Woensdag 10 September. A0. 1879. N 6001. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 «mnden..L10. Franco per post.1.40. Aiionderiyke Nommeisa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: .-.v.r 1.05. O.lTi V«n 1—8 regels.*- Iedere regel meer Grootere letters mar plaeternlmte. LEIDEN, 0 September. Hedenmorgen om halfacbt rukten de beide alhier in garnizoen liggende bataljons infanterie, vier sectiën veldartillerie en een peloton huzaren uit tot het honden eener gecombineerde manoeuvre bij gelegenheid der vierdaagsche inspectie door den generaal-majoor Pfeiffer. De vijand werd voorge steld door het in Haarlem in garnizoen liggend bataljon inf. van het vierde reg. en de aldaar aanwezige cavalerie. De stelling die door de hier in garnizoen liggende troepen werd ingenomen, strekte zich van den Voorhontschen weg langs de Teylinger laan, Sassenheim tot aan de Leeghwa ter uit. Na ongeveer drie uren in stelling te zijn geweest, kwam de vijand opdagen en werd er verondersteld dat de troepen nit Leiden den terug tocht zouden aannemen, welke ook onder eene hevige regenbui werd volbracht. Te ruim drie uren waren de troepen weer in het garnizoen terug. Zijn wij wel onderricht, dan zal er morgen eene gecombineerde manoeuvre naar Katwijk aan Zee worden gehouden. Het is heden voor den heer Jac. Van Maunekus een gewichtige dag. Immers, hem valt het zeldzame voorrecht te benrt zijn tachtigste ge boortefeest te mogen vieren. Van verschillende zijden ontving hij bij die gelegenheid blijken van belang stelling, ook van de talrijke vrienden die hij zich zoowel door zijn karakter als door zijn werkkring heeft verworven. Zijn uitgebreide houthandel en zagerij aan den Zoeterwoudschen weg kan hier te lande niet alleen tot de grootste geteld worden, maar is ook in het buitenland, niet het minst door zijne relaties met St. -Petersburg, gunstig bekendOfschoon zijne beide zoons deel van de zaak uitmaken, blijft hij toch nog steeds er een werkzaam en onvermoeid aandeel in nemen. De vele werklieden die bij hem in betrekking zijn of zijn geweest, kunnen boven dien getuigen, welk belang hij steeds in hen stelde. Ieder die den jubilaris kent, zal dan ook zeker met ons wenschen dat hij zich nog tal van jaren in een gelukkige gezondheid zal mogen verhengen. Door commissarissen der gasfabriek wordt, zoo als reeds kortelijk is medegedeeld, voorgesteld den prijs van het gas, thans bedragende acht cents per kubiek meter, te brengen op zeven cents en zulks gerekend te zijn ingegaan met 1 September van dit jaar, en verder de jaarwedde van den boekhouder met 300 te verhoogen en alzoo vast te stellen op f 1800. Wat het eerstgenoemde voorstel betreft, zijn B. en Ws. met commissarissen van oordeel dat met het oog op het aanzienlijk batig saldo eene prijsverlaging noodig en wenschelijk is, ten einde te bevorderen dat de winst het tot dusverre aangenomen normaal bedrag niet overschrijde. In middels zou, h. i„ de voorstelde prijsverlaging niet moeten iügaan 1 September 11., maar eerst met 1 Januari a. s., en zulks op grond dat bij de vast stelling van het te heffen percent op het voorloopig kohier der plaatselijke directe belasting reeds is gerekend op eene meerdere bate der gasfabriek dan waarop deze bij de vaststelling van de be grooting voor dit jaar was geraamd. Aangaande de verlaging van den gasprijs zeiven wordt gewezen op de aanzienlijke vermeerdering van het aantal - gasverbruikers sedert de vorige prijsverminderingen, waaruit met grond mag worden afgeleid, dat de vaststelling van den prijs op 7 cents per kubiek meter wederom eene belangrijke uitbreiding van I het gasverbruik zal ten gevolge hebben, zoodat *1 zonder eenig bezwaar voor de gemeente-financiën 9 tot de voorgestelde prijsverlaging zal kunnen worden overgegaan, Uit het resultaat van het eerste halfjaar 1879 is gebleken dat het batig saldo over 1879, met behoud van den tegenwoordigen prijs. f 72,000 zal bedragen. Dit saldo zal, zeggen commissarissen, wanneer de prijsvermindering ingaat na de meter opneming in het begin van September 1879, dalen tot f 64,000 en het vermoedelijk begrotings cijfer over 1880 brengen op 54,000. Tevens blijkt dat over het eerste halijaar het gasverbruik 15.4 pet. is gestegen en de gemiddelde cokesprijs van 27.5 cents tot 38.6 cents per HL. opgeklom men, welke prijs zich dit jaar zal handhaven uit hoofde van het gebrek aan cokesvoorraad van alle groote gasfabrieken bier te lande. Mocht evenwel een slappe winter den voorraad weer eenigszins doen stijgen, dan is het toch ontwijfel baar dat ook over 1880 de prijs niet lager dan 30 cents per HL. zal dalen. Op dit cijfer is de cokesprijs voor 1880 geraamd. Ten aanzien van het tweede voorstel verklaren commissarissen dat de verantwoordelijkheid en de omvang der werkzaamheden van d^i beambte F. H. Key, sedert Mei 1858 werkzaam bij de admi nistratie der fabriek, waarvan na 1871 als boek houder, in de laatste jaren zeer zijn toegenomen. De uitbreiding der instelling is toch behalve op den omvang der techni.-che werkzaamheden en ver antwoordelijkheid niet zonder invloed gebleven op den omvang der administratie. Het aantal ver bruikers in 1871 slechts 1298 bedragende was einde 1878 tot 1818 gestegen en hiermede hiel den de aankoop van grondstoffen en ander mate- riëel en de verkoop der nevenproducten gelijken tred. Dientengevolge is ook de fittingrekening zeer uitgebreid en heeft de invoer van meterhuur de inning der gasgelden meer samengesteld gemaakt. Het grootboek, dat in 1872 slechts 300 bladen bedroeg, telde in 1878 tot blad 450. Daarenboven wordt deze betrekking door den tegenwoordigen titularis met ijver en nauwgezetheid vervuld. In tegenwoordigheid van het plaatselijk be stuur der reddingsmiddelen en ten aanschouwe van een groote menigte belangstellenden hadden Zaterdag proeven plaats met reddingboot en vuur pijltoestel van de Noord- en Zuid-Hollaudsche reddingmaatschappij, nabij de Koog op Tessel. De zee was vrij kalm, zoodat de bemanning der redding boot ditmaal geen moeilijke taak had. De proeven met den vunrpijltoestel slaagden boven verwachting. Er werd o. a. een lijn over de reddingboot ge schoten, toen deze ruim 300 meter van wal was. Een der roeiers werd nu aan de lijn vastgemaakt en naar wal getrokken, hetgeen een interessant gezicht opleverde. Het materieel bleek overigens uitstekend in orde te zijn. Voor een talrijk publiek, waaronder vele dames, hield prof. Marey uit Parijs gisteravond in „Felix Meritis" te Amsterdam zijne aangekon digde voordracht over het aandeel der verschillende natiën in de ontdekking van den bloedsomloop. Samenwerking in de wetenschap was het motief, waarop spreker zijne inleiding bouwdeeen samenwerking waaruit reeds meer kracht ontspruit wanneer twee personen elkander op wetenschappe- lijken weg ontmoeten en die groot nut kan stich ten wanneer, zooals hier, een congres vele beoefe naars van een zelfde wetenschap doet samenkomen. Aan het slot zijner rede betuigde hij openlijk zijn hartelijken dank aan zijn grooten leermeester professor Donders. Het auditorium was daardoor diep getroffen en de toejuichingen verdubbelden, toen professor Donders opstond en den vroegeren student, zijn tegenwoordigen beroemden ambtge noot in het professoraat, hai.telijk de hand ging drukken. Professor Marey had ongeveer twee uren voor de vnist het woord gevoerd. Van de weinigen, die nog in leven z.j'n van hen die als officier in 1829 werden ingedeeld bij de toen nieuw opgerichte afdeelingen grenadiers," zullen, naar men verneemt, aan de aanstaande feesten deelnemen: de toenmalige 2de lnitenants E. B. baron Wittert van Hoogland, oud-wethou der van 's-Hage, G. G. Staring, gepensioneerd generaal-majoor, en C. A. baron Rogalla Zawadsky de Bieberstein, kolonel, militie-commissaris en lid van de Tweede Kamer, benevens de toenmalige 2de luitenant-kwartiermeester H. Hardenberg, thans gepensioneerd hoofd-intendant. Ook de ge pensioneerde Belgische generaal Dessarts, in 1829 2de luitenant bij de grenadiers en in 1831 eer vol uit den Nederlandschen dienst ontslagen, heeft zijn voornemen te kennen gegeven om voor de feestdagen onder zijn oud vaandel terng te keeren. Mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, lid van de Eerste Kamer, is benoemd tot voor zitter dier Kamer voor de a. s. zitting die zal aan vangen op den derden Maandag van September. De kunstnijverheidsschool Quellinus" werd gisteren te Amsterdam geopend. De school telt 46 leerlingen, waarvan reeds drie bij gelegenheid van een wedstrijd prijzen hebben gewonnen. Het onderwijs is opgedragen aan de heeren E. Colinet, directeur, N. H. Trautwein en B. W. Wierink. Nader wordt gemeld dat de minister Van Lijnden aan de rekenkamer heeft te kennen ge geven, dat wel het besluit tot benoeming der nieuwe ministers de dagteekeBing van den 18den Aog. draagt, maar dat het eerst den 19den met zijn contraseign is voorzien. De rekenkamer heeft daarop geen verder bezwaar gemaakt om de wet tigheid van bedoeld besluit te erkennen. Ouder bevel van den majoor der infanterie van het O.-I. leger H. C. A. Ruempol zal den 13den dezer van Harderwijk naar Amsterdam ver trekken een detachement suppletie-troepen, sterk 600 man, waarbij 10 onderofficieren. Als mede geleiders zijn aangewezen: de kapt. der artillerie D. J. H Schafer, de 1ste luit. der artillerie J. M. R. Bisdom en de 2de luit. der infanterie G. Blanw. Het transport zal aan boord van het stoomschip „Prins van Oranje" de reis naar Indië vervolgen. De commissie belast met het examineeren van hen, die voldeende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de be oefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuur kundig examen, zal zitting houden op Maandag 22 dezer en volgende dagen, te Amsterdam. Men verneemt nader, dat de Koning en de Koningin eerst Zaterdag in de residentie terug- keeren. Te vier uren vertrekken zij per extra-trein van het Loo. In eene buitengewone zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland werden heden de heeren W. C. M. Begram en mr. W. A. J. baron Schimmel- penninck van der Oye, na goedkeuring hunner geloofsbrieven, beëedigd en toegelaten. De voor zitter had vooraf eenige warme woorden gewijd aan de nagedachtenis van het ontslapen medelid van het college van Gedeputeerde Staten den heer Rengers van Warmenhuizen. Tot lid van Gede puteerde Staten werd gekozen de heer mr. G. J. Goekoop, burgemeester van Goedereede, met 53 van de 74 stemmen. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde Zondag-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1