veld te Zoeterwoade 42,345.67; de laagste is van P. Van der Laan te Rotterdam 37,354, de hoogste van E. Wansink te Arnhem f 53,700. Voor het bcuwen van een woonhuis en een kantoor met woning, enz. op het terrein der gasfabriek op Peienoord waren eveneens twaalf inschrijvingen, waaronder van G. J. W. Huurman te Leiden f 25,785; de laagste is van P. G. Winters te Kralingen f 23,093, de hoogste van E. Wansink te Arnhem f 29,980. Gisteren heeft de installatie plaats gehad van den nieuwbenoemden burgemeester van Bode graven. Van alle gebouwen wapperde de nationale driekleur. De burgemeester werd des morgens van den trein, die aldaar 10 u. 19 m. uit Leiden aan komt, afgehaald door een eerewacht te paard, bestaande uit ongeveer 70 ruiters. Na zijne instal latie werd hij in optocht door de gemeente geleid, waarbij zich de gemeenteraad aansloot. Een en ander werd opgeluisterd door muziek van het aldaar bestaande gezelschap. Midden in het dorp bad men eene sierlijke eerepoort geplaatst, welke des avonds smaakvol werd verlicht. Het raadhuis was prachtig door gas geïllumineerd, evenals ver scheidene andere gebouwen. Een net vuurwerk besloot het feest. In het logement van Haaften werd des avonds een concert gegeven door het muziekcorps van het 7de regiment infanterie. De verkiezing van een lid der Staten van de provincie Zuid-Holland, in het hoofdkiesdistrict Schiedam, ontstaan door het vertrek uit deze pro vincie van den heer G. B. Van Duyl, zal plaats hebben op Dinsdag den 28sten Oct. a. s. Van 1850 tot 1878 is het kapitaal der staatsschuld met 300 millioen en de rente met 10 millioen verminderd, dus met ongeveer een vierde. Hadden wij, zegt het Hbl., nog een halve eeuw gelijken voorspoed genoten, de geheele staats schuld zou gedelgd zijn uit de bespaarde renten en de belastingen konden aanmerkelijk worden ver minderd. De verhouding tot de gezamenlijke uit gaven is ook veel gunstiger geworden. In 1850 kwam meer dan de helft der uitgaven voor rekening der staatsschuld, thans is niet meer dan een vierde der inkomsten noodig om de schuldeischers tevreden te stellen. Sedert 1878 is de schuld vermeerderd door de uitgifte van 43 millioen tot dekking der tekorten en zijn wij dus tot den stand van 1870 teruggegaan. Zeer verontrustend is dit niet, als men nagaat hoe de stand van zaken nog was in de jaren 1843, 1850 en zelfs 1860, terwijl intus- schen zonder aanmerkelijke verzwaring van lasten de gewone inkomsten zeer aanmerkelijk zijn toe genomen. Tot bestrijding der schulddelging sedert 1850 zijn natuurlijk groote sommen besteed. Zij bedragen niet minder dan 238.6 millioen, en zijn grootendeels uit de Indische baten voortgekomen. Zeer opmerkelijk is de hooge stand (112 pet.) nu ruim een eeuw geleden: omstreeks 1760 klaagde men over onrecht jegens weduwen en weezen, omdat Holland zijn 2'/a pet. schuld a pari afloste! De rentevoet is sedert nogal geste gen. Thans hebben wij ongeveer f 7 's jaars per hoofd der bevolking aan rente te betalen, tegen f 12 in 1850. De last drukt dus aanmerkelijk zachter en kan zonder groot bezwaar worden ver groot ten behoeve van productieve werken, als spoorwegen en kanalen. Wij zijn in dit opzicht in vergelijking met vele andere landen niet te beklagen. De Engelscben en Franschen hebben jaarlijks ongeveer 10 per hoofd voor den dienst der staatsschuld te betalen; de Italianen f 8'lt, de Portugeezen f 8, de inwoners der Noord- Amerikaansche Unie ruim 7. Gunstiger is de toestand in Pruisen met 5'/2l in Oostenrijk en België met f 5, Wurtemberg met 4.50, Rus land met 3, in Spanje met f 2,80, in Dene marken met 2.40, Griekenland met f 2, Zweden en Noorwegen met f 1.50 per hoofd. Maar de meeste van de laatstgenoemde landen genieten de welvaart niet, waarin ons land zich in den regel mag verheugen en waardoor een zwaardere schuld last lichter wordt gedragen. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan dc universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer A. Ham, student in de medicijnen. Het nieuwe gebouw der diaconessen-inrich ting, aan den ingang van den nieuw aange- legden weg nabij de Laan van Meerdervoort te 's-Uage opgericht, is gisteren ingewijd. Guzman Blanco, de president der Venezo- laansche republiek, die nog steeds te Parijs ver blijf houdt, maar in de eerste dagen der volgende maand naar zijn vaderland terugkeert, is niet zeer voldaan over den uitslag zijner onderhandelingen. Bovendien lijdt zijn gezondheid onder het gure klimaat. Bij zijne terugkomst zal hij aan het "Venezolaansche congres mededeeling doen van het slechte onthaal, dat zijn voorstel omtrent Curasao in Europa gevonden heeft, en hij heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat men alsdan hoogst waarschijnlijk besluiten zal, de twee westelijke zeehavens van Venezuela, Cora en Maracaïbo, te sluiten voor den Curac;aoschen handel. Dit zou echter slechts over vijf of zes maanden in werking treden. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1880 heeft de gemeeateraad te Kampen de traktementen van eenige leeraren aan gymna sium en hoogere burgerschool, van den stads architect, van den directeur van stadswaterwerken en van nog andere ambtenaren verhoogd. Voorts is besloten niet het thans bestaande gebouw voor gymnasium en hoogere burgerschool te vergroo- teu, maar een geheel nieuw gebouw voor die in richtingen te doen maken. Voor dit werk is 100,000 op de begrooting gebracht, zoodat men kan verwachten, dat in het volgend jaar voor die gemeente eene geldleening zal worden aangegaan, niet van f 200,000, zooals op de ontwerp-begrooting reeds was uitgetrokken, maar van f 300,000. Bij beschikking van den minister van oorlog zijn benoemdtot hoofd-opzichter der genie J. M. Van de Wetering, bijgenaamd De Rooy, te Woudrichem, en J. H. Meuskens te Kampentot opzichter der genie 1ste klasse H. G. Berghuis te Utrecht en tot opzichter der genie 2de klasse P. F. Van de Wetering, bijgenaamd De Rooy, te Weesp. Het stoomschip „Conrad", 16 Augustus van Batavia vertrokken, is gisteren te IJmuiden aan gekomen. Z. M. heeft mr. W. Van der Vlugt be noemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte van het recht en in de encyclopaedie der rechtswetenschap; aan den hoofdcommies bij het dep. van financiën J. Bouwmeester, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking behoudens aan spraak op pensioen; aan A. Begeer, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hulpstempelsnijder bij 's rijks munt te Utrecht; den lsten luit. J. H. A. L. Von Frytag Drabbe, van het 5de reg. infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de infanterie van het leger in Ned.-Indië. BUITENLAND. Grroot-Britannië. Uit het laatste rapport van generaal Roberts uit Charasaib verneemt men nog het volgende Kort na het terugkeeren der verkenningen wer den de wegen tusschen het Engelsche kamp en Kaboel bedekt met troepen en een groot aantal inwoners uit genoemde stad, terwijl benden Ghil- zais zich op de bergruggen bevonden en het kamp bedreigden. Tevens werd bericht ontvangen, dat de weg van Zahidabad, langs welken kolonel Macpherson met een groot konvooi levensmidde len en amunitie optrok, bedreigd werd. Den ge noemden kolonel werd daarop versterking gezon den, en men begreep, dat het volstrekt noodzake lijk was zich vóór het vallen van den avond van de opwaarts liggende hoogten meester te maken. De kolonel Baker werd met deze moeilijke taak belast en kweet zich daarvan uitstekend. Hij zond op den rechtervleugel den majoor White, wien het na een hardnekkigen tegenstand gelukte den vijand te verjagen van de voornaamste hoogten en zich van 12 kanonnen meester te maken. Bij dit gevecht werden vier man gedood en twaalf gewond. Kolonel Baker viel den linkervleugel des vjjands aan en was spoedig in een gevecht gewikkeld, doch zijne troepen weerden zich dapper en maakten zich van de hoogten meester. Aan dien kant verloren de Engelschen 70 man aan dooden en gekwetsten, onder laatstgenoemden kapitein Young, luitenant Ferguson en den officier van gezondheid Duncan. Het verlies van den vijand is aanzienlijk, hoewel nog niet met zekerheid bekend. De vijand vlood in wanorde, twee vaandels achterlatende. Generaal Roberts zegt verder, dat sterke afdeelingen in alle richtingen waren uitgezonden om den weg te ver kennen, want een groot aantal Ghilzais bevond zich nog in de nabijheid, maar hij hoopte den 7den tot op geringen afstand van Kaboel te kun nen oprukken. Naar men verneemt zou de Bala Hissar zich in de macht der muitelingen van Kaboel bevin den. In de geheele streek heerschte groote opge wondenheid en bij den minsten tegenspoed zouden allen zich weder tegen de Engelschen keeren. De partij van den emir, welke zich in het kamp van generaal Roberts bevindt, wachtte den uitslag met ongeduld af en toonde zich met het aanvankelijk voordeel zeer ingenomen. Yereenigde Staten. De Indianen hebben de troepen onder bevel van Merrit den 5den October aangevallen, doch werden teruggeslagen. De gouverneur van Colo rado is ijverig in de weer met maatregelen om de kolonisten, die overal wapenen vragen, in staat van tegenweer te stellen. Een der opperhoofden van de Ute-Indianen stelt voortdurend pogingen in het werk om vrede te verkrijgen. Telegrammen. LONDEN, 10 October. Eene dépêche uit Val paraiso bevestigt dat de geheele Peruaansche vloot door de Chilianen genomen is. SIMLA, 10 October. Gough is heden opgerukt om Barikabus aan den weg naar Djellalabad aan te tasten. Hughes hield stil op 14 mijlen afstand aan gene zijde van Khelat-i-Ghilzai, omdat er ver der gebrek is aan proviand. ST.-PETERSBURG, 10 October. Te Riga is gisteren een groote brand uitgebarsten, waardoor veertig huizen en eenige gouvernements-gebouwen vernield zijn. NIEUW-YORK, 10 October. Tusschen Michi- gau-City en Jackson zijn twee spoortreinen tegen elkander gereden25 personen werden gedood en 40 gekwetst. ROME, 10 October. Prinses Caroline Bonaparte, weduwe van prins Antonius, is overleden. SIMLA, 10 October. Generaal Roberts is 8 dezer voor Kaboel aangekomen. Generaal Massy, afgezonden om aan de Afghanen den weg van Kohistan af te snijden, heeft bij Stalpur 78 kanon nen genomen. Generaal Baker en kolonel Mac pherson zijn met aanzienlijke strijdkrachten opge rukt om den vijand, die van de hoogten van Balahissa is afgedaald, aan te tasten. Generaal Roberts gelooft, dat van het oogenblik af, dat die vijandelijke afdeelingen kunnen aangevallen worden, de Afghanen geen tegenstand meer kunnen bieden. BERLIJN, 11 October. De rijksbank heeft haar disconto op 4'/a en den koers der beleening op 5'/s pet. verhoogd. SIMLA, 11 October. De strijdkracht onder bevel van generaal Gough zal zich den 13den te Djellalabad vestigen. De kolonel Jenkin zal met eene afdeeling troepen tot Gandamak oprukken, om de gemeenschap met generaal Roberts open te houden. Men is de moeilijkheden van het ver voer te boven gekomen. De troepen trekken van alle kanten op, om generaal Roberts te ondersteunen. LONDEN, 11 October. Aan de „Times" wordt uit het legerkamp buiten Kaboel onder dagtee- kening van den 7den gemeld: „Drie regimenten uit Kohistan, die tot dusver nog niet in het vuur waren geweest, vereenigd met de overblijf selen van andere regimenten, vielen de stelling aan op de hoogte bewesten Kaboel, welke door de bevolking tegenover de positie van generaal Baker sterk verschanst waren. Het gevecht be gon in den namiddag met geschutvuur. Het val len van den avond belette den aanval der infan terie, doch nog laat werd sterk geschutvuur gehoord. De „Standard" meldt uit Beuihissar van den 8sten, des avondsDe Afghanen ontruimen Bala- hissar en zullen waarschijnlijk geen verderen tegen stand bieden. Het vreedzaam binnenrukken van Ka boel zal zeer spoedig plaats vinden. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk van S. zal in een volgend nommer geplaatst worden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2