N\ 6033. Vrijdag 17 October. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZE It COURANT: Vooi leiden per S miaideo.1.10. per post.1.40. kh. lertjjke Notnmers0.0J. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Dit Nc nner bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDEN, 16 October. Bij h t. onderzoek der begrooting verklaarde in eene -t/ctie een lid zich tegen de voorgestelde verhoogiug der jaarwedde van den commissaris van politie. Hij kon daarvoor, na de eerst kortelings plaats ge' id hebbende regeling, niet den minsten grond vinden. Bovendien was hij niet bijzonder met de andharing der politie ingenomen. Er wordt in den re^el niet voldoende gewaakt voor de veilig heid van personen en eigendommen. En dat is het toch waarop het bij de politie voornamelijk aankomt Veelal ontbreekt politietoezicht waar dit het mee st noodig is. Verschillende leden stemden met die klachle» in en vi klaarden zich op dien grond mede tegen de voot estelde verhooging. Een lid wees er op dat reed ten vorigen jare eene hoogere jaarwedde door de regeering wenschelijk werd geacht. Ook tegen de voorgestelde verhooging der jaarwedde van der. eersten inspecteur verhieven zich enkele stemmen Andere leden konden zich daar wel mede vereenig.il. Een lid verklaarde zich tegen elke verhoog::.g voor de politie, zoolang de handhaving der openbare orde en veiligheid zooveel te wenschen overliet, In een andere sectie waren de leden bijna eenstem ig feseu de voorgestelde verliooging van jaarwed. zoowel voor den commissaris als voor de inspecteurs van politic. Ook i'gen de verhooging voor kleeding en wapenin:; der politiedienaars, waaronder eene som van 5 'O meer is uitgetrokken, bestond in eene sectie bij enkele leden bezwaar. De kleeding der agenten was zeer voldoende. Men kon dus voor vermeerdering van uitgaven op dat punt niet de minste reden zien. Een lid wees op het z. i. zeer ondoelmatige hoofddeksel der agenten. Het is zwaar en beschut, bij gemis aan een rand, aan de acb'erzijde volstrekt, niet. tegen regen. Ver betering in dat opzicht zon hij wenschelijk achten. Een lid verklaarde zich voor de voorgestelde verhooging, omdat de oudervinding de noodzake lijkheid daarvan heeft doen inzien; 65 per man en per jaar kon waarlijk niet te hoog worden geacht. In eene andere sectie gaf een lid zijne bevreemding te kennen dat., niettegenstaande de kleeding en wapening der politiedienaren is aan besteed, eene verhooging van dien post wordt voorgedragen. Weder in eene andere sectie vond de voorgestelde verbooging van dezen post bij de meerderheid evenmin bijval. In eene sectie gaf de gasverlichting der ge meente tot ernstige klachten aanleiding en werd dringend verbetering in dat opzicht verlangd. Mocht het voorstel tot prijsverlaging worden aan genomen, dan zou bovendien, naar het oordeel van eenige leden, ook de som, welke de gemeente voor verlichting betaalt, in verhouding moeten worden verminderd. De opera-voorstelling van gisteravond bood het. talrijk opgekomen publiek een genot, dat in de laatste jaren, althans hier ter stede, maar al te weinig wordt aangeboden en toch, getuige de volle schouwburgzaal, door velen wordt begeerd, 't Is nu maar te hopen dat het bij deze eerste voorstelling in dit seizoen niet zal blijven; want waarlijk, de perzik smaakt naar meer. „Si j'étais roi" is een lieve opera, en de zanger Lhérie, die de titelrol vervult, heeft blijkbaar al de meer dan gewone gaven, waarover hij als acteur en zanger te beschikken heeft, aangewend om ze volkomen tot haar recht te doen komen. Naast hem schitterden de dames Fronty en ArnaudDonval was een zeer vermakelijke Zizel. Koor en orkest kweten zich goed van hunne taak en de danseuses gaven eene door velen zeer op prijs gestelde afwisseling. Kortom, het. geheel maakte een zeer gunstigen indruk en schoon het al geen kransen en bouquetten regende, aan bij valsbetuigingen ontbrak het niet. Blijkens het verslag der Hulpbank van de L. M. v. W. werd ruim f 66,500 aan 634 personeu uitgeleend. Het bestuur beschouwt het als een gunstig bewijs yoor deze zoo nuttige in stelling, dat het getal dergenen, die sommen van f 200 of daarboven leenden, minder bedroeg dan het vorig jaar, zoodat de vermeerdering uitsluitend ten goede der kleinere leeningen kwam. De toestand der financiën is, hoewel niet on gunstig, toch niet zoo bloeiend als het vorige jaar. De ontvangsten beliepen f 7S,399.01'/j en de uitgaven f 78,348.59'/2, alzoo sluitende met feu batig saldo van /"50.42. Zonder dus bezorgd heid in te boezemen, noopt hij toch, in het belang van hen die hulp behoeven, een ernstig en drin gend beroep op de milddadigheid der mede inge zetenen te doen. Ofschoon deze Maatschappij reeds 62 jaren alhier gevestigd is, bleek het bjj. herhaling dat menigeen in den waan verkeert, dat zij eene afdeeling is der Maatschappij vau Weldadigheid, waaraan men om de een of andere reden niet genegen is te contribueereu. liet bestuur oordeelt, het dus niet onnoodig om er uitdrukkelijk op te wijzen dat deze Maatschappij is de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid en uitsluitend de belangen van hulpbehoevende Leidsche ingezetenen behartigt. Uit Leiden wordt aan de Gron. Crt. o. a. geschreven, dat professor Modderman niet voor de academie verloren gaat, „want", zegt de cor respondent, „al was het Vad. ook juist ingelicht toen het berichtte dat hij zijn ontslag als hoog leeraar op nonactiviteit genomen heeft, een gevolg van de beweging tegen deze vreemde wetsuitleg- ging, het is niettemin zeker, dat na zijn eveu- tueele aftreding als minister, hij opnieuw hier tot een leerstoel, al is het ook niet die van het straf recht, zal geroepen worden. De benoeming van een opvolger van professor Vissering is mede zeer spoedig te wachten, en tevens de oprichting van een nieuwen leerstoel voor het Romeiuschc recht, zoodai prof. Goudsmit een zijner geliefde en naarstige leerlingeD naast zich zal krijgen om hem te ondersteunen bij de leiding der eerste stappen, die de studenten op het rechtsgebied zetten." In den loop der maand December e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Groningen. Zij, die tot die exa mens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uit- genoodigd daarvan vóór 30 November schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht voor de provincie waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen. Die te Utrecht wenschen geëxami neerd te worden, behooren zich te wenden tot deu inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Utrecht, H. L. Verspijck te Utrecht, en zij die Groningen verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen, dr. L. Ali Cohen, te Groningen, met overlegging van het bewijs dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. Ook zal in den loop der maand December e. k. gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Lei den. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 30 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland, dr. L. J. Ege- ling te 's-Gravenhage, en bij het verzoek om toe lating het bewijs over te leggen, dat zij als leer lingen-vroedvrouw bij een geneeskundigen inspec teur zijn ingeschreven onder de daarvoor gestelde voorwaarden en minstens tien gewone verlossingen in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskundige hier te lande verricht hebben. Br bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag a s., des morgens te halfzes. Voor de akte in de wiskunde werden gis teren in Den Haag 7 candidaten geëxamineerd 1 trok zich terug, 5 werden afgewezen en toege laten werd de heer K. H. Jung uit Boskoop. De Passage te Rotterdam is gisternamiddag te twee uren, na een collation, door de onder nemers aan Burg. en Weth. met nog enkele auto riteiten in het Hotel aangeboden, plechtig geopend. De burgemeester, de heer Joost van Vollenhoven, met de wethouders, allen met dames, wandelden door de Passage en, in het midden genaderd, schaarden zich de leden van den raad en andere genoodigden, met dames, om hen heenonder de tonen van een klein orkest ving de plechtigheid aan. Na eenige toespraken verklaarde de burge meester de Passage geopend. Terwijl de tonen van het Volkslied door het gebouw klonken, werden de beide marmeren steenen aan den hoofdingang ontbloot. Op den steen rechts is in gulden letters gebeiteld„Geopend door den burgemeester van Rotterdam, Joost Van Vollenhoven, 15 October 1879"; op deu steen links: „Gebouwd door de firma M. Hakkert en Co., volgens ontwerp van den architect J. C. Van Wijk. Aangev. Maart 1878, voltooid Oct. 1879." De genoodigden be gaven zich langs de met heerlijk groen versierde trappen naar de receptie-zaal in het Hotel, waar hun eenige ververschingen werden aangeboden. Vervolgens schaarden zij zich op het balcon, om getuigen te zijn van de feitelijke openstelling der Passage. Deze geschiedde door het wegnemen, onder donderend „hoezee", van de houten be schuttingen aan de beide ingangen. Daarop stroomde het volk in onafzienbare menigte van beide zijden de Passage in. Er heerschte een voorbeeldige orde. Middelerwijl werd de oirkonde in duplo in bet receptie-locaal geteekend. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer K. G. F. Sloos, officier van gezondheid 1ste klasse. Met ingang van 1 Nov. a. s. is tot secre taris der Nederlandsche Handel-maatschappij be noemd de heer P. Fraissinet, werkzaam aan de Surinaamscbe Bank te Amsterdam. De schilder Alma Tadema vertoeft op het oogenblik te Amsterdam. Eenige kunstvrienden hebben zich vereenigd om hem een feestmaal aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1