I Maandag 20 October. N°. 6035. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PIUJS DEZER COURANT: Voor laiden per 8 maanden.1.10. Frant1 per poaLv 1.40. 4&OD'.ertijke Nommera&03. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17-J. Grootere letten naar plaatsruimte. Dit Noir.nier bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N*. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 53 personen, en aan die ziekte overleden 11. Leiden De Bargemeester voornoemd, 18 October 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat het Kort Rapenburg en de Borstdlbrug gedurende 4 dagen, aanvangende Maandag 20 October a. s.t voor do passage van rij- en voertuigen ajgesloten zullen zijn wegens de werkzaamheden aan de Paardenspoorwegen. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bargeawaster. I 18 October 1879. E. KIST, Secretaris. Ook ons belang. Naar aanleiding van het onderzoek in de af- deelingen der begrooting van Amsterdam voor het volgnide jaar bespraken wij in een vorig nommer het ook in onze gemeente voorkomende verschijnsel dat de bevolking der onmiddellijke omgeving- hoewel niet tot onze gemeente behoo- rende, genot heeft van onze openbare instellingen, zonder in de lasten der instandhouding er van naar evenredigheid bij te dragen. De qu iestie is niet nieuw, ook in het buiten land. Toen den 28sten Juli van dit jaar de heer Van der Straeten, de toenmaals nieuwbenoemde burgemeester van Brussel, zijne betrekking aan vaardde, schetste hij in een rede, bij die gele genheid uitgesproken, de verhouding der voor steden tot de hoofdstad. Daaruit blijkt dat de wanverhouding aldaar nog veel sterker is. De voorsteden toch maken voor haar hulpbehoeven den zelfs gebruik van Brussels weeshuizen, ge stichten voor oude lieden, enz., die zij zeiven niet bezitten, en het bedrag dat zij krachtens de wet ten opzichte van het domicilie van onder stand voor sommige dier nooddruftigen moeten betalen, beloopt, per hoofd berekend, op verre na niet de som, daarvoor door de hoofdstad ver strekt. Zoo tellen aldaar de middelbare scholen 446 leerlingen uit de voorsteden en slechts 407 uit de stad. Nu komt iedere leerling aan de laatste op ongeveer 1.60 meer te staan dan het schoolgeld bedraagt, een niet onaardig voor deeltje dus voor de buitenwijken reeds op dit onderdeel alleen. Brussels burgervader kwam dus tot de zeer begrijpelijke conclusie dat, indien de voorsteden werkelijk haar geëvenredigd deel tot de uitgaven der hoofdstad bijdroegen, deze zich in vrij wat bloeiender financieëlen toestand zou bevinden. Die aandrang ook elders wijst op een vrij algemeen heerschenden toestand van onbillijkheid, die dringend verbetering eischt. Om daartoe te geraken, dient er in de eerste plaats bij herhaling de aandacht op gevestigd te worden. Intnsschen de phase, waarin de zaak op het oogenblik te Amsterdam verkeert, bewijst, dat het nog zoo heel gemakkelijk niet zal gaan het doel te bereiken. Van minnelijke schikking toch kan er wel nauwelijks sprake zijn tusschen twee partijen, waarvan de eene vooraf weet, dat zij steeds zal eindigen met te verliezen. De bewoDers der buitenwijken zijn eenigermate te beschouwen aU bedorven kinderen, en dezen tevreden te stellen gaat moeilijk. Naar onze meening bestaat de wijze om af doende verbetering te verkrijgen hieriD, dat men den weg opga, dien Amsterdam zijns ondanks gedwongen werd in te slaan, dat men nl. van de regeering zoodanige wijziging van grensschei ding trachte te verkrijgen, waardoor zooveel mo gelijk al de omwonenden, die uithoofde van de ligging hunner huizen gebruik maken van de in richtingen der in hunne onmiddellijke nabijheid gelegen stad, ook in het grondgebied van die stad worden opgenomen. Langs anderen weg zal men slechts tot halve maatregelen komen, gelijk dat thans geschiedt ten opzichte van het schoolonderwijs. Reeds vroeger wezen we er op, dat, al wordt het onderwijs per leerliBg voor de buitengemeenten vergoed, daar mede nog niet aan alle billijke eischen is voldaan. Daartoe zon voor eiken leerling niet alleen het gewone schoolgeld moeten worden gekweten, maar buitendien nog zooveel als uit de gemeentekas wordt bijgepast, per leerling berekend. Blijft over de vraag, in hoeveel andere opzichten de bewoners der buitengemeenten nog van de stad profiteeren. Bij het onderzoek der Amsterdamsche begrooting werden daarbij genoemd politie, brandweer, straat verlichting, rioleering enz. Die toestand doet zich voor in alle groote ge meenten, waar in de laatste jaren veel is gebouwd. Men denke b. v. aan het zonderlinge verschijnsel van de gemeente Delftshaven uitgebouwd in de gemeente Rotterdam, of liever omgekeerd; een toestand, die soms tot belachelijke wanverhoudin gen en kleingeestige onderscheidingen aanleiding geeft, wat de meest gewone fnnctiën van politie-, van postwezen enz. betreft. Met het oog op die uitgebreidheid van het kwaad, zal men licht begrijpen welke vèr uit ziende gevolgen de stap, door Amsterdam bij de Regeering te doen, zal kunnen opleveren. Immers, het mag als vrij zeker worden beschouwd, dat, indien de hoofdstad het door haar beoogde doel zal hebben bereikt, ook andere gemeenten niet zullen nalaten haar stem te doen hooren, ten einde in dat opzicht eveneens tot een meer ge- wenschte verhouding te geraken. Intusschen valt er voor het oogenblik weinig anders te doen dan af te wachten, met welken uitslag de poging van Amsterdam zal worden be kroond, mits men slechts het „tua res agitur" niet uit het oog verlieze, vooral in een gemeente als de onze, waar met name aan het onderwijs zoo belangrijke sommen worden ten koste gelegd en waar overigens ook de gemeentebeqrooting, gelijk op zoovele andere plaatsen, telken jare een steeds hooger cijfer aanwijst. LEIDEN, IS October. Met genoegen vernemen wij dat mejufvrouw Duyverman, hoofdonderwijzeres der Nutsbewaar- school, voorloopig althans, heeft afgezien van haaT voornemen om hare betrekking eerlang neder te leggen. De Leidsche Melkinrichting heeft op de tentoonstelling van zuivelbereiding te Londen, afdeeling boter, eene loffelijke vermelding verkregen. Door den rector magnificus der hoogeschool alhier zijn ingeschreven 106 studenten, waarvan voor de letteren II, godgeleerdheid 3, rechten 58, geneeskunde 31 en voor de wis- en natuurkunde 3. Bij de Tweede Kamer zijn adressen inge komen van personen, die verzoeken in aanmerking te komen voor de opengevallen betrekking van lid der algemeene rekenkamer. Daaronder komt ook voor de heer J. J. Hnbrecht, ontvanger der regis tratie en domeinen alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5275 volwas sen personen en van 610 kinderen. Ds. J. G. Verhoef, predikant te Steeg, is beroepen bij de Ned. Ilerv. gemeente te Katwijk aan Zee. Tot predikant te Aalsmeer is beroepen ds. F. Van Spall te Leimuiden en te Rijnsaterwoude ds. Coeverden Adriani te Harderwijk. De vacature van ouderling der Hervormde gemeente te Kaag, opengevallen door het bedanken van den heer G. Van Tol, bijna twee jaren geleden, blijft steeds voortduren. De stemgerechtigde lid maten, zoo schrijft men ons, zijn onmachtig hieraan een einde te maken. De kerkeraad schijnt van oordeel dat een tweede ouderling overbodig is. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam is met gnnstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer A. H. M. Van den Bergh, student in de geneeskunde. Ten behoeve van het gymnasium aldaar is aan de gemeente Utrecht een rijkssubsidie toege kend tot een bedrag van 11,000 'sjaars, tot wederopzeggens toe. Het aanvullings-examen voor officier van gezondheid Sde kl. bij het leger hier te lande is met goed gevolg afgelegd door dr. D. H. Zeeman, militair arts. Onlangs deelden de couranten als proeve van den Belgischen militairen stijl mede, dat een soldaat haring zonder stropdas had gehaald. Zoo erg maakt onze wetstijl het niet, maar dat zij toch wel iets te wenschen overlaat moge blijken uit de volgende bepaling van art. 1 van het koninklijk besluit van 1 Februari 1879, (Staats blad n°. 29). Das nog van versche dagteekening. Dat besluit zagen wij in naar aanleiding der benoeming van prof. Van der Hoeven, omtrent wiens honorarium aanmerkingen waren gemaakt. Die aanmerkingen worden weerlegd door genoemd artikel, maar voor den steller is het jammer, dat het weder in herinnering wordt gebracht. Zie hier wat hij zijn Koning doet besluiten „Indien niet bij zijne aanstelling anders bepaald is, geniet elk hoogleeraar aan eene rijks univer siteit eene jaarwedde aanvankelijk van 4000, vervolgens ingaande met den eersten dag van het vierendeeljaars, volgende op dat, waarin hij, te rekenen van den dag, waarop hij zijne lessen als hoogleeraar heeft aangevangen, zijn vijfjarigen diensttijd volbracht heeft, van 5000, en daarna, na nogmaals volbrachten diensttijd, van f 6000." Arnh. Crt. Voor de geldieening ten laste der gemeente 's-Hertogenbosch van 40,000 is deelgenomen voor een bedrag van 419,700; de hoogste in schrijving was a 103, de laagste a 100 pet. Hiervan werden gegund 7000a 103ƒ1000 a 103"/l0o; ƒ1000 a 1032=/l00;/"16,500 a 102"/lOO en 14,500 a De luit. ter zee 1ste kl. jhr. H. M. Van der Wijck, van het eskader in Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld en wordt met 1 Nov. a. s. gedetacheerd bij het dep. van marine, ter waarneming der betrekking van adj. bij den minister van marine. Z. M. heeft jhr. mr. W. M. Van Weede en jhr. mr. F. M. A. H. Micbiels Van Ver- duynen, beiden thans attaché bij het Nederl. corps diplomatique, bevorderd tot secretaris van legatie

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1