Woensdag 8 October. A0. 1879. N". 6055. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAJT: Y«oi Leiden per 3 mendenf 1.10. Franco per post.1-40. A tic aderijjke Nonuntrs0.03. Deze Courant wordt dagelyka, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTE STLEJf: Vu 18 regelsI.OC. ledera regel meer0.17$. Groolere letters neir plaatsruimte. LEIDEA', 7 October. Die zich gieteravond naar den Schouwburg be geven had in de hoop een flink, degelijk blijspel te zien, is zeker in zijne verwachting bedrogen geworden. Dokter Klaus van l'Arronge is niets minder dan dat. Verwikkeling is er bijna niet in en van karakterteekening is geen sprake. Toch zou het oD9 verwonderen als iemand zijn avond beklaagd had, waDt het 9tnk is een echte klucht, vol vermakelijke dwaasheden, dat onophoudelijk de lachspieren der toeschouwers in beweging brengt en hen een paar vroolijke uren doet slijten. Maar dat is dan ook wel de cenige reden, waarom het zich, niettegenstaande al zijne gebreken, verheugen mag in een „zoogenaamd succes", zooals Lubowsky zou zeggen. Omtrent de benoeming van den heer C. A. Etneis, custos vau de bibliotheek der Leidsche hoogeschool, tot broeder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, zegt Amphora Major in een ingezonden stuk in het N. v. d. D.Wy gelooven dat er niemand in den lande is die den gedecoreerde kent, of hij zal met de meeste voldoening dit be richt vernomen hebbenvooral zij, die aan de Leidsche Alma Mater studeerden en er hunne studiën mochten voltooien, zullen zich zijner met dankbaarheid herrinneren. Als een wandelende catalogus, beter dan eenige officiëele, wist hij ieder bescheid te geven, die op de bibliotheek kwam om er ieta te vragen, iets te zoeken. Hoevelen zijn er niet, vooral onder de juristen, wie hij behulp zaam was bij het tweede gedeelte van hnn doctoraal of bij het schrijven hunner dissertatie. Moge de nieuw gedecoreerde, van wien men gerust kan zeg gen „bene mervit de Academia-Lugdono-Batava", nog lange jaren zich in de onderscheiding, hem te beurt gevallen, verheugen, en moge die onder scheiding hem aanmoedigen om ook nog lange jaren zijne goede diensten aan de bibliotheek der hoogeschool te wijden. Tot eersten leeraar in de classieke letteren aan het gymnasium te Zwolle is benoemd de heer K. Kuiper, doctorandus in de classieke letteren te Leiden. Java zal een humoristisch blad krijgen, genaamd „de Indische Polichinel". De heer mr. P. Brooshooft, in een der bladen als redacteur genoemd, heeft tegen die bewering geprotesteerd. Het voorgenomen muziekfeest, in 1880 van wege de Maatschappij tot bevordering der toon kunst te Utrecht te houden, zal vermoedelijk niet doorgaan, uithoofde der ontoereikende toelage door het hoofdbestuur daarvoor vastgesteld. De commissie van spoorweg-ambtenaren, benoemd tot het beramen van maatregelen om het 50-jarig spoorwegjubileum feestelijk te vieren, roept tegen morgenavond te acht uren alle spoor weg-ambtenaren op tot bijwoning eener vergade ring in het „Hotel la Station" te Utrecht, ter behandeling van bet door haar ontworpen programma. Het schijnt dat in ieder geval eene feestviering zal plaats hebben. De Plantenbeurs te Amsterdam, eene schep ping der vereeniging „Loco et Tempore", werd gisteren voor het eerst in het lokaal-Roetemeyer gehouden. Het plan is om er maandelijks eene tentoonstelling van bloemen, vruchten enz. aan te verbinden, welke voor ieder kosteloos toegan kelijk wordt gesteld. Om het bezoek te bevorderen en ook voor dames gemakkelijk te maken, is be paald 1". dat de toegang geschiedt door de passage, waar de in livrei gekleede portier is geplaatst; 2». dat in de tentoonstellingszaal de buffetten ge sloten blijven. De tentoonstelling wordt gedurende het zachte jaargetijde in den tuin, vlak achter de passage, tijdens het koude seizoen in den winter tuin gehouden, van 's morgens tien tot 's middags vier uren. Voor de gymnastiek werden gisteren in Den Haag van de 5 candidalen toegelatenM. E. J. Bruin en P. J. Schachart uit 's-Hage; voor de Hoogduitsche taal van de 7 candidaten P. C. Görlitz en J. Hemmes uit Dordrecht, P. J. Meyer uit Rotterdam en S. Roseudaal uit Delft. De Groote- of St.-Laurcnskerk te Rotterdam is Zondag weder in gebruik genomen door de Nederd. Hervormde gemeente. Dit fraaie kerkge bouw is gedurende een half jaar buiten gebruik geweest en in dien tijd hersteld, waarbij vele schil deringen zijn te voorschijn gekomende schoonste daarvan zijn opgehaald, andere vernietigd. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag niet plaats hebben. De ofl'. van gez. 2de kl. dr. G. A. Hare maker, dienende aan boord van het artillerie- instructieschip „het Loo", wordt met 11 dezer geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Z. M. heeft aan den eervol ontslagen kapt.- lnit ter zee jhr. E. P. E. De Stuers, thans direc teur van het marine-etablissement te Soerabaia, verleend den titnlairen rang van kapitein ter zee. Gemengd Nieuws. Dezer dagen is door de politie alhier aangehouden H. B., die zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Hij is naar de gevangenis te 's-Gravenhage opgezonden. Gistermiddag te drie uren is W. H. K., wonende op de Groen- hazengracht, na te huis twist gehad te hebben, in het Galgewater gesprongen, doch door den veer man Van der Wilk weder op het droge gebracht, waarna hij met zijne moeder huiswaarts keerde. Te kwart over vieren heeft zekere E. R., steen houwer, wonende op de Haarlemmerstraat, op het Rapenburg een toeval gekregen. Nadat hij aan de politiewacht gebracht was en aldaar een half uur had vertoefd, kon hij geheel hersteld naar zijne woning terugkeeren. Eene vrouw, die een blinde vrouw leidde, beiden verpleegden in bet Minuehuis alhier, is omstreeks zeven uren op de Heerengracht bij de Groenesteeg door een beladen tweewielden wagen aangereden, doordien zij toen het voertuig aankwam nog wilde overloopen, en viel, doch kwam er met den schrik en een weinig pijn in de linkerheup af. Na afloop der werkzaamheden van het studenten-gymnastiek- en schermgezelschap „Arena Studiosorum", waarbij ook de inschrijving van nienwe leden plaats had, trok men gisteravond in optocht met muziek en fakkellicht van het gebouw op de Pieterskerkgracht langs Breestraat, Rapenburg, Steenschuur en Breestraat naar de sociëteit „Minerva". Te middernacht was de tocht volbracht. Zon dag-avond te ruim tien uren stond op het Hollandsche spoor bij het centraalstation te Rotterdam een vóór-trein naar Leiden gereed, waar van de twee achterste wagens, zijnde een bagagewagen en een waggon derde klasse met passagiers, op een wissel stonden. Eenige oogenblikken vóór het ver trek kwam er een trein van Schiedam aan. Als gewoonlijk was er vooraf een signaal gegeven, doch ten gevolge van het mistige weder was dit niet opgemerkt. Vandaar dat de locomotief van den aankomenden trein naar het wisselspoor liep en tegen den bagagewagen stootte, met het gevolg dat deze losraakte en met den daaraan verbonden dcrde-klasse-waggon uit het spoor werd verdrongen. Onmiddellijk werden de passagiers in een anderen waggon geplaatst en omtrent de bagagegoederen de noodige maatregelen genomen, zoodat het ongeval slechts een oponthoud van ruim tien minuten ver oorzaakte. De locomotief van den aankomenden trein is aan de eene zijde beschadigd. Vreemd is het dat over dit voorval aan het Rotterdamsche station een groote geheimhouding werd in acht genomen. Bijna niemand die kwam informeeren mocht weten wat er eigenlek gebeurd was, zoodat ook de bladen buiten de stad omtrent de feiten in het onzekere bleven. Door deze ge heimhouding werden de geruchten die in Rot terdam liepen en het gebeurde niet weinig over dreven, zeer in de hand gewerkt. Het is te hopen dat men aldaar het nadeelige van zulk eene honding zal inzien, ook in het belang der familiebetrek kingen van hen die zich op de treinen bevinden. Aan de directie wordt er evenmin een dienst mede bewezen. Ten gevolge eener veranderde schik king is de opening der Passage te Rotterdam, die aanstaanden Zaterdag zon plaats hebben, uitgesteld tot Woensdag 15 dezer. Bij Ilpendam werd Zondag-avond een schuitje, waarin zich drie personen bevonden, met twee jaagpaarden er voor door het groot Noord-Hol- landsch kanaal getrokken. Men had de treklijn boven aan een stok vastgebonden en een te zwaar tonw gebruikt. Een vierde persoon had reeds eenige minuten vroeger bet schuitje verlaten, omdat het hem te snel ging. Onmiddellijk vóór het dorp geraakte het vaartuig onder watertwee personen werden gered; de derde echter verdronk en laat te Purmerend vrouw eu twee kinderen na. De jeugdige veroordeelde, die uit de gevangenis aan den „Kruisberg" ontsnapt was, is te Heerde aangehouden en zal weder naar zijne gevangenis worden getransporteerd. Menig pomper en schutter werd Zon dag-namiddag te Hellevoetslnis in zijn slaapje na. den maaltijd gestoord door het geroep van brand. De spuit van het wachtschip rukte uit en rende, getrokken door jonge vlugge matrozen, naar de plaats des onheils. De gemeente-spuiten waren mede weldra ter plaatse, en de schutters begonnen zich te vertoonen. De predikant, die juist de namiddag-godsdienstoefening zou beginnen, vond het geraden daarmede niet voort te gaan. De brand was ontstaan op eene bovenkamer in de Nienwstraat, waar een jonge zeemansvrouw, slechts veertien dagen gehuwd, een potje op een petro- leumtoestel had te koken gezet, hetwelk na haar vertrek was omgekanteld; terugkomende vond zij hare woning in lichterlaaie en haar nieuwen netten inboedel aan de ruwe handen der blusschers over geleverd, die den brand spoedig meester werden. Later had de vrouw nog een verhoor te onder gaan bij den burgemeester als hoofd der politie, misschien wel omdat ze zich in haar onschuld had uitgelaten reeds eenige dagen geleden ge droomd te hebben, dat zoo iets zou gebeuren. Een arbeider te Yenloo had Zater dag het ongeluk beklemd te raken tusschen een voorbijgaanden goederentrein en de trap van de goederenloods. Hij heeft znlke ernstige in-en uit wendige kwetsuren bekomen, dat men voor zijn leven beducht is.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1