INT. 6019. Woensdag 1 October. A0. 1879. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Toor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per post.I 1.40. Af. mdertyke SommenO.OS. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsy*,mnit f 1.05. Iedere regel meera 0.17$. Groolere letter» naar plaatsrnhnte. Nieuwe abonnementen. Voor hen, die zich met 1 Oct. op het Leidsch Dagblad abonneeren, worden van het kwar taal Sept., Oct. en Nov. alleen de beide laatste maanden tegen 74 cents in rekening gebracht. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelezen de mededeeling van den inspecteor van het genees kundig staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland van den 28 September 1879 N°. 1055; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134)j Brengt ter kennis van de ingezetenen dat het Roodvonk in de gemeente epidemisch voorkomt. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 September 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 30 September. Aan de hoogeschool alhier is gisteren nog be vorderd de heer W. Rutgers van der Lneff, geb. te Leiden, tot doctor in de geneeskunde, met. acad. proefschrift, getiteld: „Het recidief van typhus abdominalis." Hedeu zijn bevorderdde heer D. M. Riugeling, geb. te 's- Hertogenbosch, tot doctor in de letteren, met acad. pr.„Quaestiones de Plutarchi Vita Periclis;" de heer W. Van den Bergh, geb. te 's-Gravenhage, tot doctor in de godgeleerdheid, met acad. pr.„Calvijn over het genadeverbondde heer V. C. L. M. E. Erackers, geb. te Gouda, tot doctor in de wis- en natuur kunde, met academisch proefschrift: „Oudoor- loopendheid onder het integraalteeken de heer E. F. Van de Sande Bakhuyzen, observator aan de sterrenwacht te Leiden, geb. te 's-Gravenhage, met acad. pr.„Bepaling van de helling der eclip tica, uit waarnemingen verricht aan de sterrenwacht te Leiden;" de heer C. De Rooy, geb. te Amster dam, tot doctor in de geneeskunde, met acad. pr. „Vergelijkende onderzoekingen over de werking op de circulatie van salicylas natricus, metoxy- benzoas natricus, paroxybenzoas natricus en cre- sotinas natricus;" de heer J. G. Ringeling, geb. te 's-Hertogenbosch, tot doctor in de wis- en natuurkunde, met acad. pr.„Gedwongen bewe ging van een punt langs een voorgeschreven vaste kromme lijn," en de heer W. L. Van Meurs, geb. te's-Hertogenbosch, tot doctor in de letteren, met acad. pr.„De arte musica apud Graecos." Morgen zal het dertig jaren geleden zijn dat de heer J. Scheltema, thans majoor-comman dant., bij koninklijk besluit tot 2den luitenant der dd. schutterij alhier benoemd werd. Den 16den April 1853 werd hij bevorderd tot lsten luitenant, en den lsten April 1857 tot kapitein, waarna hij den 17den Mei 1868 als zoodanig eervol ont slagen werd, om den 7den Maart daaraanvolgende in zijn tegenwoordigen graad op te treden. Zooals men weet werd ook hem bij gelegenheid der viering vaa het 3de eeuwfeest van Leidens ontzet, in 1874, toen de Koning onze gemeente meteen bezoek vereerde en eenigen tijd op het Raadhuis vertoefde om er den kistorisch-allegorischen optocht te zien voorbijtrekken, het officierskruis der orde van de Eikekroon verleend, niet alleen tot erken ning zijner verdiensten, maar ook als een bewijs van Zr. Ms. tevredenheid voor de houding der schutterij, dien dag betoond. De jaren 1870 en 71 getuigden evenzeer voor de moeite en be langstelling die de majoor-commandant steeds voor de Leidsche schutterij heeft aan den dag gelegd. De 27ste algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal gehouden worden op Zaterdag 11 October a. s., des voormiddags te elf uren, in het gebouw van het Natnurknndig Genootschap, te Arnhem. De punten van behan deling zijn: mededeelingen van het bestuurmede- deelingen betreflende de gamelang, door den heer Dan. De Lange; korte beschrijving van Sheffield en verslag van het verhandelde ter geographische sectie van de British Association, door den heer D. D. Vethmededeeling over de grondstoffen van Noord-Celebes, door mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek, en mededeelingen over Zuid-Afrika, in verband met de annexatie der Transvaal, door den heer W. J. Van Gorkom. Tevens zal er gelegenheid gegeven worden tol het doen van mededeelingen en het behandelen van vraagpunten. Gisteren werd te Haarlem de 37ste alge meene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw gehouden. Het verslag, door den secre taris van het hoofdbestuur den heer P. E. L. Waldeck uitgebracht, wijst er op, dat de landbouw in het algemeen geen voordcelig jaar heeft gehad. De prijzen der zuivelproducten zijn, hoewel eenigs- zins verbeterd, nog niet in overeenstemming met de lasten van den verbruiker gebracht. De Hol- landsche Maatschappij van Landbouw mocht zich daarentegen in een voor haar onbewolkte lucht verheugen. Het ledental is toegenomenvier nieuwe afdeelingen werden opgerichthet getal afdeelingen werd daardoor 79 met een ledental van 13,906. Alleen de financiëele toestand der Maatschappij laat te wenschen over, zoodat het hoofdbestuur tegenover een uitgeputte kas meermalen nuttige en wenschelijke maatregelen in 't belang van den landbouw moest achterwege laten. Het geven van landbouw-onderwijs werd aan gemoedigd door het toekennen van premiën aan onderwijzers, die een akte voor landbouwkunde behaalden. Aan de heeren A. Van der Steen te Leiden, W. In 't Veld te Mijnsheerenland, W. W. Schipper te Leiden en H. Van Efierer. te Oud- Alblas werd ieder een diploma en f 50 uitgereikt, terwijl onlangs die aanteekening eveneens werd behaald door mej. G. D. M. Van 't Haaff te Leiden, aan wie daarvoor op verzoek van de afd. Leiden en omstreken de gouden medaille der Maat schappij werd uitgereikt. Ingevolge de opdracht tot benoeming eener commissie tot oprichting eener Harddraverij-vereenigiDg heeft het bestuur daartoe eenige heeren uitgenoodigd, die de benoeming heb ben aanvaard. De redactie van het Maandblad is opgedragen aan de heeren mr. D. Visser van Hazers- woude, Herm. F. Bultman en den secretaris. De commissie van onderzoek bracht rapport uit over de rekening. Deze sluit in uitgaven met een som van f 33,332.45, in ontvangsten met f 27,113.19'/,, en alzoo met een tekort van /"6219.251/,. Dit tekort wordt voornamelijk ver oorzaakt door de groote kosten der tentoonstellin gen en de commissie dringt er derhalve bij het hoofdbestuur op aan middelen te beramen om die kosten te doen verminderen. Overigens stelde zij voor de rekening goed te keuren. Dienovereen komstig werd besloten. Het rapport der commissie, met de herziening der wet belast, kwam daarop in behandeling. De hoofdpunten van het debat waren de aanneming van buitengewone leden, die f 10 contributie zul len betalen2°. dat de contributie der gewone leden bepaald werd op 2.50, terwijl de commis sie f 3 had voorgesteld. De afdeelingen behouden hiervan f 1.10 per lid. Vervolgens werd de jaar wedde van den secretaris-penningmeester van 1500 op f 1800 gebracht. De geheele herziene wet werd aangenomen met 235 tegen 66 stemmen. De voorstellen van verschillende afd., o. a. die van Schoonhoven om een internationale zuivelten- toonstelling te organiseerenvan Sloten om aan te dringen op het verhoogen van den Noorder- Lekdijk Bovendams; van het hoofdbestuur om in 1881 of '82 een internationale paardententoon- stelling te houden, werden tot een in dit jaar nog te houden vergadering aangehouden, evenals de benoeming van een lid van het hoofdbestuur en het onderzoeken der rekening. Ds. C. Knap te Kampen heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Rijnsbnrg aan genomen. Mr. J. Nanninga Uitterdijk vestigt in de Kamper Courant de aandacht op een kunstboek, waarmede hij door bemiddeling van den boekhan delaar Laurens Van Hnlst te Kampen heeft ken nis gemaakt. Het is eene door hertog Philippus II van Pommeren aangelegde verzameling van meer dan 100 oorspronkelijke geschilderde en geteekende portretten van vorsten uit het Pom- mersche Huis en van beroemde personen, alle met eigenhandige bijschriften van den verzamelaar, alsmede van kostbare teekeningen van beroemde meesters uit zijn tijd en vroeger. Op het eerste blad leest men in een ovaal, met figuren en bijwerk omgeven, kunstig met de pen geteekend en met roet gewasschen, het volgende met eigen hand door hertog Philipppus geschreven„Allerhand Virsierungen van Conterfeijten und Gesichten von gnten Meistern gecolligiert A° 1607 in alten Stettin in Monat Julio. Philippus II Dux Pomerano- rum manu propria". De tegenwoordige eigenaar is genegen dit zeld zame werk tegen een aan de waarde geëvenredig- den prijs te verkoopen. In de tweede helft van October a. s. zal voor de vervulling der betrekking van adspirant- ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek plaats hebben. Tot dit onderzoek wor den toegelaten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de polytechnische school te Delft, mits zij op 1 November e. k. niet ouder zijn dan 26 jaar. Aanmelding bij op zegel geschreven adres vóór 15 October e. k. aan het departement van water staat, handel en nijverheid. In Augustus 1880 zal een examen plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. In April zal worden opgegeven het aantal open te stellen plaatsen, alsmede de tijd, waarop de verzoeken om toelating moeten worden ingediend en wat daarbij is in acht te nemen. Bij aanplakbiljet waren de ingezetenen van Delfshaven tegen gisteravond opgeroepen, om zich te halfnegen te vereenigen in de zaal „Belvédère", ten einde middelen te beramen om den nieuw be noemden burgemeester, jhr. Van Citters, morgen bij zijn aankomst feestelijk in te halen. Door den minister van financiën zijn aan de provinciale inspecteurs der directe belastingen statistieke opgaven gevraagd betrekkelijk het pa tentrecht, waarschijnlijk met het oog op een her ziening der patentwet, of in verband met het ont werp van wet tot beteugeling van het misbruik van sterkedrank. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen de door den vorigen minister gegeven inlichtingen op het adres van C. P. Metelerkamp te Amsterdam, betreffende het ter visie leggen van de kohieren der plaatselijke directe belastingen. De adressant had den Koning verzocht het besluit van den ge meenteraad te vernietigen waarbij afwijzend was

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1