in verminderde mate plaats hebben gehad, indien de opvolgende regeeringen art. 61 der gemeente wet getrouw hadden nageleefd, hetwelk onder anderen voorschrijft, dat alleen ingezetenen der gemeente tot burgemeester benoembaar zijn, maar in het belang der gemeente van dat voor schrift ka» worden afgeweken. Zonder dat het fcelang der gemeente zulks vorderde, werden ge schikte ingezetenen voorbijgegaan en vreemdelingen tot burgemeester benoemd. Bij het beoordeelen van de meerdere of mindere geschiktheid van een burgemeester wordt te veel gelet, of hij de administratieve bezigheden, waar door hij met het provinciaal bestuur in aanraking komt, goed vervult. Een burgemeester kan een aeer goed fabrikant van brieven zijn, maar is daarom aog niet, zooals hij behoort te zijn, het werkelijke hoofd der gemeente, de man die invloed heeft, en dus iets tot stand kan brengen. Een goed burge meester behoort bekend te zijn met de ingezetenen en de behoeften der gemeente; hij moet door zijn handel en wandel het vertrouwen der ingezetenen bezitten, waardoor bij iets goeds kan tot stand brengen, oneenigheden zal weten weg te nemen en met recht den naam van burgervader verdient. Het belang der gemeente wordt in geenen deele uitsluitend of voornamelijk bevorderd door de acti viteit in het beantwoorden van brieven en inzen den van stukken. Hoe groot de schrijflust is, blijkt, als men zich herinnert, dat alleen het getal dienst brieven, die vrijdom van briefport hebben en met de post worden verzondeD, jaarlijks vijf millioen stuks bedraagt of 11 pet. van al de binnenlandsche brieven. De tijd, het geld en de moeite, aan dit geschrijf besteed, zouden nuttiger hebben kunnen aangewend worden. Voor de Fransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidatentoegelaten J. Van den Arend uit Gouda en A. De Zwart uit Voorburg. Voor de akte als hulponderwijzer 14 candidatentoegelatenD. Benkelman en P. Geldermans uit Brielle, M. Kraamer uit Schiedam, D. Versteeg en Ch. T. Weiland uit Vlaardingen, A. H. Disselkoen nit Maasland. Dr. A. J. Th. Jonker, pred. te Heerde, heeft voor de beroeping naar de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam bedankt. De adelborsten lste klasse H. M. E. Van den Brandeler en A. Leyh worden met den 21sten dezer geplaatst aan boord van het schroefstoom- schip „Atjeh." Het stoomschip „Torrington", van Java, laatst van Marseille, arriveerde gisteren via Maas sluis te Rotterdam. Z. M. heeft met 16 Oct. a. s. aan dr. A. Rutgers, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen vroeg is alhier een tim merman onder zijn werk dood gebleven ten ge volge van eeue hartverlamming, zooals door een geneeskundige werd geconstateerd. Even na twaalven is gistermiddag te Haarlem brand uitgebarsten in een in aanbouw zijnd perceel aan de Gedempte Oudegracht, bij de Turfmarkt. De brandweer was spoedig aange rukt. Slechts het bovengedeelte van het huis is door den brand, doch het geheel nagal door het water beschadigd. Men schrijft de oorzaak toe aan het Beerwerpen van een lucifer bij het vertrek der werklieden. Het perceel was nog niet tegen brandschade verzekerd. De Ned. bark „Prof. Simon Thomas", kapt. Pronk, is 24 September van Rotterdam te Nieuw-Vork aangekomen. Op reis waren door -stormweder zeilen verloren gegaan en gescheurd. De gemeente Atray werd onlangs be zocht dooreen besmettelijke ziekte, de kinderpok- keu. Het ergste werd de familie van een herbergier getroffen; vader, moeder en drie kinderen stierven aan de plaag. Iedereen ontvluchtte het besmette huis. Slechts ééa man stond de ongelukkigen in hun ziokte bij en begroef hen na hun dood; het was de pastoor Vial. Deze zorgde voor de over blijvende kinderen, maakte hel eten gereed, rei nigde het hnis, paste het paard en de koeien op kortom verrichtte al het huis- en landbouwwerk gedurende zes weken, zonder evenwel daardoor in het minst de andere zieken te veronachtzamen. De inwoners hebben een verzoekschrift ingediend om een eere-helooning voor hnn moedigen pastoor. Op de lijn Lyon Montbrison, zes kilometer van Lyon, werd Zondag een rijtuig met drie personeneene dame, hare kindermeid en de koetsier, dat over de rails reed, door den trein overvallen, die door een bocht onzichtbaar was. Allen, alsook het paard, vonden den dood het rijtuig werd verbrijzeld. Maandag-nacht zijn te Par ij s een apotheker en zijne dienstbode in den faubourg St.-Honoré, vlak naast het ministerie van binnen landsche zaken en over het Elysée, het paleis van den president der republiek, vermoord. De be diende, die in huis woonde, Arnold Walter geheeten, is verdwenen en zijn signalement is overal heen gezonden, daar men hem verdenkt. BUITENLAND. Frankrijk. De „Temps" en de „Débats" berichten dat de ministerraad zich gisteren bezig hield met de quaestie der amnestie. Er werd besloten geene wijziging hoegenaamd te gedoogen van de wet zooals zij door de Kamers aangenomen is. De directe belastingen hebben in de afge- loopen maand 14 millioen fr. boven de raming opgebracht. Duitschland. Alle gisteren te Berlijn gekozen afgevaardigden, ten getale van negen, behooren tot de Fort- schritts-partij. Groot-Britanniö. De „Times" verneemt van den 6den uit Man- dalay, dat de Engelsche resident met het geheele gezantschaps-personeel en verscheidene Britsche onderdanen zich ongedeerd hebben ingescheept. Te Mandalay was nog alles rustig. Rusland. Volgens het Oostenrijksche blad „Bohemia" zijn sommigen onder de nihilisten tot de overtui ging gekomen, dat het zoo niet langer gaan kon, dat de denkbeelden hunner party voorloopig niet vatbaar waren voor verwezenlijking en dus slechts tevergeefs offers vorderden. Onder den indruk van die overwegingei hebben een aantal nihilisten zich afgescheiden en zich voor „gewone (d. w. z. gema tigde) republikeinen" verklaard. Dezen omkeer hebben „de bekeerden" in proclamatiën, die zij heimelijk trachten te verbreiden, „ter kennis van het volk gebracht", en zulke stukken zijn vooral bij de jongste arrestatiën te Odessa herhaaldelijk door de politie gevonden. Even belangwekkend als dat verschijnsel is de storm, dien de afval dezer „verraders" in de echte nihilistische kringen heeft doen ontstaan, en de algemeene verbittering, welke thans in die kringen tegen „de afvalligen" heerscht. Te Genève is reeds door de aldaar ver toevende nihilisten eene „plechtige proclamatie" openbaar gemaakt, onderteekend door alle cory- pheëen van het nihilisme, met de namen van Vera Sassulitsch, Dentsch FriedmaDn (een pseudo niem) en anderen aan het hoofd. Bovenal wordt den afvalligen eene „grenzenlooze lafhartigheid" verweten. „Deze monsters", zegt de proclamatie, „hebben nooit iets van belang tot stand gebracht, nooit met de tegenwoordige maatschappij kunnen breken en daarbij willen zij nog met de daden van anderen pronken. Zij hebben gedurende al dien tijd geen enkelen staatkundigen moord gepleegd." Telegrammen. VENETIE, 7 October. De Dnitsche kroonprins is heden hier aangekomen. ATHENE, 7 October. De minister van marine is afgetreden omdat hij als kamerlid niet herkozen werd. Men gelooft dat het ministerie in de nienw bijeengeroepen kamers de meerderheid op zijne hand zal hebben. LONDEN, 7 October. De „Daily Telegraph" bevat het sensatiebericht, blijkbaar uit vertrouw baren bron, dat Oostenrijk en Duitschland over eenkomstig Bismarcks plan eene militaire con ventie hebben onderteekend, volgens welke de legers der beide staten in het belang der verde diging tot een geheel zullen saamgesmolten wor den. Door deze conventie moet, naar verzekerd wordt, volkomen het doel eener militaire eenheid bereikt zijn, hoewel Oostenrijk daarom toch niet bij Duitschland behoort. De conventie heeft ten doel de bescherming van de integriteit der beide staten, doeh onderscheidt zich echter daarin van een of- en defensief verbond, dat zij niet voor een bepaalde» tijd en ook niet voor een enkele mogelijke gebeurtenis gesloten werd. De moge lijkheid van een conflict tusschen Rusland en Engeland in Ceutraal-Azië wordt grooter. De Engelsche ministerraad, die heden vergaderde, hield daarover ernstige beraadslagingen. BERLIJN, 7 October. Er bestaat reden om te gelooven, dat thans belangrijke mededeelingen worden gewisseld tusschen Baden-Baden, Berlijn en St.-Petersburg, over Von Bismarcks bezoek te Weenen. Naar men verzekert, zijn van hier de vriendschappelijkste verzekeringen aan al de Euro- peesche kabinetten en voornamelijk aan dat van St.-Petersburg, over deze gebeurtenissen gezonden. WEENEN, 7 October. De geruchten, welke in omloop worden gebracht over het verlangen van den sultan om een verbond met Oostenrijk-Hon- garije te sluiten, zijn niet geheel van grond ont bloot. Althans men hecht er eenige waarde aan. BERLIJN, 8 October. Van de verkiezingen zijn 418 bekend, waarvan: 111 conservatieven, 92 centrum, 92 nationaal-liberalen, 9 liberalen, 43 vrij-conservatieven, 34 Fortschritt-partij, 19 Polen, 4 particularisten, I democraat. De minister Von Kameke, de voormalige ministers Falk en Hobrecht zijn herkozen. LONDEN, 8 October. Aan de „Times" wordt nit Khelat-i-Ghilzai van 4 dezer gemeldDe brigade-Hughes trekt in de richting van Ghuzni op. Zes compagnieën voetvolk, een escadron ruiterij en twee stukken geschut zijn als bezetting van het fort achtergelaten. De inlandsche militie is ont bonden. De naburige stammen zijn rnstig. LKIDKNj 8 October. Heden zijn in Den Haag voor de akte wis- knnde geslaagd de heeren J. Brouwer en Ph. Rank uit Leiden. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn heden tot arts bevorderd de heeren C. Winkler, med. doctor, en R. H. Saltet, med. doctorandus. Voor het eerste gedeelte is toegelaten de heer M. Batenburg, med. doc torandus. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te 's-Hage is jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, candidaat der drie vereenigde anti-liberale kiesvereenigingen, verkozen met 806 van de 1404 geldige uitgebrachte stemmen. De heer Cornelis De Groot bekwam 598 stemmen. Gisternacht is te Amsterdam in een on- bewoonden kelder op de Noordermarkt bij de Westerstraat, op nauwelijks vijftig schreden af- stands van het politiebureel, ingebroken. Twee spiegels en vier schilderijen zijn gestolen. Men had het slot heel netjes uit de denr gezaagd. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den minister van koloniën tegen de erfgenamen van wijlen dr. P. Bleeker. Zij besliste dat de eischer niet had bewezen dat de gedaagden meer exemplaren van den Atlas in bezit hadden dan door hen waren aangeboden en teruggezonden. Ook de verplichting tot rekening en verantwoor ding voor zoover de latere afleveringen betrof werd door de rechtbank niet aangenomen. Derhalve werden den minister diens beide vorderingen ontzegd met zijne veroordeeling in de kosten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling heeft zeker ieder iuwaner van Leiden het plan vernomen tot het maken van trottoirs in die gedeelten der stad waar de weg te smal is voor het passeeren van den tramweg maar met bevreemding zien wij, inwoners van Leiden, dat de sloot langs den nu reeds zoo nauwen Stationsweg zal blijven bestaan. De leden van fabricage zijn zeker in de laatste dagen niet te Rotterdam geweest. Zij hadden daar anders kunnen zien dat op een nieuwen tramweg de wagens dikwijls derailleeren en dat men, wanneer

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2