Maandag 22 September. A0. 1879. Eerste Blad. N". 6011. LEIDSCH MCTBLAD. PRIJS DEZER CO DRAST: V«or Leiden per 8 maanden.L10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke KommenO.Oi. Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regetemri.!'/ 1.05. Iedere regel meert 0.17$. Grootere letters naar plsatsrnlmte. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADES. Zij die zioh met 1 October a. s. op het Leidsch Dagblad wensohen te abonneeren, ontvangen de van heden af tot dien datum verschijnende nummers gratis. Van het kwar taal September-November worden dan alleen de beide laatste maanden tegen 74 cents in reke ning gebracht. 8ÏADS-BER1CHTEN. Oproeping ln wcrkclijken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 4den Sep tember 11., A n°. 2277/1 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 51 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het ko ninklijk besluit van den 8ste* Mei 1862 (Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Woensdag den lsten October aanstaande m verkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag vóór vier uren des namiddags bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan P. C. NICOLA en zijne rechtverkrijgenden tot het plaatsen van 5 heelaalerottetu en het in werking brengen van eene bestaande stoommachine in het perceel aan het Levendaal, Wijk III N°. 7175. LEIDEN, 20 September. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd; tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. Th. Van Deventer, geb. te Dordrecht, met academisch proefschrift, get.„Zijn naar de Grond wet onze koloniën deelen des Rijks?"; tot doctor in de godgeleerdheid de heer A. Van Doorninck, geb. te Deventer, met acad. proefschrift„Bijdrage tot de tekstcritiek van Richteren IXVI", en tot doctor in de rechten de heer F. G. Canneman, geb. te Poerholingo, met stellingen. Aan, het toelatingsexamen aan de Leidsche hoogeschool hebben Donderdag deelgenomen 71 adspiranten, waarvan er zich 14 onder het examen terugtrokken en 15 werden toegelaten. De heer L. D. Petit is benoemd tot con servator bij de bibliotheek der Leidsche hoogeschool. Aanstaanden Maandag te 12 nren des avonds zullen er na het vuurwerk in de Maliebaan van Den Haag extratreinen rijden naar Rotterdam, Schiedam, Delft, Leiden en Voorschoten. De Amst. Crt. verneemt,, dat den heer Modderman, als hoogleeraar in het strafrecht, een opvolger zal worden gegeven, terwijl voor hem de leerstoel zal werden opengehouden, die naar hekend is, nog altijd aan de Leidsche hoogeschool onbezet is, namelijk de leerstoel voor enkele vak ken, waarin onze aanstaande diplomaten moeten worden gedoceerd. Door wijlen den heer A. Van Schie is aan de R.-K. kerk van den H. Petros alhier gelegateerd de som van 250. Het dezer dagen verschenen programma van het Haagsche Genootschap tot verdediging van den christelijken godsdienst behelst o. a. het oordeel der bestuurders over vier bij hen ingekomen ant woorden op de prijsvraag, waarin verlangd werd „eene geschiedenis en criliek van het kerkelijk leerstuk aangaande den staat der rechtheid en den val." De heer Rudolf Riietschi, predikant te Reu- tigen (kanton Bern), is met den uitgeloofden prijs bekroond; aan den schrijver eener Hoogduitsche verhandeling, geteekend met Matth. V48, is, als blijk van waardeering van zijnen arbeid, de som van f 150 toegekend de beide andere stuk ken zijn afgekeurd. Ter beantwoording vóór 15 December 1880 zijn deze drie vragen uitgeschrevenI. Het Ge nootschap verlangt te zien aangewezen, in hoever de vergelijkende godsdienstgeschiedenis, zooals die thans beoefend wordt, bijdraagt, tot de kennis en waardeering van het christendom. II. Eene verhan deling over Alexandre Vinet, waarin hij als christe lijk moralist en apologeet geteekend en gewaar deerd wordt. III. Eene grammatisch-historische toetsing der in de belijdenisschriften der Neder- landsche Hervormde kerk gevolgde exegese van de bijbelteksten, die, rechtstreeks of zijdelings, als gronden en bewijsplaatsen voor de verschillende leerstellingen worden gebruikt. Nadere bijzonder- heden zijn te vinden in het programma zelf, waar van exemplaren, op franco aanvrage, verkrijgbaar zijn bij den secretaris van het Genootschap, prof. A. Kuenen te Leiden. In het gezellig bovenzaaltje van het lokaal Roetemeyer, zegt het Hbl. na zijn eerste verslag, blijft Willy Gutkinds verdienstelijke kapel bij voortduring een talrijk publiek lokken. De eenheid en kracht, waarmee deze betrekkelijk kleine groep kunstenaars haar taak vervult, wekt terecht ver wondering. De kapelmeester weet daarenboven zijn programma's met veel takt saam te stellen. Ernst en luim wisselen elkander af, zoodat ieder zijn smaak bevredigd ziet. Aan de zwem- en had-inrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 147 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5275 volwas sen personen en van 613 kinderen. Ds. J. Van 't Hooft te Koudekerk heeft voor de toezegging van beroep naar Steenwijk bedankt. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Noordwijk werd tot hulponderwijzer aan de afdeeling uitgebreid lager, verbonden aan de openbare lagere school te Noordwijk-binnen, benoemd de heer G. M. Van Altena, te IJlst, zijnde N°. 1 der voordracht, waarop mede voor kwam de heer J. L. Mussert te Groningen. Tevens werd bepaald dat een der hulponderwijzers aan ge noemde school den hoofdonderwijzer zal assisteeren in de klasse voor uitgebreid lager onderwijs tot op het tijdstip dat de heer Van Altena zijne be trekking zal aanvaarden. Voorts werd mededee- ling gedaan van de ingekomen kennisgevingen houdende goedkeuring d«r raadsbesluiten tot rege ling van het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente. De gepensioneerde generaal A. C. A. Schön- stedt zal den Koning vertegenwoordigen aan den feestmaaltijd, den 22sten dezer door de officieren en oud-offieieren van het regiment grenadiers en jagers in het gebouw voor kunsten en wetenschap pen in Den Haag te houden. Het programma van de festiviteiten voor onder officieren en minderen op Dinsdag a. s. des voor middags te tien uren bestaat voor de onder officieren en die met hen gelijkstaan, uit een wedstrijd in het kegelen en een wedstrijd in het schieten met Flanberl-patronen. De prijzen zullen voor beide wedstrijden gelijk zijn en bestaan in vier zilveren horloges. Des avonds te acht uren zal er bal zijn in de zaal der vereeniging. De korporaals en manschappen zullen kunnen deel nemen aanmastklimmen, zakloopen, boegspriet- loopen, het springen met hindernissen, het kik keren en het ringsteken. De buitengewone vergadering van aandeel houders in de Rotterdamsche Bank gisteravond te Rotterdam gehouden werd geopend met een toespraak van den voorzitter van oommissarissen den heer M. M. De Monchy, waarin hij tot be daard en kalm overleg aanspoorde. Dat dit niet overbodig was, bewees de beraadslaging over eene motie die door den heer Visser werd voorgesteld en waarin aan commissarissen in overweging werd gegeven eene voordracht tot, benoeming eener nieuwe directie te doen, welke 1 April zou optreden. Deze motie werd o. a. verdedigd door mr. Thorbecke van 's-Hage, die deed opmerken dat veel te lichtvaardig crediet en voorschotten waren verleend op onvoldoende onderpanden. Mr. Aug. Philips, van Amsterdam, mrs. Loder en Reep maker van Rotterdam, zoomede de heeren Plate, Schöffer en Burger bestreden de motie voor namelijk op grond der noodlottige gevolgen welke de aanneming der motie ten gevolge zoude hebben, terwijl de directie, aan wier eerlijkheid en goede trouw niemand twijfelde, jnist door de ondervonden verliezen en teleurstellingen alle krachten zon inspannen om het verlorene te herwinnen. Daarenboven zouden de tegenwoordige directeuren, geleerd door de treurige gebeurtenis sen, meer waarborgen voor de toekomst opleveren dan novices. Na een debat, ontstaan over de vraag of ge stemd zou worden bij hoofdelijke omvraag of bij gesloten biljetten, 't geen in eerstgenoemden zin werd beslist, werd de motie verworpen met 450 tegen 226 stemmen. Tot commissarissen werden benoemd de heeren Hugo Molenaar, A. A. Wam- bersie en P. Koch Sr. Aali mr. D. Van Weel was op zijn verzoek eervol ontslag verleend als direc teur tegen 1 Januari, welke plaats voorloopig niet vervuld zal worden. Ten slotte gaf de waarde bepaling van de aandeelen der bouwmaatschappij Nederland nog aanleiding tot eene discussie tusschen den voorzitter en den heer Kohier, waarop de ver gadering uiteenging. Te Rotterdam is sinds geruimen tijd op de verschillende openbare lagere scholen plaatsgebrek, waardoor een zeer groot aantal kinderen moet worden afgewezen. Er zijn leerlingen, die reeds ongeveer een jaar lang op plaatsing wachten. Niet tegenstaande het aantal scholen aldaar in de laatste jaren aanmerkelijk is vermeerderd, zal men toch genoodzaakt wezen er nog meer ep te richten. De heer L. F. Brandts Buys heeft naar men verneemt zijn ontslag genomen als directeur der liedertafel „Rotte's Mannenkoor". Ten gevolge van de internationale telegraaf- couventie treedt met den lsten October een nieuwe regeling, betreffende telegrammen, tusschen ons land en België in werking. De Belgische regcering publiceerde reeds de daarop betrekking hebbende overeenkomst, waaraan het volgende is ontleend Elk telegram zal een vast bedrag van een halven

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1