Woensdag 17 September. N°. 6007. A8. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAHT: Voor Lelden per 8 meende».-• 1-1#. Franco per post.e Afzonderlijke Sommen-R05. Deze Cborant wordt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 1—6 regelsf I.Oi. Iedere regel meer0.1 TJ. SrooUre letters neer plaatsruimte. LEIDEN, 16 September. In het groot auditorium van het academiege bouw had heden de overdracht plaats van de be trekking van rector-magnificus voor het nieuwe academiejaar aan den hoogleeraar dr. H. Kern. Ten gevolge van de benoeming van den rector- magnificus den hoogleeraar dr. A. B. J. Modder man tot minister van justitie geschiedde deze plechtigheid door den oudsten der dienstdoende hoogleeraren dr. J. H. Scholten, die daarbij een overzicht gaf van het lief en leed dat de hooge- scbool gedurende het afgeloopen jaar had onder vonden. In de eerste plaats stond hij stil bij het college van curatoren, dat thans voltallig tegenwoor dig was en geen verandering had ondergaan. Vooral deed het den redenaar genoegen, un hij voorde vijfde maal bij een gelegenheid als deze het woord voerde, den man dien hij te Utrecht reeds op de innigste wijze kende toen hij aldaar voor 43 jaar den doctorstitel verkreeg, dr. A. Vrolik, als curator tegenwoordig te zien, den man, aan wien hij hoopte dat de belangen der Leidsche hoogeschoól nog een reeks van jaren zullen zijn toevertrouwd. Met weemoed herdacht hij vervolgens het verlies dat de hoogeschool geleden had door het afsterven van den hoogleeraar dr. M. Polano, die zich in de faculteit der geneeskunde zoo verdienstelijk had gemaakt, ook in verband met de stichting en de inrichting van het nieuwe academisch zieken huis. Na eenige woorden aan zijne nagedachtenis te hebben gewijd, werd op een ander verlies ge wezen dat het onderwijs in de Latijnsche studie had oudergaan, en vrel door het ontslag dat des hoogleeraar dr. W. G. Pluygers op dieus verzoek "wegens redenen van gezondheid was verleend. Beiden zijn echter vervangen door mannen, van wie (men de zekerheid heeft verkregen, dat zij onze hooge- ,'school insgelijks tot sieraad zouden strekken, tw. on-/en stadgenoot dr. Van Iterson en dr. Corne- lissen te Arnhem. De hoogleeraar mr. Goudsmit, die onlangs zijn 20-jarig professoraat in de facul teit der rechtsgeleerdheid vierde, mag zich na zijn ongesteldheid gelukkig weder meer en meer in een betere gezondheid verheugeu, waardoor de ver pachtingen weder verlevendigd worden dat de Vruchten van zijn geest nog lang ten bate der wetenschap zullen komen. Het 25-jarig professo raat aan onze hoogeschool werd ook herdacht door den hoogleeraar dr. De Vries, die toen eveneens van verschillende zijden de ondubbelzinnigste blijken van belangstelling en genegenheid mocht ondervinden. De redenaar wees ook op twee verliezen van bijzonderen aard die de hoogeschool hadden ge troffen. De hoogleeraren Vissering en Modderman waren bij koninklijk besluit tot andere betrek kingen geroepen, de een als minister van financiën, de ander als minister van justitie. Beschouwt spr. deze benoemingen alleen in het belang van het land, dan kan hij ze niet auders dan van harte toejuichen; doch doet hij dit in het belang der hoogeschool, dan wordt die vreugde spoedig getemperd. 1Op Vissering toch mochten we trotsch zijn, ter wijl Modderman o. a. door zijn aandeel in het ontwerpen van het wetboek van strafrecht getoond heeft welk een uitstekend rechtsgeleerde hij was. Zijn verlies zou nog meer gevoeld worden, indien de hoogleeraar Gondsmit nog in het waarnemen van zijne nuttige werkzaamheden moest verhinderd Wijven. Is echter de tot miuister van financiën geroepene door zijn bij koninklijk besluit als hoog- fteraar verkregen ontslag voor onze hoogeschool ver- i loren, gelukkig is uit niet het geval met den als minister van justitie opgetredene, daar bij konink lijk besluit van 6 September 11. bepaald is dat zoodra zijne diensten voor de algemeene belangen van het land niet onmiddellijk meer mochten noo- dig zijn, hij weder in zijne vroegere betrekking aan de universiteit alhier zal terngkeeren. Deze mede- deeling werd door de vergadering met langdurige toejuiching ontvangen. Wat de ingeschreven studenten betreft, het groot aantal waarop de hoogeschool zich in de laatste jaren kon beroemen, was belangrijk ver minderd, en het liet zich aanzien dat de concur rentie van een vierde hoogeschool ook voor het vervolg niet zonder invloed zal blijven. Verder trad spr. omtrent de lotgevallen der hoogeschool in nadere bijzonderheden, tot hij eindelijk aan het slot zijner rede de voor hunne beantwoording der prijsvragen met goud bekroonde studenten de hh. H. L. Drucker en H. W. De Graaf, candidaten in de rechten en de philosophie, met hunne overwinning gelukwenschte en hun namens Z. M. den Koning onder een hartelijke toespraak de gouden medailles overhandigde, nadat het verslag van de betrekkelijke faculteiten door den secretaris was voorgelezen. Aan den heer J. J. C. Loman, thans te Amsterdam studeerende, een loffelijke vermelding ten deel. De inwijding dor Prins-Heudrik-school, zoo als onze Kweekschool voor Zeevaart na hare uit breiding zal genoemd worden, zal geschieden op denzelfden datum, op welken in het vorig jaar de eerstesteenlegging plaats had, den gedenkdag van Leidens ontzet. De Koning als beschermheer en de Kroonprins als eerevoorzitter, voorts verschil lende autoriteiten zijn uitgenoodigd daarbij tegen woordig te zijn, terwijl te gelijkertijd het door de Leidsche burgerij geschonken borstbeeld van Prins Hendrik zal onthuld worden. Maandag a. s. zal in de Stadszaal alhier de Elberfelder kapel optreden, welke overal, waar zij zich deed hooren, den meesten bijval ondervond. Te Amsterdam zal zij in Roeteineyers café twaalf concerten geven. Na het eerste zeide het Hbl. dat een twintigtal leden, onder leiding van den ver dienstelijken directeur, den heer Willy Gutkind, een keurig en gevarieerd programma uitvoerden, waar Mendelssohn, Schobert, Rubinstein, Meyer beer, Rossini, Strauss, WagHer, Gounod en andere specialiteiten de bouwstoffen voor leverden. De uitvoering was onberispelijk, zooals dat van vir tuozen, waaruit deze kapel bestaat, mag verwacht worden. Geen muziekliefhebber zal gewis deze schoone en goedkoope gelegenheid laten voorbij gaan, om een prachtig concert te hooren. Meestal eenmaal in het jaar bezoekt Gutkind met zijn corps eenige hoofdplaatsen van ons land en wij hopen zeer dat de pogingen van den heer B. M. Duyser om Leidens kunstminnend publiek met dit orchest te laten kennis maken met een gunstigeu uitslag zullen worden bekroond. Dinsdag en Woensdag daaraanvolgende zal er de heer Mb ju van Amsterdam een tweetal voor stellingen geven, en wel met de phonograaf en zijn optisch polyorama. De werkzaamheden van den heer Maju zijn gunstig bekend. Telkens ver wierf hij den meesten lof. De proeven met de phonograaf zijn belangwekkend; het teruggeven van het gesprokene, van den zaDg, van trompet geschal, van verschillende vocalen, ook in verschil lende toonshoogten, geschieden meest zoo volkomen, dat de verrassing en verwondering bij menige séance algemeen waren. Prof. Donders van Utrecht heeft de phonograaf van Maju zelfs geroemd. Wat de lichtbeelden betreft, die te aanschouwen wor den gegeven, ook daaromtrent gaven alle bladen, waar Maju optrad, gunstige beoordeeÜDgen. Men schrijft er zelfs groote kunstwaarde aan toe. De Arnh. Crt. roemde o. a. de vele naar bekende schilderijen genomen beelden, landschappen en stadsgezichten, de lichteffecten vooral en de enkele beweegbare glazen, welke alle zonder onderscheid uitmuntten in scherpte van kleuren en tinten, zuiver heid van perspectief. De voorstellingen, ook van geheel nieuwe lichtbeelden, verdienen uit een aesthestisch oogpunt hooge waardeering. Yoor het nienwe stationsgebouw alhier is de laatste paal den grond in gegaan. Inmiddels zijn voor de beide zijvleugels de fondamenten zoo verre gevorderd, dat eerstdaags reeds met den bovenbouw een aanvang zal gemaakt worden. Te Harderwijk ii tot gemeente-geneeskundige benoemd de heer W. Jaarsma, arts en med. doet., thans adsistent aan het acad. ziekenhnis te Leiden. Gedurende de eerste helft der maand Augus- tns zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden N. Sohijffelen, P. Sjamerloe, J. De Swijger, Speelman en Co., H. Van Oeyen, Amsterdam; G. De Jong, Bennebroek; mej. wed. Mulder, Delft; mej. Berch, J. Boshart, 's-GravenhageJ. Pauw man, Haarlemmermeer; Brand, Harmeien; N. Kemp, Lisse; mej. Biemon, Leiden; mej. A. Van der Linden, Utrecht; Swaartman, Voorschoten; mej. T. Faber, mej. T. M. Conijn, Briefkaarten J. Kuyper, J. W. La Fleur, P. Andrae, H. Kuit, Amsterdam; J. Schouten, 's-Gravenhage; H. J. Smit, Scheveningen. Den 20sten September viert prof. Albert Zimmermann zijn 70sten geboortedag. De grijze kunstenaar, tijdeus wieus werkzaamheid aan de Weener academie, zoo lezen wij in het Weener „Fremden-Blatt" van 10 September 11., de land- scbapsschool aldaar bloeide (Jettel, Schindler en zoo vele anderen zijn zijne leerlingen), leeft sedert zijne pensioneering en de vele tegenspoeden, die hij moest ervaren, zooals bekend is te Salzburg en is daar nog ijverig aan het werk. Deze schilder is ook bij de collectie schilderijen, welke dezer dagen in de Stadszaal tentoongesteld en verkrijg baar zijn, vertegenwoordigd. Prinses Marianne zal van Woensdag a. s. af voor drie weken in het Badhotel te Katwijk haar intrek nemen. Door het R.-K. parochiaal kerkbestuur te Ilazerswoude is aanbesteedhet bouwen eener kerk met gedeelte van den toren, naar de plannen van den heer Th. Asseler, architect te Amsterdam. Hiervoor waren ingekomen 17 inschrijvingsbiljetten. Het minst werd ingeschreven door den heer H. R. Hendriks, aannemer te Oss, voor f 35,900. Het geschenk door de koninklijke Neder- landsche marine en het loodswezen den koning en der koningin aan te bieden, als huldeblijk bij gelegenheid van Hd. huwelijk, bestaat uit een zilveren salon- of tafelornament op met zilver gemonteerd gecanneleerd marmeren voetstuk, met étagère in denzelfden stijl. Tot hoofdmotief is gekozen het jongstgebouwde stoomschip „Konin gin Emma", voorgesteld in volle zee bij frissche bries, varende bij den wind en geheel in goud opgetuigd. Het schip zelf is in zilver bewerkt naar de bij de marine bestaande standmodellen. In het zilveren encadrement schittert de naam van het schip in kloeke letters op stillen gouden

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1