Zaterdag 13 September. N°. 6004. A0. 1879. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER CO DRAST: Voor Leiden per S meenden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels**.-*•••ƒ 1.05. Iedere regel meerB 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. Vergadering ran den Gemeenteraad ran Leiden, op Maandag 15 September 1879, des namiddags te twee oren. Punten ter behandeling: l6. Benoeming wan een hulponderwijzer aan de school n°. 2 ▼oor on vermogenden. (196) 2°. Idem van twee hnlponderwijzers aan de school n*. 1 voor minvermogenden. (195) 3°. Idem van een leeraar in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool. (187) 4°. Idem als voren van een leeraar in de Aardrijkskunde. (198) 5°. Versoek van M. P. Oudshoorn, tot aanplemping van een gedeelte van den Nieuwen Rijn. (184) 6®. Voordracht tot aankoop van eenige voorwerpen voor het Stedelijk Moseum. (182 en 185) 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1879. (186) 8°. Verzoek van C. Goedejjee, om ontslag als hulponderwijzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (189) 9°. Voordracht betrekkelijk de rioleering van het Ziekenhuis. (190) 10°. Verzoek van W. L. Loget, tot aanplemping van een gedeelte van het Galgewater. (146 en 191) 11*. Idem van de firma Crans Co. ter bekoming van grond voor de paardenspoorwegen. (192 en 200) 12#. Voordracht tot overplaatsing van een hulponderwijzer. (193) 13°. Idem tot het doen rooien van eenige hoornen aan den Stationsweg. (197) 14°. Idem tot wyziging van de Verordening hetrekkelyk de jaar wedden der leeraren aan de Hoogere Burgerschool. (194) 15°. Idem betrekkelijk de tijdelijke voorziening in de vaceerende betrekking van leeraar in de Aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool. (199) 16°. Vaststelling van het kohier der Plaatselijke Directe Belas ting voor 1879 en behandeling van de ingediende bezwaar schriften. LEIDEV, 12 §ept ember. Het dagelijksch bestuur deelt aan den gemeente raad de opmerkingen mede, door den minister van lunnenlandsche zaken gemaakt ten aanzien van de bij raadsbesluit ran 4> Augustus jl. vast gestelde verordening regelende het getal leeraren verbonden aan de gemeente-instellingen voor mid delbaar onderwijs alhier en het bedrag hunner jaarwedden. Tevens doen zij, in overleg met de plaatselijke commissie van toezicht, de noodige voorstellen om aan 's ministers bedenkingen te ge- moet te komen. Burg. en Weths. hebben, ter benoeming van drie hulponderwijzers, elk op een jaarwedde van f 550, de volgende voordrachten opgemaakt, als: voor twee hulponderwijzers aan de school n°. 1 voor minvermogenden, 1ste voordrachtA. P. J. Vinkesteyn te Halfweg, D. J. De Koff te Heemstede en mej. D. De Groot te St.-Maartens- dijk; 2de Toordracht: D. J. De Koff te Heem stede, mej. D. De Groot te St.-Maartensdijk en mej. A. A. Van Hoon te 's-Gravenhageen voor een hulponderwijzer aan de school n'. 2 voor onvermogendenF. M. C. Harting te Delft, A. F. J. Vinkesteyn te Halfweg en D. J. De Koff te Heemstede. Zij stellen voor te besluiten tot het doen rooien van de boomen staande langs de sloot- of vaart- zijde van den Stationsweg, en zulks ten behoeve van den aan te leggen paardenspoorweg, onder ver plichting van concessionarissen tot het doen plaat sen van eene nieuwe rij boomen aan de waterzijde. In overleg met de betrokken autoriteiten be velen zij voor de betrekking van leeraar in de aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool aan dr. G. J. Dozy, leeraar aan het gymnasium te Arnhem, op eene jaarwedde van f 2000, met twee periodieke verhoogingen elk van f 200, be houdens goedkeuring van den minister van binnen- landsche zaken. Verder stellen zij voor, hun college te mach tigen om aan dr. A. E. J. Holwerda, die tijdelijk ook de lessen in de aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool zal waarnemen, voor elk uur dat hij dientengevolge boven de 24 per week zal blijken te geven, eene toelage toe te kennen van 100 's jaars. Dinsdag a. s., des namiddags te twee uren, zal de pro-rector magnificus der universiteit alhier, de hoogleeraar dr. J. H. Scholten, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rectoraat overdragen aan zijn opvolger, den hoogleeraar dr. H. Kern. Hedenmorgen te acht uren rakten de hier in garnizoen liggende bataljons infanterie, vier sectiën veld artillerie en een peloton huzaren uit tot het houden eener gecombineerde manoeuvre in het vuur. Er werd verondersteld dat de vijand ten noorden van het Kanaal Dabij de sluizen zon landen. Dientengevolge werd de duinrand aldaar sterk bezet. Toen onze troepen den vijand eenigen tijd hadden staande gehouden, werd er veronder steld dat de landing niettegenstaande al onze beste pogingen gelukt was en moesten onze troepen den terugtocht aannemen, een gedeelte over Katwijk-binnen en een ander gedeelte over de Kley naar Rijusburg. Nadat onder den terugtocht nog verschillende positiën werden ingenomen, werd de manoeuvre te Rijnsburg gestaakt en keerden de troepen naar huu garnizoen terug, waar zij te ruim halfdrie aankwamen. Bij beschikking van den minister van oorlog zijn de officieren Staal, Van der Garden, Van der Mandele, Mensing, Van Hoogenhuyze en Onnen, die daartoe de vorige week met gunstigen uitslag examen afgelegd hebben, tegen 1 October toegelaten tot het bijwonen der lessen van den algemeenen krijgskundigen cursus der krijgsschool te 's-Hage. Den 228ten dezer zal de commissie, onder voorzitterschap van den inspecteur van het militair onderwijs te 's-Hage, een aanvang maken met het afnemen der examens aan ruim 100 onderofficieren, ter verkrijging van den rang van 2den luit. bij de infanterie, cavalerie, artillerie en administratie voor het leger hier te lande en in Oost-Indië. De aandacht onzer stadgenooten wordt ge vestigd op de door de Hollandsche IJzeren- spoorwegmaatschappij tegen Woensdag aangeboden gelegenheid om op veel voordeeliger voorwaarden dan anders een bezoek aan de schoone omstreken van Apeldoorn en Zutfen te brengen. De gelegen heid is blijkens achterstaande advertentie voor de reizigers van alle klassen opengesteld. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rijnsburg is beroepen de heer C. Knap te Kampen. In een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.- Indië van 10 dezer wordt bericht dat de tijdin gen uit Atjeh voortdurend gunstig luiden, de troe pen van Lamtoba teruggekeerd en de expeditio naire coloanes ontbonden zijn, de patrouilles geen spoor meer van den vijand vonden, verscheidene hoofden uit de XXV en XXII Moekim zich on langs onderwierpen en de bevolking langzamerhand in de XXVI en XXII terugkeert. Men schrijft uit Den Haag aan de Arnh. Crt.Omtrent de aanstaande opening der Staten- Generaal kan ik n mededeelen, dat de prins van Oranje niet voornemens is die bij te wonen, maar op de villa van zijne tante, eene prinses van Wnrtem- berg, in Zwitserland blijft. De koningin wil de plechtige opening bijwonen in de zoogenaamde loge van den president der Tweede Kamer. Sinds een reeks van jaren is geene koningin bij de zit ting der Staten-generaal tegenwoordig geweest. De koning en de koningin zijn hedenmid dag te vier uren in de residentie aangekomen en werden aan het station ontvangen door den minis ter van buitenlandsche zaken. Prins Frederik geeft heden een diner ter eere van den kroonprins van Zweden. De uitreiking der prijzen, behaald in den alg°meenen schietwedstrijd van het officieren - schietgezelschap der dd. schutterij te 's-Hage op 25, 26, 27 en 28 Augustus jl., zal Maandag a. s. des middags te halfdrie in het gebouw der teeken academie plaats hebben. De uilslag van het con cours is thans definitief vastgesteld. Het bestuur heeft besloten dat, in plaats van een 2den en 3den prijs, èn aan de Utrechtsche èn aan de 's-Gravenhaagsche schutterij een zilveren medaille als 2de prijs zal worden toegekend. Naar men verneemt is aan den heer J. Hudig Dzn., op zijn verzoek, met ingang van 1 November a. s. eervol ontslag verleend als secretaris der Nederlandsche Handelmaatschappij. Ten einde het terstond kunne blijken of al dan niet in strijd met art. 25 alg. reg. is gehandeld, zijn de polderbesturen in dere provincie door Ged. Staten uitgenoodigd voortaan op de lijsten der gestemd hebbende ingelanden te vermelden in welke hoedanigheid een bestuurslid voor een ander het stemrecht heeft uitgeoefend. Op het daartoe toepasselijk gedecoreerde ter rein aan de Stadhouderskade, hoek Tesselschade- straat, werd gisteren de eerste steen gelegd van de nienw te bouwen elfde kerk der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam door den predikant J. P. Hasebroek, voorzitter der door den kerkeraad be noemde bouw-commissie, terwijl dr. Laurillard als president van den kerkeraad een woord van dank aan de commissie en aan de gemeente bracht voor de ondersteuning dezer zaak. Door de kinderen der diaconiescholen werden eenige liederen gezongen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden," van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Adende „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren te Napels aangekomen en te middernacht vertrokken; de „Maas" is gisteren van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent. Gemengd Nieuws. Ongeveer te kwart voor tienen heden morgen is de invalide K., ond 70 jaar, nabij de broodfabriek, waar hij, vergezeld van een sergeant en een der andere invaliden, met een wagen brood moest halen, door een beroerte overvallen, ten ge volge waaraan hij op de plaats dood bleef, zoodat de hnlp van den geneesheer K. niet meer mocht baten. Het lijk werd toen naar het invalidenhuis overgebracht. De heden te Valkenburg gehouden paardenmarkt was drukker bezocht dan sedert vele jaren. Er waren 700 paarden aan de lijn. De prijs liep tot f 750. De handel was in het be gin lusteloos, doch werd later beter, vooral in middelmatige paarden. De goede orde liet niets te wenschen over. Ouder gewoonte in de kermisweek werd te Zoeterwoude een ringrijderij op Woens dag en eene harddraverij op Donderdag gebonden. Beiden werden door tamelijk goed weer begun stigd en door een talrijk publiek bijgewoond. De harddraverijen, oorspronkelijk nit Friesland, be ginnen in Holland meer en meer opgang te maken. Toen de ringrijderij was afgeloopen, werd door de commissie nog eenig geld bij elkaar ge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1