Donderdag 2 October. A9. 1879. MUZIEKUITVOERING N°. 6020. PRIJS DEZER OOURABT: Voor Leiden per 5 moendKLf L10. Frsooo per post1.40. Afzoudwittko Nommerc0.05. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uftgegeven. I'KIJS DEB ADVERTENTIES Van 1—regele.v«.m.nnnt/ 1.05. Iedere regel meer0.17J. 6rootere letten mar plaatarnimte. Nieuwe abonnementen. Voor hen, die zich met 1 Oct. op het Leidsch Dagblad abonneeren, worden van het kwar taal Sept., Oct. en Nov. alleen de beide laatste maanden tegen 74 cents in rekening gebracht. 8TAD3-B3SK1CHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op aanstaanden Vrijdag- 3 October, den gedenkdag van Lei- dens Ontzet, eene zal gegeven worden des namiddags van twee uren tot halfvijf door het muziekcorps van het 4de regiment Infanterie op de Koornbeursbrug en des avonds van acht uren tot halfelf door het muziekcorps der dienstdoende Schutterij aan de Beesten markt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 October 1879. LEIDEN, 1 October. Heden aanvaardde dr. J. J. Cornelissen het hoogleeraarsambt in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universiteit alhier met bet hnudeD eener Latijnscbe redevoering, waarin hij den tegenwoordigen toestand der beoefening van het Latijn schetste, vergeleken met dien, waarin deze verkeerde in de 17de eeuw, het tijdperk van den grootsten bloei onzer Republiek. In ons voorlaatste nomtuer deelden we een en ander mede over hel te Katwijk aan Zee door het hoogheemraadschap Rijnland te stjchten stoom gemaal. Thans meldt nog de Haarl. Crt. dat het vervaardigen en opstellen er vas is opgedragen aan de firma „die Gute Hotfnungshütte te Ober- hausen", ijzerfabrikanten, voor den prijs van f 168,900, zijnde het laagste aanbod van de 16 binnen- en buitenlandsche inschrijvers. Het bestaat uit twee afzonderlijk werkende compound stoom werktuigen, acht stoomketels en zes schepraderen. Binnenkort zal worden overgegaan tot de aanbe steding van de noodige outgraviug, het stichten der gebouwen, woningen enz., waarvan de kosten geraamd zijn op f 330,000, zoodat de uitgaaf voor het geheele werk zal bedragen f 500,000. Het wprktuig zal worden geplaatst naast en ten noorden van de binnensluis en het water uitslaan op het kanaalvak tusschen de binnen- en buiten sluizen, alzoo op de Noordzee doen afstroomen. De voor geheel Rijnland zoo nuttige Katwijksche uitwatering, die in 1S08 werd gesticht en in 1844 werd uitgebreid, zal hierdoor zeer in waarde worden verhoogd, omdat de loozing op de Noordzee niet langer afhankelijk zijn zal van den invloed der zeestanden en van den windalthans de uitmaling zal slechts door storm en buitengewoon hoogen zeestaud belet kunnen worden Het zal alzoo in rereenigiug met het verbeterd stoomwerktuig te Spaarndam en dat te Halfweg, beiden op het Noordzee-Kanaal uitslaande, krachtig kunnen mede werken om ter voldoening aan den in den tegen woordigen tijd geldenden eisch van een zooveel mogelijk constanten lagen boezemstand het over tollige water snel te verwijderen, hetgeen zoo voor de op den algemeenen boezem nitmalende polders als voor de laaggelegen boezemlanden van groot belang wordt geacht. Door een gedeelte der kosten over eenige jaren te verdeelen zal het waarschijnlijk niet noodig zijn het bundergeld, thans twee gulden per hec tare, tot een hooger bedrag op te voeren. Men vleit zich dat met. 1 October lSSt^het werk gereed zal zijn. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de volkskeuken alhier afgeleverd 2236 portiën, als: 1S591/, warme spijs, 337 vleesch en 391 /a spek. Uit particuliere berichten uit Iudië ver neemt het Vad., dat de toestand in Atjeh in de laatste weken veel gunstiger is geworden. De be zetting zal aanmerkelijk worden verminderd, ter wijl nog verschillende andere bezuinigingen zullen worden ingevoerd. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van de Provinciale Vereeniging van bur gemeesters en secretarissen in ü»id-Holland werd o. a. besloten, nogmaals een adres aan de regeering te zenden om aan te dringen op regeling van gemeente- en polderbesturen. Vervolgens werd ter sprake gebracht de onbillijkheid der heffing van leges op de aanvragen om verlof van burgemees ters, met voorstel dat er vanwege de vereeniging een adres zal uitgaan 'ot wegneming dezer onbil lijke heffing. Er werd besloten iu het adres aan te dringen op wettelijke regeling der leges. Naar men verneemt zal de krijgsschool weder geheel te Breda gevestigd worden. Ten aanzien va:i het keuren van goederen, welke ten dienste van het rijk worden geleverd, heeft de tegenwoordige minister van oorlog aan de betrokken militaire beambten doen weten, dat in geen geval de te leveren goederen, materialen enz. van mindere qualiteit dan de standmodellen of monsters mogen zijn en voorts, dat in het alge meen de voorwaarden van de gesloten contracten stipt moeten worden nageleefd. De bisschop te Haarlem heeft benoemd tot kapelaan van de St.-Jozefkerk te 's-Hage den heer H. A. J. Damen, tot kapelaan te Helder den heer P. M. Bots, tot kapelaan te Voorburg den heer N. J Kemper en tot kapelaan te Noordwijk den heer G. II Liinnemann. De heer C. S Adama van Seheltema, pred. bij de Ned. Herv. gemeente, te Amsterdam, her dacht Maandag de veertigjarige vervulling van zijn predikambt. Talrijk waren de bewijzen van belang stelling welke de jubilaris mocht oatvangen. Zondag a. s. hoopt hij zijn veertigjarig jubilé in de ge meente te gedenken, De heer G. Roodenburch, civiel-ingenieur te Amsterdam, benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Goes, heeft voor die betrekking bedankt, da#r hem is opgedragen den toestand der Keulscka Vaart te onderzoeken, in verband met het voorgenomen plan tot verbetering van dien waterweg. De hoofdcommissie voor een monument te Gouda voor Houtman heeft de ingezonden ont werpen beoordeeld en met algemeene stemmen als het beste aangewezen dat oader het motto „Modo meo", waarvan de vervaardiger bleek te zijn de heer Xav. Stracké te Amsterdam, wien alzoo de uitgeloofde prijs is ten deel gevallen. Voor de proanie kwamen twee ontwerpen in aanmerking, waarom besloten is den inzenders daarvan te ver zoeken ieder met de helft der uitgeloofde premie genoegen te willen nemen. Bij kon. besluit zijn goedgekeurd de door S. W. H. M. Colombijn, A. A. Colombijn en S. L. Boers, directeuren der Maatschappij van levensverzekering, gevestigd te Dordrecht, over gelegde tarieven voor tijdelijke verzekering van kapitalen op één leven bij overlijden. Door de commissie voor het geneeskundig staats-examen is heden tot arts bevorderd de heer D. H. Zeeman, med. doctor. Tot leden van het kiescollege der Herv. gemeente van Zoetermeer, en Zegwaard zijn ge kozen de heeren L. Koetsier en W. Van Dorp Wz, uit Zoetermeer en de heeren G. Visser en G. De Bruin, uit Zegwaard. Ter voorziening in de vacature bij de Remonstrantsche gemeente te Oude Wetering is het volgend tweetal opgemaakt, de heerenHagen, Hervormd pred. te Mijdrecht, en Kalf, Remonstr. predikant te Amersfoort. De minister van oorlog heeft benoemd tot kapt. der 1ste klasse den kapt. der 2de kl. L. Scheltus van IJsseldijk van het 4de reg. inf. tot adjudant bij het corps den lsten luit. H. G. J. Swaving van het 2de reg. veldartillerie; overgeplaatst bij het 4de reg. inf. de 1ste luits. J. Van der Meer en J. H. A. Nierstrasz, van het instructie-bataljon, beiden op hun verzoek en met ingang van 1 Oct.bij het 8ste reg. iuf. den 2den luit. A. L Klerk de Reus van het 4de reg. inf., op zijn verzoek; bij het 4de reg. huzaren den lsten luit. E. J. Gelderman van het 1ste reg. huzareneervol ontheven van zijne deta cheering bij de Ilde afdeeling der krijgsschool den kapt. C. De Wit van het 2de reg. veldartillerie en den lsten luit. H. C. A. Neeteson van hel 6de reg. inf., thans bij het 4de reg. inf. over geplaatst; bestemd tot commandant der 1ste compagnie hospitaal-soldaten den lsten luit. G. L. Meischke van het 4de reg. inf.gedetacheerd bij het 2de reg veldart. de 2de luits. H. L. Van Oordt van de Vde en li. Boellaard van de VIHste afdeeling vesting-artillerie. De gemeenteraad van Heusden heeft be sloten aan het rijk, ter plaatsing in het Neder- landsch museum te 's-Gravenhage, af te staan twee schilderijen, voorstellende de eenejacht van den stadhouder Erederik Hendrik in de omstreken van Heusden, tijdens het beleg van 's-Hertogen- bosch in 1829; de andere: samenkomst van den heer Boudewijn van Heusden met den afgezant van dei Engelschen koning Ethelred. Deze schil derij heeft betrekking op de legende van „het wiel van Heusden." Het stoomschip „Torrington", van Jara» naar Rotterdam, is gisteren Gibraltar gepasseerd de „Courad", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Napels aangekomen en denzelfden dag vertrokken; de „Prins van Ofanje'Vvan Amster dam naar Batavia, is gisteren te Port Said aan gekomen en denzelfden dag vertrokken. Z. M. heeft benoemd bij de inf.: bij den staf van het wapen, tot kapt. 2de kl. den lsten luit. A. C. Alma, van het 4de regiment infanterie bij het reg. grenadiers en jagers, tot luitenant kolonel, den majoor J. W. Boellaard, van het corpsbij het 1ste reg. tot majoor, den kapitein W. Bannier, van het 2de; bij het 2de reg., tot kapt. 2de kl., de 1ste luit. F. A. Egter, van het reg. grenadiers en jagers, en P. Van Assen, van het 6de; bij het 3de reg., tot luit.-kolonel, de majoors J. J. C. Peperkamp, van het corps, en D. H. P. Van Bothnia Andreae, van het 5de reg.; tot lsten luit., den 2den luit. L. C. Vervooren, van het corpsbij het 4de reg„ tot kapt. 2de kl., den lsten luit. P. J. J. Vervenne, van het corps;

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1