sterdam vertrekt, zal, rechtstreeks uit Amsterdam, een brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. "Voorts zal op Dinsdag 4 November a. s., met den trein van 7.15 's morgens, uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op bet vertrek vau het bedoelde stoomschip uit Napels, mede een verzending naar Atjeh geschieden. Blijkens hel maandelijksch overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen is daarin over de afgeloopen negen maanden vau het jaar een vooruitgang te bespeuren van f 1,396,915, ver- gelekeu bij het vorige jaar. Maar men verlieze daarbij niet uit het oog, dat wij dit jaar de volle werking genieten van de belasting op de successie in de rechte linie. Daaraan is het ook waarschijn lijk toe te schrijven, dat de successie-rechten dit jaar over het afgeloopen tijdperk ruim/2,025,000 meer hebben opgebracht dan in het vorige jaar. Wij zijn dus met onze overige belastingen eer achteruit dan vooruit. Een groote achteruitgang blijft zich steeds voordoen in de opbrengst der zegel-, registratie- en hypotheekrechten. Deze zijn dit jaar tot dusverre verminderd met f 620,723.12. Iu de rechten op den invoer is eene kleine ver betering op te merken van omstreeks f 30,000. Daarentegen is het gezamenlijk bedrag der accijn zen f 126,000 minder, niettegenstaande het ge distilleerd weder zijn gewone vlucht hernomen heeft en met 40,000 gestegen is. De opbrengst der posterijen en telegraphie blijft steeds klim mende, thans weder met 121,500. Ook in de loodsgelden is eene gewenschte verbetering op Ie merken van ruim f 25,000. Tegenover de raming voor het loopende jaar blijven intusschen de mid delen nog nagenoeg f 3 millioen ten achteren. En hoewel nu de minister van financiën in zijn millioenen-speech het niet raadzaam achtte er op te rekenen, dat die raming ten volle zal worden bereikt, zoo geeft de ondervindiug, die rneu steeds van de laatste maanden des jaars gehad heeft, reden genoeg om dit niet hopeloos te achten. Aan het einde der maand Augustus was de ach terstand nog f 4,045,13S.55 en op het einde van September was die reeds gedaald tot juist 2,877,575.71. Derhalve was in die eene maaud reeds ingehaald f 1,167,562.84 en wij hebben er nog drie, de meest productieve des jaars. Maar altijd blijven wij verre verwijderd van de jaren, waarin de opbrengst de raming met verscheiden mil lioenen overtrof. Men is te Tilburg in onderhandeling tot aankoop van een perceel bouwland, in de wijk Korvel, om daar ter plaatse een Capucijnen-klooster op te richten. De luit. ter zee der 2de kl. W. M. J. Visser, van het eskader in Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd bij den plaatselijken staf: tot kapt., plaatsel. adj. 1ste kl. te Amster dam, den lsten luit. Th. M. Keyser, van het wapen der inf., comm. van de 2de comp. hospitaal soldaten; benoemd bij het corps ing., min. en sapp., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. J. Meursinge, vau het corpspens. verl. ten laste van den Staat aan mr. H. J. Smidt, gewezen minister van justitie, ten bedrage van 2838 's jaars; met 15 October aan mr. G. J. Goekoop op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Goede reede en Stellendam, en benoemd tot burgemeester der gemeente Goedereede M. Breen, wethouder dier gemeente, en tot burgemeester der gemeente Stellendam C. Kievit Mz., wethouder dier gemeente; overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers 1®. in den door hen bekleeden rangde lste luits. H. Verploegh, van het 5de; jbr. A. L. F. T. Van der Wijck, van het 2de; jhr. L. Engelen van Pijlsweert, van het 8ste; G. Van der Laan en E. Van Rijssen, van het lsteC. H. S. G. Gelder- man, van het 3de, en J. W. C. Wolterbeek, van het lste reg. inf.; 2°. in hunnen rang van lsten luit. de lste luits.-adjudant C. H. Hummelinck, van het 6de, en G. I. De Balbian van Doorn, van het 7de reg. inf. Gemengd Nieuws. Hedennacht werden de bewoners van een perceel in de Hoefstraat door een geweldig rumoer uit hun slaap gewekt. Omstreeks halfeen toch stortte een gedeelte in van de bovenkamer, welke bewoond wordt door zekeren De B. Eerst kwam er een partij steenkolen, die men onder de bedstede geborgen had, naar beneden en vervolgens terecht in den gang bij de benedenburenspoedig daarna volgde ook het bed, waarop de lieden met een kind zich ter ruste hadden begeven. Het voorval is echter zonder verdere ongelukken af geloopen. In de buurtschap IIoogmade, behoo- rende onder de gemeente Woubrugge, is een ge val vau roodvonk voorgekomen. Tegen middernacht openbaarde zich eergisteravond te Amsterdam ten huize van een kastenmaker, in de St.-Jacobstraat nabij den Nieuweudijk, een begin van brand. Aangezien zich iu de benedenverdieping een zware rook ont wikkelde, meende men dat de brand van bijzonder erustigen aard was. Daarom werden de bovenbe woners met behulp van de buren zoo spoedig mogelijk in hunne nachtkleederen afgelaten langs voor- en zijgevel van het huis, hetgeen de ont steltenis in de buurt niet weinig vermeerderde. Toen de brandweer kwam aanrukken, slaagde deze er in een ommezien in den brand te blusschen, maar behoefde heel wat meer tijd om den schrik, de ontstelde zenuwen van de vrouwen en het in de buurt ontstaan rumoer tot bedaren te brengen. Jan Bapt. Jougeneelen, die dezer dagen gearresteerd was geworden onder beschul diging van den moord op den rijksveldwachter Koremans te Nispen gepleegd te hebben, heeft zich in de gevangenis te Breda door ophanging van het leven beroofd. Te Beek heeft bij een twist in eene herberg de veldwachter, ziende dat de burge meester gewond werd, zijn sabel getrokken en daarmede den grootsten belhamel zulk een slag op het hoofd toegebracht, dat de man er waarschijnlijk van sterven zal. Voor de vacante betrekking van ge- meente-veldwachter te Zwijndrecht hebben zich niet minder dan 155 sollicitauten aangemeld. Onder de gemeente Stratum nab ij Eindhoven is een arbeider, werkzaam in de fa briek van den heer R. Van de Nahmer, bij het verwerken van een baal wol, door een luik ge vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij op de binneuplaats der fabriek dood neerstortte. Iiij laat eene weduwe met vijf kinderen na. Hetaaudeu Luik-Limburgschenspoor- weg onder de gemeente Berkel staande wacht huisje is door brand vernield. Een kind van den wachter, ruim een jaar oud, is ten gevolge van bekomen brandwonden overleden, terwijl een kind van vier jaren mede ernstig gewond werd. De brand is, naar men zegt, door onvoorzichtigheid ontstaan. Luidens de jongsteberichtenuitA'me- rika neemt de gele koorts te Memphis zoo sterk af, dat de epidemie haar einde schijnt te nade ren. Op sommige dagen kwam slechts één nieuw ziektegeval meer voor en er waren nog slechts zeer enkele sterfgevallen. Te Stokholm is het bericht ontvan gen dat het expedilieschip „Vega" met Nor- denskjöld aan boord den 9den dezer zijne terug reis heeft aanvaard. Het schip is van Yokohama in de eerste plaats naar Nagasaki gezeild. Eanny Godard is zoover hersteld, dat zij naar Parijs kan terugkeeren. Zij heeft aan haren reisgenoot, den heer Kehrer, daarvan kennis gegeven bij een brief, waarin zij hem voorstelt in het volgende jaar, als hij niet is af geschrikt, weder een tocht te ondernemen, waar toe de directie van het Paleis voor Volksvlijt hare medewerking zal verleenen. Het prachtig mausoleum, ingevolge testamentaire beschikking van den gewezen hertog van Brunswijk opgericht op zijn graf te Genève, alwaar hij zijne laatste levensjaren heeft doorgebracht, is Maandag 11. onthuld. U i t Nie u w-Je r se y wordt medegedeeld dat de reeds véór ongeveer 30 jaren aangevangen werkzaamheden nog altijd worden voortgezet, om namelijk eene som van p. m. één millioen dollars in goud boven water te brengen, welke voor Port Morris aldaar, met het verongelukte Engel- sche oorlogsschip Hussar", in den Amerikaan - schen bevrijdingsoorlog, iu de diepte der zee be dolven is. Deze gelden waren bestemd tot soldij voor de Eugelsche troepen. Men hoopt binnenkort den schat te zullen vinden. Uit het wrak, dat 12 a 14 voet beneden lagen waterstand ligt, zijn kortelings nog de geraamten van 14 personen, naar stukken hunner uniform te oordeelen Ame- rikaansche krijgsgevangenen, door de duikers naar boven gebracht. Te Newcastle-on-Tyne zijn meer dan 6000 arbeiders (mannen, vrouwen en kinderen) zonder werk. Er is een inschrijving geopend om hen te helpen. Het aantal schrijnwerkers en huis- timmerlieden te Parijs, die bet werk gestaakt heb ben, bedraagt niet minder dan 10,000. De uit hen gekozen commissie heeft een beroep gedaan op allen, die van hun handenarbeid leven, om in te teekenen op de lijst van onderstand. Ook de hout zagers aldaar hebben thans het werk gestaakt. De berichten omtrent de werkstaking iu de omstreken van Charleroi luiden niet meer zoo gunstig als aanvankelijk het geval was. De grève breidt zich meer en meer uit en de werkstakers luopen met troepen van honderden door de dorpen op een wijze, die ernstige vrees voor het behoud der orde heeft doen ontstaan. Zoo heeft de burgemeester vau Giily, die Dinsdag nog verklaarde voor de orde in te staan, zich Woensdag dogr den arrondissements commissaris laten overtuigen, dat bet inderdaad noodig was troepen te requireeren. Persoonlijk be gaf hij zich onder de werkstakers en zelf arresteerde hij een oproermaker, maar zijne moedige houding maakte evenmin indruk op de menigte als zijne vermaningen of bevelen. Te Reigate, in Engeland, kwam zekere miss Trellis Zondag-ochtend ten huize van haren broeder, die dien dag zou uitgaan en op wiens huishouden zij dien dag het oog zou houden. On gelukkig had hij zijn grooten bloedhond niet mede genomen of vastgelegd. Nauwelijks begon de jonge dame een weinig luidruchtig met een pape gaai te spelen, of de hond greep haar aan en sloeg haar de tanden in den arm. Met veel moeite dwong zij hem los te laten, maar hij bracht haar nog meer wonden toe, totdat in de worsteling ge lukkig een groote tafel omviel, welke de dame, hare tegenwoordigheid van geest niet verliezende, tusschen zich en den hond wist te houden en zoo behendig te hanteeren, dat zij de deur bereikte eer het woeste dier haar opnieuw grijpen kon. Zij ver keert echter ten gevolge harer wondeu in beden- kelijken toestand. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal officiel" behelst de gewone opgaven omtrent de opbrengst der belastingen. Daaruit blijkt dat de indirecte belastingen gedurende de afgeloopen negen maanden dezes jaars 108,546,000 fr. meer dan de raming en 60,071,000 fr. meer dan in de eerste negen maanden van het vorige jaar hebben opgebracht. Het eerste nommer van het Bonapartis- tische blad „le Peuple francais" is verschenen. Het hoofdartikel is geteekend door den heer Vitu. Hij zegt dat het blad de voortzetting is van „le Peuple francais", die onder het kei zerrijk uitgegeven werd en den 4den September 1870 ophield te bestaan. Dit blad, opgericht met 's keizers geld, werd ook staande gehouden door de keizerlijke kas. Uil de papieren, gevon den op de Tuilerieën, is gebleken dat het van 1 Maart 1869 tot 30 Juli 1S70 eene som van 1,417,000 fr. verslonden had. Bij het uitschrijven van het plebisciet in 1870 werd het bij balen vol naar de departementen gezonden. Oostenr.-Hong. Monarchie. De onthullingen over sommige handelingen hebben het prestige van het kabinet Tisza sterk aangetast. Zoo deelt de „Pesti Naplo" de vol gende feiten mede. In Augustus werd zekere nerbe.r in den adelstand verheven, ter belooning voor zijne aan den lande bewezen diensten. Deze persoon was echter in geheel Hongarije onbekend en niemand had ooit iets van zijne verdiensten vernomen, en nu bleek later dat de nieuwgebak- ken edelman chef is van een wisselkantoor te Brunn en 30,000 flor. ten behoeve van verkiezings manoeuvres had uitgegeven, welke som door de

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2