weekelingen zijn in het zeemanshuis gehuisvest onder toezicht van den directeur dier inrichting, bijgestaan door een surveillant. Er is thans gele genheid 40 kweekelingen met 2 surveillanten te hnisvesten. De gezondheid der kweekelingen laat niets te wenschen over. Nu en dan kwamen slechts enkeie ziektegevallen voor van geen ernstigen aard. De jongelieden onderscheiden zich voor het raeeren- deel door een goed gedrag, en over het algemeen is ook niet over gebrek aan lust en ijver te klagen. In Augustus 1880 zollen de eerste leerlingen de school verlaten. Volgens het reglement moeten zij minstens een jaar in de praktijk werkzaam zijn geweest, om terug te kunnen komen tot het het afleggen van een eind-examen, waarop het uitreiken van een getuigschrift kan volgen. Een programma voor dit eind-examen zal door het be stuur worden samengesteld. Het bestuur belast zich zooveel mogelijk met het plaatsen der jongelieden, en roept daarbij de goede hulp in van alle directiën van stoomboot- en spoorwegmaatschappijen, fabrieken, polderbe sturen, aannemers van publieke werken, enz. Zij die genegen mochten zijn jongelieden als leerling in dienst te nemen, worden beleefdelijk uitgenoodigd zich hieromtrent met het bestuur te verstaan en hunne voorwaarden mede te deelen. De ontvangsten bedroegen f 34,548.12, waar onder aan giften ineens een gezamenlijk bedrag van f 15,696.50, de uitgaven f 35,682.S25, zoodat het jaar sluit met een nadeelig saldo van ƒ1134,705. Men meldt dat de heer Adriani, predikant te Lutjebroek, uithoofde eener voortdurende doof heid zijn ontslag heeft aangevraagd, op voorwaarde dat hem nevens zijn pensioen eene jaarlijksche toelage zal worden toegestaan. Dat hem, na ruim 41 dienstjaren, dit verzoek zou worden geweigerd, was wel niet te denken. De kerkeraad heeft dan ook daarop de goedkeuring van het classicaal bestuur verzocht. Men verneemt dat de volgende legaten zijn vermaakt: door wijlen mej. E. L. J. Haan, wed. van B. Eigeman, aan het Geref. Burgerweeshuis te Rotterdam p. m. 25,000; door wijlen P. Van Leeuwen aan het Oudemannen- en vrouwenhuis te Delft f 4000door wijlen J. H. Bekker aan de Waalsch Ilerv. gemeente te Delft 100 en aan de Chr. Ger. gemeente aldaar 400. Bij den minister van financiën zijn ont vangen twee bankbiljetten, te zamen groot f 500, door een onbekende, onder het postmerk Gouda van 12 dezer, tot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton de „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, is 12 dezer van Port. Said vertrokken; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde Zondag-avond bij Scilly's. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van denNederlandschen Leeuw den gepensioneerden adj.-onderofficier van het 1ste reg. veld-art. C. A. Heymtot griffier bij het kantongerecht te Emmeu mr. W. Kolfl', advocaat te 's-llertogenbosch en waam. griffier bij het kantongerecht aldaar; den kapt.-adj. J. D. Saueressig. van het 8ste reg. infanterie, op aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op 1539benoemd bij de infanterie, bij het 5de reg., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. II. J. Hoogeveen, van het reg. grenadiers en jagers; tot officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen mr. I. De Greve, subst.-off. te Utrecht; tot substit.-officier te Utrecht mr. J. H. De Ranitz, id. te Heereu- veentot substit.-officier te Heereuveen mr. J. A. M. Van Haaften, ambtenaar van het openbaar ministerie te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. Te halfzeven hedenmorgen is de spoor- wegarbeider A. J. aan de Gevangenhuislaan in aan raking gekomen met den trein die van Amsterdam alhier arriveerde. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat hij het sleutelbeen ge broken had. Door het schrikken van het paard voor een aankomenden trein geraakte hedenmid dag omstreeks één uur de goederenwagen van de II. IJ. S. nabij Zomerzorg in de sloot. De zware wagen bleef nog gedeeltelijk op de helliig staan, doch het paard kwam in den modder te recht. Niet dan na veel moeite, en nadat men een ander paard, van een vigilante afgespannen, ter assistentie in het trekken op de plaats des onheils gebracht had, mocht men er in slagen het dier, dat reeds weinig teekenen van leven meer gaf, nog behouden op 't droge te krijgen. In de afgeloopen week zijn te Katwijk 23 schuiten met ruime vangst in 2 a 3 weken reis aangekomen, samen met 2760 kantjes pekel en S40,000 stuks steurharing. Besteed werd: voor pekelharing 24 a 25 per ton, volle steurharing f 13 a 19, ijle 9 a 12 per duizend. Met ruimen aanvoer houden zich de prijzen goed staande. Een tuinier, die den 28sten April j 1. op den Loosdoinschen weg zijn broeder met een hark een verwonding aan het hoofd toebracht, is door de arrond.-rechtbank tot 183 dagen celstraf en een boete van 8 veroordeeld. Gistermorgen is een man zwaar ge boeid naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht, naar men verzekert de moordenaar, die iu de Delftsche kermisweek een jeugdig meisje ombracht en dien men nog niet. had kunnen ontdekken. Gisternacht heeft te Haarlem in eene bovenkamer van het bierhuis op de Ged. Oude gracht van J. Zomerdijk, vanouds J. Herfst, eene hevige gasontploffing plaats gehad. Op die kamer bevond zich eene gaslamp, welke waarschijnlijk onvoldoende met water was voorzien. Toen er gas- lucht bespeurd werd, is de bewouer met een licht gaan zoeken en toen hij de deur der gemelde kamer opende had de ontploffing plaats. Hij werd hevig aan het aangezicht en de handen gebrand, terwijl zijne echtgenoote mede een weinig verwond werd. De ramen aan de straat barstten uiteen, ter wijl het gas zich ook door een paar gaten in het dak een doortocht heeft gebaand. Men beweert vaak in 't buitenland, dat schier alles, wat wij in Nederland ondernemen, den stempel draagt van kleinheid. Wat zal men zeggen, als de nieuwe Passage te Rotterdam, die morgenmiddag te 1 uur plechtig door den bur gemeester zal worden ingewijd en te 4 uur voor 't publiek geopend, buiten onze grenzen zal worden besproken? De meest bevooroordeelde vreemdeling zal dan moeten erkennen, zegt het Vad., dat het buitenland zulk een smaakvolle, sierlijk gebouwde overdekte straat niet weet aan te wijzen. Parijs, Londen, Berlijn, Weenen, Brus sel ze worden door Rotterdam in dit opzicht althans in de schaduw gesteld. Zoowel door vorm als uiterlijk verdient de Rotterdamsche Passage een meesterstuk van bouwkunst te worden genoemd. De Passage, 100 meter lang, is aan de zijde van de Korte Hoogstraat en aan de Vest 6 meter breed, in het groote middelgedeelte 8 meter; in het midden is een springende fontein met rots- werk, omringd door frissebe planten, aangebracht. Iu de Passage vindt men 27 winkels van allerlei aard, de kapitale gebouwen van het Café Verbraak en van het Hotel, dat nog niet in exploitatie is, uitgezonderdsommige winkels, o. a. het galanterie magazijn „au Louvre," hebben dubbele breedte; andere, waaronder de 24ste of 25ste winkel van de sigaren fabrikanten Weinthal en Co., een „Gul- densbazar" met vrij entree, een parfumerie-magazijn van de firma Boldoot, een vischwinkel en blremen- magazijn, een confiseur, enz., enkele breedte. Het aantal betalende bezoekers der Aruhemsche tentoonstelling bedroeg Zondag 3554. Met de geabonneerden mede kon het dus op plus minus 5000 worden geschat. In het ge heel werd de tentoonstelling tot en met Zaterdag 11. bezocht door ruim 175,000 betalende bezoekers. Morgen wordt ze gesloten. BUITENLAND. Belg-ië. Blijkens een bericht in de „Echo du Parle ment" hebben gisternacht te Brugge, alwaar heden eene verkiezing voor den Senaat moet worden gehouden, op verschillende punten wan ordelijkheden plaats gehad. De politie was ge noodzaakt door te tasten en heeft een aantal per sonen gearresteerd. De gouverneur der provincie heeft gendarmerie ontboden, die onmiddellijk een dienst heeft georganiseerd. Aanplakbiljetten zijn afgescheurd. Een persoon is door een messtee gewond. Groot-Britannlë. In een telegram zonder datum aan de „Standard wordt gemeld dat de Engelsche cavalerie Kabot binnentrok en daar 72 kanonnen buit maakte De Afghanen hadden het fort ontruimd en hr kruithuis laten springen vóór de komst der Enge! schen. Men geloofde dat er geen verzet meer zq geboden worden. Telegrammen. NIEUW-YORK, 12 October. Gedurende dj afgeloopen week zijn te Memphis 22 personei aan de gele koorts overleden. SIMLA, 13 October. Generaal Roberts sein; dat de opstandelingen volkomen verslagen zijn' De stammen keeren huiswaarts. De generaal heel gistermiddag, vergezeld van den emir, zijn in. tocht in Kaboel gedaande Britsche troepet waren langs den weg geschaard, dien hij aflegde hun geschut loste saluutschoten bij het hijschei der Encelsche vlag aan den ingang der stad. Di citadel is door twee regimenten bezet. PARIJS, 13 October. Heden is op het Elyséi ministerraad gehouden, waarin de heer Lepèn verslag gaf van de verkiezing van den heer Hum- bert tot lid van den Parijschen gemeenteraad. Hi: merkte daarbij op, dat deze verkiezing reeds daaroé niet geldig is, omdat de heer Humbert niet, zoo als de wel voorschrijft, gedurende zes maandei zijn domicilie te Parijs gehad heeft. Gisteren heeft te Lyon een oploop plaats gehad bij een openbare voordracht van graaf Mui over de wetsontwerpen van den heer Ferry op he: onderwijs. Bij het verlaten der zaal, waar de voor dracht werd gehouden, riepen de aanhangers van Ferryleve art. 7 hetgeen door anderen met den kreetleve de gewetensvrijheid beantwoord werd. Gedurende het tumult dat daarop volgde werden twee personen in hechtenis genomen. LONDEN, 14 October. Aan de „Daily Tele graph" wordt uit Weenen gemeldMen heeft aau de Engelsche regeeriug te verstaan gegeven, dat wanneer zij zich thans bij de. Duitsch-Oosten- rijksche entente aansluit, zij dit op hare eigene voorwaarden zou kunnen doen. Wacht zij daar mede echter totdat de zaak haar beslag heeft verkregen, dan zou zij de voorwaarden van de audere verbondenen moeten aannemen. De „Dailv News" verneemt uit Lahore van den 13deu, dat de Britsche troepen Djellalabad hebben bezet. NIEUW-YORK, 14 October. Generaal Mer- rit is met versterkingen aan het agentschap dei Witte Rivier aangekomen; hij vond er de over blijfselen der in brand gestoken woningen, bene vens de lijken van den agent en van twaalf ge ëmployeerden. Men verneemt dat de Mexikaansche op standelingen Chihuahua genomen hebben. LEIDKNj 14 October. Ter gelegenheid van de inauguratie der nieuwe leden van het studentencorps zal hedenavond bij gunstig weder een optocht met muziek en fakkel licht worden gehouden. De stoet zal ongeveer te negen uren vau de Stadszaal afgaan en alsdan den volgenden weg nemenBreestraat, Rapenburg, Breestraat, Iioogewoerd, Waterstceg, Nieuwe Rijn, Vischmarkt, Aalmarkt, Apothekersdijk, Kort Rapen burg en opnieuw Breestraat naar de Stadszaal. Voor de hoofdonderwijzersakte is heden in Den Haag voldoend examen afgelegd door de heeren Benjert en Vau Waalwijk te Leiden en Waasdorp te Leiderdorp. Het onlangs door onvoorziene omstandigheden uitgestelde concours der Leidsche scherpschutters- vereeniging bij gelegcuheid van haar 12'1,-jarig bestaan zal nu morgen in de schietbanen te Kat wijk plaats hebben. Het concours is verdeeld in 1°. een corpswedstrijd op een afstand van 200 pas; 2°. een personcelen wedstrijd op 100 pas; 3°. een personcelen wedstrijd op afstanden van 200 en 300 pas, en 4°. een wedstrijd op de vrije baan op 200 pas. Bij den corpswedstrijd wordt elk corps vertegenwoordigd door vijf schutters; voor dezen wedstrijd zijn uitgenoodigd de stu- denten-scherpschuttersvcreeniging „Pro Patiia" al-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2