N°. 6011. Maandag 22 September. A0. 1879. Tweede Blad. leidsché8i dagblad. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd Nieu>vs. De Mexicaansche vulkaan Orizaba, 5295 meter boven de oppervlakte der zee hoog, ia voor eenigen tijd door den heer Athalza te Puebla bestegen. Dertien personen vergezelden hem, van wie een op den top stierf ten gevolge van de ijlheid der lucht en een ander eenige dagen later bezweek aan roos, „veroorzaakt door de weer kaatsing der zonnestralen op de sneeuw." Men moest, om den top te bereiken, 7000 treden in de sneeuw bakken. De tocht duurde vier dagen. De eerste, die den berg, en wel in 1859, besteeg, was baron Müller. Ten aanzien der belastingen ontleent de „Soerabaia-Courant" aan een schrijven uit Baud a het volgende Te Banda scheen men met een soort van inqui sitie te doen te hebben, die haar zittingen liefst bij nachtelijk duister hield en de weerspannige belastingschuldigen van 's avonds 8 tot 11 anti chambre in de buitenlucht liet houden. Zelfs de Zondag was den inspecteur niet te heilig voor zijn oproepingen en zittingen, waarbij soms koddige scènes plaats grepen Insp. U woont op Lonthor? Belastingsch. Neen mijnheer, op Neira, maar ik heb een kamer op Lonthor bij mijn perk. Insp. Bén kamer slechts? Belastingsch. En een keukentje om wat rijst te koken. Insp. En één mandi-kamer? Belastingsch. Eén mandi-kamer van bamboe staat in 't bosch, doch als u dan toch alles we ten wilt, daar staat ook nogeen andere inrichting bij. Men is hier zelfs zoover gegaan om de arme opzichters over de perken, die slechts f 100 's maands inkomen hebben, hun ellendig huisje voor 60 en hun vrije rijst voor f 10 's maands in rekening bij den aanslag in de belasting te brengen. Te Berlijn is een complete fabriek van dissertaties ontdekt, die men tot verschillenden prijs voor alle vakken kon bestellen. De rechter lijke macht heeft zich de zaak aangetrokken en bij den directeur der fabriek alle stukken en cor- respondentiên betreffende de industrie in beslag genomen. De vraag is, in hoever de fabrikanten vervolgd zullen kunnen worden. Maar het ergst er aan toe schijnen de bestellers der dissertaties te zijn, voor zoover ze hun ambt of hunne betrek king aan dat proefschrift hebben te danken. Zij zullen eenvoudig worden afgezet of in rang verlaagd. Te Chicago bestaat eene Yereeniging „ter bevordering van huwelijken", welke voor trouwlustigen al de kosten der plechtigheid, tot die van het gebruikelijk souper toe, betaalt en den bruidegom bovendien een geschenk aanbiedt, ter waarde van 50 dollars aan huisraad. Deze ver- eeniging gaat daartoe volgenderwijs te werk. Zoo dra twee of drie paren zich aangemeld hebben, maakt de vereeniging bekend, dat op een bepaalden dag, op een besloten terrein, eene prachtige bruids partij zal plaats hebben. Op die partij kan men de aanstaande echtgenooten zieu, muziekcorpsen spelen er enz. Om echter op het terrein te worden toegelaten, betaalt men een kwart dollar entréegeld, en daar in den regel duizenden hiervan gebruik maken, worden de kosten ruimschoots gedekt. De 1 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. laatste maal had het huwelijk eerst des avonds plaats, en werd het feest in een met Chineesche lantarens enz. verlicht bosch gevierd. Bij deze ge legenheid waren 5000 personen tegenwoordig, en het souper was dan ook zeer rijk. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van financiën heeft het „Crédit Eoncier" gemachtigd tot het uitgeven eener lee ning van negeu honderd millioen franken, ter converteering der vier pets. pandbrieven dezer in stelling in drie pets. De leening komt half Novem ber aan de markt. De geleerde Parijsche bouwkundige Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc is te Lausanne plotse ling aan een beroerte overleden. Hij heeft ver scheidene werken van naam over bouwkunde ge schreven, onder andere een beredeneerd woorden boek over de Eransche bouwkunde van de elfde tot de zestiende eeuw, dat tweemaal door het Insti tuut bekroond werd. Groot-Oi-itïlillliö. Thans wordt officieel medegedeeld dat lord Lytton, onderkoning van Indië, den lsten Sep tember per brief aan den emir van Afghanistan kennis gaf, dat hij hulptroepen zou afzenden en diens medewerking verlangde. De emir antwoordde den llden, dat hij de plaats gehad hebbende ge beurtenissen betreurde en hoopte de aan de En- gelsche ambassade gepleegde misdaad spoedig te kunnen straffen en het bewijs te leveren van zijn vriendschappelijke gezindheid jegens Engeland. De regeering heeft thans in de dagbladen het verhaal openbaar gemaakt van den Sowar Taimur, wien het gelukt is aan den moord te Kaboel te ontsnappen. Dit verhaal toont aan, dat de aanval niet vooraf beraamd was. De regimenten hadden eene maand soldij ontvangen, in plaats van twee welke zij eischten. Toen de regimenten bij het gebouw van het Britsche gezantschap waren aangekomen, riep een der Afghaansche soldaten „Laten wij eerst den Engelschen gezant en dan den emir vermoordenDe soldaten traden toen op het voorplein van het gebouw en vielen eenige dienstboden met steenen aan. De guides gaven vuur zonder dat de Engelsche officieren, die zich toen binnenshuis bevonden, daartoe bevel hadden gegeven. De oproerlingen gingen daarop wapenen halen en keerden na verloop van een kwartier terug. Men gelooft dat de Engelsche officieren in dien tusschentijd zouden hebben kunnen ontsnappen. Het overige van het verhaal bevat bekende bij zonderheden. De Zuid-Afrikaansche telegraafkabel tusschen Natal en Mozambique is voltooid en eene der eerste tijdingen, die daarmede zijn overgeseind, is de ge vangenneming van Cetawayo. Als de telegraaflijn tusschen Mozambique en Zanzibar gereed is, zullen in negen dagen tijds de berichten uit Zuid-Afrika in Engeland kunnen aankomen. In dépêches van den emir aan generaal Roberts wordt bevestigd, dat de opstand te Herat heeft plaats gehad bij de troepen, die, ter sterkte van twaalf regimenten, met een aantal stukken geschut te Kaboel lagen. Uit Turkestan zijn andere regimenten ontboden. Uit Simla wordt gemeld dat tegenbevel is gegeven tegen den marsch der Engelschen naar Dakka. De maatregelen voor het transport waren PEIJS DEE ADYEETENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. goed georganiseerd; het gouvernement van Madras zou het noodige materieel verstrekken. De beide oudste zoons van den prins van Wales, de prinsen Albert Victor en George, hebben als cadetten op de „Bacchante" de haven van Portsmouthverlaten, om eene reis rondom de wereld te doen. Oostenr.-Hong. Monarch!®. De plaatsen in het sandjak Novibazar, die over eenkomstig de tusschen Oostenrijk-Hongarije en de Porte gesloten conventie van Febr. jl. bezet mogen worden, zijn thans door de Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen bezet en daarbij hebben zich geen bezwaren van eenig belang voorgedaan. De goede, afloop der expeditie is met een feestmaal te Prjepolje gevierd, waarbij de opperbevelhebber der troepen, de hertog van Wurtemberg, tevens gouverneur-generaal van Bosnië en de Herzegowina, een toost uitbracht op de goede verstandhouding tusschen Turkije en de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. Husni-pacha, die door de Porte belast is met de regeling van alle met de occupatie van Novibazar in verband staande aangelegenheden, beantwoordde dezen toost in gelijken zin. Rusland. Volgens de „Novoe Vremya" houdt de minister van oorlog zich onledig met een plan om de streek aan de Chineesche grens door Siberische kozakken te doen koloniseeren. Hel hoofd der politie te Kieff heeft eene verordening uitgevaardigd betreffende de hooge- scholen. De studenten mogen tot geen genootschap of vereeniging van welken aard ook behooren zij mogen geen bijeenkomsten houden, de bestaande regeling niet afkeuren, geen particuliere lessen geven, of hunne werken door druk openbaar maken. Bij eene andere verordening wordt het toezicht op de openbare vermakelijkheden aan strenge regelen onderworpen. Turkije. Van de leening van 500,000 Turksche ponden door den minister van financiën met een consor tium van bankiers te Galata gesloten tegen een rente van minstens 40 pet. is de helft uitbetaald, waarvan 210,000 naar het seraskeriaat is gegaan en 40,000 onder de ambtenaren der ministeriën is verdeeld. Tereenigde Staten» President Hayes heeft in een vergadering te Detroit in Michigan het woord gevoerd. Hij haalde de statistiek aan om te bewijzen, dat de handel en de industrie in de Unie herleven, het geen hij toeschreef aan de geestkracht des volks, gesteund door het hervatten van de betalingen in specie. Hij hoopte, dat de voorspoed blijvend zal zijn, en legde nadruk op de noodzakelijkheid tot aflossing der publieke schuld, die hij in 83 jaren zonder vermeerdering van de lasten der bevolking mogelijk achtte. Programma's van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACEUM. Zondag 21 September, te twee oren, door de Stafmuziek van het 4de Keg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzins. lste afd.: N°. 1. Marech, Bekker; 2. Ouverture „Maritana," Wallace; 3. „Aus dem Reiche der Tone", Walzer, Faost; 4. Potpourri de „Ia Dame Blanche", Buyssens; 5. „Nibelungcn", Marsch, R. Wagner; 6. Fantaiaie Polonaise, Bandonck; 7. Concert-Polka (Piston-Solo), Hauser; 8. Pantaisie sur .Bouchard d'Avesnes", Miry; 9. Galop, Strating.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1