Katholieke militairen te 's-Gravenhage. Die ver eniging stelt zich ten doelbevordering van godsé 'dienst en zedelijkheid onder de R.-K. militairen, die te 's-Gravenhage in werkelijken dienst zijn. Om dat doel te bereiken zal zij zich beijveren ten gerieve der bedoelde militairen voldoende lokalen door aankoop of huur te verkrijgen en beschik baar te stellen en van het noodige mobilair en gerief te voorzien. De vereeniging wordt bestuurd door een raad, bestaande uit een vasten president, die altijd een Roomsch-Katholiek priester is, door den bisschop aangewezen, en uit vier niet-mili- taire leden. Tweede Kamer. Van het adres in ant woord op de troonrede is de paragraaf over den handel na discussie met 51 tegen 17 stemmen aan genomen. De paragraaf over het onderwijs lokte veel debat uit. De heer Van Lijnden verdedigde tegenover de antirevolutionairen zijne houding in de onderwijs-quaestie. Steeds was hij, ofschoon evangeliebelijder, afgeweken van de meening der antirevolutionairen, die van de wetgeving alles verdachten. De wet van 1878 was hooger beroep op de wet van 1857. Een cassatieberoep zou hen wellicht nog minder bevredigen. Zijn stand punt was steeds, dat ook de positief christe- lijken het openbaar onderwijs moesten ver heffen. De minister Six zou middelen voor de invoering der schoolwet aanvragen, zoodra de voor bereiding gereed was. De heer Van der Hoeven constateerde dat het kabinet liberaal is en aan vaardde den nieuwen strijd tegen de onderwijs wet. Het amendement van den heer Elout werd verworpen met 57 tegen 15 stemmen. De bedoelde paragraaf werd aangenomen met 43 tegen 29 en het geheele adres met 44 tegen 28 stemmen. Het stoomschip Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Adende „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 September Gibraltar; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok den löden September van Padang. Gemengd Nien"ws. Maandag-morgen, terwijl men in Den Haag bezig was de kazerne der grenadiers en jagers te versieren, reed een stokoud man met een reusachtigen pot met bloemen de plaats op en vroeg naar een der officierenkapitein Mac-Leod stond hem te woord. Het bleek, dat de onde, ridder van 't Metalen kruis, P. Blijleven, de bloemen, door hem zelf gekweekt, als feestgaven aan het regiment wilde aanbieden. De roode bloem pot kreeg een eereplaats in 't midden der tafel op de bibliotheek met het Metalen kruis van den oud-strijder en een vers, waarin hij zijn ge schenk opdraagt, er bij. Gisteren bij de uitrei king der prijzen aan de overwinnaars stelde de kolonel Van Bel den werkman J. Rauth, den man, die 't eerst de grenadiers-uniform droeg, als den „grenadier" van den ouden stempel voor. Hij begaf zich met den ouden werkman naar een der zalen en gebruikte met hem het déjeuner, terwijl hij hem van sigaren voorzag en een douceur in geld. De geestdrift, waarmee de commandant werd toegejuicht, was onbeschrijfelijk. En zijn voorbeeld volgende, hielden de onderofficieren nu op het initatief van dien sergeant Van der Grijp een inzameling voor den „oudsten grenadier", wien op deze wijze ook een feestdag werd bereid. Tegen morgen is door het bestuur der ,,'s-Gravenhaagsche Vereeniging tot beoefening van het jachtrijden" een jacht uitgeschreven met rendez-vous aan de schietschool te Waasdorp om halftwee. Gistermorgen omstreeks halfzes is eene der grootste boerderijen in de gemeente Haarlemmermeer afgebrand, gelegen aan den IJweg, bij den Spaarnwouderweg, toebehoorende aan den heer J. W. Viehoff te Amsterdam en bewoond door Jan Commandeur. Van verzekering is tot nu toe alleen bekend, dat de granen en inboedel verzekerd zijn. Tevens zijn verbrand twee vette varkens, eenige kippen en eene hoeveelheid graan en hooi. Het grootste gedeelte van den inboedel en van het goud en zilver is gered. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het broeien van het hooi. De verbrande woning met inventaris, granen enz. wordt op 40,000 geschat. In de Nationale Bank te Brussel is een diefstal van 63,500 franken gepleegd. De gestolene som bestond uit: 50 banknoten van 1000 franken, 125 van 100 fr. en 50 van 20 fr. De Bank looft eene belooning uit van vijftien duizend franken voor dengene, die den dief in handen zal leveren en het gestolen geld terug bezorgen. BUITENLAND. DuitscIilancL. De keizer is gisternamiddag te halfvijf onder klokgelui van Straatsburg naar Metz vertrokken. Voor de prefectuur, op de staten en bij het station was eene tallooze menigte bijeen en juichte men: „hij leve!" en „tot wederziens!" Aan het station waren de overheden aanwezig. De keizer drukte zijne tevredenheid uit over de ontvangst en over den indruk dien hij uit Straatsburg meenam. Te Metz kwam hij des avonds te kwart voor achten ouder het gebulder van het geschut en het gejuich der bevolking met de overige vorstelijke personen aan. Aan het station werd hij door prins Karei en de overheden ontvangen. Hij reed in een open rijtuig door eerebogen naar de prefectuur. De Duitsche vereenigingen vormden rijen met lam pions. De stad was schitterend verlicht. Te Straatsburg heeft Zondag een optocht van landlieden ter eere van den keizer en de keizerin plaats gehad. Hij werd geopend door muzikanten te paard in oudboersche kleeding, gevolgd door 130 ruiters op schoone paarden. Daarna kwamen 32 elk met zes paarden bespannen wagens, waarop 450 meisjes in haar eigenaardig kostuumde ge heele trein werd gesloten door twee muziekcorpsen. Door eene deputatie, met den burgemeester aan het hoofd, is den keizer in naam der stad Straats burg een gedenkpenning aangeboden, ter herinne ring aan zijn bezoek in 1877 geslagen. Oostenr.-Hong. 31 oiiarctiie. Uit goede bron wordt vernomen, dat Von Bismarck en Andrassy, om van de vriendschap pelijke verstandhouding van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland ook op het gebied der stoffelijke belangen blijk te geven, in hun onderhoud in beginsel overeengekomen zijn, om binnen de gren zen der mogelijkheid wederzijdsche verlaging van het douanetarief en vergemakkelijking van het verkeer tusschen beide staten tot stand te bren gen met dit doel zullen speciale gedelegeerden onmiddellijk bijeenkomen, opdat de daarop be trekking hebbende voorstellen nog in den loop van het volgende jaar bij de parlementen kunnen worden ingediend. De club der Boheemsche afgevaardigden heeft met 67 tegen 5 stemmen besloten tot deel neming aan de zittingen van den rijksraad, nu de tegenwoordige regeering, met 's keizers goed vinden, aan alle nationaliteiten gelijk recht wil toe kennen en er naar streeft dat zij zich onder elkander doen verstaan. Telegrammeak ST.-PETERSBURG, 23 September. Een hier ontvangen officiéél telegram meldt, dat de voor hoede van het Russische expeditiecorps, onder bevel van prins Dolgorukofl, 18 Aug. tusschen Terkasan en Khodjalkali eenige schoten met eene afdeeling Tekke-Turkomanen wisselde. Prins Dolgorukoff zond twee escadrons ruiterij en eene compagnie voetvolk af, welke 23 Aug. met den vijand slaags raakten en hem 6000 schapen en 1200 kameelen afnamen. De verliezen aan weerszij den waren gering. LONDEN, 23 September. Uit Sydney wordt medegedeeld, dat de internationale tentoonstelling aldaar den 17den dezer door lord A. Loftus, den gouverneur, is geopend. De gouverneurs der koloniën Victoria, Zuid-Australië en Tasmania woonden de plechtigheid bij. Er heerschte veel geestdrift. MONTBÉLIARD, 24 September. De minister van binnenlandsche zaken heeft de hoogten en de versterkingswerken van Lomont bezocht. Hij ver klaarde, dat Frankrijk den vrede en niets dan den vrede wil, doch voor alle gebeurlijkheden gereed was. ROME, 24 September. De Paus heeft msgr. Agopete Pancini tot internuntius te 's-Hage be noemd. BUCHAREST, 24 September^ De kamer der afgevaardigden heeft het voorstel om de grondwet niet te herzien met 102 tegen 28 stemmen ver worpen. Het voorstel der meerderheid tot het toestaan van het persoonlijk inboorlingrecht is met 75 tegen 53 stemmen afgewezen. SIMLA, 24 September. Men gelooft dat Baker heden Ruslie zal aantastenmen verwacht tegen stand. De troepen onder generaal Roberts zijn voldoende van vervoermiddelen voor het oprukken naar Kaboel voorzien. Generaal Bright zal onmid dellijk met zijne voorwaartsche beweging een aan vang maken. LONDEN, 24 September. Uit Simla wordt officiëel gemeld, dat de Russische voorhoede der expeditie tegen de Turkomanen bij Geoktepe is geslagen. Aan den kant der Russen sneuvelden 700 man. De Russen trokken zich op Beurmo terug. INGEZONDEN. Graan. Is Engeland voor zijn behoefte aan graan af hankelijk van vreemde landen? Deze vraag wordt behandeld in „The Economist" van 20 dezer. Dr. Forbes Watson heeft over die zaak onlangs een rapport uitgebracht, dat de aandacht verdient van alle graantelers, ja van alle broodeters. De rap porteur komt tot de slotsom dat Engeland vol strekt niet afhankelijk behoeft te zijn van vreemde landen wat graan betreft, ten eerste omdat Britsch Indië rijk is aan gronden die het beste graan kunnen voortbrengen, mits de landbouwer eene goede keuze doe van het zaad dat moet uitge strooid worden. In Indië wordt daarop niet ge noeg gelet en evenmin wordt het uit Indië naar Engeland verscheepte graan genoegzaam gezuiverd. Beide nadeelen kunnen vermeden worden. Maar de geleerde rapporteur vestigt in de tweede plasts de aandacht op de vruchtbare vlakten in Britsch Amerika in de nabijheid van het meer van Win nipeg. Men kan die vlakten beschouwen als de koornvelden voor de geheele wereld. De bevolking neemt daar zoodanig toe, en de grond is er zoo willig, dat binnen twee jaren 2 millioen acres (I acre 40,4671 are) ouder graancultuur kunnen zijn en dat die oppervlakte binnen vijf jaren tweemaal zoo groot kan zijn. Dit zegt zoo veel als een vermeerdering met 100 millioen bushels van de graanproiuctie der wereld. Wanneer men opmerkt dat de gansche invoer van graan in het Vereenigd Brittanje gemiddeld niet boven 100 millioen bushels gaat, dan laat het zich be grijpen welken invloed de verbinding met Manitoba zal hebben op de Engelsche graanmarkt. Port Nelson is de haven van dat district en, hoewel gelegen op 93° WL., toch 80 mijlen nader bij Liverpool dan Nieuw-York. De zeebooten zul len van Juni tot October (Port Nelson ligt op 57° NB.) ongetwijfeld den waterweg van Port Nelson wel opkunnen, en het staat te bezien of een stelsel van kanalen tusschen de meren van Saskatchewan en Winnipeg de rivier van dien naam en de Red-river niet voor groote schepen bereikbaar zon kunnen maken, en daardoor het geheele district in het riviergebied van de St.-Law- rence en Missisippi gebracht worden. Aan dit rapport voegt „The Economist" de meening toe dat Engelseh kapitaal en Engelsche ondernemingszucht geen beter veld kunnen wen- scheu om op te gaan werken. En inderdaad is voor Engeland niets zoo wen- schelijk als gewaarborgd te zijn tegen gebrek aan graan en daarbij niet van vreemde landen af te hangen. Immers zijn Brittanjes koloniën groot en rijk genoeg om het stamrijk ruim van levens behoeften te voorzien, zoolang althans de kusten van het vereenigd koninkrijk niet geblokkeerd worden. Maar ook voor ons kleintje» zijn die vraagstukken betreffende graancultuur van het grootste gewicht. Reeds nu ondervinden wij het voordeel van ruime graanaanvoeren van Amerika, want ofschoon de verwachtingen omtrent de graan oogsten in Europa ongunstig waren en alzoo de speculanten zich reeds in het begin van den zomer op hooge prijzen spitsten en ondanks dat de middelmatigheid van de Europeesche graanoogsten deze verwachtingen heeft verwezen lijkt, zijn tot hiertoe de prijzen van graan en van meel matig gebleven. Wel toont zioh thans een neiging tot verhooging in prijs, en misschien zal

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2