenhuis werd vervoerd, riep bij in oogenblikken van kalmte tot hen, die hem naderden, dat zij zich moesten verwijderen, daar hij hen anders zou bijten. Een pachter in de omstreken vanPri- vas hoorde een os in den nabij zijn woning ge legen stal geweldig te keer gaan, en in de meening dat het dier dorst had, begaf hij er zich heen met een emmer water. Doch nauwelijks had de os den pachter bemerkt, of hij wierp zich op hem, stiet hem omver en ging boven op hem liggen. Toen de vrouw van den landbouwer, over zijn langdurige afwezigheid verontrust, hem ging opzoeken, vond zij hem, vreeselijk verminkt, half onder het liggende dier verborgen; hij had reeds den geest gegeven. Ostende werd gedurende het badsei zoen van 1879 door 25,364 vreemdelingen be zocht, (in 1878 door 23,695); het aantal baden bedroeg 120,005 tegen 112,475. in 1878; de ont vangsten in de Kurzaal waren 192,000 fr. tegen 155,360 in 1878. Nilsson is voor twaalf voorstellingen te Madrid geëngageerd, tijdens de feesten bij het huwelijk des konings; zij krijgt daarvoor 90,000 fr. In Merionetshi re wandelde dezer dagen zekere heer Jones met een kleinen knaap en liet dien een oogenblik op het veld alleen. Spoedig hoorde hij, die het bosch een eindweegs was ingegaan, geloei en geschreeuw en zag, toen hij in allerijl kwam aanloopen, een stier op den knaap aanrennen. Nog juist bijtijds greep hij het beest bij een ketting, die aan zijne hoorns en neus was vastgemaakt. Geruimen tijd worstelde hij met het woedende dier, maar bleef den ketting stevig vast houden, al werd hij over den grond gesleurd en geschopt. Hij van zijnen kant sckopte het dier herhaaldelijk tegen den neus en bleef ten slotte overwinnaar, daar de stier door het verlies van het hem uit den neus vloeiende bloed uitgeput raakte. Het Russische blad „Kiewljami" maakt melding van het volgende zonderlinge prcces: Een boer uit het dorp Selenka, Alexan der Schulepa genaamd, maakte zijn werk van het stelen van paarden. Reeds verscheiden malen was hij in handen der politie geweest, maar tel kens had hij welen te ontsnappen en telkens ook had hij zich door brandstichting gewroken op zijn aanklagers. Op zekeren dag werd hij op heeter- daad betrapt, terwijl hij de schuur van een boer in brand stak. Onmiddellijk kwam de gansche be volking op de been en bracht den misdadiger on der de vreeselijkste folteringen om het leven. Bij het gerechtelijk onderzoek verklaarden al dé in woners, 1444 personen, zich schuldig aan den dood van den boosdoener. Onder die omstandig heden zal wel niemand hunner worden veroordeeld. De houtvester Schenk te Bolkenheim in Silezië bezat jaren achtereen eene tamme ree, die vrij in huis en hof rondliep en de lievelinge van alle huisgenooten was, ook van de honden, die eveneens in de woning van den dierenvriend een tehuis vonden. In Mei van dit jaar verdween de ree echter eensklapskinderen hadden met het dier willen spelen, hadden er mede gesold, ondeu gende streken uitgevoerd en met een paar forsche sprongen had het bevallige dier het woud weer opgezocht van waar het gekomen was. Enkele dagen geleden vond Scheuk de ree weer in den hof; ze had zich niet kunnen schikken in de schei ding, en de bekende woning, na een afwezigheid van ongeveer vijf maanden, weer opgezocht. BUITENLAND. Frankrlj k. Volgens een correspondent van de „Soleil", die zich te Turijn bevindt en onlangs een onder houd had met Gortschakoff, is de toestand van Frankrijk zeer hachelijk en loopt dat land gevaar een gedwee satelliet van Duitschland te worden, dat zich van de monden der Schelde tot aan die van den Donau zou uitbreiden. Dezelfde corres pondent had een onderhoud met Kossuth. Deze stelde het Huis Habsburg en niet Andrassy aan sprakelijk voor de tegenwoordige Oostenrijksche staatkunde. Hongarije was onherroepelijk verloren het zou nog eenige jaren, door Duitschland op sleeptouw genomen, vegeteeren. Kossuth betreurde de verblinding der Hongaarsche patriotten, die een verbond met Duitschland bepaald noodzakelijk achtten om Rusland in toom te houden. Hij achtte een Frausch-Russische alliantie het onvermijdelijk gevolg van de Oostenrijksch-Duitsche alliantie. Bismarck trachtte Frankrijk bang te maken, maar de Fransche staatslieden zouden zich niet laten beetnemen zooals Napoleon III; Frankrijk moest Gortschakoffs raad volgensterk en op zijne hoede te zijn. Volgens Kossuth zou Andrassy spoedig weer aan het roer komen. Den 2islen dezer zal de villa in de Troca- dero-Avenue te Parijs, ruim twintig jaar geleden door den gemeenteraad aan den dichter Lamartine ten geschenke gegeven, worden verkocht. Zij is ingezet voor 312,000 fr. Het „Journal officiel" maakt eene circulaire van den minister van justitie aan de procureurs generaal bekend, waarin hij doet uitkomen, dat sedert eenige weken de betreurenswaardige mani festation en de aansporingen tot omverwerping van de wettige machten zich herhalen; derhalve worden de procureurs-generaal uitgenoodigd, eene vervolging in te stellen tegen alle redevoeringen, ge schriften en handelingen die in strijd zijn met de wet. Spanje. Allerwegen in bet land zijn reeds inschrijvingen geopend voor de slachtoffers der overstrooming. De minister-president heeft voor 10,000 pesetas inge schreven. In de omstreken van Malaga en Alicante hebben opnieuw overstroomingen plaats. Men schat dat 2000 huizen vernield zijn. Rusland. De generaal-majoor Struve, bouwmeester van de Alexauderbrug over de Newa, heeft zich van St.-Petersburg naar Livadia begeven, om van den czaar de noodige instructiën te ontvangen betref fende het bonwen van eene brug over den Donau nabij Arab Tabia of Silistria. Daarna vertrekt hij naar Rumenië en Bulgarije, om de plannen voor die onderneming te ontwerpen. Eene uit Tiilis ontvangen dépêche meldt dat het leggen van den onderzeeschen telegraaf kabel tusschen Baku en Krasnowodsk is geslaagd en dat deze goed werkt, Zuid--A.fi.-ilea. Den 15den September is te Port Elizabeth eene publieke bijeenkomst gehouden met betrek king tot de Trekhoercn in Damaraland. De heer Pearson zeide o. a. dat hoewel die Boeren door hun afkeer van het Britsch bestuur in hunne tegen woordige droevige omstandigheden 'gekomen waren, men echter niet vergeten moest dat men veel aan de Hollandsch-Afrikaansche boeren te danken had en dat hij derhalve verzekerd was dat Port Eliza beth bereid zou wezen hen in den nood bij te staan. De heer Deare stelde een resolutie in dien geest voor. De heer John Holland onderstenndi haar op grond dat men te Port Elizabeth te veel gewoon was de Hollandsch-Afrikaansche bevolking te minachten, terwijl de meesteu hunner toch vat die menschen moesten leven, alsmede dat men hut ten onrechte gebrek aan moed en énergie toeschreef daar de grootste koopers van ingevoerde Angora- bokken en ander vee Hollandsch-Afrikaanscht boeren waren. Hierop werd de resolutie aange nomen en deed de heer Crislian dadelqk daarof het voorstel dat men inteekeningen zou verzoeket tot verschaffing van de noodige hulp aan de Trek- boeren. Nadat de heer Patterson gezegd had dal 2000 p. st. naar zijne meening veel te weinig was en dat het thans eene schoone gelegenheid vooi de Engelschen was om hunne sympathie voor de Hollandsch-Afrikaners aan den dag te leggen, werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Men zamelt overal in de Kolonie geld in. De heet Palgrave zal in eene kleine regeeringsstoomboot vertrekken om hun, die den boeren hulp brengen, tot gids te dienen. Met hetzelfde schip vertrekt ook ds. Cachet van Philipstown, die de boeren kent en reeds vroeger, toei zij op weg naar het Meet Ngami waren, hen bezocht heeft. Telegrammen. BUCHAREST, 19 October. De Kamer vaa afgevaardigden heeft met 133 stemmen tegen 8 het ontwerp tot regeling der Joden-quaestie aan genomen, zooals het door de commissie en dt regeering was gewijzigd. Twee leden onthielden zich van stemming. ST.-PETERSBURG, 19 October. Aan den minister van binnenlandsche zaken is door den gouverneur-generaal van Kiew medegedeeld, dal de politie in de bosschen van het district Skwezs vier revolutionnaire benden ontdekt en gevangen genomen heeft, na een hardnekkigen tegenstand, KONSTANTINOPEL, 19 October. Gisteren kwam de Turksch-Grieksche commissie voor de grensregeling bijeen. De Turksche gevolmachtigden noodigden de Grieksche uit, om de beraadslaging aan te vangen over de af bakening, zooals die dooi het Berlijnsche congres is aangewezen. Laatstge noemden weigerden en de zitting is daarop tot Maandag verdaagd. Inmiddels zullen de Grieksche leden der commissie nadere instructiën aan hunne regeering vragen. Savas-pacha zal waarschijnlijk Safet-pacha als eerste commissaris bij de commissie vervangen. De Montenegrijnsche zaakgelastigde te Konstan- tinopel heeft dezer dagen de Porte verwittigd, dat indien binnen tien dagen de stad Nessinje eD ander afgestaan grondgebied niet in het bezit der Montenegrijnen worden gesteld, 15000 man gereed staan om ze met geweld te nemen. SIMLA, 19 October. De emir Jakob-Khan heeft lijn voornemen aangekondigd om af te treden. Generaal Roberts trachtte tevergeefs bem er van af te brengen. De generaal nam daarop voor- loopige maatregelen om de orde te handhaven en het bestuur voort te zetten. De Engelsche commissaris te Nagahills, in Assam, is door den stam der Nagas vermoord. KAIRO, 19 October. Uit Massoeah wordt ge meld, dat de zending van Gordon-pacha, gouver neur van Soedan, bij den koning van Abyssinie, met goeden uitslag is bekroond. De betrekkingen tusschen Egypte en Abyssinië zijn op de vol gende wijze geregeld: De koning van Abbyssiniê doet afstand van zijne aanspraken op Massoeah, maar het zal hem vergund zijn om zuidwaarts van die stad een punt van gemeenschap met de zee te kiezen. NIEUW-YORK, 19 October. Uit San Fran cisco wordt gemeld, dat wegens de verbetering van den handel en de rijzing der tarweprijzen een zeer levendige vraag naar schepen is ontstaan en door de exporteurs naar alle streken geseind is, om transportschepen te bevrachten. MADRID, 20 October. De telegraphische ge meenschap met Murcia is hersteld. Naar men ge looft gaat het aantal van hen, die bij de overstroo ming zijn omgekomen, 500 te boven. De schade wordt op meer dan 30 millioen geschat. LONDEN, 20 October. De „Daily News" ver neemt, dat de regeering den oamiddelijken aanleg

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2