wassen zijn. Daarentegen zijn coniferen, hulsten, rhododendons enz. uitmuntend gegroeid, zoodat er van deze soort van planten groote voorraad vooï den handel beschikbaar is. Omdat de polders, waarin de kweekerüen gelegen zijn, thans alle van stoombemaling zijn voorzien, heeft men het pol derwater voortdurend op lagen stand kunnen hou den en daarvan niet den minsten last gehad. Ook het in dezen zomer gestichte stoomgemaal voor de vereenigde polders is sedert een paar dagen in werking gesteld en belooft uitmuntend aan de ver wachting te zullen beantwoorden. Gisternacht is in het gebouw der Buiten-Sociëteit „Reineveld" bij Delft gestolen. De dief heeft zich meester gemaakt van een be drag van ongeveer f 50, in zilver- en kopergeld, twee zilveren deksels van doosjes, 31 Berlijnsch zilveren lepels en 9 dito vorken, welk een en ander zich in een gesloten secretaire bevond, die echter met geweld is opengebroken. Een geladen revolver met zes loopen, mede in deze secretaire liggende, is, met eenige daarbij behoorende ammu nitie, eveneens verdwenen, alsook een aantal siga ren. Men heeft zich den toegang verschaft door een raam aan het voorplein, in de koffiekamer uitkomende, open te schuiven, waarna men door de gang naar het kamertje is gegaan waar de secretaire stond. Met een brandende kaars, waar van de sporen zijn ontdekt, heeft men ook andere kamers bezocht, doch daaruit, voor zoover men kan nagaan, niets ontvreemd. In denzelfden nacht is ook ingebroken in het kantoor der firma Boers Co., aan de glasblazerijhetgeen daar evenwel ontvreemd is, is van weinig beteekenis. Joosten, die voorloopig in arrest is in zake van den moord op den veldwachter Van der Lijke te Bloemendaal, heeft gisteren bekend. Jacobus Haring en Jan Andrega zijn, op verzoek van den officier van justitie te Haar lem, te Sneek aangehouden als de vermoedelijke daders van den diefstal, welke in den nacht van 5 op 6 September te Meerenberg is gepleegd. Omstreeks halfvier in den middag is Maandag bij „Bronbeek" het volgend ongeluk gebeurd. Een landauer met twee paarden bespan nen moest twee karren passeeren. Een arme Israë liet geraakte onder de paarden en het rijtuig ging over zijn lichaam, zoodat de man met een verbrijzeld been bleef liggen. Het was hartver scheurend zijn noodkreten te hooren. In plaats van onmiddellijk de paarden te doen stilhouden om te zien wat er voor den ongelukkige gedaan kon worden, gaven de heeren die in het rijtuig zaten, de een een notabel ingezeten der gemeente Yelp, de ander eigenaar van het rijtuig, aan den koetsier bevel om door te rijden, zeggende„die man zal toch wel dood zijnDe heeren hadden zeker meer haast om naar de sociëteit te gaan, dan om zich met den ongelukkige in te laten. De heer Storm van 's-Gravesande echter stelde een oogenblik nadat de arme Israëliet bij den heer Beekhuis tegenover Bronbeek in huis was gebracht, dadelijk alles in het werk om heelkun dige hulp te verschaffen. In allerijl reed hij naar Velp, maar beide dokters aldaar waren ongelukkig afwezig. Een derde, de dokter van Bronbeek, weigerde te komen. Direct begaf hij zich naar Arnhem en kwam, steeds in vliegende vaart, met dokter Moll aangereden, die de eerste hulp ver leende. Dr. Van der Lee te Velp, inmiddels te huis gekomen, bevond zich weldra op de plaats des onheils en deed mede het zijne om den on gelukkige te helpen, die vervolgens per rijtuig naar zijne woning in Klarendal werd gebracht. Maandag-avond heeft te Arnhem een vechtpartij plaats gehad tusschen een troep straat jongens en een paar Javaansche muzikanten. Een van deze, gewoonlijk zoo rustige menschen, die niemand kwaad doen, heeft, getergd door het jonge gespuis, een zestienjarigen knaap met zijn kris een wond aan den schouder toegebracht. In eene tapperij te Arnhem vermiste men sinds eenigen tijd geld uit de lade der toon bank, waarvan een knaap werd verdacht, die daar van tijd tot tijd een kop koffie kwam drinken. De kastelein gaf nu aan het voorhanden zijnde geld een bijzonder kenteeken, en toen Zaterdag namiddag het geld opnieuw werd nagezien, terwijl hetzelfde persoontje weder in de gelagkamer zat, werden zeven guldens vermist. De politie, terstond met het feit in kennis gesteld, haalde het getee- kende geld uit de schoenen van den veertienjarigen dief, die daarop werd gearresteerd en tegen wien vervolging werd ingesteld. Door het springen van een vlampijp der machine is de sneltrein uit Utrecht, die Maandag avond te 7.45 t* Zwolle moest aankomen, nabij het station Hattem, totdat hij door een uit Kampen ontboden locomotief werd opgehaald, blijven staan, zoodat hij eerst te 8.50 te Zwolle aankwam en de reizigers voor het noorden de aansluiting misten. Te Zwolle is eene 5 7-jarige weduwe, die dikwijls misbruik maakt van sterken drank, gisternacht, terwijl zij weder beschonken was, bijna levend verbrand. Toen men ontdekte dat hare woning geheel in brand stond, moest men een raam stuk slaan om haar uit de vlammen te redden. Smoordronken en met vele brandwonden werd zij eerst naar het politiebureel en later naar het ziekenhuis overgebracht. De woning is bijna geheel uitgebrand. Uit Port Elisabeth wordt gemeld dat het Duitsche schip „Sedan" te Algoabaai onder het laden in brand is geraakt en tot de waterlijn afgebrand. Een gedeelte der lading was reeds aan boord. Kapitein Visser, gevoerd hebbende het Ned. schip „Elisabeth", meldt uit Hunger- borg dd. 10 dezer, dat daags na het verongeluk ken van de „Elisabeth" ook nog te Nerva gestrand was de Russische bark „Wassily", met de volle lading aan boord. Nadat de reddingboot reeds vijf malen tevergeefs beproefd had het schip te naderen om de equipage te redden, besloten 12 Hollanders, 6 van de „Elisabeth" en 6 van de verongelukte „Adriana", opnieuw eene poging te wagen en wel met dit gunstig gevolg, dat het hun gelukte de geheele equipage van de „Wassily" over te nemen en behouden aan land te brengen. Naar het schijnt heeft de Parijsche politie-agent Prevost den moord op den koopman voorbedachtelijk gepleegd. Hij kende den ongc- lukkigen Lenoble reeds lang en had hem klanten bezorgd bij de beambten der politie. Opzettelijk verzocht en verkreeg hij verlof op den dag, waarop hij de misdaad wilde plegen; van te voren had hij een hakmes gekocht en met zijn slachtoffer afgesproken, dat hij hem een bezoek zou brengen. Men houdt het er voor, dat Prevost tot de misdaad gebracht is doordien hij anders geen kans zag om verder aan de toeuemende eischen eener minnares te voldoen. Lenoble, een oppassend man, laat eene vrouw en twee kinderen na. Het lijk van Lenoble was in zes en zeventig stukken gehouwen en vooraf van het vel beroofd om het des te onken baarder te maken. Met een en ander was de moordenaar vier uren lang bezig geweest. BUITENLAND. Belg-ië. De dagbladen behelzen het programma voor het jaarlijksch onafhankelijkheidsfeest, dat Dinsdag den 23sten dezer begint en vier dagen duren aal. Behalve de gewone concerten, tooneelvoorstellingen enz. zal den eersten dag een internationaal congres van Amerikanisten en een ander voor aardrijks kunde op den 27sten geopend worden. Eene bij zonderheid zal ook een groote fakkeloptocht wezen op Dinsdag-avond. Het congres der Amerikanisten zal o. a. worden bijgewoond door den heer James Birney, Amerikaansch minister-resident te 's-Qra- venhage. Onder de overige leden zal niet het minst de aandacht trekken een opperhoofd van de Iro- keezen, Okanawakie, uit Caughuawaga in Canada. Naar het geographisch congres heeft o. a. het koninklijk aardrijkskundig genootschap te Bombay drie zijner leden afgevaardigd. Groot-Iïi-1 trvxmlë. De brief, onlang» door den emir naar Ali-Kheyl gezonden, waarin hij zijn groot leedwezen aan de Britsche regeering uitdrukt en zijn voornemen om de schuldigen te straffen, behelst volgen» een mede- deeling uit Kandahar de verzekering, dat de aanval niet vooraf beraamd wa». Intusschen, wordt daarbij gemeld, is er geen ernstige poging tot ontzet gedaan, behalve dat de verdere troepen verhinderd werden aan den aanval deel te nemen. Generaal Roberts bericht van den 15den September, dat de verkenning van Baker in de richting van Ghuzni volkomen is gelukt. Buslnnd De corporatie der theehandelaren op de jaar markt te Nisehni-Novgorod heeft Ignatieffde som van 16,000 roebels aangeboden om een universi- teitsbeurs te stichten, die zijn naam zal dragen. Naar het heet, zou de Kuldscha-quaestie in dier voege geregeld zijn, dat China Noord-Kuldscha zou behouden en Rusland Zuid-Kuldscha met de over den Thian-Sjan naar Kashgar voerende berg passen zal verkrijgen, terwijl China vijf millioen roebels, waaronder drie en een half millioen aan schadeloosstelling voor Russische onderdanen, aan Rusland zal uitbetalen. Yerder zou de grens van West-Mongolië geregeld worden en daarbij de bovenloop van de rivier de Irtisch met het meer Zaisang met Rusland vereenigd worden. De Russische dagbladen houden zich bij voortduring met Afghanistan bezig. De „Golos" meent, dat de opstand aldaar en Engelands moei lijke stelling eene gunstige gelegenheid voor Rus land zijn tot regeling en versterking van zijn invloed te Bokhara en tot fnuiking van Engelands vijandige houding jegens Rusland in Perzië. Dit zou kunnen geschieden door erkenning van Enge lands recht om Kaboel en Kandahar te onder werpen, mits Herat aan Perzië (dat is aan Rusland) worde afgestaan. Rusland zou een kleine strook grond verkrijgen aan den rechteroever der Attrek, voldoende voor een veilige basis barer operatiën tegen Merv van den kant der Kaspische Zee. Telegrammen. HAVANA, 16 September. Tachtig insurgenten in het district Santiago de Cuba hebben zich onderworpen. De regeering heeft amnestie beloofd aan allen die in onderwerping komen. PARIJS, 16 September. De Beurs ging achteruit op een gerucht van den dood van den keizer van Rusland, doch noch aan de Russische ambassade, noch bij de groothertogen, die in Parijs vertoeven, was dergelijke tijding ontvangen. LONDEN, 16 September. Generaal Sandeman seint uit Quetta, dat het land rustig is en de gebeurtenissen te Kaboel geen verontrustende uit werking hebben gehad. De hoofden van den Khojek- stam verklaren zich bereid hunne verbintenis trouw na te komen. De khan van Khelat heeft gemeld, dat zijn leven en bezittingen ter beschikking van de Britsche regeering staan. Uit Simla wordt be richt dat de gouverneur van Bombay is belast met de regeling van het troepentransport en het zenden van levensmiddelen aan de strijdkrachten te Kandahar. LONDEN, 17 September. De „Standard" ver neemt dat binnenkort eene bijeenkomst zal plaats hebben tusschen den heer Waddington, den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken, en lord Salisbury, om het eens te worden over de vraagstuk ken betreffende Egypte en Griekenland. Aan hetzelfde blad wordt uit Bombay ge meld: „Het gerucht, dat de emir zich bij de beweging tegen de Engelschen heeft aangesloten, werd door de epstandelingen in omloop gebracht met het doel om de stammen over te halen zich bij hen aan te sluiten; doch deze poging is mislukt." BURGERLIJKE STAND TAN LEIDEN, van 11 tot en met 17 September. BEVALLEN. M. C. Zierikzee geb. Rozendaal Z. E. Smit geb. Dionel D. J. Springer geb. Deeleman D. A. Yan Es geb. Seyn D. H. E. Evers geb. Molebeek D. G. La Lan geb. Vellekoop D. C. Van Boren geb. Renier D. N. Van Leeuwen geb. Koene Z. M. Coster geb. Zelisse D. M. Serdjjn geb. De Koning Z. W. Lardé geb. Voorzaat Z. S. Laarier geb. Gerard Z. F. H. Van Wingen geb. Van der Reest Z. K. Van Tossenbroek geb. Southernwood Z. A. Meyera geb. Van der Togt D. C. M. Kling geb. Kok Z. C. De Haas geb. Tarenhoot D. C. W. Van der Klngt geb. Crama Z. M. F. Kleynee gab. Lips D. H. Van Schalm geb. Timmer D. S. Cornet geb. Bekooi D. J. Boeff geb. Do Monnik D. S. Van Loef geb. Baekman Z. M. E. Piena geb. Dijkman Z. W. Laken geb. Van Galen D. C. Straatman geb. Molder Z. S. Van Gigch geb. Brandei D. C. Keyzer geb. Sjardijn Z. P. Pont geb. Bey Z. A. Krat* gab. Van Veen Z. H. Lory geb. VanLote- ateyn D. W. C. Lindenhoff geb. Dam Z. GEHU WD. N. Onwerkerk jm. en C. W. La Rooy jd. J. Neateboom jm. en M. T. Priem jd. W. F. Pauw jm. en C. M. Cornelisae jd. A. P. Chandron wedx. en W. Schip- aanboord wed. K. Kramer jm. en S. M. Meyers jd. J. K. Siedenbnrg jm. en P. Van den Berg jd. OVERLEDEN. J. E. W. Hoelen geb. Visser 82 j. P. Dozy M. 50 j. B. Van der Steen M. 67 j. C. H. Van Weizen D. 6 j. G. P. Van der Drift Z. 1 m. H. H. Jedeloo Z. 9 j. W. H. Krayenhaide W. 71 j. P. Van Riet Z. 6 m. G. Van Steenbergen Z. 4 j.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2