bij het 5de, tot majoor, den kapt. E. T. Ma- schart, van het 6de; bij het 6de tot kapt. 2de kl. den laten luit. G. J. D. A. Riesz, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten lnit., den 2den luit. J. H. A. Queysen, van het 8ste reg. bij het 7de, tot kapt. 2de kl., den lsten luit. C. A. Wagner, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 8ste, tot majoor, den kapt. L. G. G. Van Loo, van het 7detot kapt. 2de kl., den lsten luit.-adjud. J. L. A. C. De Bock, van bet reg. grenadiers en jagersin zijn rang overgeplaatst bij bet reg. grenadiers en jagers, deD majoor T. Ongerboer, van het 1ste reg. inf.; aan den met verlof hier te lande aanwezigen luit.-kolonel der genie van het leger in Ned.-Indië M. C. Van Daalen Wetters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. Z. M. heeft aan J. M. A. Kramps, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Eoermond; de tijde lijke waarneming van de betrekking van com missaris des konings in Noord-Holland opgedragen aan jhr. G. E. Van Tets, lid van de Ged. Staten dier provincieden minister-resident, werkzaam bij het dep. van binnenl. zaken, mr. F. W. C. P. graaf Van Bylandt, benoemd tot minister- resident bij de hoven van Denemarken en Zweden en Noorwegenbij besluit van 6 September jl. aan mr. A. E. J. Modderman, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniver siteit te Leiden, zoo lang hij de betrekking van minister van justitie bekleedt, als hoogleeraar ver lof verleend en bepaald dat hij van den dag waarop hij de betrekking van minister van justitie heeft aanvaard en zoo lang bij die betrekking bekleedt, de aan zijn professoraat verbonden jaarwedde en personeele toelage niet zal genieten. Gemengd Nieuws. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaanP. v. d. P. en S. S. te Leiden, w. visschen zonder akte en zonder vergunninguitgesteld tot Zater dag a. s.; D. W., huisvrouw van S. G., te Noord- wijk, J. G., huisvrouw van C. v. H. te idem, E. De R., huisvrouw van W. v. d. H., te idem, K. H., huisvrouw van J. v. d. H., te idem en P. N, wed. L. H. te Rijnsbnrg, w. loopen op eens anders in den oogst staanden grond: de vier eerstgen. tweemaal 3 of een dag, laatstgen. f 3 of 1 dag; A. v. R. te Katwijk, w. dronkenschap op straat aldaartweemaal f 8 of 1 dagA. B., te idem, w. idem: f 3 of 1 dag; P. N., C. v. d. P., C. C., P. L., W. M., J. W. L. W., G. De B. en W. K. te Leiden, w. baggeren zonder vergunning de zes eerstgen. f 10 of 2 dagen, de twee laatst gen. resp. f 20 of 4 dagen, en tweemaal f 10 of 2 dagen; F. v. d. W., J. S. en J. V. te Sassenheim, w. loopen in eens anders in den oogst staanden grond: 3 of 1 dag; A. W. B. te Leiden, w. rumoer maken aan het station aldaar: uitgesteld tot 6 October; T. S. te Katwijk, w. niet stilhouden vóór de stoppalen aan de spoor brug tijdens het gesloten zijn: f 3 of 1 dag; J. v, d. V. te Leiden, w. baggeren zonder vergun ning f 25 of 6 dagenC. v. d. P. te idem, w. idem: 15 of 4 dagen; J. v. d. W., J. M. en C. H. v. U. te Leiden, w. rijden in verkeerde richting aldaar: 1 of 1 dag; W. P. A. C. te Leiden, w. rijden in de klinkerstraat aldaar: f 3 of 1 dag; J. v. G. en M. v. G. te Leiden, w. slachten van vee met open raam aldaar: f 2 of 1 dagM. v. d. W. te Leiden, w. stremming van de passage door het laten staan van een wagen op de straat aldaar: ontslag van rechtsvervolging (van dit vonnis, contra M. v. d. W., werd door den ambtenaar van het openb. ministerie cassatie aan- geteekend)B. v. E. te Leiden, w. wateren buiten de urinoir aldaar: 1 of 1 dag; A. B., H. J. B., D. C. B. en K. v. d. G. te Leiden, w. ver zuim van geneeskundig onderzoek: 1 dag. Evenals verleden jaar geschiedde, vloog Maandag een kanonskogel met een fluitend gegon9, dat door verscheiden inwoners gehoord werd, in oostelijke richting over het dorp Warmond. Wenschelijk ware het ongetwijfeld dat dergelijke projectielen eer aan hunne afzenders (waarschijnlijk de artillerie te Katwijk) deden en niet toevallig of mislukkenderwijze reizen moeten doen, die on gelukken ten gevolge kunnen hebben. Als eene b ij zonderheid wordtgemeld dat voor eenigen tijd in den omtrek van Lisse door den landbouwer P. S. een zwart-bruine wouw, „milvus aetalius", ook wel „milvus ater" genoemd, geschoten is. Yolgens de beschrijving van dr. H. Schlegel, in zijn werk over de natuurlijke historie van Nederland, is deze vogel slechts zeer weinig in ons land waargenomen. Gisternacht heeft zich te 's-Hage een goed gekleed persoon op het Kerkhof aan het Kanaal opgehangen. Door de politie is 's morgens het lijk naar het Gasthuis gebracht. Gister morgen is aldaar de vrouw van een tuinman in het Kleine Veentje bij het goed spoelen in het water gevallen en verdronken. Aan de gisteren te Haarlem gehouden harddraverij met paarden onder den man namen 24 paarden deel. De eerste prijs van f 400 werd gewonnen door het paard „la Vitesse" van den heer J. Smits te Dubbeldam, bereden door A. De Koning, en de premie van f 250 door de „Wil- helmiua" van den heer Van Haaren te Amsterdam, berijder J. De Koek. De bekende juffrouw Volck, op het Begijnhof te Amsterdam, die door menigeen bij kankerkwalen werd geraadpleegd, is gisternacht overleden. Ma andag-och tend te zeven uren ont stond een felle brand in de kom van het dorp Alphen, gemeente Appelteru. Een flink woonhuis met inboedel en eene groote schuur, met ongeveer 15,000 kilogr. hooi en 150 heet. haver, 20 hec toliter tarwe en landbouwgereedschappen, alles toe- behoorende aan den landbouwer J. Van Brink, werden een prooi der vlammen. Het vernielde was laag verzekerd. In Schotland vriest het reeds flink; te Balmoral stond de thermometer Zondag 7'/i gr. onder nul. Onder de gesignaleerden in hetPoli- tieblad komt voor Gabriel Dronkhousky, oud 30 a 35 jaar, geëmployeerde aan de directie der Rus sische rijksstoeterijen, reizende met een paspoort ten name van „Conseiller de Collége Iwan Wassi- liew Kopten." Door de Russische regeering is zijne uitlevering gevraagd wegens valschheid en diefstal van meer dan 6000 roebels. Het wordt meer en meer waarschijn- lijk, dat de politie-ageut Prévost te Parijs, die onlangs den afgrijselijken moord op een rond reizend juwelier pleegde, vroeger eene vrouw, Adèle Blondin, uit den weg geruimd heeft, die voor eenigen tijd onnaspeurlijk verdween en van wie men nooit meer gehoord had. Het Amerikaansche driemastschip „James Forster Jr.", kapt. Abell, is Zaterdag namiddag met eene lading petroleum van Nieuw- York te Antwerpen aangekomen. Den 6den Sept. heeft dit schip in zee, op ongeveer 100 mijlen afstand van Nieuw-York, twee schipbreukelingen, die zich in een klein bootje bevonden, opgenomen. Deze twee zeelieden maakten deel van de beman ning eener Fransche visschersbrik uit. Volgens hun verhaal lag hun schip den 3den September nabij een visschersbask aan het eiland Terre-Neuve. Denzelfden dag werden zij in een kleine sloep, met nog andere bootjes van de brik uitge zonden om de vischnetten, die op een grooten afstand links en rechts verspreid lagen, in te trekken. Bij hun vertrek was het weder zeer schoon, doch korten tijd daarna werden zij door een orkaan overvallen en door de zee medegesleept. Zij hadden in het geheel geen voorraad, alleen een kompas en een soort van emmer. Gedurende vier dagen en drie nachten werd het brooze vaartuigje door de holle zee voortgesliugerd. De ongelukkige schip breukelingen leden geweldig van dorst en honger, en hadden alle hoop opgegeven uit hun verschrik- kelijkeu toestand gered te worden, des te meer daar zij reeds verscheidene malen schepen in de verte gezien haddendoch hunne hulpkreten waren door geen enkel gehoord. Eindelijk, den vierden dag, tegen den avond, trokken zij de aandacht van de „James Forster Jr." en werdei zij aldaar aan boord opgenomen. Het was meer dan tijd, want de twee ongelukkigen hadden zoodanig ge leden, dat de emmer, dien zij by zich hadden, half afgeknaagd was om hun honger te stillen. De beste zorgen werden hun aan boord van het schip, dat hen opgenomen had, toegediend en het is aan de menschlievendheid van den kapitein en zijne bemanning te danken, dat de schipbreuke lingen het leven behouden hebben. In het Hötel DrouotteParijsis,naar de „Précurseur" meldt, door het South-Kensington- Museum te Londen de mummie aangekocht van een oom van den Mexicaauschen keizer Montezuma en wel voor de som van 2375 fr. De bedoelde prins werd, naar het verhaal luidt, door de Span jaarden gevangengenomen en ten slotte met zijne dochter in het Mexicaansche klooster San Hidoro levend in een muur gemetseld. Het daarbij ge bruikte cement moet het lichaam bewaard hebben en dit vertoont thans het voorkomen van een uit donkergeel hout gesneden beeld. Het ziet er in zijne glazen kist akelig verwrongen uit. Het haar is voor een goed deel uitgevallen. De gedaante van het twaalfjarig meisje is veel kalmer. De „Précurseur" verzekert, dat de papieren, welke deze geschiedenis behelzen, onbetwistbanr echt zijn. De heer Miigel, directeur eener por seleinfabriek bij Saarbrücken, plantte in April zeven poot-aardappelen in zijn tuin en heeft daarvan 315 stuks geoogst, van welke 180 elk meer dan 400 gram zwaar waren. Een elfjarige knaap te Garston, in Engeland, uit de school weggebleven zijnde en niet durvende te huis komen, had zich onlangs op twee korte ijzeren roeden, die onder een goe derenwagen bevestigd waren, te slapen gelegd in het spoorwegstation. Des ochtends vrceg vertrok een trein en nam hem mede. De knaap wist, toen hij die reis ongedeerd gedaan had, niet beter te doen dan zich op dezelfde wijze te laten terugbrengen. Eerst toen hem dit gelukt was, ontdekte men hem bij de aankomst op zijne gevaar lijke rustplaats. In de maand Augustus hebben er naar officieële opgave 2987 branden in Rusland plaats gehadde schade, daardoor veroorzaakt, wordt op 20,856,000 roebels geschat. BUITENLAND. Frankrijk. Jules Simon heeft in de parlementaire vacantie een staatkundig handboek geschreven, bestemd voor de school, dat het licht zal zien bij den uitgever Hachette, die er dadelijk niet minder dan 40,000 exemplaren van zal laten drukken; het is getiteld; „Le livre dn petit citoyen". De „Navarin", komende van Nieuw-Cale- donië, heeft te Brest 450 geamnestiëerden ont scheept; zes bleven te Brest, omdat zij straf hadden gekregen. De gezondheidstoestand was bevredigend. Niet minder dan veertien feestmaaltijden werden Maandag-avond te Parijs gegeven om den verjaardag van den graaf van Chambord te vieren. Men kon voor 5 fr. daaraan deelnemen, maar het stond ieder vrij meer te geven. Men berekent, dat ongeveer 4000 personen aldus feest hebben gevierd. Op de menu's was aan den eenen kant de naam van den gast geschreven, aan de keer zijde was een photographisch portret vau den graaf. De gewone toost werd vervangen door een adres aan den jarige. Het comité van controleurs over de katoen- fabrieken te Rouaan heeft een brief geschreven aan den heer Malezieux, voorzitter van de com missie voor het nieuw algemeen tarief, aandrin gende op bespoediging van haren arbeid. Geen vierde gedeelte der producten, zeggen de adres santen, vindt aftrek, de voorraad neemt onrust barend toe en de prijzen zijn zoo laag, dat de loo- nen ten minste 25 pet. verminderd zijn. Komt er geene verandering, dan zal de industrie eerlang geheel stilstaan. Italié. Omtrent de viering van den achttienbonderdsten gedenkdag der verwoesting van Pompeji wordt nog het volgende medegedeeldTot Pompeji zelf werd men niet dan op vertoon van kaarten toegelaten, waarvan tusschen de zes- en zevenduizend waren uitgegeven. Ieder snelde in de eerste plaats naar de groote basiliek, tot welker muren en zuilen toe de opeengepakte belangstellenden moesten tor- schen. Toen de openingsplechtigheid was afgeloopen, werden de aanwezigen door eene bel samengeroepen om de uitgraving van een tiental kamers bij te wonen. De bovenste laag had men reeds vroeger

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2