de begrooting voor 1881 en volgende jaren daar mede meer gedrukt worden. Tot hulponderwijzer te Leimuiden is be noemd de heer A. C. Boluyt te St.-Filipsland. Vanwege het departement Oude Wetering den maatschappij tot Nut van 't algemeen zullen dezen winter volksvoordrachten gehouden worden te Oude Wetering en Rijnsaterwoude. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de begrooting van Amsterdam voor 1880 werd door een lid de aandacht gevestigd op een zaak, welke ook voor onze gemeente groote behartiging ver dient, met name de grensscheiding der gemeente. Thans, nn het schijnt, zoo zeide het raadslid, dat eene minnelijke schikking tusschen Amsterdam en Nieuweramstel niet kan worden getroffen en Gede puteerde Staten der provincie op dien grond hunne medewerking aan deze zaak onthouden, blijft voor de gemeente geen andere weg over dan om zich te dezer zake tot de regeering te wenden. Het is toch duidelijk, dat, volgens het stelsel van Gede puteerde Staten, eene kleine naburige gemeente de uitbreiding eener groote onmogelijk kan maken, hetgeen wel niet de bedoeling van den wetgever kan zijn geweest. De billijkheid vordert, dat zij, die thans wonen in een deel der P.-C.-Hooftstraat en Vondelstraat, aan den Overtoom, Amsteldijk, de Weesper- en Utrechtschezijde, den Oetewaler- weg en in dat gedeelte der paden, gelegen tusschen den Overtoom en Haarlemmerweg, welke personen allen genot hebben van de gemeentelijke inrich tingen, maar, omdat zij in een andere gemeente wonen, niet bijdragen in de lasten, worden ge bracht onder het gebied van Amsterdam. Met het oog op de politie, brandweer, straatverlichting, rioleering, scholen, enz. zal het geen uitvoerig betoog behoeven, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is. Maatregelen om daarin te voorzien gedoogen geen uitstel. Er zijn toch bouwplannen aanhangig in eene naburige gemeente, en reeds wordt daar thans gebouwd op zoodanige wijze, dat, wanneer eens aan Amsterdam zijn natuurlijke grens gegeven wordt, hetgeen op den duur toch oivermijdelijk is, er aldaar een onregelmatige toe stand zou zijn in het leven geroepen, geheel met de belangen van de hoofdstad in strijd. Dit gevoelen vond algemeene en warme onder steuning en men houdt zich overtuigd, dat deze zoo gewichtige zaak ook bij B. en Ws. instemming zal vinden. Met vertrouwen wordt dan ook dit punt aan de ernstige overweging van het college van dagelijksch bestuur aanbevolen. Dit doen wij ook aan het onze, natuurlijk wat Leiden betreft. Vreemd is het toch, dat hier sinds lang geen ernstige pogingen zijn aangewend om de grenzen onzer gemeente uit te zetten. De sociëteit Amicitia is daarin de burgerlijke gemeente vooruit, want hij die eene of andere betrekking bekleedt binnen Leiden moet, ofschoon daarbuiten wonende, gewoon lid zijn. Nu is er in de laatste jaren ook in de onmiddellijke nabijheid dezer ge meente heel wat gebouwd en is er de bevolking, doch tot andere gemeenten behoorende, belangrijk toegenomen. Maar die z. g. dorpelingen maken juist gebruik van bijna al onze inrichtingen, bepaaldelijk ook van die voor het onderwijs, zonder eenigszins te deelen in onze drukkende belastin gen. Wel wordt het onderwijs per leerling voor die gemeenten vergoed maar ook vele onzer stad- genooten, zelfs wier kinderen de scholen voor minvermogenden bezoeken, doen dit, en moeten bovendien in de lasten deelen. Dat men middelen in overweging neme, dat dit ook de anderen gaan doen. Als Amsterdam in deze voorgaat, waarom zouden wij dan niet volgen! Aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kan geplaatst worden een leeraar in de schei- en natuurkunde, onder genot van eene bezoldiging aanvankelijk van 1900 's jaars, die geleidelik voor verhooging tot f 2300 vatbaar is. Zij die wenschen voor die betrekking in aan merking te komen, behooren zich vóór 15 No vember a. s. bij verzoekschrift op zegel te wenden tot het departement van marine, met vermelding van den academischen graad, dien zij hebben ver kregen. Ter verkrijging van de akte in de Fran- sche taal werden gisteren in Den Haag 8 candi- daten geëxamineerd, maar allen afgewezen. Voor de akte als hulponderwijzer werden van de 10 toegelaten de heerenP. C. Bontenbal, E. A. Elze, B. Van Haagen, L. Landsman en J. Minderaa uit Rotterdam. De gemeenteraad van Doesburg heeft beslo ten de Latijnsche school aldaar op te beffen. Uit Deventer wordt gemeld dat de vee handel geheel stilstaat. De prijzen der vette koeien, die er dit jaar in menigte zijn, gaan steeds lager. De vetweiders hebben dit jaar slechte zaken gemaakt. Er komen thans zeer wei nig appelen en peren aan de markt. Bijna de geheele opbrengst is in die streken door de schippers tot zeer hooge prijzen opgekocht. De heer M. S. Abrahamson, in 83-jarigen leeftijd te Amersfoort overleden, heeft vermaakt, vrij van successierechten, aan het Nederl. Israël, oudemannenhuis te 's-Gravenhage f 5000, Ned. Israël, jongensweeshuis te Amsterdam f 5000, Ned. Israël, meisjesweeshuis te idem ƒ5000, vier liefdadige instellingen der Ned. Portngeesche ge meente aldaar ieder 3000. Na toekenning van verschillende legaten aan familiebetrekkingen heeft hij tot universeele erfgenamen van het overige deel van zijn vermogen aangewezen Pekidim en Amacalim te Amsterdam, vertegenwoordigende de belangen van de Israëlieten in het Heilige Land, ten einde dit bedrag voor liefdadige doeleinden in Jeruzalem e. a. aan te wenden. Éenige maan den geleden zond hij f 80,000 naar Jeruzalem voor het bouwen, inrichten enz. van een hospitaal voor Israëlieten in die stad. Met het stoomschip „Voorwaarts" zal den 25sten dezer van Amsterdam vertrekken een de tachement suppletie-troepen, sterk 90 militairen, waaronder 10 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Indië terugkeerenden majoor der infanterie van 't Indisch leger J. B. Mack, met medegeleide van den kapitein der genie G. H. W. Van Haeften, den lsten luitenant der artillerie G. Feuilletau de Bruyn, beiden eveneens van ver lof naar Java terugkeerende, en den 2den luite nant der infanterie E. C. Van Swieten. De hoofdonderwijzers L. Van der Est, D. T. Visser, H. "W. De Vriendt, A. Verdam, G. Valk, P. F. H. Ockers, P. B. Pastoor, I. E. G. Van Lookeren, de hulponderwijzer F. J. Eysen- burger zijn gesteld ter beschikking van den gouv.- gen. van Ned.-Indiö, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl., en de hoofdonderwijzeressen M. G. Meyer, A. C. M. Broekhoff, I. H. Van Lessen, A. E. Van Epen, N. F. E. Filet en M. Koopal om te worden benoemd tot hulponder wijzeres voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft met 1 Nov. benoemd tot direc teur van het postkantoor te 's-Gravenhage, H. N. G. Neujean, thans arrond.-inspecteur der posterijen voor de prov. Gelderland en Limburg; den raad van legatie te Londen, jhr. mr. D. A. W. Van Tets, overgeplaatst bij het dep. van binnenl. zaken, ten einde aldaar tijdelijk werkzaam te zijn; aan mr. J. Kappeyne van de Coppello, gewezen minister van binnenl. zaken, een pensioen verleend van f 1800 's jaars; den lsten luit. der infanterie bij de landmacht in West-Indië E. Ten Broeke be noemd tot kapt., en aan den 2den luit. der infan terie bij die landmacht J. Van der Linde Schotborgh verleend den personeelen rang van lsten luit., bniten bezwaar van den lande. Gemengd Nieaws. In den polder van Benthuizen zijn dezer dagen gevonden de vleugels eener postduif. De rechtervleugel bevatte onder meer de merken „Postduiven-Sociëteit de Telegraaf, Rotterdam," en „P. A. Jaske-Spuiwater-Rotterdam"; terwijl de linkervleugel met de getallen 47 en 59 ge merkt was. Uit den Diergaarde-singel te Rot- dam is gisteren opgehaald het lijk van eene dienst bode, die sedert 1 October werd vermist. Door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam zijn gisteren J. J. H. en G. B., wonende te Leiden en vervolgd ter zake van bede larij, veroordeeld ieder tot een gevangenisstraf van 15 dagen, met last ten aanzien van den eerste dat hij na het einde van zijn straf naar een bedelaarsgesticht zal worden gebracht. Men meldt uit Eindhoven dat op den spoorweg tusschen Breda en Bokstel een kistje met juweelen is vermist. Reeds zou er bij eenige spoorwegbeambten, aldaar woonachtig, door de politie huiszoeking zijn gedaan. De schilderijenverzameling te Ham burg is verrijkt met 90 stukken van oude mees ters. Onder deze zijntwee landschappen van Jacob Rnysdael, het eene gestoffeerd door A. Van der Velde; „een dorpsgezicht met maneschijn", van A. Van der Neer; „een landschap bij nacht", van D. Teniers den jongen„eenige boeren en kinde ren", van A. Van Ostade; drie ruiterstnkken, van Phil. Wouwerman. Deze kostbare verzameling werd door een der ingezetenen der stad, Johannes Amsinck, aan het museum vermaakt. De weduwe Bourriez bewoont met twee jonge kinderen een groot huis aan den weg van Philippeville (Namen), waar zij reeds meer dan eens aan nachtelijke aanrandingen heeft bloot gestaan. Dezer dagen werd zij wakker door een luid gedruis en zag, na voorzichtig een venster geopend te hebben, in het heldere maanlicht vier gemaskerden met bijlen op hare huisdeur slaan. De booswichten gingen hiermede voort, ofschoon zij zes revolverschoten op hen loste. Eerst toen het hulpgeroep van mevr. Bourriez de buren deed toeschieten, kozen zij het hazenpad. Voor het eerst heeft men thans de diepte van de wateren bij den Niagara gelood. Niet zonder gevaar slaagde men er in vast te stellen, dat de diepte nabij den oever 83 voet bedraagt, terwijl hier en daar eerst op een diepte van 210 voet grond werd ontmoet. Te Berlijn is Woensdag-namiddag eene ontploffing van benzin voorgekomen in een buis, waar de weduwe Berkholz met het wasschen van handschoenen voor zich en hare drie kinderen den kost verdiende. Zij zag het gevaar en snelde naar de vensters der voorkamer om die open te rukken, maar vóór zij dat doen kon was de ont ploffing reeds geschied en werd zij door de ruiten heen op straat geslingerd. Hoewel gekneusd en aan armen en beenen zware brandwonden gekregen hebbende, wilde de ongelukkige vrouw toch het huis weder binnensnellen om hare kinderen te red den, die men hoorde kermen. Zij werd daarin echter verhinderd door de van alle zijden toestroomende lieden, waaronder ook een paar geneeskundigen, die zorg droegen dat de vrouw en de overige gekwets ten in watten, met olie bevochtigd, gewikkeld naar het hospitaal werden gebracht. Het zesjarige zoontje der vrouw bezweek echter reeds na wei nige uren aan de bekomen brandwonden, maar zijn zevenjarig zusje zal vermoedelijk herstellen het derde meisje, van vijf jaar, was dien dag uit spelen bij de bureu, die thans voorloopig voor het kind zorgen. De dienstbode was in de kenken op de plaats zelve dood gebleven en verder be vindt zich nog in zeer zorgwekkenden toestand een meisje, dat bij de weduwe logeerde en hoogst gevaarlijke brandwonden bekomen heeft. Geluk kig bevonden zich geene klanten in den winkel en speelden er slechts weinig kindereu op de straat voor het huis. Toch kregen nog drie kna pen ernstige kwetsuren door de scherven der stukgevlogen vensterruiten en evenzoo een werk man, die eene diepe snede in den arm bekwam. Misschien zal de weduwe, als zij hersteld is, zich nu nog voor de politie moeten verantwoorden, want het schijnt, dat zij niet de voorgeschreven maatregelen van voorzorg in acht genomen heeft. BUITENLAND. DuitsehlancL. De uitslag der verkiezingen voor het Pruisische huis van afgevaardigden is thans bekend en het blijkt nu, dat de liberalen veel grooter verliezen geleden hebben dan zij verwacht hadden. Ziehier de sterkte der fractiën in het nieuwe huis; de tusschen haakjes daarachter geplaatste cijfers zijn die van de verkiezing in 1877. Conservatieven 118 (87); vrij-conservatieven 54 (30)nationaal- liberalen 112 (185); Fortschritts-partij 38 (76); centrums-partij 90 (85); Polen 19 (15). Verder telt het nieuwe huis evenals het vorige nog 2 particularisten en 3 „wilden" en bovendien 2 democraten (geene sociaal-democraten), die in 1877 geen mandaat konden verkrijgen. Oostenr.-IIong. Monarchie. De „Polit. Corr." bericht dat de ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken gis teren afscheid namen van Andrassy. Op een toe spraak van den afdeelingschef Calice, die ter ge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2