zon geweest zijn. Zooals bekend is, werd mr. Du Tour met een kleine meerderheid (van 5 stem men) gekozen en nu wordt beweerd, dat bedoelde onregelmatigheid van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag der verkiezing. Donderdag had te Witmarsum het feest plaats ter onthulling van het gedenkteeken ter nagedachtenis van Menno Simonsz. Te omstreeks een uur trad de heer P. Feenstra Jr., predikant der Doopsgezinde gemeente aldaar, op in de nieuwe, keurig nette kerk, nu aan de dorpsstraat gebouwd. Boven het spreekgestoelte prijkt het bekende por tret, van Menno, door Van der Kooi geschilderd. Op eenvoudige wijze waren gestoelte en portret met dennegroen en klimop omkranst. De kerk was geheel bezet, ook door tal van vrouwen. Na de feestrede begaven zich allen die zich officieel aan de feestviering hadden aangesloten in optocht, met muziek voorop, naar het terrein waar vroeger het oude kerkje stond. Dit is nu geheel van het omliggende land afgescheiden, met bloemen en heesters aangelegd tot een kleine wandelplaats, waartoe een ijzeren hek toegang verleent. In het midden staat het gedenkteeken, eerst nog omhuld; De heer P. Cool, emer. pred. van Harlingen, hield eene toespraak, waarna op een gegeven sein het omhulsel viel, en nu zag men de hardsteenen obelisk, steunend op een vierkant voetstuk, terwijl het fundament, met gele tegeltjes belegd, glooiend afloopt en het geheel met een ijzeren hek is om ringd. Aan de vier zijden van het voetstuk zijn zwart marmeren platen met opschriften. Na de ont hulling, met muziek begroet, droeg de heer Cool, namens de commissie tot oprichting, het gedenk teeken in onderhoud op aan den kerkeraad der gemeente te Witmarsum en ter bescherming aan het hoofd der burgerlijke gemeente. Na den terug tocht had eene receptie plaats in de Doopsgezinde kerk en daarna een feestmaaltijd ten huize van den heer W. Meyer, waar velen zich vereenigden. De tentoonstelling van pluimgedierte te ^s-Hage op het terrein van het koninklijk zoö logisch botanisch genootschap is heden op fees telijke wijze geopend, waarbij door de koninklijke militaire kapel eene matinee werd gegeven, welke evenals de tentoonstelling, die goed voldoet, den eersten dag reeds een druk bezoek ten deel viel. Het getal inzenders bedraagt 70. Met zekerheid wordt gemeld dat de oprich ting van een gedenkteeken ter eere van de ge broeders Houtman, te Gouda binnenkort zal plaats hebben. Den 29sten dezer zal op eene algemeene vergadering van hoofdcomité, eereleden en sub comités eene keuze gedaan worden uit de inge leverde modellen. Het Utr. Dgbl. ontvangt de mededeeling dat de nieuwe minister van waterstaat aan de be trokken ambtenaren van 's rijks waterstaat heeft opgedragen een nader onderzoek in te stellen om trent een kanaal van Amsterdam naar de Waal over Utrecht. De kapt.-luit. ter zee W. F. H. Cramer wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over het corps torpedisten der marine, en met 1 Oct. d. a. v. vervangen door den kapt.-luit. ter zee C. H. Bogaert. De adelborsten 1ste kl. F. J. Stam, L. J. Van der Mandele, W. F. De Booy, J. H. Commijs, J. B. Mulder, jhr. H. L. Wickers, E. E. Dulle- mond, P. D. Holtzapffel, G. Witsen Elias en E. Zegers Rijser worden met 1 Oct. a. s. geplaatst aan boord van het schroefstoomschip „Van Galen". De gewone audiëntiën van den minister vau justitie zullen tijdelijk, te beginnen met Dins dag e. k., gehouden worden in het gebouw op den Korten Vijverberg n°. 3 te 's-Hage. De audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag bij Lezard. Z. M. heeft dr. T. A. K. Posewitz, prac- tiseerend geneesheer te Budapest, voor den tijd van vijf jaren benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië; den majoor J. B. H. Van Royen, prov. adj. in Gelderland, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bepaald op 1253; den kapitein H. J. Dorré, vau het 4de reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bepaald op ƒ1560 benoemd bij den provin cialen staf tot luit.-kol. en prov. adj. in Gelder land den majoor A. A. J. Nijland, van het 8ste reg. infanterie. Gemengd Nieuws. Niemand zal zeker willen volhouden dat de Leidsche paardenmarkt in hloeienden toe stand verkeert. Op de heden gehoudene althans waren in het geheel niet meer dan tien stuks aan de lijn gebracht. Donderdag-morgen is de sleepboot „Hercules", van IJmuiden, te Katwijk gepasseerd ter opsporing van een stoomschip, dat volgens rapport van den schipper eener haringschuit ge zien was met overzijde liggende schoorsteenpijp. Gistermiddag is aan de Gedempte Botersloot nabij de Heerenstraat te Rotterdam een driejarig jongetje overreden door een met twee paarden bespannen tramwagen, die in de richting van de Heereustraat naar de Meent reed en wel doordien het knaapje, niettegenstaande aan de Heerenstraat luid gescheld was, vóór de paarden langs de rails wilde oversteken. Het kind ontving toen, voordat het op de rails was, een trap van het van-de handsche paard, waardoor het viel en waarna, niettegenstaande door den voerman onmiddellijk geremd was geworden, een der voor wielen van den wagen over het lichaam van den kleine is gegaan. Een geneeskundige, die dadelijk aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. Door de Rotterda msche politie is aangehouden zekere A. V., wonende te Charlois, die zich schuldig heeft gemaakt aan bet vervaar digen en uitgeven van valsche guldens. Verschil lende tot de vervaardiging gediend hebbende voorwerpen zijn in zijne woning in beslag genomen. Uit 't Vlie wordt het bericht beves tigd dat het schip de „Reiziger", kapt. Alberda, nabij Urk met groote inspanning den luchtballon met de twee personen heeft opgenomen. Beiden zijn wel, doch mevrouw Godard is gewond. De ballon is deffect. De reizigers zijn ter reede van 't Vlie aangekomen en onmiddellijk naar Harlingen vertrokken. Hedenmiddag om vijf uren werden zij te Amsterdam verwacht. Woensdag stond te Leek een doof- stomme knaap terecht, die, ofschoon eerst dertien jaar oud, reeds dertig maal gevangen had gezeten wegens inbraak en diefstaleens wegens poging tot brandstichting. Geen ambachtsschool had hem ooit willen opuemen. Te Drachten is Donderdag gearres teerd zekere G. M. te Humsterheide, die op de terugreis van Rolde was en vermoed werd de dader te zijn van den moord op Jan Boersma. Naar Bergum vervoerd zijnde, heeft hij de daad bekend en is met een medeplichtige naar Leeuwarden overgebracht. De heer P. R. De Boer, landeigenaar te Holwerd, heeft aan al de huurders zijner landerijen de helft der huurpenningen geschonken, hetgeen hem op 4000 a 5000 moet te staan komen. Met den aanstaanden winterdienst zullen naar meu verneemt op de Staatsspoorwegen (zuiderlijn) een nieuw verwarmingssysteem, dat van Belleroche, en een nieuw remwerk, het be kende van Westinghouse, beproefd worden. Bij het systeem Belleroche geschiedt de verwarming door middel van heet water uit de locomotief, dat door buizen loopt en in den tender wordt teruggevoerd. Men behoudt daardoor natuurlijk meest altijd dezelfde temperatuur in de rijtuigen, hetgeen bij de tegenwoordig in gebruik zijnde waterstoven niet het geval is. Een ander groot voordeel is, dat ook de rijtuigen 3de klasse en de bagagewagens verwarmd moeten worden. Dit toch is vooral van gewicht, als men nagaat, dat er veel meer reizigers 3de klasse dan 1ste en 2de klasse vervoerd worden en vele dezer laatsten beter gekleed en gevoed zijn dan de eersten. De invoe ring van den Westinghouse-rem is zeer aan te bevelen, daar het toch reeds gebleken is, dat door de krachtige werking van den rem meer dan eens eene botsing van twee treinen geheel voorkomen of belangrijk verminderd is. De te Parijs teruggekeerde geamnes- tiëerden, die met de „Picardie" te Port-Vendres waren aangekomen, zagen er zeer haveloos uit. De vrouwen waren pover gekleed, de kinderen in lompen; onder de mannen waren er die zich nauwelijks konden voortsleepen, grijsaards die in hun linnen pakje rilden, sommige zonder schoenen of hoed. Eenige koetsiers verklaarden zich bereid sommige zieken voor niet naar hun woning te brengeneen meisje van dertien jaar, wier oogen waren verbonden (velen der reizigers leden aan oogziekte) was zoo zwak, dat ze op een kar moest worden vervoerd. BUITENLAND. Frankrijk. De „Moniteur" heeft eene inschrijving geopend voor het oprichten van een monument ter eere van wijlen Cham, den caricaturist van de „Charivari." Duitschland. De kroonprins heeft te Koningsbergen met zijn zoon ook een studentenfeest bijgewoond, en in zijne gesprekken met de jongelieden noemde hij, volgens een berichtgever van het „Tagblatt", den geheelen Russisch-Duitschen dagbladenstrijd „onzin." Door sommige bladen is het verhaal in omloop gebracht, dat bij den Duitschen mili tairen attaché te St.-Petersburg, majoor Von Lignitz, papieren gestolen waren, die een ongunstig licht wierpen op de geheime bedoelingen der Duitsche regeering, en in handen van de Russische regeering gekomen waren. Daarop zouden de Rus sische bladen vergunning gekregen hebben om tegen Duitschland te velde te trekken. Majoor Von Lignitz echter verklaarde te Koningsbergen, dat dit verhaal een verdichtsel was. Hem waren ridderorden en kostbaarheden ontstolen, maar geen documenten, en dat kon ook niet geschieden, om de eenvoudige reden, dat hij niet gewoon was stukken van staatkundigen aard in zijne particuliere woning te bewaren. De Russische officieren, die de manoeuvres te Koningsbergen bijwoonden, moeten zich ook in zeer vredelievenden zin hebben uit gelaten. Groot-Britannië. Officiëel wordt de vriendschappelijke houding van den emir gedurende het oproer bevestigd. De opstand schijnt niet vooraf beraamd te zijn ge weest. De Engelschen hebben den Shaturgardan- pas bereikt. De onderkoning meent dat de op stand spoedig zal onderdrukt zijn. Hij heeft nog geen versterkingen aangevraagd. Naar aan de „Standard" gemeld wordt, prediken de priesters in(j Afghanistan den heiligen oorlog. De „Daily News" meldt uit Rangoon, dat: het geheele personeel van het Engelsche gezant schap Mandalay heeft verlaten uit vrees vooi gewelddadigheden van den koning van Birmah. Telegrammen. SIMLA, 12 September. Generaal Roberts zal tegen Kaboel oprukken met 6500 man, verdeeld ir drie brigaden. Het laud tusscheu Shaturgardan e: Thull zal door 4000 man, de Khyber-linie d«oi 6600 man bezet worden. ST.-PETERSBURG, 12 September. De „Russl kaja Prawda" deelt mede, dat de volgende beslui ten op handen zijn De czarewitch zal benoem worden tot opperbevelhebber van de keizerlijk? t garde en van het militaire district St.-Petersburg grootvorst Wladimir tot chef van de militaire schoolll generaal Issakoff, die thans laatstgenoemde betrek king vervult, zou tot minister van openbaar ondei wijs benoemd worden. Prins Dondukoff-Korsako zal minister van buitenlandsche zaken en de hef Walujeff, lid van den raad van state, ministe van binnenlandsche zaken worden, terwijl de hes Makoff, die thans aan het hoofd van laatstgenoem departement staat, minister zal zijn voor de ke zerlijke domeinen. Generaal Totleben zal benoem worden tot minister voor de wegen en middelew en generaal Miljutine, minister van oorlog, do den adjudant-generaal Obrutscheff vervangen wo den. De „Prawda" deelt deze berichten echt: slechts onder voorbehoud mede. LONDEN, 13 September. In berichten ufI Kaapstad van 22 Aug. wordt gemeld; In dtfel toestand is geen verandering gekomen. Cetawsfl is nog voorvluchtig en wordt achterna gezet. Aan de „Standard" wordt uit Bumhij medegedeeld, dat met het oprukken uit Lunil kotal een begin is gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2