N°. 6010. Zaterdag 20 September- A°. 1879. Tweede Blad. PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEXJS DEE ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 19 September. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer L. J. N. Van Setten, geb. te Zwartsluis, met academisch proefschrift, get.„Eenige mededeelingen over acute miliair tuberculose", en tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer E. W. E. A. Kettner, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift „Beschouwingen over de theorie der evenwijdige lijnen als grondslag der meetkunde." Heden had alhier plaats de jaarlijksche alge- meene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen. In eene voorafgaande samenkomst van de leden des alge- meenen bestuurs werd mededeeling gedaan betref fende de uilgave van de werken van C. Huygens tot welke de Maatschappij ten vorigen jare besloot over te gaan. De voorbereidende werkzaamheden hebben goeden voortgang, zoodat in het begin des volgenden jaars met het drukken een aanvang zal kunnen gemaakt worden. Te twee uren werd de vergadering, waartoe ook de leden toegang hadden, geopend. De algemeene voorzitter, de heer J. M. E. Dercksen, sprak eene belangrijke rede uit, waarin hij schetste: Eene audiëntie bij een groot m an. Daarna bracht de algemeene secretaris, de heer A. M. L. Rümke, het jaarverslag uit en deed mededeelingen aan gaande den staat der boekerij. Tot algemeen voor zitter voor het volgend jaar werd uit een drietal leden, door de Amsterdamsche afdeeling aange boden, verkozen de heer A. J. De Buil; terwijl als algemeen secretaris optreden zal de heer M. A. Perk. Prijsvragen zullen zoolang de uitgave van Huygens duurt niet meer worden uitgeschreven. Nadat de heer J. P. Hazebroek den voorzitter had dank gezegd voor zijne rede, werd de vergadering gesloten. Met 1 October is benoemd tot curator, tevens president van het college, aan de rijks universiteit alhier, dr. A. Vrolik. Zooals reeds in een vorig nommer werd medegedeeld, wil de directeur der Eransche opera te 's-Hage ook het zijne bijdragen om de genoe gens der feestvierenden bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het regiment grenadiers en jagers te verhoogen. Er zal daartoe een buitengewone voorstelling gegeven worden, ter opvoering blijkens achterstaande advertentie, welke tevens nadere bijzonderheden bevat van Thomas' „Mignon." Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Wyberton", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 24 dezer, des avonds te acht uren. Naar in eeu particulier schrijven gemeld wordt bestaat het vooruitzicht dat het regiment grenadiers en jagers bij zijn 50-jarig jubiló van naam veranderen en door Z. M. in „koninklijke garde" herdoopt zal worden. Tevens meent men reden te hebben om te veronderstellen dat bij die gelegenheid eene definitieve benoeming zal geschie den van een directeur van het koninklijk muziek corps in de plaats van wijlen den heer Dunkier, zoomede van den kapelmeester. De omstandigheden laten echter niet toe nu de namen der nieuwe titularissen te noemen. Algemeen meent men evenwel dat ook de heer Völlmar eene promotie in rang zal ondergaan. Eigenaars of directeuren van eenige hier te lande gevestigde ijzerfabrieken hebben dezer dagen den minister van oorlog bij verzoekschrift te ken nen gegevendat zij niet zonder bevreemding uit de dagbladen het bericht hebben gelezen, als zou den er pogingen worden aangewend om de gegoten ijzeren koepels met pantseringen voor de verdedi ging der monden van Nieuwediep, het Noordzee kanaal en den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee in Duitschland te doen maken en dat dit werk alleen voor het fort op de Harssens, met vervoer enz., op f 720,000 wordt begroot. Adres santen achten zich allen in staat om het gietwerk in hun fabrieken te vervaardigen, terwijl het pant- serwerk, dat Eried. Krupp te Essen, zoowel als Grüsou te Maagdenburg, uit Engeland of Frank rijk moeten ontbieden, ook door Nederlandsche fabrikanten daar kan worden aangeschaft. Zij wenschen hun stem te verheffen tegen het op dragen van werk aan buitenlandsche fabrieken, hetwelk hier te lande volmaakt goed kan worden vervaardigd. Er wordt, zeggen adressanten, hier te lande reeds zeer dringende behoefte aan werk gevoeld, zoo zelfs dat verschillende der adressanten het aantal hunner werklieden reeds van week tot week moesten verminderen, en dat die behoefte nu met iederen dag zich sterker zal doen gevoelen, naarmate de nieuwe tariefwet voor het Duitsch Tolverbond vollediger iu werking treedt, terwijl Oostenrijk in die richting reeds is voorgegaan en alle andere staten van Europa's vasteland veel hoogere invoerrechten op ijzerwerk hefTen dan in het Nederlandsche tarief sedert de herziening, op 1 Juli 1877 in werking gekomen, zijn overgebleven. Volgens een uit Londen ontvangen telegram is het stoomschip „Overijsel" bij Kaap Guardafni uiteengeslagen. De secretaris der Nederlandsche Commissie voor de internationale tentoonstelling te Mel bourne in 1880 heeft te Londen met de Com missie voorloopige schikkingen betreffende plaats ruimte enz. getroffen; terwijl hij inlichtingen be treffende de vracht ingewonnen heeft, waarvan hij gaarne op aanvraag aan belangstellenden kennis zal geven. De termijn van 15 September 1879, waarop de aanvragen voor plaatsruimte moesten worden ingezonden, kan nu voorloopig tot den lsten November van dit jaar verlengd worden. Heeren industriëelen, kunstbeoefenaars enz., die nog geen formulier aanvraag plaatsruimte ont vingen, worden uitgenoodigd zich schriftelijk te wenden tot den secretaris, den heer H. J. E. De Waal te Amsterdam. De goederen voor de tentoonstelling bestemd, zullen per zeilschip ongeveer Maart 1880, per stoomschip ongeveer Mei 1880 van hier verzon den moeten worden. Maatregelen zullen getroffen worden, om de goederen voor eene vastgestelde vracht van de haven van Melbourne naar de terreinen der ten toonstelling te vervoeren. Yan de voor tentoon stelling bestemde goederen zullen geene inko mende rechten geheven worden. Inzenders moeten op eigen kosten zorg dragen voor kasten, tafels en wat verder voor de opstelling of inwerking stelling van machines noodig is. De Commissie te Melbourne is echter bereid vitrines enz. te le veren tegen een bepaalden prijs per kub. voet. De bekroningen zullen bestaan in gouden, zilve ren en bronzen medailles en getuigschriften. Ten einde de taak der jury te vergemakkelijken, wor den inzenders uitgenoodigd de verkoopprijzen bij de tentoongestelde goederen te willen vermelden. De wetgeving van Victoria beschermt de rechten der uilvinders, vooral zulke zaken, waarop patent kan genomen worden. Kunstvoorwerpen, schilderijen, beeldhouwwerk, bouwkundige teekeningen, gra vures, emailwerken enz. zullen in den ruimsten zin worden toegelaten, met uitzondering evenwel van niet geëncadreerde schilderijen en teekenin gen en van voorwerpen in niet gebakken klei. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal morgen niet plaats hebben. Het schroefstoomschip 1ste kl. „Atjeh", liggende te Willemsoord, wordt den lsten Octo ber a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den kapt. ter zee jhr. II. O. Wichers. Z. M. heeft met 1 October a. s. bevorderd tot off. van adm. 2de kl., den off. van adm. 3de kl. I. E. Van Gelsdorp; tot off. van adm. 3de kl., den scheepsklerk J. J. Van der Ley; tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee W. E. H. Cramer en H. Van Goens, adj. van den prins van Oranje; tot kapt.-luit. ter zee, den luit. ter zee lste kl. A. baron Collot d'Escury; tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. D. J. W. A. G. Coops en H. L. C. Wolterbeek Muller; den 2den luit. A. E. P. Carstens, van het 7de reg. infanterie, in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij de infanterie van het leger in Ned.-Indië. Gemengil Nieuws. De gelukkige ontdekker van het be gin van brand, gisternacht, heet C. E. La Lau, wachthouder bij de voor de h. b. s. staande ladders. Toen hij den brand gewaar werd, klopte hij de bewoonster, belde de buren en was reeds aan het uitdragen der goederen, toen er door het brand- geroep meer hulp kwam opdagen. Naar aanleiding der Valkenburgsche huwelijks-quaestie deelt men ons bijzonderheden mede, welke er een geheel ander karakter aan geven. Toen partijen toch de eerste maal kwamen om in ondertrouw te worden opgenomen, werd hun door den burgemeester aangeraden dit nog eenigen tijd uit te stellen, daar er niet tot hel sluiten van het huwelijk kon worden overgegaan vóór al de vereischte papieren in orde waren, hetgeen nog al eenigen tijd kon duren, omdat al de familieleden van den bruidegom die hun toe stemming moeten geven, daar deze minderjarig is, overleden waren. Naar deze raadgeving heeft het bruidspaar echter, onder den invloed waarschijn lijk van weinig bevoegde personen, niet willen luis teren. Nu draagt het de gevolgen zelf. Leest men, zoo meldt men ons verder, het stukje in de N. R. Crtdan valt de onzin van zelf in't oog. Wanneer commissarissen des Konings, procureur-generaal, officier van justitie en de rechtbank te 's-Hage niets kunnen doen, welke wonderen zal dan een dergelijk ingezonden stukje vermogen Bovendien blijkt genoegzaam uit het bericht dat de reden is de ongenoegzaamheid der stukken. De voltrekking wacht op een verbetering van eene akte van den burgemeester der gemeente Strijen door de recht bank te Dordrecht. Gistermiddag had in het onlangs tot tijdelijk departement van justitie aan den Korten Vijverberg te 's-Hage ingerichte gebouw een hevige gasontploffing plaats, waardoor aan de achterzijde een vensterraam geheel werd losgerukt en vele ruiten werden verbrijzeld, terwijl het plafond van de benedenkamer, waarin de ontploffing plaats had, LEIDSCÏÏ DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1