Dinsdag 30 September. A°. 1879. N". 6018. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ3 DEZEB COUR1ÜT: Voor Lei des per I munden.L10. Franco per po«L1.40. Aboadertyjke Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTBHTIEïf v»n 16 regel»1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootera letten u*r plaatsruimte. LEIDEK, 29 September. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heerenB. W. Schultetus Aeneae, geb. te St.-Jacobi-Parochie, met academisch proefschrift, get.: „Rufi Ephesii £ilvoxpig irfqI 2<f7]yn<uv"en W. J. Arends, geb. te Oude- Tonge, met academisch proefschrift: „Verslag der verloskundige kliniek en polikliniek aan de Leidsche hoogeschool gedurende den cursus 1875 1876 en 18761877;" de heer W. F. Hartmann, geb. te Haarlem, tot doctor in de letteren, met acad. proefschrift: „Observationes in Plutarchi Vitam Timoleontis", en de heer M. C. Paraira, geb. te Amsterdam, tot doctor in de wis- en natuurkunde, met acad. proefschrift: „Over de methoden ter be paling van de aantrekking eener ellipsoïde op een willekeurig punt." De nieuwbenoemde hoogleeraar dr. J. J. Cor- nelissen zal Woensdag-middag te twee uren met eene' redevoering in het groot auditorium zijn ambt aanvaarden. Op den 23 September jl. vierde de weleerw. pater A. L. Brnuott, kapelaan te dezer stede, zijn 30-jarig priesterschap. Zeer vele vrienden, parochianen en ook de leden der R.-K. militaire vereeniging, van welke de jubilaris directeur is, toonden hem op dien dag hunne warme belang stelling, achting en liefde en waren ook tegen woordig bij de plechtige H. Mis die door den eerw. jubilaris te halftien werd opgedragen. Onder de vele geschenken mant een prachtig geëmailleerde kelk uit, en ook een geschenk van de leden zijner vereeniging, bestaande in een zijden moiré sjerp, was den jubilaris tot bewijs hoezeer zij hem ach ting en liefde toedragen. Het zangkoor voerde op den plechtigen morgen o. a. de Missa van B. J. W. Zweers uit en wel voor de eerste maal. De tenor H. J. Withake werkte tot deze uitvoering mede. Bij eene bijzondere vergadering der leden van de militaire vereeniging op 25 dezer was, behalve de koristen en vele andere genoodigden, ook tegenwoordig het bestuur der protestantsche militaire vereeniging. Openlijk moet hier worden dank gebracht aan de verschillende militaire auto riteiten voor de groote bereidwilligheid en voor de ingenomenheid met deze vereeniging die door hen is betoond door het oogenblikkelijk inwilligen van het verzoek om de militaire leden op den morgen van 23 en op den avond van 25 dezer met verlof te doen gaan. Het grootst gedeelte van het bovenstaande lazen wij in „de Tijd" en in „de Maasbode". Het is zeer te bevreemden, dat een katholiek orgaan als het Leidsch Weekblad over deze feestviering geen woord heeft gerept. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 36.00, f 18.00, f 4.80 en f 1.90; de laagste f 36.00, f 17.50, f 3.80 en f 1.80. Zaterdag-middag werd de tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw te Haarlem met eene korte rede door den voor zitter van het hoofdbestuur geopend, welke door de burgemeesters van Haarlem en Heemstede werd beantwoord. Het schoone weder begun stigde de plechtigheid, die in den schoonen Haar lemmerhout uitmuntend op hare plaats was. Daarna werd het tentoongestelde bezichtigd. Veel ziet men, wat jaarlijks wordt tentoongesteld, maar toch ook veel bijzonders en ook wel wat nieuws. Als iets bijzonders dienen vermeld te worden de schoone bouquetten en bloemen nit Haarlems dreven en de heesters van de met roem bekende boomkwee kers. De handelaars in landbouwwerktuigen heb ben ook hun best gedaan. De firma Boeke en Huidekooper vertoont het machinaal botervaten- maken en het afroomen van de pas gemolken melk in enkele oogenblikken. Van de room zal ook op het terrein volgens eene nieuwe methode boter gemaakt worden. De firma Kortman en Co. laat een kleine gasfabriek zien, die bij uitstek voor buitenhuizen geschikt is. Voorts is er eene bascule, die het gewicht in kilogrammen op het papier brengt. Bij de uitstalling van den heer Funkier verdient de aandacht een wekker, die den landman waar schuwt, als zijn hooi- of graanberg zal in brand gaan. Vele ingezetenen gaven door het uitsteken van vlaggen bewijs van hunne ingenomenheid met de landbonwfeesten. Gisteren werd de tentoonstelling door duizenden bezocht en landgenoot en vreemdeling waren eenstemmig in het afleggen van de getuigenis, dat zulk een geheel, het natuurschoon met de belang rijkheid der tentoongestelde voorwerpen vereeni- gende, geacht moet worden tot de groote zeld zaamheden te behooren. Twee muziekcorpsen, buiten het tentoonstellingsterrein geplaatst, verlevendigden nog hel geheel. Het wemelde in den Hout van wandelaars en equipages. De tentoonstelling werd ook bezocht door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, die, vergezeld door den refe rendaris van zijn departement, ongeveer te twaalf uren op het terrein verscheen, waar hij door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw werd verwelkomd en geleid. Hij be zichtigde alles met belangstelling en stond bij enkele voorwerpen langdurig stil, in het bijzonder bij de expositie van Blocquery, waar de met den eereprijs bekroonde dorschmachine, de voor In disch gebruik bestemde spoorweg alsmede een hy draulische hefboom zeer de aandacht trokken. Na dat den minister door het hoofdbestuur een col lation was aangeboden, werd ook een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van landbouw-pro- ten enz. De minister betuigde bij herhaling zijne ingenomenheid en keerde met den trein van 3 uor 29 naar de residentie terug. Zaterdag werd te Delft de 48ste jaarlijk- sche gewestelijke vergadering gehouden van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap in Zuid- Holland. Na een hartelijken welkomstgroet aan de vele opgekomenen te hebben toegeroepen, opende de heer J. A. Van Dijk, president van het gewes telijk bestuur, de vergadering. De heer Koomans wees op het voor- en nadeel van de schoolbiblio theken, vestigde de aandacht der vergadering op het gevaar van te veel en gedachteloos lezen en gaf zijne meening over de wijze, waarop de school bibliotheken moesten worden ingericht. Na eene levendige discussie over deze gewichtige zaak, kwam punt 2 aan de orde. De inleider, de heer S. P. Perdijk, meende dat er bij ons te weinig geestdrift bestond voor het schoone. Hij wilde de aesthetische ontwikkeling van het volk bevorde ren en meende dat ook de opvoeding aan dat doel moest medewerken. In een zeer nette toespraak betoogde de heer F. Gedeking de noodzakelijk heid van het spreken in volledige zinnen voor de leerlingen der lagere school, waarmede de vergade ring zich ook zeer wel kon vereenigen, mits zulk spreken geen aanleiding gaf tot onnatuurlijkheid. Nadat nog de heer L. Van der Wilk zijne lees methode had ontwikkeld, werd de vergadering gesloten. Van de welwillend aangeboden gelegen heid, om enkele merkwaardige gebouwen der stad te bezichtigen, werd door velen gebruik gemaakt, terwijl men met een gezamenlijken maaltijd besloot. Naar men verneemt heeft de kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam, ua een lang durige beraadslaging, besloten den heer Van Hamel, die zijn ontslag heeft gevraagd nit zijne bediening, te doen weten dat men kennis heeft genomen van zijn verzoek en dat men zijn stap diep betreurt. In de kerkeraadszitting van 12 October a. s. zal ten aanzien dezer zaak eene beslissing worden genomen. Onze wakkere Poolvaarders hebbeD,zooals uit nadere berichten blijkt, met hun notedop in de heog-Noordelijke IJszee een land bereikt, dat nog nooit op gelijke wijze, opzettelijk, bezocht is. De Oostenrijksche expeditie onder Weyprecht, die Keizer-Frans-Jozefslaud in 1873 ontdekte, dreef er, in het ijs gekneld, heen, zonder te kunnen sturen of koersen. De Engelsche kapt. Markham, die 22 Sept. met de „Ys-Bjorn" te Tromsoë binnenkwam, trachtte ook F.-J.-land te bereiken, doch kwam niet verder dan 78° 24' Noorderbreedte. Hij volgde den 45sten meridiaan O. L., maar de „Barents", die den 55sten koos, bereikte het doel en kwam veilig terug. Mac Clintock is een eiland dat vlak voor F.-J.-land ligt op 80° N. B. Kapt. Markham heeft er het comité per telegraaf mede gelukgewenscht. Aan de Tweede Kamer zijn ingediend af schriften van twee tractaten tot wederzijdsche uit levering van misdadigers het eene met Zweden en Noorwegen, het andere met Spanje. Het wetsontwerp op de vergunningen tot het aanleggen van wegen en vaarten, is naar het Vad. verneemt, door de regeering ingetrokken. In den Delftsehen gemeenteraad had Zater dag eenige beraadslaging plaats over het adres van den kolonel-directeur der artillerie stapel- en constructie-magazijnen, houdende verzoek om een krediet uit de gemeentekas voor de feestelijke herdenking van het 200-jarig bestaan der artillerie inrichtingen te Delft. Sommige leden wenschten dat aan het verleenen van bijdragen tot het houden van feesten een einde zou komen, maar met het oog op de antecedenten en ook wegens het groot belang dat de stad Delft bij de bedoelde inrichtingen heeft, achtte men zich verplicht tot de feestelijke herdenking van het 200-jarig bestaan in November a. s. mede te werken. Met 14 stem men tegen 1 werd besloten tot gemeld einde eene bijdrage van f 3000 te verleenen. Zaterdagavond hielden een vijftigtal ambte naren der spoorwegmaatschappijen hier te lande te Utrecht eene vergadering ten einde te bespre ken of er aanleiding zou kunnen bestaan om den dag waarop vóór 50 jaren de eerste locomotief den ijzeren weg reed feestelijk te herdenken. Eene commissie werd benoemd, die de noodige stappen zal doen om eene feestviering op 25 Oct. a. s. voor te bereiden. In deze commissie werden be noemd de heeren Eeltjes, rijksopziener, Hamelink, chef de bureau bij de Staatsspoorwegen, A. M. Buis, controleur van den Nederlandschen Rijnspoor weg, Stolp, adjunct-ingenieur van den Holl. weg, en Van Burkom, chef de bureau bij den Centraal- spoorweg. De commissie zal worden uitgenoodigd vóór of op den lOden October a. s. haar pro gramma voor te stellen in eene vergadering, tot bijwoning waarvan alle spoorwegambtenaren zullen worden uitgenoodigd. De uitspraak der jury van den internatio nalen wedstrijd, gevoegd bij de tentoonstelling van nationale en koloniale nijverheid te Arnhem, is in afdeeling 4, brandwaarborgkasten, als volgt

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1