Zaterdag 27 September. N°. 6016. A0. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommert0.03. Deze Courant wordt dagelyka, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Yin 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17%. Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN» BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien ket adres van G. F. J API KSE, bierbroawer, wonende alhier, houdende verzoek om in zijne bierbrouwerij „de Post hoorn", gelegen aan de Oude Vest n°. 179, eene stoommachine te mogen plaatsen; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet fan 2 Juni 1875 (Staatsblad m®. 95); Geven hy deze kennis aaa het pnbliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede aat op Vrijdag den lOden October a. s., voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Borgemeeater. 26 September 1879. E. KIST, Seereteris. LEIDEN» 26 Septunbei. Heden zijn aan de hoogeschool alhier de heeren F. Kooy, arts te Groningen, geb. te Saaxum, en J. Van den Berg, geb. te Haarlem, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, beiden met academisch proefschrift, get. resp.„Over den invloed van adstringentia en enkele andere middelen op de eiwit- afscheiding" en „Over ligatuur en drukking als behandelingsmethoden ter genezing van aneurys- mata", en de heer W. G. C. Bijvanck, geb. te Amsterdam, tot doctor in de letteren met academisch proefschrift, get.„Stadia in Ti. Gracchi historiam." Het bronzen borstbeeld van wijlen prins Hendrik is hedenuamiddag in de nis boven den ingang van het nieuwe gebouw der Kweekschool voor Zeevaart alhier gesteld. Met 1 October a. s. worden de volgende veranderingen in de tariefs- en andere bepalingen van de rijkstelegraaf ingevoerdVoor een telegram gewisseld tusschen twee kantoren binnen Neder land, onverschillig of deze tot de rijkstelegraaf of tot bijzondere ondernemingen behooren, wordt geheven een vaste prijs van vijftien cents, en één cent daarenboven voor elk woord, dat het telegram bevat; voor telegrammen naar België wordt gehe ven een vast bedrag van vijf en twintig cents, en twee en een halve cent daarenboven voor elk woord, dat het telegram bevat. Kaarttelegrammen in het binuenlandsch verkeer en in dat met België vervallen. Ze worden voort aan alleen aangenomen ter verzending naar kantoren in Frankrijk, Spanje, Portugal, Luxemburg en Ruslandnaar dit laatste land echter alleen langs den omweg over België, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk. Dringende telegrammen met bin- nenlandsche bestemming kosten, evenals naar de vreemde staten, welke deze telegrammen toelaten, het drievoud van den prijs van een gewoon telegram. Bij de toepassing van het woordtarief wordt de vooruitbetaling slechts tot hoogstens dertig woorden toegestaan. De aanduiding dat het ant woord is vooruitbetaald, moet door den afzender boven het adres worden geschreven. Indien hij een antwoord van tien woorden voor zijne reke ning neemt, kan hij voor de aanduiding volstaan met de woorden „antwoord betaald"betaalt hij voor minder of meer dan tien woorden, dan moet het aantal woorden achter de uitdrukking „antwoord betaald" wordeu vermeld. Voor laatstgenoemde uitdrukking kan de afzender ook de tusschen haakjes te stellen verkorting „RP" bezigen. „RP" telt voor één woord en de haakjes komen niet in rekening. Verlangt de afzender van een telegram keunis- geving van den tijd van aflevering aan zijn corres pondent, zoo betaalt hij daarvoor den prijs van een telegram van tien woorden. Voor de uitreiking van elk afschrift van een telegram met meerdere adressen in dezelfde plaats van bestemming wordt in het binnenlandsch ver keer vijftien cents, in dat met België en met Groot-Britannië en Ierland vijf en twintig cents voor elke honderd woorden, en in het verkeer met andere buitenlandsche staten vijf en twintig cents voor elke twintig woorden geheven. Voor het gebruik van adressen in een tusschen de belanghebbenden overeengekomen of in ver korten vorm wordt een recht van twintig gulden 'sjaars geheven, bij vooruitbetaling te voldoen door den geadresseerde, die zich onder zoodanig adres telegrammen doet seinen. Daar wegens de invoering van dit tarief per woord binnen Nederland het aantal soorten van telegramzegels tot frankeering der overbrengings- kesten van telegrammen behoort te worden ver meerderd, zullen er, eveneens van 1 Oct. a. s. af, elf soorten van telegramzegels zijn, namelijk van één cent, drie cent, vijf cent, twaalf en een halven cent, vijftien cent, twintig cent, dertig cent, vijftig cent, zestig cent, één gulden en twee gulden. Aan II. Van Riet, gewezen adjunct-com mandant voor den arbeid in het huis van mili taire detentie nabij Leiden, is verleend een pen sioen ten laste van den staat van 763 's jaars. Met een stoomboot kwamen in Ten Haag gisteren ruim 100 jongens en meisjes uit Katwijk, leerlingen van de Zondagscholen aldaar, aan, onder geleide van hun onderwijzers en onderwijzeressen. De kinderen bezochten den zoölogischen tuin en Scheveningen, werden gul outhaald en keerden 's middags vroolijk naar Katwijk terng. Men meldt ons uit Zegveld van 21 Septem ber Hedenmorgen werd alhier in tegenwoordig heid van eene schare die het kerkgebouw niet be vatten kon het pas gestichte orgel ingewijd, bij welke gelegenheid eene rede gehouden werd door onzen leeraar naar aanleiding van Psalm 33 vs. 13. Het instrument, nagezien en goedgekeurd door den heer R. Hol van Utrecht en geleverd door den heer J. Van Gelder, orgelmaker te Leiden, munt uit door netheid en degelijkheid van bewer king, is welluidend van toon en strekt den ver vaardiger in elk opzicht tot eer en aanbeveling. Het Utr. Dagbl. deelt mede dat de heer R. Hol het oratorium „David" heeft voltooid, waarvan de heer Hofdijk den tekst vervaardigde en waarvan een deel reeds op het zangersfeest te Deventer werd uitgevoerd. Het werk bestaat uit zes afdeelingen of tafereelen en is voor gemengd koor, solo-stemmen en orkest gecomponeerd. Mevrouw Henrielte Heinze heeft van het belang rijk gedicht een Hoogduitsche vertaling gemaakt. Het klavier-uittreksel zal nog vóór het einde van dit jaar het licht zien bij den muziekuitgever Albert Roothaan te Amsterdam. Naar het Vad. uit goede bron verneemt is de luit.-kol. De Villeneuve van het regiment grenadiers en jagers op zijn aanvrage op non activiteit gesteld. Hij wordt vervangen door den majoor Boellaard van het reg., die tot luit. kolonel wordt bevorderd, terwijl de majoor Ongerboer van het 1ste reg. te Leeuwarden bij het reg. gre nadiers en jagers wordt overgeplaatst. De Koningin heeft uit hare particuliere fond sen, tot wederopzegging toe, een jaarlijksche gift toegezegd aan het Instituut tot onderwijs voor blinden te Amsterdam, met de bepaling dat het bedrag daarvan zal moeten strekken voor de vast gestelde tegemoetkoming (volgens de statuten der instelling van eiken kweekeling gevorderd), van een behoeitig leerling. Volgens uitdrukkelijken last der Koningin, moet die som in de eerste plaats strekken voor den kleinen Rotterdammer, die haar, tijdens den intocht in de hoofdstad, met zooveel gepaste vrijmoedigheid een bouqnet aanbood, en naar wiens omstandigheden H. M. een zeer nauw keurig onderzoek heeft laten doen. Ds. D. Boomstra te Buren heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Hervormde gemeente te Aarlanderveen bedankt. Gistermorgen hield de Maatschappij tot be vordering der bouwkunst te Rotterdam eene alge- meene vergadering, waarbij ter sprake kwam de qnaestie van de ontbinding der commissie van rijks-advisenrs. Bij acclamatie werd de volgende conclusie aangenomen De vergadering besluit, dat door de Maatschappij tot bevordering der bouw kunst bij den minister van binnenlandsche zaken wordt aangedrongen op verbetering van den be- staanden toestand bij het verbateren en in stand honden der verschillende rijksgebouwen, en dat daartoe eene commissie van preadvies worde benoemd nit Nederlandsche bouwkundigen, aan te wijzen door de verschillende kunstvereenigingen in Neder land, om, met gebruik van de antwoorden der afdetlingen, na een nader onderzoek Z. Exc. voor stellen te doen tot algeheele regeling der zaak. Het genootschap „Natura artis magistra" te Amsterdam telt 6241 leden en donateurs. Ge durende het afgeloopen dienstjaar werden de tuin, zalen, bibliotheek enz. bezocht door 58,818 vreem delingen en 65,000 werklieden. Het batig saldo, op de balans voorkomende, bedraagt f 456,680. Aan de Utrechtsche universiteit zijn bevor derd tot doctor in de geneeskunde: de heer G. A. Van Arkel, geboren te 's-Gravesande, en de heer A. W. Van Haagen, arts, geboren te Utrecht. De predikant Westhofi' te Bennekom heeft den uitgever der Wageningsche Courant bedreigd met eene aanklacht hij den officier van justitie, wegens hoon. De uitgever van dat blad, de heer Haak, antwoordt, dat de heer Westhoff in de courant iets las wat er niet in staat, zoodat de redactie niets behoeft in te trekken. De heer West hoff heeft op den kansel de Wageningsche Courant een goddeloos blad genoemd. Naar het schijnt is men bij het ministerie van oorlog er op teruggekomen, om oude gedragen kleedingstukken, die zonder waarde in de garni zoensmagazijnen waren ingeleverd, weder aan nieuw opgekomen miliciens ten gebruike nit te geven. Dezer dagen althans is aan eenige admi nistration Je last verstrekt, om oude kleeding stukken in het openbaar te doen verkoopen, een maatregel die, met het oog op de zindelijkheid, alle waardeering verdient. Op ultimo Aug. jl. werd de gouvernements- koffieoogst op Java 1879 in zijn geheel geraamd op 1,039,000 pikols, terwijl in de inkooppakhuizen geleverd waren 787,000 pikols. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te- Napels en zou denzelfden dag vertrekkende „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde gisteren te Suez en zette onmiddellijk de reis voort; de „Courad", van Batavia naar Am sterdam, vertrok gisteren van Port Said. Z. M. heeft benoemd tot agent van het ministerie van financiën te Amsterdam J. Geesink, thans referendaris hij dat agentschapden lsten klerk ter algemeene rekenkamer, jhr. G. C. baron Van Asbeck, benoemd tot adjunct-commies aldaar; benoemd tot lid der afdeeling van den raad van state voor de geschillen van bestuur, mr. J. Heems kerk Az., lid van dien raad.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1