Maandag 13 October. N°. 6029. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden..........f 1.10. Franco per post.l-*0. Afzonderlijke Nommera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171* Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 11 October. Met een enkel woord maakten wij melding van den belangrijken, opnieuw bewerkten catalo gus van ons Stedelijk Museum van Oudheden en Schilderijen. Hij bevat niet minder dan 1954 nommers en beslaat 175 compres gedrukte pagina's. Reeds bij het enkel doorbladeren ontwaart men welk een kostbare schat omtrent de geschiedenis onzer stad, hare industrie enz. in de Lakenhal vereenigd is, dank zij ook de belangstelling die de commissie van vele harer stadgenooteD, hetzij door geschenken hetzij door het in bruikleen afstaan van verschillende meer of minder belangrijke voor werpen, ondervond. Er wordt opnieuw een beroep gedaan op ieder die iets op Leiden betrekkelijk onder zijne bewaring heeft. Zijne voorwerpen zul len met de meeste zorg worden bewaard en bij de eerste opvordering tegen behoorlijk re?u worden teruggegeven. Zooals reeds werd opgemerkt, doet de commissie aan deze voor den bezoeker onmis bare handleiding eenige regelen voorafgaan, het een en ander vermeldende dat wel bij sommigen niet onbekend zal zijn, maar dat toch ook meer algemeen bij de Leidenaars mag gekend worden. Ook zij moet nog erkennen dat de oorsprong van Leiden in het duister ligt; toch zijn er enkele gegevens die het min of meer waarschijnlijk ma ken, hoedanig men zich dien voorstellen moet. In de oudste aardlagen van de Breestraat, die door menschenhanden daar zijn opgebracht, treft men oud aardewerk aan, waaronder Romeinsche potscherven zijn gevonden. De Romeinen hebben dus eenmaal langs dien weg gewandeld en dat verwondert ons niet, in aanmerking genomen de uitgebreide nederzettingen, die zij langs den Rijn in de buurt van Leiden hadden gevestigd bij Koudekerk, Leiderdorp, Valkenburg en Katwijk. Een sterkte hebben zij vermoedelijk hier niet ge had, wellicht een veer en herberg bij de Hoog straat. Gedurende de eerste eeuwen onzer jaartel ling vernemen wij evenmin iets van Leiden, de monumenten ontbreken; uit de vroege middel eeuwen is alleen de Burcht overgebleven, waar schijnlijk door de Noormannen gebouwd, ter be- heersching van den Rijn en de Lee of Mare. Sinds dien tijd kan men spreken van een versterkte verging. In de oude stukken komt Leithen, Leiden of ter Lee dan ook voor als in drie deelen verdeeld, vermoedelijk de buurten van het Stad huis, die van den Burcht, en van de Haarlem merstraat of Marendorp. In de 12de, of op het einde der 11de eeuw werd Leiden tot stad verheven, en bestond toen uit de vier vierendeelen van het gasthuis, het want- of lakenhuis, het vleeschhuis en het wol huis, die bij den blauwen steen door de Maars- mansteeg en Choorsteeg van elkander waren ge scheiden, begrensd aan de oostzijde door den Rijn, aan de westzijde door de Langebrug, destijds een water, en aaD de noord- en zuidzijde door het water van de Steenschuur en het Rapenburg. De eerste uitbreiding kreeg de plaats door een toevloed volders nit Vlaanderen, die de Volders gracht, thans de Langebrug, bezettendaarna door het bouwen der St.-Pieterskerk in 1121. Daarop verplaatste de graaf zijn domicilie uit Haarlem naar Leiden en zijn krijthof of tornooiveld, boom gaard en hoeve, werden rondom zijn gevangenis en zijn paleis aangelegd. In de volgende eeuw werd de overzijde van den Rijn, die van liever lede bebouwd was, onder stadsbestuur getrokken. Leiden heeft zijn opkomst en bloei te danken aan de lakennering en aan de Academie; ver maardheid aan het manmoedig doorstaan van het beleg van 1574 en aan de talrijke kunstenaars, aan wier hoofd staat Rembrandt Van Rijn. Het was een gelukkig denkbeeld om alles wat aan Leidens lot herinnerde, samen te brengen in het gebouw der Lakenhal, op zich zelf een fraai gebonw, maar tegelijk de Leidsche nering, de ader van Leidens bloei vertegenwoordigende. Het gebonw werd in 1640 ingericht met het doel om de lakens te keuren en te prentenvan buiten is het gebleven zooals het was, met uit zondering van de grijs bepleisterde voorpui, de deuren en ook het dak, waarin glasruiten zijn geplaatst. Dat deze toevoegsels het gebouw niet verfraaien, spreekt van zelf; het plan bestaat, zoo mogelijk den voorgaanden toestand weder iü het leven te roepen. De festoenen boven de ramen zijn evenals de ornamenten op de poort en van het frontespice aan de lakenbereiding ontleend; vier basreliëfs stellen het handwerk voor; welk doel men met de ledige nissen heeft gehad is nog niet bekend; de architect was A. Van 's Grave- sande. Het huis is thans van binnen geheel ver bouwd, alleen de bovenzijkamer links is bewaard gebleven de muur met eikenhouten beschot scheidt deze van de overige vertrekken; boven dit beschot werk prijkte vroeger de schilderij der staalmeesters van Jan De Baen. In de kamer daartegenover vindt men den ouden schoorsteen nog met de schilderij der staalmeesters van Karei De Moor en in de achterkamer rechts een dergelijken schoorsteen, doch eenvoudiger en met eikenhouten mantel. De pogingen der Museum-commissie, bij de gestichtsbesturen aangewend, om de onder hen berustende voorwerpen voor het Museum in bruik leen af te staan, werden met gunstigen uitslag bekroondde grootste en schoonste verzameling kwam van het Heilige Geest of Arme wees- en kinderhuis; doch de lijst der in bruikleen afge geven stukken bewijst dat geen enkele inrichting is achtergebleven, behalve het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat zelf een zoogenaamde rariteiten verzameling bezit in de in onden stijl herstelde hoofdzaal van het fraaie Rijnslandshuis. Wij kun nen den kenners van schoone kunsten en geschie denis aanraden deze zaal een bezoek te brengen, evenzeer als aan het Stadhuis, waar zoowel de zalen en de schilderstukken als de tapijtwerken, daarin aanwezig, de aandacht verdienen. Gemengd Nieuws. Als verdacht van den moord gepleegd te hebben op den onbezoldigden rijksveldwachter H. Coremans, tevens speciaal opziener der jacht en visscherij van den heer Gihoul te Essehen, is ouder de gemeente Rozendaal gearresteerd J. Jonge- neelen te Nispen, in de nabijheid van wiens woning de verslagene doodgeschoten werd gevonden. Een vleeschhonwer te Arnhem, de heer A. S. Salomons, heeft bij circulaire aan zijne begunstigers kennis gegeven, dat hij zijne vleesch- prijzen met 20 cent per kilo heeft verminderd. Bij den tegenwoordigen stand der veeprijzen schrijft hij is 10 cent geen afslag, veel minder 5 cent, maar wel 20 cent per kilo. Bij vonnis van het hoog militair ge- rechtshof, in hooger beroep gewezen, te 's-Hertogen- bosch uitgesproken, zijn J. P. v. D. en J. H. G., beiden maréchaussee te paard, veroordeeld ieder tot één jaar cellnlaire gevangenisstraf, wegens in de uitoefening hunner bediening zonder wettigen grond gebruik maken van geweld tegen eenige burgers, waardoor twee dezer personen zijn gewond geworden, met het 'gevolg dat een dezer lieden, door het bekomen van zwaar lichamelijk letsel, gedurende meer dan twintig dagen is verhinderd geworden persoonlijken arbeid te verrichten, ge paard aan verzachtende omstandigheden. De heer S. Chatwood, brandkasten- fabrikant te Londen, heeft het bekende voorstel van den heer E. Vogel Jr. te Middelburg niet aangenomen. Hij wil alleen om f 6000 wedden, terwijl de winner die gelden aan de algemeene armen te Arnhem moet afstaan. Men verneemt, datte Stadskanaal een vrouw haar man vergiftigd heeft en daarna zelve in den regenbak is gesprongen. Zij is verdronken, maar men hoopte den man nog in het leven te be houden. Blijkens een gisteren ontvangen tele- graphisch bericht van den opper-postdirecteur te Keulen, is aldaar niets bekend omtrent de in hechtenisneming van den voortvlucht.igen post- conducteur Peter Ehrhardt. Omtrent den apothekersbediende Wal- der, die te Parijs den apotheker Lagrange en zijn dienstbode vermoordde, verneemt men dat hij aan mevrouw Lagrange een brief heeft geschre ven, gedateerd uit Parijs en te Rouaan op de post gedaan, waarin hij haar kennis geeft van de moorden die hij gepleegd had om te stelen en dat als hij in Amerika fortuin zou gemaakt heb ben, hij haar de uit een koffer gestolen 2000 franken zou teruggeven. Mevrouw Lagrange echter zegt dat de koffer juweelen, zilverwerk en onge veer 10,000 franken aan geldswaarde bevatte. De beide lijken waren, vreeselijk in het gelaat ver minkt, in een kelder gevonden. Daarnaast lag een bebloede stamper. Men weet dat Walder de richting naar Havre heeft genomen, maar gelooft dat hij weer te Parijs teruggekomen is, waar ijverig naar bem gezocht wordt. Eene dépêche uit Constantine (Al giers) meldt, dat aldaar onlangs bij gelegenheid der wedrennen twee tribunes zijn ingestort, waar door zeventig personen zwaar gewond zijn, van welke men eenige in de ambulance op het terrein zelf heeft moeten amputeeren. De gekwetsten zijn naar het hospitaal overgebracht. De „Golos" vermeldt het volgende merkwaardige geval uit de Russische rechtspraak. Tusschen het einde van 1877 en het begin van 1879 werden te St.-Petersburg herhaaldelijk brie ven vermist en eindelijk viel de verdenking op een brievenbesteller, Alexeyeff genaamd, in wiens woning bij eene huiszoeking dan ook de duide- lijke bewijzen van schuld gevonden werdenge opende brieven met en zonder geldswaarde, om slagen enz. De beschuldigde ontkende niet, dat hij die brieven verduisterd had en daarvoor vrij aanzienlijke sommen had genoten, maar hij bracht te zijner verschooning in het midden, dat hij dikwijls beschonken was en ook geen tijd had om alle brieven te bezorgen, die hem werden toevertrouwd. De jury verklaarde hem toen „niet schuldig" en hij werd vrijgesproken. Te Par ij s zijn twee luchtballons op- gestegen, die door een metalen draad van 120 meter aan elkander verbonden waren, waarlangs men van den eenen naar den anderen ballon telegrafeerde.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1