N". 6014. Donderdag 25 September. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenE10. Franco per post.1*40. Afzonderlijke Nonnners&05. Deze Courant vrordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADYERTE NTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters, nasr plaatsruimte. LEÏIIEEiY, 25 Scptimsüter. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. G. Yan Deventer, ge'o. te Amsterdam, met acad. proefschrift, get.„Over de absorptie van stralende warm'e door poeders." Morgenavond te acht uren zal in het Nuts- gebouw een algemeene vergadering van leden van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" worden gehouden, waarop ook ouders, voogden en belangstellenden vrijen toegang hebben. Daar er, behalve het uitbrengen van het jaarlijksch verslag, het doen van rekening en verantwoording van den penningmeester en de verkiezing van nieuwe be stuurders, ook de uitreiking der door de leerlingen behaalde medailles zal geschieden, zal door velen zeker van de gelegenheid tot bijwoning dezer plechtigheid worden gebruik gemaakt. Gisteravond gaf de heer Maju in de Stads- zaal zijne eerste voorstelling, welke wel niet talrijk, maar toch redelijk bezocht werd. In de eerste afdeeling verrichtte hij een aantal proeven met de groote phonograaf, voorafgegaan door eenige mede- deelingen omtrent, de inrichting van dit instrument. B:j sommigen moge hij daarbij uit den aard der zaak niet steeds die belangstelling gevonden heb ben als waarop zijne uitvinding aanspraak heeft, bij de meer ontwikkelden op het gebied der natuur kunde daarentegen werd hem steeds een bijzondere aandacht geschonken. Door allen echter werden de belangwekkende proeven met het teruggeven van het menschelijk geluid, hetzij door spreken of zingen, en dat van een muziekinstrument met aandacht gevolgd. Herhaaldelijk vielen den heer Maju hierbij dan ook vele welverdiendetoejuichingen ten deel. Enkele aanwezig zijnde professoren gaven hem zelfs hunne goedkeuring te kennen. Na de pauze werden door middel van zijn optisch polyoratna een aantal lichtbeelden, repro ducties naar schilderijen enz., vertoond. Duidelijk was hier zichtbaar tot welk een hoogte de heer Maju het ook op dit gebied gebracht heeft, terwijl hij tevens voor een rijke verscheidenheid had zorg gedragen. Blijkbaar was het. publiek meer dan eens als het ware opgei ogen over hetgeen het te aan schouwen kreeg, zoodat ieder zeer zeker voldaan de zaal verliet, met. den wensch dat de heer Maju bij zijne séance van hedenavond zich in een nog betere opkomst zal mogen verheugen. Ouder overlegging van de ingewonnen be richten van de commissie van fabricage, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging om gunstig op de verzoeken van J. L IIoos Zn. en A. Rozeboom te beschikken. Het verzoek van de eersten luidt aldus„Geven met de meeste bescheidenheid te kenuen de onder- geteekeuden, J. L. Hoos Zoon, te Leiderdorp, dat zij gaarne, onder den Zijldijk, zouden leggen eeue waterloozingdat zij bij dezen u daarvoor de vereischte vergunning beleefd verzoeken." Dat van den tweede is van den volgenden 1d- houd „De ondergeteekende heeft een verzoek aan de heeren der fabricatie, wegens een duiker te mogen leggen door het jaagpad op het Studeuten- pad buiten de Wittepoort, daar ik last heeft van water met stortregen en opgevend water, dan loopt de kelder van ons onder water, ock mijn buur vrouw, en heeren dat komt eenige buren dempen de sloot en leggen geen duikers en die zeieggen zitten verstopt, dus heeren kan ik geen water kwijt, raken een vreeselijk groote last, dat hebben wij verleden winter ondervonden, dus heeren als het wezen kon zou ik ze gaarne gauw leggen." Voor de vervulling der vacature bij de R monstrantsche gemeente te Oude Wetering, ontstaan door het vertrek van dr. Terwogt. naar Hoorn, is het volgend alphabetisch viertal opge maakt do r den kerkeraad, nl. de heeren Bok van Amsterdam, Hagen van Mydrecht, Kalf van Amersfoort, en Scheltema van Dokkum. Aanstaanden Zondag zullen de manslidmaten van voornoemde gemeente hieruit een tweetal samenstellen. Voor de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den Haagschen gemeenteraad in de plaats van jhr. G. J. G. Klerck, nieuwbenoemd minister van walerstaat enz., waren ingeleverd 977 biljetten, waarvan geldig 968. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Cornells De Groot die 340 en jhr. P. O. II. Gevaerts van Simoushaven die 295 stemmen bekwam. De regen belette gisteravond het. verblijf in de smaakvol aangelegde dreven van den kon. zool. tuin te 's-Hage, zoodat de koninklijke kapel eeue uitvoering gaf in de groote zaal van het gebouw, waar geen plaatsje onbezet, bleef De feestmarsch, door den heer Völlmar voor deze gelegenheid gecomponeerd, leidde het concert in en verwierf grooten bijval. Na afloop der soiree begaf kolonel Van Bel, gevolgd door onderscheidene hoofd- en verdere officieren, zich naar het lokaal „de Ver- eeniging", waar voor de onderofficieren en oud- onderofficieren een bal werd gegeven, dat reeds te acht uren geopend was. Van alle aldaar gar nizoen houdende wapens zoomede van de bataljons d.d. schulterij waren twee onderofficieren op deze partij, naar het schoone geslacht flink was ver tegenwoordigd, genoodigd. De militaire kleeding gaf een eigenaardigen stempel aan de dansende paren. Zelfs de twee invaliden uit het koloniaal invalidenhuis te Bronbeek, wier leeftijd het dansen verbood, konden toch niet nalaten mee te huppelen op de maat. De koniugin heeft gisteren de industrie school voor meisjes te 's-Hage btzocht en met de meeste belangstelling het onderwijs gadegeslagen. Een der directrices bood H. M een bouquet aan. Door den heer Elout van Soeterwoude is voorgesteld, paragraaf 9 van het adres in antwoord op de troonrede aldus te lezen: „Wij koesteren het vertrouwen dat de herziene wet op het lager ouderwijs zoo spoedig zal worden ingevoerd, als de daartoe nog noodige voorbereiding, ook tot toekenning der rechten van een aanzienlijk deel der natie, zal toelaten." Tot deken van Delft en pastoor der St.-IIy- polituskerk aldaar is benoemd de heer II. L. Spoor- rnan, pastoor te Vlissingen. Burg. en weth. van Rotterdam hebben aan den gemeenteraad aldaar een plan voorgesteld tot het aanleggen op stadskosten van een groot ijzeren droogdok naar de plannen van prof. Ileuket te Delft, dr. B J. Tideman, hoofd-ingenieur en adviseur voor scheepsbouw te Amsterdam, en J. Strootmau, hoofdingenieur van den waterstaat te Groningen. Het dok, dat zal bestaan uit 8 sectiën van 17 meter lengte ieder, zal totaal 1,233,200 moeten kosten. Tegen de bedoeling en buiten medeweten van de tentoonstellings commissie is, naar de Arnh. Cl. meldt, door ondergeschikten afschrift gemaakt en aan elders verschijnende dagbladen gezonden van de lijst der bekroningen, aan de inzenders toegekend, welke lijst bestemd was voor de „Officie'ele Gids" en de „Arnhemsche Courant". De scheepsklerken zullen voortaan hunne opleiding ontvangen aan boord van het wachtschip te Willemsoord, waar met ingang van 1 October a. s. een officier van administratie der 2de klasse om hun onderwijs te geven geplaatst wordt. De aardappelen geven dit jaar het minis terie van oorlog veel zorg, niet de qualiteit, maar de quantiteit en de wijze van schillen. Nu is weer een aanschrijving gericht aan de corpsen, dat voortaan geen verminderde hoeveelheid aard appelen mag verstrekt worden, om daardoor de kosten van het schillen door burgerpersonen te kunnen bestrijden. Voor ieder man moeten er op de dagen, dat aardappelen gegeten worden, twee liters worden ingekocht. Overigens wordt de rege ling der huishoudelijke bepalingen, als vódr de jongste aanschrijving op dit punt, geheel aan de commandanten der corpsen overgelaten. Door den minister van binnenlandsche zaken is benoemd tot hortulanus bij de rijks-universi teit te Groningen A. Eiet, vaste knecht in den hortus aldaar. Sedert geruimen tijd worden door de ge zagvoerders van schepen in de groote vaart op hunne reizeD, ten behoeve van het Meteorologisch Instituut, geheel vrijwillig waarnemingen gedaan. Ten einde het leveren van deze nuttige bijdragen aan te moedigen en tevens de nauwkeurigheid der waarnemingen te bevorderen, komt het der regeering wenschelijk voor, in de gelegenheid te zijn eenige der meest, onmisbare meteorologische instrumenten vanwege het Instituut aan gezagvoerders ten ge- bruike te geven. De aanschaffing daarvan voor een achttiental schepen zal f 18,000 kosten. De minister van financiën heeft bepaald dat het examen voor de betrekking van commies verificateur bij de belastingen eerst in eene der eerste maanden van 1880 zal worden afgenomen. W. Horst Pzn., hoofdopzichter bij de Am- sterdamsche Kanaalmaatschappij, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot hoofdopzichter bij de Bataviasche havenwerken. Verscheidene bekroonden ter Arnhemsche tentoonstelling hebben den wensch uitgesproken, dat de commissie hen in de gelegenheid mocht stellen om voor hun eigen rekening gouden of zilveren afdrukken van den stempel der medaille te kunnen bekomen, naar gelang van den graad, hun bij de bekroning toegekend. Generaal Guzman Blanco heeft op de offi- ciëele receptie van het Amerikanisten-eongres ten raadhuize te Brussel gisteravond een langdurig onderhoud gehad mét den Nederlandschen gezant baron Gericke van Herwijnen. Bij kon. besluit van 31 Aug. jl. is goed gekeurd het besluit der prov. staten van Zuid- Ilollaud tot intrekking van het bijzonder reglement voor den polder Nieuwkoop (gemeenten Nieuw- veen, Zevenhoven, Nieuwkoop, Aarlanderveen en Ter Aar)het bijzonder reglement voor den Schilker- polder (gemeenten Ter Aar en Nieuwveen) en de vaststelling van een bijzonder reglement voor den polder Nieuwkoop. Bij kon. besluit vau 2 Sept. jl. zijn o. a. goedgekeurdde besluiten der provinciale staten van Zuid-Holland tot wijziging van het bijzonder regl. voor den Noordzijderpolder (gem. Noordwijken Noordwijkerhout), tot intrekking van het bijzon der reglement voor den Veenpolder (gemeenten 's-Gravenhage, Voorburg en Wassenaar) en tot vaststelling van een bijzonder reglement voor den Veen- en Binkhorst polder. Bij kon. besluit zijn goedgekeurd de statu ten der Vereeniging ten behoeve der Roomsch-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1