Maandag 13 October. N°. 6029. A". 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CO DRAST Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Fiwmo per poet.1.40. Alaendartyko Komman0.05. Dose Courant wordt dagelytB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17*. Grootoro letten naar plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeeDte Leiden; In aanmerking nemende dat het Roodvonk in deze gemeente epidemiseh voorkomt; Acht het noodig de ingezetenen in herinnering te Brengen het voorschrift van art. 19 der wet tot voorziening tegen besmette lijke ziekten van 4 December 1-872 (Staatsblad n°. 184), lnidende als volgt: Het hoofd van an gezin, de houder of honderes van eene slaapstede of een logement, de schipper van een in eene gemeente vertoevend vaartuig, de bestnnrders van gestichten van weldadig heid in de artt. 1 en 2 der wet van 28 Jnni 1854 (Staatsblad n°. 100) vermeld, van gevangenissen, van bedelaars- en krank zinnigengestichten geven, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, hiervan binnen 24 nren nadat hun dat feit ter kennis is gekomen, mededeeKng aan den burgemeester. Geljjk voorsohrift geldt voor de commandanten van leger corpsen of oorlogsschepen in havens, voor de onder hon toezicht staande kazernen, schepen of audere lokalen." Zijnde tegen de overtreding straf bedreigd bestaande in eene boete van f 10 tot 100 en gevangenis van drie dagen tot eene maand te zamen of afzonderlek. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 October 1879. V. d. BRANDELER. Ter Gemeente-Secretarie i9 in drnk, tegen betaÜDg van 45 cents, verkrijgbaar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Sectiën van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de Ontwerp-begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1880. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter algemeene kennis dat, ten gevolge van den aanleg van den Paardenspoorweg, de Paar denst ecg voor de passage van rij en voertuigen gedurende vier dagen zal z\jn afgeslotenaan te vangen Maandag 13 October a. s.t en dat gedurende dien tijd de Schapensteeg alleen zal mogen worden bereden in de richting van de Haarlemmerstraat naar den Apothekersdijk en wel stapvoets. Bargemeester en Wethouders voornoead, Leiden, V. d. BRANDELER, Bargemeester. 11 October 1879. 1. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N®. 134); BreDgt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 55 personen, en aan die ziekte overleden 17. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 11 October 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, II Oetober. Bij het onderzoek der uitgaven op de ge- meentebegrooting voor 1880 achtte in eene sectie een lid het weuschelijk de jaarwedden der wet houders te verhoogen van f 1000 op f 1200, en den post alzoo uit te trekken op f 3600. De omvangrijke werkzaamheden toch, aan die betrek king verbonden, en de onevenredige verhouding tusschen de successieve verhoogingen der jaarwedde van den burgemeester en die van de wethouders maken het z. i. niet onbillijk dat van den gemeente raad een voorstel tot verhooging van dezen post uitga. Door een lid werd te kennen gegeven dat hem de voorgedragen verhooging voor den bewaarder der stadstimmerwerf te gering voorkomt en dat hij die wedde b. v. op f 600 zou wenschen be paald te zien, welk gevoelen door een ander lid werd gedeeld. De overige leden verklaarden zich evenwel daartegen, voornamelijk op grond dat de commissie van fabricage, die daarover in de eerste plaats kan «ordeelen, de voorgestelde verhooging voldoende acht. Een ander lid vond de helooning van f 750 voor den bouwkundigen opziener 2de klasse te laag. Hij meende dat dit minstens f 900 zou moeten zijn. Van zijn tegenwoordig inkomen kon die opziener in zijn kring niet op voldoende wijze leven. Dat deakbeeld vond bij geen der overige leden ondersteuning. In een andere sectie kon de meerderheid, ofschoon tegen verhooging van traktementen in 't algemeeD, zich wel ver eenigen met het voorstel tot verhooging der jaar wedde van den bewaarder der stadstimmerwerf, vooral naar aanleiding van het rapport der com missie van fabricage. In eene sectie gaf de post der jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-secretarie aan één lid aanleiding tot eenige aanmerkingen, waarvan door hem evenwel ten slotte de opneming in het sectie- verslag niet werd verlangd. De voorgestelde verhooging der jaarwedde van den archivaris vond in eeDe sectie bij de meer derheid bijval. Slechts één lid verklaarde zich bepaald daartegen. In een andere sectie werd, op de vraag, welke aanleiding er bestond om thans tot verhooging der jaarwedde van den archivaris over te gaan, geantwoord dat de werkzaamheden aan die betrekking verbonden niet verminderen, maar integendeel steeds toenamen, door de vele onderzoe kingen dien titularis opgedragen, hoofdzakelijk het gevolg van verschillende aanvragen van buiten de gemeente. Sommige leden dier sectie meenden dat het in orde brengen van het archief, zoo het al niet als geëindigd kon beschouwd worden, dan toch de voltooiing nabij moest zijn. Een lid merkte op dat door alleszins bevoegde personen de bekwaamheid en de verdiensten vau den archi varis zeer werden geroemd. Een ander lid meende dat het aanbeveling verdiende den archivaris een jongmensch ter zijde te stellen, die, door hem ingelicht en opgeleid, eenmaal zijn opvolger zonde kunnen worden. Bij de meerderheid dier sectie vond de voorgestelde verhooging geen bijval slechts twee leden waren er voor. In dezelfde sectie werd in herinnering gebracht dat, eenige jaren geleden, een voorstel was gedaan tot ver betering van de lokalen waarin het archief is ge plaatst. Die lokalen eischten, naar men meende, dringend verbetering. De uitvoering van daartoe strekkende voorstellen was evenwel destijds afge stuit op financiëele bezwaren. In eene sectie verklaarden enkele leden zich tegen de voorgestelde verhooging van den post de schrijfloonen met 150, voornamelijk omdat daarvan huns inziens misbrnik zou kunnen worden ge maakt, door de ambtenaren van een deel hunner werkzaamheden te ontlasten. Een ander lid wees er op dat niet de ambtenaren ter secretarie, maar de secretaris, de werkzaamheden der copiisten en hunne belooning regelt, zoodat voor misbruik als waarop werd gedoeld, geen vrees behoeft te bestaan. Bij de steeds toenemende uitbreiding van werk zaamheden bestaat aan de voorgestelde verhoo ging, in het belang van een geregelden gang van zaken, dringend behoefte. In eene andere sectie vond de voorgestelde verhooging van dien post mede tegenstand. Bij eventueele behoefte aan meer werkkracht, zou men aan de aanstelling van nog een ambtenaar de voorkeur geven. Pogingen om den post der schrijfloonen te verminderen waren mis lukt, en nu wordt daarentegen eene verhooging voorgedragen Een der leden van die sectie maakte de opmerking, dat ambtenaren somwijlen gebruikt werden voor werkzaamheden niet tot hun betrekking behoorende. Bij een ander lid vond de aanstelling van nog een ambtenaar bezwaar, omdat zijns in ziens de post der schrijfloonen toch zou moeten behouden blijven. In eene sectie verklaarde een lid zich bepaald tegen de voorgestelde verbetering van het Pieters kerkplein, waarvan de kosten op f 800 worden geraamd. Hij achtte het nut niet geëvenredigd aan de kosten. Eenige leden beaamden dat. Wij achten het niet ondienstig nogmaals de aandacht te vestigen op het concert, dat leden van de koninklijke militaire kapel voornemens zijn ten voordeele van hun ondersteuningsfonds Vrijdag a. s. op Zomerzorg te geven. De inteekening op de verschillende lijsten getuige van een flinke deelneming! Het zou toch zoowel met het oog op de offervaardigheid en kunstliefde van Leidens ingezetenen als op de te waardeeren verdiensten der kapel te bejammeren zijn, indien deze uit voering geen doorgang kon hebbeD. In verband met de maskerade, den volgen den zomer door het Leidsche studentencorps te houden, had gisteren in het groot auditorium eene corpsvergadering plaats, waarin het collegium mach tiging is verleend tot het doen van stappen ter verkrijging van een feestgebouw. Men verneemt met leedwezen dat de ver dienstelijke en algemeen geachte hoofdonderwij zeres der Nutsbewaarscbool alhier, mejuffrouw M. M. Duyverman, die sedert de oprichting in September 1850 aan het hoofd der school stond, tegen 1 Januari e. k. haar ontslag nit die betrek king heeft verzocht. Elk seizoen brengt zijne eigenaardigheden medebij den aanvang van den zomer o. a. wor den we door het buitenland overstroomd met ge ïllustreerde catalogussen van de nouveautés voor heeren-, dames- en kinderkleeding; bij het naderen van den winter blijven zij evenmin achter, zoo als dezer dagen weder blijkt. Bij land- en stad genoot vond dit voorbeeld navolging. Thans echter ontvingen we er een van een geheel ander genre, doch welke niet minder nuttig kan geacht worden, en wel die van de fabriek en de maga zijnen van den heer Jan Brevée alhier, onlangs nog op de Arnhemsche tentoonstelling bekroond. Deze catalogus is duidelijk en netjes ingericht, bevat een aantal afbeeldingen van fornuizen, haar den, kachels, calorifores enz., toegelicht met korte beschrijvingen, opgaven van maten en prij zen als anderszins, en zal zeker door den gebruiker dezer artikelen met genoegen ontvangen worden, daar de groote verscheidenheid ook op dit gebied een beknopte handleiding als deze niet overbodig maakt. Wij wenschen dat de heer Brevée er veel succes mede hebbe. De alhier gevestigde gunstig bekende too- neel-vereeniging „Jacob Cats" zal binnenkort, den 8sten November a. s., haar vijfjarig bestaan herdenken. Naar wij vernemen zal die datum door een buitengewone uitveering, waarmede zoo wel werkende als niet-werkende leden hunne in stemming hebben betuigd, worden gevierd. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier de kelder, waarin het stof felijk overschot rust van den oud-kolonel-iDgenieur J. C. H. B. baron Van Voorst tot Voorst, afgedekt met eene nette, het familiewapen en relief gehouwen, grafzerk, waaruit blijkt dat, wat bewerking en ontwerp aangaat, de leverancier ten volle voor zijne taak is opgewassen. De ver vaardiger daarvan, den heer G. De Vink, steen houwer alhier, komt alle eer toe en hij heeft opnieuw bewezen, wat men met goede leiding ook van onze Leidsche werklieden gedaan kan krijgen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5572 volwas sen personen en van 48 kinderen. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het maken van twee voorraadbassins op het terrein der drinkwaterleiding te Rotterdam zijn twaalf inschrijvingen ontvangen, waaronder van A. Rijne-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1