geheel werd vernield, evenals de vloer van een bovenvertrek. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De hechtheid van het gebouw heeft grootere onheilen verhoed. Uit Arnhem meldt men dat twee broeders van den Dinsdag in een vechtpartij ver slagen jongeling eveneens op treurige wijze om het leven kwamen, daar de eerste bij een val van een steiger het leven verloor, terwijl de tweede verdronken is. De beruchte zoutsmokkelaar J. Oost vogels, ruim een jaar geleden uit Ommerschans gevlucht, werd Dinsdag te Wernhout op heeter daad betrapt, terwijl hij zijn oud bedrijf weer uitoefende. Hij werd te Zundert in den gevangen toren opgesloten, doch wist 's nachts de ijzeren raamhouten los te werken en door zijn beddegoed 1 aan elkaar te binden zich naar beneden te laten zakken. Men is hem nog niet op het spoor. Woensdag-nacht is er door den schildwacht van de marine-kantine te Nieuwediep ingebroken in het gebouw dat hij te bewaken had. Door het uitsnijden van een ruit verschafte hij zich toegang tot het lokaal, bedronk zich, liet zijne wapens achter en ging er van door. Korten tijd daarna is de man opgepakt en in verzekerde be waring gebracht. Men veronderstelt dat zijn be doeling was op die manier van den dienst ontslagen te worden. In het begin der vorige maand vond een wegwerker in het Scheveningsche park eene damesbroche. Hij meende, dat het voorwerp weinig waarde had en verkocht het voor een gulden aan anderen, die het voor f 60 aan een goudsmid overdeden. De politie heeft zich in de zaak ge mengd en de vinder is thans tot acht dagen, zij, die het voorwerp van hem kochten en weder ver kochten, tot eene maand celstraf veroordeeld. Dit vonnis wordt medegedeeld, omdat zoovelen in den zonderlingen waan verkeeren, dat men eigenaar is van hetgeen men vindt. De rechtbank te Rotterdam heeft be slist, dat het ambtseedig proces-verbaal van een nachtwaker, tevens agent der politie, als eenig bewijsmiddel bijgebracht, in casu niet tot ver oordeeling kan leiden. De rechtbank overwoog, dat zoodanig verbaal niet als bewijs kan worden aangenomen van een feit dat valt buiten de zaken, die bij bijzondere wetten en wettige verordeningen aan de waakzaamheid van zoodanige beambten zijn toevertrouwd, en sprak den beklaagde, die terechtstond voor feitelijk geweld tegen een bedie nend beambte in functie, hiervan vrij. De zoogenaamde kogelfleschjes, die somtijds vanzelf springen, hebben te Deventer een ongeluk veroorzaakt. Dezer dagen namelijk kwam een dienstbode onder behandeling van een chirurgijn. Zij verklaarde dat een kogelflescbje gesprongen was, terwijl zij het in de hand droeg, en dat zij hier door ernstig aan de hand, aan het oog en in het gelaat was gekwetst geworden, terwijl van een paar tanden stukken werden geslagen. Op de tentoonstelling in het Park lokaal te Amsterdam ter gelegenheid van het geneeskundig congres waren vooral merkwaardig de electrische verlichtingstoestellen van den ingenieur Trouvé te Parijs. Door deze toestellen wordt het mogelijk gemaakt anders ontoegankelijke plekken en holten binnen het lichaam duidelijk te zien en te onderzoeken. Door andere toestellen voorts wor den vingers, tanden, enz. volkomen doorschijnend gemaakt, zoodat men vreemde fijne lichamen, kleine splintertjes b. v., gemakkelijk ia die deelen op sporen kan. De kantonrechter te Gouda heeftuit- spraak gedaan in de zaak van J. P., schipper, wonende te Mülheim bij Keulen, beschuldigd van schade te hebben toegebracht aan de Rijnspoor wegbrug over de Gouwe. De beschuldigde werd vrijgesproken, terwijl de brugwachter, die in zijn op den ambtseed opgemaakt proces-verbaal had vermeld de aanvaring gezien te hebben, veroor zaakt door nalatigheid van genoemden schipper, op de terechtzitting verklaarde daarvan niets gezien te hebben, maar daarvan alleen van den schipper zeiven te hebben vernomen. Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn vervallen verklaard van den militairen stand: P. d. D., korporaal, en veroordeeld tot een jaar en zes maanden kruiwagenstraf, en A. M., soldaat- militien, en veroordeeld tot een jaar kruiwagen- straf, ieder wegensdiefstal ten nadeele van een kameraad in de chambreetevens is J. S., hoorn- blazer-militien-plaatsvervanger, evenals de twee voornoemden van het 5de regiment infanterie, ver oordeeld tot vier maanden cellulaire gevangenis straf en drie dagen detentie, in de plaats eener geldboete van f 8, wegens moedwillige verwonding door middel van eene sabel, zonder dat daardoor ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan. J. N. J. B., huzaar bij het 2de regiment huzaren, is vervallen verklaard van den militairen stand, en veroordeeld tot drie jaren kruiwagenstraf, wegens handelingen ten aanzien vam het misdadige de meeste overeenkomst heb bende met eerste desertie in tijd van vrede, met ontvreemding van goederen van een kameraad tevens is G. H. C., huzaar bij genoemd regi ment, veroordeeld tot drie maanden cellulaire ge vangenisstraf en tot drie dagen detentie in de plaats eener geldboete van f 8, wegens moed willige verwonding, gepleegd door middel van eene sabel, geene ziekte of beletsel van te wer ken van meer dan twintig dagen hebbende doen ontstaan. Prof. Klinkerfues schrijft aan de „Köln. Zeit." over zijn telegraphische uitvinding De uitdrukking „schrijftoestel" is eigenlijk on volledig; het is een toestel voor het telegraphee- ren van onderschriften, onderteekeningen van firma's enz., die als bewijsstukken van belang kunnen worden. Het kan ook worden gebruikt voor niet te lange telegrammen en kan ten allen tijde worden ingeschoven of weggenomen, zonder dat de telegrammen, die op de lijn loopen, daaronder lijden. De dienst blijft dezelfde als bij het gewone Morse-toestel, maar een geheele reeks van telegram men kan tegelijkertijd op één en dezelfde lijn wor den overgebracht. De „Figaro" ontving een brief ge- teekend X. X. Deze betuigt daarin den Parij- schen dagbladen zijn dank voor de inlichtingen over de uit het ministerie van financiën door hem gestolen bankbiljetten. „Ik weet nu", zegt hij, „dat sommige dier biljetten een bepaald merk droegen; ik zal ze dus vernietigen en alleen de andere inwisselen om niet ingepakt te worden, hetgeen anders zeker zou zijn geschied. Ontvang de betuiging der dankbaarheid van een vriendelijk gewaarschuwden schobbejak." Eenigen tijdgeledenwerdgemelddat de oom des sultans van Marokko, prins Muley- Abbas, plotseling overleden was, en het vermoe den rees al dadelijk, dat de prins vergiftigd was. Het te Tunis verschijnende blad „Riad-Et-Tunisi" bevestigt dat vermoeden door het volgende verhaal. Prins Muley-Abbas, zoon van den overleden sul tan Sidi-Abdurrahman, was 55 jaar oud, en was zoowel om zijne groote geleerdheid als om zijne milddadigheid algemeen in zijn land bemind en geacht. Hij was zeer rijkmen schatte zijn jaar- lijksch inkomen op 10 millioen franken. In de residentie Pez bezat hij twee paleizenéén paleis zou voor zijne vele vrouwen, kinderen en dienaren niet voldoende geweest zijn. Daar nu de tegen woordige sultan van Marokko, Muley Hassan, ziekelijk en verlamd is, hoopte Muley-Abbas wel dra den troon te zullen bestijgen. In het begin van Augustus begaf hij zich met eenige getrou wen naar Tleta, om daar te jagen. Toen hij een avond van de jacht vermoeid tehuis kwam, liet hij zich een glas sorbet geven, dat hij in één teug leegdronk. Den volgenden nacht kreeg de prins hevige krampen, en binnen weinige uren was hij een lijk. Men houdt het er voor, dat een zijner dienaren door de regeering te Pez was omgekocht om vergift in den drank te mengen. De goederen van den overledene zijn door den sultan dadelijk in beslag genomen. Te Konstantinopel is Selim-pacha, brigade-generaal en vroeger commandant van de gendarmerie, overleden. Selim-pacha leefde zeer stil en had slechts één bediende, de twaalfjarige Pathma. Men vond het lijk van Selim in den tuin; naast hem lag Pathma jammerlijk verminkt. Diefstal schijnt de aanleiding tot de misdaad te zijn geweest. Te Zahna in Pruisen werd onlangs in een ruim lokaal op eene bovenverdieping een openbaar bal gegeven. Alles was aldaar in volle beweging, toen omstreeks negen uren een der petroleumlampen uitging. Een bediende, meenende dat de olie was uitgebrand, ging de lamp vullen. Eensklaps volgde er eene ontploffing, waarbij tevens een andere lamp sprong, met het gevolg dat het lokaal in een oogenblik in een verstik- kenden walm was gehuld, terwijl de op den vloer vallende petroleum in volle vlam stond. Een aan tal personen snelden naar benedendoch wegens het gedrang bij de deur bleef er voor velen niets anders over dan uit de ramen te springen. Velen hebben armen of beenen gebroken, of andere kwetsuren bekomen; anderen hebben bovendien zware brandwonden gekregen. De ontvlamde petro leum werd door middel van zand gebluscht. Bij Saint-Jean de Crouz heeft onlangs een rooveraanval plaats gehad op de diligence tusschen Saint Laurent-du-Pont en Chambéry in Savovie. Men reed in bedaarden draf voort, toen plotseling vijf mannen nit een greppel sprongen en het rijtuig aanhielden. Twee, met pistolen ge wapend, vroegen den conducteur„de beurs of het leven", en toen de man wat lang in zijn vest frommelde, reet een der bandieten het kleeding- stuk met een mes open. Eene jonge dame in het rijtuig, die noodkreten aanhief, werd eveneens met den dood bedreigd en volkomen uitgeplun derd. Na hunne „operatie" volbracht te hebben maakten zich de booswichten uit de voeten. Te Roche-sur-Yon waren onlangs drie werklieden bezig een oude brug af te breken, toen de boog, waarop zij stonden, waarschijnlijk door het water ondermijnd, plotseling instortte, het on gelukkige drietal onder de puinhoopen bedelvende. Ofschoon men hen dadelijk te hulp kwam, vond men slechts hun lijken. BUITENLAND. Duitschland. De heer Lauer, lid van het bestuur en de school commissie in het district Keulen, is door den minister van eeredienst belast met een weten- schappelijken arbeid over de vroegere en tegen woordige Pransche, Belgische en Nederlandsche schoolwetten. De waarneming zijner tegenwoordige betrekking bij het schoolwezen is opgedragen aan een plaatsvervanger. Uit Berlijn wordt gemeld dat de Neder landsche regeering aan de Duitsche regeering een mededeeling heeft doen toekomen betreffende de noodzakelijkheid van het stellen van een kustlicht der eerste klasse aan het oostelijk uiteinde van Ameland. Zij heeft zich bereid verklaard daarbij indachtig te zijn aan de belangen der Duitsche scheepvaart. Met het oog hierop heeft de rijks- regeering het voornemen opgevat deze aangelegen heid te onderwerpen aan het oordeel der commis sie voor de zeevaart, ten einde van haar een advies in te winnen over hetgeen in het belang der vaart hier in aanmerking verdient te komen. Naar men tevens mededeelt zal deze commissie nog in den loop van dit jaar bijeengeroepen worden. Groot-Britannië. Ondanks het protest van den emir heeft de Indische regeering aan generaal Stewart bevel gezonden van Kandahar troepen naar Ghurni te zenden, ten einde voor de handhaving der rust aldaar te waken. Haïti. Berichten van 20 Augustus melden dat het land nog steeds in een staat van wanorde en oproer verkeert. Het voorloopig bewind van Port-au-Prince had troepen gezonden tegen de liberalen te Gonaï- ves en na een bloedigen strijd ontstond daar brand, ten gevolge waarvan de stad voor het grootste gedeelte verwoest is en het overige werd uitge plunderd. Bover-Bazelais was na deze nederlaag met zijne aanhangers naar Jérémie getogen, hopende, zich daar staande te houden. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2